Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
17.02.2014, 10:39 PM
Příspěvek: #61
RE: Volná stavba v rámečkách
(17.02.2014 09:50 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  
(15.02.2014 01:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  4. sám od loňska používám rámky nového typu, které mají horní loučku užší (u té spodní se to rozumí samo s sebou) a skosenou . Truhlářům se to lépe dělá a včely loučky dobře obestaví ze stran, na webu to prozatím není.

Užší to znamená kolik asi tak? Budu řezat plaňky na plot z krajinek tak bych to vzal přijednom.

Pokud se užší rozumí šířka, používal jsem dříve 18-20mm a už mě to přestalo bavit - moc čištění a v medníku a to zvláště u užší spodní loučky, vznikají deformované plásty - ztenčují se k tenké loučce. Další nevýhoda je menší tvarová stálost. Z mé zkušenosti je 25mm tak akorát, jen je třeba je udělat co nejtěnčí na tloušťku jak to jde / záleží na matroši a jeho kvalitě /, když mám loučku tlustou, šířkou se to nedožene.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2014, 10:51 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.02.2014 02:25 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #62
RE: Volná stavba v rámečkách
(17.02.2014 10:39 PM)schützmeister napsal(a):  
(17.02.2014 09:50 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  
(15.02.2014 01:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  4. sám od loňska používám rámky nového typu, které mají horní loučku užší (u té spodní se to rozumí samo s sebou) a skosenou . Truhlářům se to lépe dělá a včely loučky dobře obestaví ze stran, na webu to prozatím není.

Užší to znamená kolik asi tak? Budu řezat plaňky na plot z krajinek tak bych to vzal přijednom.

Pokud se užší rozumí šířka, používal jsem dříve 18-20mm a už mě to přestalo bavit - moc čištění a v medníku a to zvláště u užší spodní loučky, vznikají deformované plásty - ztenčují se k tenké loučce. Další nevýhoda je menší tvarová stálost. Z mé zkušenosti je 25mm tak akorát, jen je třeba je udělat co nejtěnčí na tloušťku jak to jde / záleží na matroši a jeho kvalitě /, když mám loučku tlustou, šířkou se to nedožene.

Jenže, Michale, právě o tom to je. Včely žijí po miliony let ve dřevě, nikoliv na něm.
Pokud používáš standardní šíři, tedy 25mm pak je nutné skosení už od hrany a pak je profil horní loučky takový, že včely mají dílo až k okraji (sice ne v plné hloubce buňky, ale to již tolik nevadí). To jsem v příspěvku napsal. Tak bude mezi nástavky skutečně jen včelí mezera, jinak je to prakticky jen dílo a i to vypadá hezky. Totéž dole. Jenže zúženou loučkou je propojení můstky lepší. Mně to rozhodně nevadí, včelám prospívá, připomíná to více přírodní dílo. Např. podobné loučky má př. Volejník (on nemá skosení a používá mezistěny, drátkuje). Má 220 včelstev a loni mu bylo 84 let. Je to úhlu pohleldu, co kdo preferuje. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2014, 02:47 PM
Příspěvek: #63
RE: Volná stavba v rámečkách
Leoši, jakou mezeru necháváš mezi těmi novými 20mm rámky?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2014, 03:22 PM
Příspěvek: #64
RE: Volná stavba v rámečkách
(18.02.2014 10:51 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jenže, Michale, právě o tom to je. Včely žijí po miliony let ve dřevě, nikoliv na něm.
LD
Ale to není problém louček, ale výšky plástu. Užší loučky asi mají význam u nízkých nástavků, zůstává otázka, zda to užší loučky doženou. To jsme ale jinde. Prostě pokud mám rámek 40cm vysoký, tak není nad čím dumat a když ne a jinak to nejde,
pak je asi užší loučka řešením - ale nouzovým. Tak jako tak, myslím, že tohle vylepšení nemá smysl v medníku, který stejně sundám, tam se s užšíma loučkama trápím jenom já.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.02.2014, 05:50 PM
Příspěvek: #65
RE: Volná stavba v rámečkách
(18.02.2014 02:47 PM)Debora napsal(a):  Leoši, jakou mezeru necháváš mezi těmi novými 20mm rámky?

