Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Výběr úlu
12.10.2014, 10:13 PM
Příspěvek: #1
Výběr úlu
Aneb který úl je ten pravý? Neexistuje universální úl, který by byl vhodný pro všechny podmínky a pro každého. Obecně platí, že při včelaření v nižších nadmořských výškách můžete s dobrými výsledky používat nízkonástavkové úly, ve vyšších nadmořských výškách jsou vhodnější úly s nástavky užšími a vyššími. Zjistěte si, jaké úly používají včelaři v přibližné stejných podmínkách, jaké máte Vy. Také je potřeba si vybrat, jestli budete používat rámečky či trámky pro volnou stavbu či dáte přednost divoké stavbě v dutinových úlech (japonský úl, klát, košnice).


Popisy různých typů úlů (warré, ležany, TBH a mnoho dalších) včetně metodik včelaření v nich najdete na blogu Milana Bencúra http://www.nasapravda.blogspot.sk/

Na webu Leoše Dvorského najdete v otázkách a odpovědích mnoho užitečných informací o typech úly, materiálů, umístění úly, pomůckách atd.
http://dvorsky.leos.sweb.cz/
konkrétně v otázkách č. 16, 17, 96, 102, 103, 113, 114, 131, 135, 137, 138, 144, 157, 180, 197, 218
(otázky všechny přečetl a vytřídil Jindřich Wink )

Informace o japonském úle jsou zde http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Japonsky-ul
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), MajaSk (+1), Debora (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2014, 10:22 PM
Příspěvek: #2
RE: Výběr úlu
Zajímavé, že zrovna dnes jsem s podivem zjistil, že téma pro začátečníky je bez jediného příspěvku. A ejhle!

PS: Terezo, funguje to, ale furt nevím jak. Vždy ale úžas a to je na tom krásné. Být neustále překvapován mi i v mém věku dává pocit, že pořád ještě žiju. Smile
Hlasování: renttip (+1), MajaSk (+1), Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 03:00 PM
Příspěvek: #3
RE: Výběr úlu
Velmi zajímavé čtení o chovu včel s přirozeným včelým dílem, ideální úvod do tématu od Milana Bencúra Wink
http://issuu.com/milanbencur/docs/ide_to...zistienok.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2014, 09:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.11.2014 10:00 PM od Jan Brunclík.)
Příspěvek: #4
RE: Včely
Ahoj,
scháním už teď oddělky na rok 2015 a nevím na koho se obrátit, v mém okolí (Habartov okr. Sokolov) včelaři naříkají na velký úhyn včel a nevím jestli něco seženu. Hrozně moc rád bych začal příští rok. 5 úlů a abych na ně koukal mi přijde hodně smutné. Nevěděl by někdo kde a od koho sehnat? Děkuji za každou radu a pomoc.

Jenda

měl jsem to dát do včel, ale nějakou záhadou jsem to dal sem ... omlouvám se

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2014, 10:54 PM
Příspěvek: #5
RE: Výběr úlu
Ne dal jsi to dobře. Vybral jsi si ale špatný úl, oddělky budu dělat jen na L 159 Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: MajaSk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.01.2015, 02:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.01.2015 02:55 PM od Špatný Franta.)
Příspěvek: #6
RE: Výběr úlu
Právě začínám a chtěl bych včelařit v úlech p. Nymsy.

(15.11.2014 09:50 PM)Jan Brunclík napsal(a):  ... scháním už teď oddělky na rok 2015 a nevím na koho se obrátit, v mém okolí ..

Taky mně Karel říkal, že nejlépe z blízkého okolí.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.01.2015, 05:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.01.2015 06:04 PM od Jan Brunclík.)
Příspěvek: #7
RE: Výběr úlu
(22.01.2015 02:50 PM)Špatný Franta napsal(a):  Právě začínám a chtěl bych včelařit v úlech p. Nymsy.

(15.11.2014 09:50 PM)Jan Brunclík napsal(a):  ... scháním už teď oddělky na rok 2015 a nevím na koho se obrátit, v mém okolí ..

Taky mně Karel říkal, že nejlépe z blízkého okolí.

V tomhle roce půjde i o štěstí ... uvidíme, myslím, že od koho nebo jestli z blízkého okolí - na tom u mě nesejde.

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 12:55 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.02.2015 01:02 AM od Ali.)
Příspěvek: #8
RE: Výběr úlu
(29.04.2014 11:51 AM)MilanBencúr napsal(a):  Karle, to musíš adresovať Mirovi Macekovi. Moje warečka sú stále na 8. trámikoch.

(27.04.2014 09:43 PM)Aleš Molčík napsal(a):  To je ono, u langa je rozteč rámků 35 a to je na plodiště asi o 3 mm větší rozteč tak jedou šikmo. Já jsem si udělal trámky 20 mm na šířku a dávám do plodiště 11 louček tj. na rozteč 32. Ale vše je zatím v rámci pokusu.

