Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Workshop svatojánský
01.05.2013, 10:20 AM
Příspěvek: #1
Workshop svatojánský
V sobotu 28.5. jsem v Praze stopnul Vaška Smolíka právě když odjížděli s Janou Smolíkovou připravit potřebné pro účastníky workshopu. A protože se jednalo o jednoduché včelaření, přípravků včelařských bylo tak málo, že je váhově převyšoval i domácí chléb, který hostitelka pekla dlouho do noci, aby příchozím mohla nabídnout tradiční uvítání.
Jak vše probíhalo naleznete ve zkratce na Vaškově webu z fotopřístrojů zúčastněných profíků a doufám, že buď tam nebo i tady se objeví skvělé video, které mne čekalo v mailové schránce po návratu domů.
Za sebe mohu jen říci, že tam bylo dobře. Že bylo dobře mezi lidmi, kteří začínají včelařit z mnoholičných důvodů, mezi nimiž není výdělek na prvním místě.
Potěšilo mne, že jsem se opět setkal Josefem Zádrapou, že mohu nyní už přiřadit obličej Vladimíra Astaloše k mailovému kontaktu a s dalšími zajímavými lidmi, které možná uvítáme v rodině hnutí ŠPV.
Prezentace jednoduchého včelaření v režii VS je chytlavá a já ji rozhodně vyzkouším paralélně k tomu co zkouším doposud.
A pro všechny zúčastněné je to velká šance porovnat zkušenosti s touto metodou z různých stanovišť z rozličných podmínek, takže apeluji na nějaké setkání, třeba za rok, dva, kde bychom si o nich mohli popovídat.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.05.2013, 11:59 AM
Příspěvek: #2
RE: Workshop svatojánský
Já jen doplním adresu, aby ji ostatní nemuseli hledat - www.mamevcely.cz
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2013, 04:43 PM
Příspěvek: #3
RE: Workshop svatojánský
Prečítal som celý blog, prešiel všetky videá. Klobúk dolu. Včeláriť sa dá jednoducho.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2013, 07:25 PM
Příspěvek: #4
RE: Workshop svatojánský
Ahoj přátelé volné stavby.
Setkání bylo báječné, a hlavně ukázalo , alespoň mě, že to jde a že to jde tak zajímavě a jednoduše. Ne že by práce kolem včeliček bylo málo, to si Vašek asi užije stejně jako jiní včelaři, ale má cestu značenou. Včelky mu staví směrovky, TUDYPROSÍM... Tongue

Několikrát jsem se pokoušel nahrát malé AVIčko složené z fotek z workshopu, ale nějak se to nedaří a tak je umístěno na Úschovně pod označením : http://www.uschovna.cz/zasilka/N8JNZUS8M5BKAUR4-F3W *

Od té doby jsem nasadil včelkám taky vyuku na "Volnou stavbu".
No a musím je pochválit, bylo to nádherné když jsem vytáhnul z úlu, ve kterém stavěly minimálně 5 let na starém díle a zanášely staré dílo, tak z tohoto prostoru jsem vytáhnul za týden vystavěný rámek 39×24 zaplněný skoro celý novým dílem. Vedle umístěnou horní loučku s kouskem mezistěny, taky vytáhly a zastavěly třemi krásnámi srdíčky nového díla.
Jak je vidět, včelky staví, i když jim to ordinuje naprostý začátečník.
Jsou hodné a trpělivé. Doufám že jim to vydrží... Smile

Na lepení a "popisování" louček voskem jsem vyrobil větší licí pero. Něco mezi trubičkovým perem na rýsování a husím brkem. Tohle bude umístěno na jiném místě tohoto fóra.

Přeji všem hodně úspěšné včelaření v souladu s představami včeliček.


