Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Začínáme včelařit s ŠPV
11.05.2015, 11:47 PM
Příspěvek: #51
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(11.05.2015 11:23 AM)Evžen Babík napsal(a):  Chytání roje:

- je vhodné mít poprvé kolegu včelaře

- nejlépe na roj navléknout velký igelitový pytel, zavřít a uřezat větev nebo do nej roj sklepnout, ....
- pod stromem nasypat (kluzký igelit) do prázdného úlu
- a nechat do večera s otevřeným česnem nebo očkem ( ostatní včelky zde nalétají)

Vše ve stínu, ne na slunci!!!

Večer odvézt na včelín a roj stabilizovat plástem otevřeného plodu (ideál trubčí)

Štěstí, klid a rozvahu
E.B.


Přátelé, před pár léty jsem usadil jeden roj do maringotky do úlu jednoduchým způsobem že když letěl kolem, tak jsem otevřel připravený úl na oddělek a na roj jsem zavolal " holky domů, pojďte do domu, pojďte do úlu " a ty holky šikovné přijaly mou nabídku a opravdu se usadily do úlu. Dával jsem to k dobru jako příběh pro pobavení, no a teď si představte že se ten příběh někomu "nahoře" tak zalíbyl že dnes bylo s malou obměnou repete.

Byl jsem dnes u včeliček s Rámou, který si hrál v lesíku a já tvořil u včeliček. Přátelé najednou jsem se v mysli vrátil o několik let zpátky a zaslechl jsem to samé bzučení, tu nejkrásnější melodii kterou umí přednést jen rojící se včeličky. Zvednu hlavu a vidím krásný roj, který pomalu letěl k nám na palouček(kdo byl na Oldřichovské včelnici ví), tak jsem zavolal na synáčka Rámu ať se běží podívat co udělám. Když přiběhl ke mě, tak jsem s pokorou pozval matku s rojem do nového příbytku a se synkem jsme začali zpívat kouzelné mantry, no a co se dělo dál uvedl na správnou míru Ráma, když pronesl "hele tatínku oni se tam narojily oni už si sedají".

No ale výchovný proces synka, měl být dnes rozšířen o přenášení roje na náběh, takže část roje se usadila do určeného úlu, ale matička nám dala školení z trpělivosti a sedla na druhý konec maringotky, kam si přisedla i většina roje. Nechal jsem je tedy usadit k matičce a prožít si ten krásný rojový rej a mezitím jsem připravil náběh k určenému úlu. Po nějaké době jsem Rámíčkovi ukázal jak lze jednoduše včeličky smést do rojáku a přesypat na náběh, moc se mu líbylo, když viděl jak včeličky pochodují jako vojáci směrem do úlu do svého nového domova.

Takže závěrem přátelé, nebojte se improvizovat, občas jdou všechny zaběhlé a vyzkoušené praktiky stranou a je třeba vymyslet něco nového, přeji vám všem mnoho zdravých rojů Tonda.
Hlasování: Petr Pokorný (+1), Jan Brunclík (+1), renttip (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 11:50 PM
Příspěvek: #52
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Hledání matky:- můžeš rozdělit plodiště mateří mřížkou a v které části nenajdeš za týden zakladeno, tam není matka

- nebo jako Toník, rozdělíš úl na 2 poloviny (je vhodné mít v každé části nejmladší plod) a kde najdeš druhý den naražené náhradní matečníky, tam není matka

osiřelá část pocítí ztrátu matky do 2 hodin,
včely jsou rozrušené, pobíhají po česně a hučí - pláčí
a poté přejdou na nový program a začnou chovat náhradní matky na nejmladším plodu ...

- staří včelaři doporučovali vložit do včelstva plodový plást bez včel z jiného včelstva a za hodinu jej vyjmout a měla tam pobíhat matka a tiše brblat, kdo jí přidal další hladové krky Smile


Kolikrát se mi nepodařilo najít mladou matku v 3-rámkovém oddělku,
seděla na stěně úlu nebo zastrčila hlavu do buňky a ani se nehla,

prohlížej nejprve rychle okraje plástu a poté střed, ráda utíká na druhou stranu nebo se schovává mezi loučkou a pláství
a koukni i na medné i tam může být ...
Hlasování: Petr Smrčka (+1), Jan Brunclík (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 12:52 AM
Příspěvek: #53
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Evžene, díky za tipy, dnes jsem to zkusil ještě jednou a konstelace hvězd byla asi o něco příznivější a hledání matky dneska proběhlo 2:0 pro mě Smile
tentokrát jsem zvolil trochu jinou strategii, úl na 3 vysokých nástavcích, kde jsem včera pohořel, jsem rozhodil každý nástavek zvlášť a začal hledat prvně ve spodním od kraje a hned na 4. rámku na mě koukala a běhala pěkně mrštně po prostředku, takže to šlo jako po másle

Druhý úl, který je zatím jen na dvou vysokých, jsem taky rozhodil a začal hledat taky ve spodním a pak ve vrchním, a když jsem to prošel tam i zpátky a už to skoro chtěl vzdát, tak jsem jí objevil. Tam běhala po kraji. V obou případech to byly čerstvě zakladené plásty s volnými buňkami pro zakladení.

Matku jsem tedy vychytil, dal do oddělku s namočeným plástem do vody, jedním plodovým plástem ze zavíčkovanými buňkami a jedním zásobním. A sklepnul k tomu včely ze 2 plástů s otevřeným plodem. Původní včelstva by tedy měla osiřet a zhruba za 9-10 dní bych tam měl najít zavíčkované matečníky. Několik (2-3) jich nechám, kde jsou, a ze zbytku můžu zase udělat 1-2 oddělky. Pamatuju si to z přednášek z Vilémova správně? Wink

Když vše půjde dobře, tak ode dneška za cca 16dní by se měla vylíhnout matka a za cca dalších 10-12 dní by už mohla klást.

