Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Začínáme včelařit s ŠPV
07.05.2015, 07:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.05.2015 09:58 PM od Debora.)
Příspěvek: #41
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(07.05.2015 02:23 PM)Kinik napsal(a):  Zdravím Deboro,
mám dědu, který dělá u městské policie v odchytové stanici v Brně. Říkal, že každoročně řeší několik rojů

To je prima Dominiku, v budoucnu můžeš zásobovat kolegy a kolegině ve svém okolí. Wink
MVP jsem u rojů nikdy neměla a neřešila. V SRN platí omezení jen pro místo ohniska. Veterina ČR má jiné priority a požadavky, to musíš brát na vědomí, aby Ti někdo nepodrazil žebřík pod nohama, až budeš šahat po roji.

Prváci jsou zpravidla bez potíží, vděčně přijmou rozumný přístřeší, ty ani nemusíš věznit. Poroje jsou někdy zbrklé, hlavně ty vícematečné, ty jsou doslova suicidní. Ty je lépe nechat přes noc v rojáčku nebo krabici a dbát na odvzdušnění, jinak hrozí, že budou ráno na hněličko. Po 24 hodinách jdou u mně do úlu, tak že stavební rámky jsou v rojáčku trocha luxusu. Některá včelstva se však okamžitě zabydlí a nad stavebními rámky určitě nebudou ohrňať nos. Wink
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2015, 08:08 PM
Příspěvek: #42
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
S morem bych byl opatrný, sám jsem byl v minulém roce svědkem toho, jak sousedovi vylétli 2 roje a obě včelstva měl při prohlídce veteriny o měsíc později s klinickými a později i laboratorně potvrzenými příznaky moru. Naštěstí si roje odchytnul sám a pak je raději taky spálil. Teoreticky se roj ozdravit může, ale nelze na to spoléhat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2015, 09:08 PM
Příspěvek: #43
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(07.05.2015 02:23 PM)Kinik napsal(a):  A druhá věc... jak odchytit roj mám nastudované z videí. Stačí prostě roj setřepat do pytle a z pytle do rojáčku (který má zasíťované dno)?Díky
Copak o to, stačí to i do papírový krabice.
Ale nenech se zmást videem.
Zvlášť super se setřásají roje z plotu, trávníku, silného kmene či sousedovy garáže. Big Grin
To setřásání má mnoho podob a někdy velmi komických. Mě se asi nejlíp povedl střást roj z větve na kterou jsem už moc nedošáh - krabici v jedný ruce, větv v druhý, zatáhnu, ztratím balanc a roj jsem měl za krkem. No, naštěstí roj nebodá. Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2015, 09:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.05.2015 04:20 PM od Debora.)
Příspěvek: #44
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
ozdravující zásah v případě výskytu moru včelího plodu: otevřený umělý roj (slovensky)
(Dr. Wolfgang Ritter Hygienický ústav Freiburg)
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2015, 02:07 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.05.2015 02:15 PM od Debora.)
Příspěvek: #45
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
nikomu nechci brát iluze, ale včelaření vyžaduje hodně lásky, práce, času a žalu. Největší záhubou ve včelařství je z mého pohledu snaha včelařských institucí, ale i jednotlivých včelařů, udržet všechno pod kontrolu. To musí zcela logicky vést k vytváření paušálních metodik a paušálnímu vyhodnocování stavu včelstva (odběr zimní měli, přirozený spad varroa, atd). Včelaři pak vidí jen jakési úlomky, otisky včelstva, ale už nevidí, nebo nechtějí vidět jeho celý obraz, konkrétní stav včelstva. Každé včelstvo je morfogeneticky zcela jiné universum a každé včelstvo potřebuje zcela individuální diagnostiku a péči. Dokud nebude mít včelař možnost se distancovat od paušálních metodik a diagnostik, bude včelařství stále častěji slavit Valpružiny. Z mého hlediska je tudíž lepší znát možnosti, jak na MVP zavčas reagovat, než ustrnout v omráčení a nakonec pálit celé dědiny.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 11:23 AM
Příspěvek: #46
Rainbow RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Chytání roje:

- je vhodné mít poprvé kolegu včelaře

- nejlépe na roj navléknout velký igelitový pytel, zavřít a uřezat větev nebo do nej roj sklepnout, ....
- pod stromem nasypat (kluzký igelit) do prázdného úlu
- a nechat do večera s otevřeným česnem nebo očkem ( ostatní včelky zde nalétají)

Vše ve stínu, ne na slunci!!!

Večer odvézt na včelín a roj stabilizovat plástem otevřeného plodu (ideál trubčí)

Štěstí, klid a rozvahu
E.B.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), Petr Smrčka (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 02:00 PM
Příspěvek: #47
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
nevím, jestli to patří zrovna sem, ale je to v podstatě začátečnická otázka. Chystám se dělat oddělky (podle rad od Evžena z Vilémova), ale nevím jestli zrovna teď je správná doba. Včel je dost a potřebovali by trochu odlehčit (vyvěšujou se do podmetu). Dnes nebo zítra by na to i bylo počasí, ale pak se má ochladit, tak nevím, jestli čekat na lepší počasí (a "riskovat" rojení) nebo to udělat hned (a příp. riskovat, že je nějak podtrhnu). Asi jsem moc na to počasí cimprlich Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 02:57 PM
Příspěvek: #48
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
dnes je pro to výhodná konstelace stálic, zítra ještě můžeš. Příští a nejlepší termín je v Nově, pondělí 18.05.15
Hlasování: Petr Smrčka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 03:16 PM
Příspěvek: #49
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
pak je tedy rozhodnuto Wink díky

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2015, 10:41 PM
Příspěvek: #50
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
no tak nic...hru na schovávanou zatím v poměru 1:0 vyhrála včelí matička - prostě jsem ji nenašel, no Wink nevím, jestli mám tak švidravý oči nebo postupuju natolik blbě, že královna stíhá mizet z dohledu, ale prohlídnul jsem všechny plásty, kde byly čerstvý vajíčka a tudíž matička by měla být poblíž, ale nic. Takže to mám všechno nachystaný a zítra si dám další kolo. Doufám, že tentokrát nebudu zase zapikolovanej jenom já Smile

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)