Přiložené soubory Miniatury
       
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.12.2013, 07:09 PM
Příspěvek: #5
RE: Workshop svatojánský
Chtěl bych vám podat kratičkou informaci o setkání v Brně 30.11.2013, které zorganizoval účastník ŠPV MUDr. Urík pro Vaška Smolíka. Vašek mne cca před měsícem pozval. Sice jsem již měl na tento termín přednášku ,ale kvůli Vaškovi jsem ji odřekl.
Jen moje dojmy. Zúčastnilo se cca 60 lidí, především nevčelařlů lačných po vědění. Hlavní slovo měl Vašek a předváděl jim svůj koncemp dřevěné košnice. Po obědě jsem měl cca 1 hoďku já a snašil jsem se přítomným přiblížit život včelstva v přírodě, poukázal hlavně na biorytmus, který je zcela odlišný od toho, který mají námi vedená včelstva v úlech. Slovo padlo i na to, jak varroázu řeší včely v pořírodě u nás a také Včela východní východní, samozřejmě bez jakých koliv léčiv. Ještě jsem od té doby s Vaškem nemluvil, ale mám pocit, že jsme se doplňovali a já jsem rozhodně nechtěl být tím, na kterém to stojí, byl to Vaškův den. To se snad povedlo. Po přednášce jsem trochu podiskutoval i s lidmi, kteří už včelaří a ptali se mne na názor na tento Vaškův koncept. Vážil jsem si toho, když jeden z účastníků řekl, že je tam z MSVV a nebyl problém. Škoda, že nebylo víc času. M.Urík pořídil i fotky, tak snad je sem pověsí. Milanovi za pořádání velký dík, bylo to nezištné a toho není každý schopem. Snad se tím ŠPV od ostatních liší a bude lišit i nadále. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2013, 02:20 PM
Příspěvek: #6
RE: Workshop svatojánský
(05.12.2013 07:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Snad se tím ŠPV od ostatních liší a bude lišit i nadále. LD
Pak ale nechápu ty Vaškovy reakce na ŠVP, na jedné straně od ŠVP žádá pomoc a na druhé straně na ŠVP nenechá nit suchou:
http://mamevcely.wordpress.com/2013/12/0...pro-vcely/
http://mamevcely.wordpress.com/2013/12/0...-vcely-ii/
Hlasování: tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2013, 02:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.12.2013 02:57 PM od Stanislav Rataj.)
Příspěvek: #7
RE: Workshop svatojánský
Podobnou hysterii jsem už zahlédl jednou v jeho příspěvcích zde na ŠPV. Nechápu jen, proč to vlastně dělá, protože jeho důvody mi připadají (bez jakéhokoli hlubšího vhledu do fungování ŠPV) naprosto zcestné.
Chápu třeba postoj Ondry Kopičky (winepunk - to je ten v příspěvku zmíněný kamarád), který v tom hledal nějaké sdružení, které by stanovilo jasná pravidla pro něco jako je "bio chov včel" a odlišilo tak včelaře ŠPV od konvenčního včelaře a tím potažmo jeho produkty apod. A protože to nesplnilo jeho očekávání, tak řady ŠPV opustil. Ale tyhle divné výlevy VS jsou mi fakt záhadné. A samozřejmě ŠPV velmi poškozují.

Mimochodem, je tam zmíněna odpověď od zástupců ŠPV.
Kdo ji sepsal a co je předmětem? Je možné ji tu vyvěsit?
Díky
Hlasování: tondabh (+1), Martin Nezbeda (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2013, 03:20 PM
Příspěvek: #8
RE: Workshop svatojánský
Celá tato událost mně zaskočila, úpřimně jsem znechucený, i proto jsem poslal Vaškovi následující email, jeho znění ale zbaběle odmítl na web umístit, naopak tam přidal další lži a proto jsem mu napsal, že s ním veškerou komunikaci i vztahy ukončuji a už se tím nebudu zabývat. Zde je znění mé reakce:

Milý Václave,
dnes jsem si na Tvém webu přečetl Tvůj příspěvek o Šanci pro včely. Jako přítele a férového člověka Tě prosím, abys na webu umístnil i tento můj příspěvek, jakožto člena ŠPV. Předem moc díky.