Prozatím nové boční loučky dělat nehodlám, ale nechávám na 10r. Langstroth 9 r. LD
Tak jsou ty rozteče o něco větší, ale nemám hřebeny, tak to je víceméně von vok.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2014, 09:40 PM
Příspěvek: #66
RE: Volná stavba v rámečkách
(03.01.2013 09:15 PM)schützmeister napsal(a):  1. asi zcela zásadní je kdy - není na co čekat, včely staví, nemají-li plásty, od února maximálně do konce května. Seberte jim staré dílo, jak jen to jde.

Pěti včelstvům jsem tuto zlomyslnost provedl před třemi dny, v neděli. Tři z pěti staví dělničinu. Z tmavého vosku.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2014, 03:03 PM
Příspěvek: #67
RE: Volná stavba v rámečkách
(26.02.2014 09:40 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  Pěti včelstvům jsem tuto zlomyslnost provedl před třemi dny, v neděli. Tři z pěti staví dělničinu. Z tmavého vosku.
To je normální stav, než začne snůška, netřeba se tím trápit. Jakmile začnou stavět bílé, je to jasná známka nové sezony. Většinou, když ty tmavé srdíčka nejsou moc velké, tak jim je ulomím a dám prázdný rámek silným, nebo vystavěný panenský od loňska slabým / do 4 obsednutých rámků / - slabé to okamžitě využijí pro kladení a silné to naopak nepotřebují a staví. Plásty myslím vysoké, nízké třeba přepočítat.
Taky v době stavby bílých už nepotřebují moc zásob, je třeba to odhadnout dle místa - musí mít maximálně krajní dva s medem / velké / jinak zase málo kladou, leč nemají kam. Když staví ty bílé, je většinou už snůška a nehrozí vyhladovění.
Hlasování: Ladislav Kohout (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2014, 10:28 AM
Příspěvek: #68
RE: Volná stavba v rámečkách
Zdravím,
přes všechno, co jsem o tom přečetl, chci s několika včelstvy vyzkoušet kombi s jumbo nástavkem pro plodiště + Lang NN 159. Když to nevyjde, budou z Jumba odkládací bedýnky na rámky. Samozřejmě bez mezistěn, jen s proužkem na horní loučce. Ale.. nemám ani souše, ani už nebudu kupovat matky, jumbo nástavky mi dorazí v polovině dubna. Chtěl bych takto založit 4 včelstva. K momentální dispozici mám 5 silných včelstev (4-5 vyzimovaných NN nástavků plných včel, 3 středně silná (3 plné vyzimov. nástavky) a 3 loňské pěkné oddělky. Zároveň bych to možná viděl jako protirojové opatření u těch silných + výchova vlastních matek. Poradíte, jak to provést co nejšetrněji Smile ? Petr.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2014, 11:59 AM
Příspěvek: #69
RE: Volná stavba v rámečkách
Při uvažování, jak zužitkovat dosavadní L159, jsem šel už loni stejnou cestou. Dva nástavky L159 sešrouboval k sobě posunutím dosavadních madel na spoj (tedy ev. návrat k původní formaci možný vytočením 6 šroubu). Česno jsem vyříznul po celé délce ve spodním nástavku a mám jej po ruce, takže lze opět vrátit a úl uzavřít je-li potřeba. Výška plástu v tomto může být tedy cca 320cm. Osazení je možné dvojí, nasypat roj či smetenec na loučky anebo koncem června po medobraní řešit zároveň roztoče odebráním všech zaplodovaných plástů (loni se mi to velmi osvědčilo, léčil jsem jen ty odebrané) v rámku z původního rozměru a obložit (zebrovat!?) loučkami. V této době přeléčit KM a nemusím použít KM v úlech kde jsem plod odebral. U těchto rámků s plodem mohu odříznout spodní loučku, ale také nemusím, budou pokračovat ve stavbě na spodku. V podletí bych tyto rámky přesunul zcela do krajů a příštím rokem nahradil loučkami anebo bych výměnu roztáhl do dvou až tří let.
Jediné čeho se obávám, že pokud včely nepřilepí plásty do boků, že se utrhnou (loni se utrhl jeden), protože chci podle Michala zazimovávat jen v tomto prostoru, tedy váha zásob bude značná?! Letošek mě na to zřejmě dá odpověď.
Hlasování: Petr Jezowicz (+1), schützmeister (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2014, 02:16 PM
Příspěvek: #70
RE: Volná stavba v rámečkách
Já jim dělám Jumbo pouhým zúžením a posunutím spodní loučky ke straně Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)