Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Začínáme včelařit s ŠPV
30.04.2020, 08:42 AM
Příspěvek: #131
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Ahoj, včely to umí (bez mezistěn), ale pokud nejsou dostatečně v síle, dolů ti stavět nebudou, chce to čas a tvoji trpělivost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2020, 09:54 AM
Příspěvek: #132
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(30.04.2020 07:52 AM)Tomáš Křepelka napsal(a):  Díky Petře, jen jsem tajně doufal, pokud tady všichni včelaříme bez mezistěn, že už někdo bude s určitostí vědět. Jestli to znamená, že neumí bez mezistěn stavět ?ok co mám dělat, aby se to naučily. Tak snad to nějak zvládnou(včelky). 5 úlů 5x možnost se rozsekat na kole.

jj, úplně tě chápu Wink

jinak včely umí samozřejmě stavět naprosto nádherně bez mezistěn - když dáš včelkám úplně volno např. v japonském úlu a nenutíš je stavět rovně, to ti je krása, co udělají.
Ale musí mít na to svoje stavění správné podmínky - teplota v úlu, snůška (příp. simulovaná přikrmováním), dostatečná síla. A taky musí mít potřebu stavět, často tu potřebu máme hlavně my Wink a pak máme vrásky na čele, že to nejde tak jak jsme si to namysleli.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2020, 10:17 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.04.2020 10:21 AM od Tomáš Křepelka.)
Příspěvek: #133
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Moc děkuji, uklidnili ste mne. A utvrdili v tom co sem si myslel.?

Pardon otazník tam nepatří Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2021, 12:53 PM
Příspěvek: #134
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Rozhodl jsem se stručně popsat své letošní včelaření – třeba to bude pro někoho zajímavé. Vloni jsem ze včelstva, které jsem dostal (místní jihočeská směs) v květnu v rojové náladě vytvořil čtyři oddělky. Celé podletí jsem se potýkal s kleštíkem (bez viroz), spady po dlouhodobém odparu kyselinou mravenčí byly u všech kolem tisícovky ze dvou nástavků. Přezimoval jsem na dvou nástavcích a v zimě jsem kapal KŠ – zase spadly stovky kleštíků, vše vyzimovalo docela dobře v podobné síle. Letos zjara jsem se v souladu se ŠPV snížil počet rámků v nástavku Optimalu z 11 na 10 a rozšířil jsem vše brzy zjara podstavením dvou nástavků a jedním navrch se soušovým jádrem s volnou stavbou.
Během května a června jsem sledoval vždy tak po třech týdnech spad a kupodivu u dvou včelstev – spad mizivý (0-1 za den) u dvou 10ks denně. U těch dvou zavšivených jsem v červnu vytvořil podle LD falešné hnízdo a dvakrát po čtrnácti dnech vyřezal plod. Teď u těch nejhorších vyměním matku. Med jsem vytočil tak, aby včelám pořád hodně zbylo. Doufám, že se mi letos podaří obejít se alespoň u některých úplně bez chemie. Zimovat – snad se toho dožijou - je nechám na medu, možná trochu dokrmím teď v červenci.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2021, 09:48 PM
Příspěvek: #135
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Chci jen připomenout, že jsem nikdy nenapsal ani neřekl, že odstranění zavíčkovaného plodu (v případě nějaké variant silné virózy i otevřeného) znamená jeho vyřezání. Je spousta elegantnějších způsobů. Chce to ale rozpoznat, co se ve včelstvu děje. Paušálním sledování spadu se toho se vší pravděpodobností nikdy nedosáhne. Pro mne osobně je spad V.d. jen okrajovou záležitostí. Smysl má soustředit se na to podstatné a to kleštík v drtivé většině případů rozhodně není. Tedy alespoň u mne me.
Tak radikální zákrok jako je vyřezání zav. plodu se ale hodí do zcela jiného období a také není vhodné paušálně pro všechna včelstva. Vyřezání plodu je něco jako použít kanon na vrabce. Například nyní po slunovratu asi až do svátku 3 svatých (C+M+JH) byl ideální čas na ozdravné oddělky tam, kde to bylo třeba. Zase to nemá smysl dělat paušálně, ale bodově. Letos jsem tuto metodu použil spíš z pokusných důvodů u 4% včelstev, která mne mají. Po internetu se ale skutečné informace nedají předat, i když si to ale asi stejně všichni myslí.
Bližší viz zde:
http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Moje_...vijela.pdf
Ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2021, 01:39 PM
Příspěvek: #136
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Dík za reakci. Musím to upřesnit - zrušil jsem u těch dvou zavšivených jen plod z třírámkového izolátoru (falešného hnízda) matky, kam se stáhnul kleštík, ostatní jsem tam samozřejmě nechal. Vzhledem k počtu včelstev, které mám, jsem nechtěl nechat vše dojít až do mezní situace.. Ale mám radost z toho, že u dvou zbylých včelstev se kleštík zjevně nemnoží tak divoce, třeba v nich přeci jen bude nějaká odolnost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2021, 10:17 PM
Příspěvek: #137
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(08.07.2021 01:39 PM)Tomáš Fuit napsal(a):  Dík za reakci. Musím to upřesnit - zrušil jsem u těch dvou zavšivených jen plod z třírámkového izolátoru (falešného hnízda) matky, kam se stáhnul kleštík, ostatní jsem tam samozřejmě nechal. Vzhledem k počtu včelstev, které mám, jsem nechtěl nechat vše dojít až do mezní situace.. Ale mám radost z toho, že u dvou zbylých včelstev se kleštík zjevně nemnoží tak divoce, třeba v nich přeci jen bude nějaká odolnost.
Je dobře, že se snažíš vnímat nějakou odolnost, ale je třeba si uvědomit, že všechny ty vlastnosti, které se uvádějí (grooming, VSH, atraktivita, zkrácení vývoje včely... je to na dlouho) jsou stále jen okrajové vlastnosti a je třeba, aby se jich sešlo tak 3-4 do určitého algoritmu (podle strategií jednotivých genotypů), aby se to výrazně projevilo. Navíc jsou v počátečním stadiu na velmi nízké úrovni , tj. cca 2% a obtížně se to zvyšuje.
Pokud vše klapne, ovlivní tyto vlastnosti zdravotní stav tak z 20%, víc ne. 80% jsou důsledkem sociálnícho chování včel a uplatnění 2 základních vlastností. Je to zase uvedeno zde: http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Moje_...ijela.pdf.
Ono to vypadá, že ty behaviorální vlasnosti poceňuji, ale asi nikdo v ČR neprovádí tak tvrdu slekci a především nepřetřžité testování na ně (a často i na ty, které se vůbec neuvádějí). Přesto si dovolím tvrdit, že vše má včelař ve svých ruku právě z těch 80%. To je moje dlouholetá zkušenost. Proč to lidé nevyužívají, nevím. Logiku v tom ale nehledám. Možná je to tím, že mně jde o věcné řešení a výsledek a nikoliv o vlastní EGO (které není ničím jiným, než koncentrovanou hloupostí). Již Bratr Adam říkal, že jakýkoliv teoretický poznatek, výzkum, metoda, které nanacházejí uplatnění v praxi, mají NULOVOU hodnotu.

ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)