Akorát teď když o tom tak medituju, tak nevím, jestli je tahle metoda odchovu v osiřelci v tomto čase ideální. Jestli zbytečně neriskuju, že to včelstvo, které je nastartované a připravené na snůšku, jestli zbytečně nepřibržďuju přirozený rozvoj včelstva (pauza v plodování během snůšky) a pak by to mohlo včelstvu chybět. Jestli není lepší/šetrnější odchov při matce nebo udělat oddělek bez matky a nechat nouzové matečníky narazit oddělek. Co byste volili v mém případě vy?

A jedna perlička/rada pro včelaře začínající s volnou stavbou na horních loučkách - je to krása, vidět jaké krásné tvary včelky staví, ale NIKDY nepokládejte nástavek na bok Big Grin úplně jsem zapomněl, že jsem v jednom nástavku místo asi dvou rámků dal jen horní loučku, položil to na bok, a jedna ještě nebyla dost přitmelená, takže odpadla. Schytal jsem to od holek pořádně a ještě teď se jim omlouvám, že jsem takový janek. Wink ale jedno vím jistě, příště si na to dám fakt majzla. Prostě další chyba, kterou jsem si musel na své cestě vyzkoušet Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: tondabh (+1), Crha Karel (+1), Jan Brunclík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 08:54 AM
Příspěvek: #54
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Když nad tím tak medituji, tak jsi vlastně z produkčních včelstev udělal obrovské osiřelce, donutíš je dělat nouzové matečníky a z těch nouzových matečníků budeš dělat oddělky. Jo a vylíhnou se ti za 12 možná i 11 dní.
Oddělek se starou matkou se dělá, když včelstva mají rojové matečníky a jsou těsně před vyrojením. Smile
Chov v medníku při matce by asi byla šetrnější a lepší methoda

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Debora (+1), Petr Smrčka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 09:42 AM
Příspěvek: #55
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(13.05.2015 08:54 AM)jirka.marx napsal(a):  ...
Oddělek se starou matkou se dělá, když včelstva mají rojové matečníky a jsou těsně před vyrojením. Smile
Chov v medníku při matce by asi byla šetrnější a lepší methoda

hmm, tož to jsem asi přestřelil, teď už asi je pozdě litovat svých činů a vracet to zpátky, že? myslím to tak, že když mám odchycenou matku v oddělku, tak vím kde je a že bych to předělal na chov při matce. Ale to bych jim v tom udělal asi ještě větší maglajz.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 11:19 AM
Příspěvek: #56
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Osiřelec nad mateřským včelstvem oddělený dvěma hmyzími sítěmi aby neměly těsný kontakt je ideální, protože osiřelec využívá metabolické teplo spodního matečného včelstva. To můžeš zpětně udělat i nyní.
A až se matka v osiřelci oplodní a začne klást, posuneš mateřské včelstvo vedle a osiřelec spustíš na místo jeho. Tím posílíš osiřelec o létavky matečného včelstva a pojedou jedna radost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 12:31 PM
Příspěvek: #57
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
abych se přiznal, teď se nedržím volantu Wink já to teď mám právě obráceně, z původního silného včelstva jsem odchytil matku, tu jsem dal do oddělku a původního včelstva jsem tak vyrobil obrovské osiřelce, jak to trefně popsal Jirka.

Co bych teda mohl teď udělat? Dát ten oddělek se starou rozkladenou matkou přes hmyzí síťky nad původní včelstvo (které je teď na 3VN) anebo matku vrátit zpátky, z oddělku udělat osiřelec, dodat nebo zkotrolovat, že tam jsou čerstvě nakladená vajíčka a ten dát nad ty tři nástavky?

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 02:21 PM
Příspěvek: #58
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Klídek Petře, z Tebe bude určitě dobrý chovatel matek. Nahodil jsi si lat'ku a to je nejlepší přístup učení. Z nouzových matečníků se nemusí vylíhnout optimální matky. Zde záleží na staří larvičky. V principu jsi vytvořil osiřelce pro chov matek. Zde máš jistotu, že v den přelarvování už nemá včelstvo otevřený plod. Po 8 dnech se odeberou všechny nouzové matečníky. Zde je nutné plásty pečlivě prohlédnout, aby jsi žádný matečník nepřehlédnul. Nyní musíš použít maximálně jeden den mladé larvičky.

Matka Gaia Tvé činy sleduje a pomáhá. Musíme porozumět tomu, jak se včelstvo začleňuje do kosmu.

[Obrázky: Cyklus_vcely.jpg]
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 02:39 PM
Příspěvek: #59
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
moc se omlouvám, ale dneska asi fakt není můj den na chápání, co mi chcete poradit Wink jestli tě teď Deboro dobře chápu, tak navrhuješ, abych nenechal v původním včelstvu žádné nouzové matečníky, ale přelarvil do matečníkových misek a udělal sérii matek? A jednodenní larvičky bych asi měl vzít od původní matky, která by měla klást v oddělku, že?

a jinak ponaučení pro příště, radši se zeptám jednou blbě předem, než pak desetkrát potom Big Grin

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 05:34 PM
Příspěvek: #60
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Neboj, časem se to zlepší a budeš víc chápat.
Ptát se stejně budeš vždycky pozdě. Navíc tam kde uděláš chybu, příště už budeš vědět.
Taky si napřed plno věcí nastuduju, pak je jdu udělat a když skončím, začnu sumírovat chyby.
Prostě zrovna o výkendu jsem si chtěl vytvořit oddělek pro chov a taky jsem vytvořil velkej osiřelec. Takže jsem na tom stejně jako ty.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)