(28.04.2014 02:50 AM)MilanBencúr napsal(a):  Keď niekedy pred storočím začali včelári používať medzistienky, tak do rámikov nevkladali celé predlohy na stavbu včelieho diela, ale len ich pásiky nejakých 5 až 7 cm široké. Vtedy boli rámiky s rovnakými latkami po celom obvode a širokými 22 mm. Už vtedy včelári poznali, že čím je vzdialenosť medzi stredmi rámikov prirodzenejšia, teda menšia, tak včely postavia menšie prírodné bunky. Vynález medzistienky mal priniesť stavbu väčších buniek a väčších včiel. Preto sa aj šírka uličiek zväčšila na 35 mm. Aj pomerne mladý Jednotný úľ - čechoslovák bol konštruovaný na 11 rámikov s roztečou 32 mm. Jedenásť rámikov s plecom 35 mm širokým nevôjde do čechoslováka, a ak áno, tak len v stolárskej dielni, aj to s odretými ušami. Správna vzdialenosť medzi stredmi rámikov s prirodzenou stavbou diela je 32 mm.

(28.04.2014 03:48 PM)Branislav Božík napsal(a):  Keď niekedy pred storočím začali včelári používať medzistienky, tak do rámikov nevkladali celé predlohy na stavbu včelieho diela, ale len ich pásiky nejakých 5 až 7 cm široké. Vtedy boli rámiky s rovnakými latkami po celom obvode a širokými 22 mm. Už vtedy včelári poznali, že čím je vzdialenosť medzi stredmi rámikov prirodzenejšia, teda menšia, tak včely postavia menšie prírodné bunky. Vynález medzistienky mal priniesť stavbu väčších buniek a väčších včiel. Preto sa aj šírka uličiek zväčšila na 35 mm. Aj pomerne mladý Jednotný úľ - čechoslovák bol konštruovaný na 11 rámikov s roztečou 32 mm. Jedenásť rámikov s plecom 35 mm širokým nevôjde do čechoslováka, a ak áno, tak len v stolárskej dielni, aj to s odretými ušami. Správna vzdialenosť medzi stredmi rámikov s prirodzenou stavbou diela je 32 mm.

(29.04.2014 10:47 AM)Debora napsal(a):  To můzu potvrdit na Dadantu. Jest-li jste si všimly, měla jsem v obou Dadantech 13 rámečků místo dvanácti. Obě včelstva se od začátku rozvíjela zcela rozlišně. Jedno včelstvo bylo pomalé, trubčí dílo jen minimum a nemělo doposud prakticky žádné problémi s varroa. Obě včelstva doposud stavěla bunky o velikosti 5,4 mm.

Zdravím Vás,
to jsou příspěvky z témat "Zkušenosti s volnou stavbou". Uvádím je záměrně.
Už jsem se zmiňoval, že se chci vrátit cca po dvaceti letech zpět; z části jsem si prostudoval část článků na fórech, svoje 9-tileté zápisky (přechod z 39/24 po konzultaci s Dr. Ptáčkem na 39/17 a ležan 45/37 co se ještě dalo vměstnat do medometu a jak se mi co osvědčilo a co nato včely) a některé ruské či bulharské příspěvky na stránce pana Bencúra (MN - říkám jim minimástavky tj. < 130 mm).
Závěr; mám připravený náčrtek na úl 420/102mini/37-38/11plástů, včely vést pokud možno na medu, rámky bez spodní loučky případně jen s horním trámkem.
Výše uvedené příspěvky mě ale doslova zmátly.
1) Počet plástů na kterých přirozeně staví včelstva (cca 8) - já mám 11
2) Rozteč plástů na kterých přirozeně staví včelstva (32 mm) - já mám 37-38 mm
Chtěl jsem již začít vyrábět, ale teď si nevím rady s těma mírama, protože co už jednou postavím, předělávat nebudu, už na zkoumání nemám ani moc času (62), a síly tak na 10 kg (někdo už se tady zmiňoval, že ho pobolívá záda, mě taky).
Vida některé foto z úplně volné stavby kde jsou včelky s plásty jak v tlačence s minimálním mrtvým prostorem jsem se prostě zasekl.
Ještě jsem si řekl, že by šlo dělat loučky celé stejně široké včetně včelí mezery tedy u mě 37 mm (správně 32 mm ?) a tím vytvořit při úplném sražení úl v úle, takže zůstane jen horizontální mezera 6 - 7 mm mezi nástavky a to jen s horní loučkou max. 6 mm (zatím zůstanu ještě u nástavků, nemůžu duševně spolknout klát nebo něco podobného) a kolem větrací mezera mezi bočníma loučkama a bočníma stěnama nástavku odkud se průvan do včelího díla téměř nedostane.
Prosím vyjádřete zde své názory Wink, rozhodnu se sám. Jen potřebuji něco konkrétního smysluplného.
Začíná nás více, a každý má svůj nějaký podobný problémek, tak bych prosil zběhlé a zkušené o rady, nápady a vlastní zkušenosti.
Dík.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 02:05 AM
Příspěvek: #9
RE: Výběr úlu
ALI .. davaj pozor na citacie.

Mne si v tvojej citaci pridelil text ktory patri Milanovi Bencurovi a ja som nan len reagoval.

Tak pozor.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 02:24 AM
Příspěvek: #10
RE: Výběr úlu
(16.02.2015 02:05 AM)Branislav Božík napsal(a):  ALI .. davaj pozor na citacie.

Mne si v tvojej citaci pridelil text ktory patri Milanovi Bencurovi a ja som nan len reagoval.

Tak pozor.

Omlouvám se, jak jsem dole dodal, skutečně mi to tu nejde.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)