Vážení přátele, dovoluji si reagovat na slova Vaška Smolíka o hnutí Šance pro včely. Aby to bylo stručné, shrnu to do několika bodů.
1. Hnutí je definováno jako volné sdružení lidí, kteří chápou, že stávající metody ošetřování jsou včelstvu ve volné přírodě hodně vzdálené a ve své podstatě nevyužívají plně a v rozumné míře potenciál včel jako takových. Zdůrazňuji, že sdružení je volné, nikoho nenutíme vstoupit ani vystoupit.
2. Hnutí má svůj etický kodex, nikoho, kdo do hnutí vstoupí neprověřujeme jak včelaří a co dělá, necháváme to na jeho svědomí. Pokud se do hnutí přihlásí včelař, který provádí inseminace, nebo používá mezistěny nebo cokoliv jiného, je to jeho věc, není cílem hnutí někoho kontrolovat, přesvědčovat nebo hanit. Každý si musí své počínání zdůvodnit sám před sebou.
3. Nevím o tom, že by někdo zneužíval Hnutí ŠPV k nějakým osobním záležitostem, pokud o tom Vašek ví, budu rád, když nám dodá důkazy. Doměnky a pověry mně osobně nezajímají.
4. Konstatování o tom, že někdo sesbíral a zneužívá emaily, nebo že někdo zavedl hlasování na fóru o ostatních je lež. Existuje seznam účastníků, který má k dispozici správce webu, tyto emaily se používají výhradně k hromadné mailové komunikaci mezi námi, převážně k infomování o akcích, které plánujeme. Kdyby někdo cizí chtěl na něko z nás kontakt, dostaneho pouze po svolení konkrétní osoby, které se to týká. Fórum ŠPV jsem na začátku spoluvytvářel já, t.č. ho spravuje někdo jiný z čacových důvodů. Fórum slouží k výměně informací o přírodním včelaření a je zde možnost vytvoření ankety a hlasování o čemkoliv a každý člen má možnost něco navrhnout a ostatní se k tomu můžou vyjádřit.
5. Jenom jednou se satlo, že šel v časové tísni jeden z nás na jednání ČSV a ministerských úředníků, ano bylo to v začátcích a nevěděli jsem jak se na to domluvit. Každopádně výsledkem byla nová vyhláška, která umožňuje včelaři větší svobodu při léčení varoózy. V budoucnu se již nikdo za Šanci podobných setkání neúčastnil.
6.Nevím o akci, která by proběhla pod hlavičkou ŠPV a byla nějak hrozná. Pokud o tom Vašek ví, opět prosím ať napíše konkrátně.
7. Nevím o tom, že by mně někdo zneužil ke svým zájmům, pokud to Vašek ví, ať napíše konkrétně.
8. Hnutí zorganizoval během krátké existence několik, nejenom dle mého názoru pěkných setkání o přírodním včelaření, podobných jako byl seminář v sobotu v Brně. Na rozdíl od Vaška ale netvrdíme, že je jen jedna pravda, a že včelařit se dá jen v Langstrotu a dřevěnné košnici. Jsme tolerantní a necháváme prostor, ať si cestu každý najde po svém.
Závěrem jen snad tolik, že mně překvapuje, když někdo striktně odsuzuje inseminace a mezistěny (já osobně tyto 2 věci ve včelaření také neuznávám), ale klidně si bere chovný materiál od člověka, který svou mnohaletou prací, mimo jiné i s využitím inseminací, šlechtění, výběru, mezistěn, docílil chovu odolných a dobře stavících, prostě slušných včel.
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2013, 03:28 PM
Příspěvek: #9
RE: Workshop svatojánský
Hmmm ... tak je to napsané pěkně a klidně bych se pod to podepsal, ale je mi také jasné, proč to VS odmítl zveřejnit. Klidně bych to dal i na veřejnou část diskusního fóra, když nás k tomu VS vyzývá.
Jinak tím "zneužitým" členem je jistě míněn Ondra Kopička s jeho angažmá v pořízení warré úlů, sám mám z této akce dva takové úly doma a vypadají velmi pěkně, rozhodně mi to oslovilo více, než LG, které jsem pořídil před půl rokem inspirován právě VS a jeho sv.Jánskou metodikou.
Ale to je jedno, nemá smysl se v tom vrtat. VS je v některých směrem průkopník, ale svým zvláštním způsobem ze sebe dělá nějakého mučedníka či co a jestli je cílem vybudovat si klan obdivovatelů a následovníků, no nevím, nechápu to.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2013, 03:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.12.2013 08:13 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #10
RE: Workshop svatojánský
Já za sebe mohu jen říci, že mne to mrzí. Jenže za tu dobu co včelařím jsem už zažil tolik věcí, že se s tím umím smířit a něco i předvídat. Spousta lidí se vydávalo za kamarády a pak mne napráskali, nebo jinak zklamali. Je to ale můj osobní pohled a jejich může být jiný, respektuji to. Tak je tomu i u Vaška. Přesvědčovat se má prací a ne slovy a já mám té práce něurekom. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)