Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
22.01.2014, 04:58 PM
Příspěvek: #51
RE: Volná stavba v rámečkách
Mezeru bych nezvětšoval, protože je známo, že v plodišti včely staví menší rozteč než na zásoby, tak jsem experimentálně u několika včelstev dal do langa 11 louček místo 10-ti. A co jsem ze shora bez rozebírání pozoroval, tak na první dojem 11-ti loučkový lang v rovině stavby vede. Ale pevný závěr z toho zatím nedělám, další léta ukážou skutečnost.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.01.2014, 05:07 PM
Příspěvek: #52
RE: Volná stavba v rámečkách
(22.01.2014 01:25 PM)tondabh napsal(a):  ...ale někomu je daruješ...

Psal jsem že je nevyhodím, to znamená že si je nechám, to znamená že nic nedostaneš.

(22.01.2014 01:39 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Také to tak vidím, nakonec můžeš porovnávat. Několik včelstev tak a několik jinak i to je velká škola. LD

Tak nějak. Plánuji postupně přesunout plastové nástavky jen do deseti včelstev (teď je mám rozstrkané ve všech jak to vycházelo). Stejňak mi mladej Kohout školu v Blatné zakázal.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.01.2014, 04:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.01.2014 04:06 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #53
RE: Volná stavba v rámečkách
(22.01.2014 04:41 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Ač mají jasnou hranu na vedení stavby, stejně na koncích loučky sjíždí z osy a vyklánějí stavbu ke krajům nástavku. Proč? Ví Bůh.
Nic si z toho nedělej, mám to tak skoro všude, řekl bych, že je to normální jev, sám bych se klonil k názoru, že je to důsledek toho, že by celou stavbu měli radši šikmo.

(22.01.2014 04:58 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Mezeru bych nezvětšoval, protože je známo, že v plodišti včely staví menší rozteč než na zásoby, tak jsem experimentálně u několika včelstev dal do langa 11 louček místo 10-ti. A co jsem ze shora bez rozebírání pozoroval, tak na první dojem 11-ti loučkový lang v rovině stavby vede. Ale pevný závěr z toho zatím nedělám, další léta ukážou skutečnost.
Toto mohu potvrdit dlouhodobým sledováním, i pro stavbu plástů v medníku je výhodné na založení mít o jeden, dva plásty víc a teprve potom snížit počet, celkově stavba v užších uličkách jde lépe a rovněji.
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Ladislav Kohout (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.02.2014, 11:47 AM
Příspěvek: #54
RE: Volná stavba v rámečkách
Vážení kolegové, jeden ze začínajících mi napsal, jak chce postupovat při vedení oddělků a převedení je na volnu stavbu. Získá několik oddělků a ty chce smést jen na loučky nebo rámky s upravenou horní loučkou. Jeho e-mail jsem ztratil nebo omylem smazal. Tak mu odpovím sem snad si to přečte.

Doporučil bych tento postup. Oddělky bych nechal na díle, na kterém je přivezete a rozšiřoval pak už jen tak, aby včely mohly stavět volnou stavbu. Je třeba dostat oddělky do zimy do 2 nástavků, aby zdárně přezimovaly a za rok z nich byl užitek. To staré dílo můžete odstranit až za rok.
Důvody:
1) oddělky začnou skutečně přibývat až, když vyběhne druhá generace včel, to trvá cca 2 měsíce.
2) V oddělku již budou pravděpodobně včely starších generecí, je třeba se seznámit s biologií. Např. smetenec udělaný z včel všeho stáří zeslábne až o 25-30% jen do té doby než se začně líhnout plod od mladé matky.
3) přemetením by oddělek zeslábl ještě více než v bodu 2).
4) pozdní oddělky by měly probém ještě větší bezohledu na jejich zdravoní stav.
To jsou základní důvody proč nepostupovat podle záměru dotyčného včelaře.
5) oddělky podněcujte neustále, ale mírně, třeba řídkým roztokem medu nebo cukru (když není vlastní med) v malých dávkách. I to oddělky zpočátku bude trochu vyčerpávat.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.02.2014, 11:41 PM
Příspěvek: #55
RE: Volná stavba v rámečkách
Pro zajímavost posílám fotku červnového poroje z roku 2012 v klátu. Včelstvo začalo stavět v rohu uprostřed výšky dutiny (nezačalo tedy stavět od vrchu). Včelstvo bylo ale hodně malé a nepřikrmoval jsem jej, a tak to nepřežilo. Příští rok se mi do klátu nastěhovali krásní sršni.

Více foto zde: http://www.prirodnizahrady.com/vcely-bydlo.html


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.02.2014, 12:53 PM
Příspěvek: #56
RE: Volná stavba v rámečkách
(07.02.2014 11:41 PM)Tomáš Svoboda napsal(a):  Pro zajímavost posílám fotku červnového poroje z roku 2012 v klátu. Včelstvo začalo stavět v rohu uprostřed výšky dutiny (nezačalo tedy stavět od vrchu). Včelstvo bylo ale hodně malé a nepřikrmoval jsem jej, a tak to nepřežilo. Příští rok se mi do klátu nastěhovali krásní sršni.

Více foto zde: http://www.prirodnizahrady.com/vcely-bydlo.html

Jo hezký, schváleně mapujte, jaká je architektura díla a to především ve vztahu k česnu. Tedy pokud jich máte víc, jinak není s čím porovnávat. Ona totiž stavba má své zákonitosti a to se dá velmi dobře využít i při včelaření s rámky nebo horními loučkami, dá se to využít proti varroáze, vše samozřejmě vevazbě na komplexní metodiku ošetřování. Tohle je škola, tak toho využijte. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.02.2014, 07:56 PM
Příspěvek: #57
RE: Volná stavba v rámečkách
Ještě se podělím o zkušenost s volnou stavbou v rámečku. Do vyfrézované drážky v horní loučce vložím dřevěné pero (na sucho) o výšce (šířce) cca 15 mm. To potom přetřu tuhým voskem (jako když mažete lyže), abych to včelám navoněl. Nemusím tak řešit nějaké proužky mezistěn a jejich zatavování. Pokud drážka v horní loučce není, rozpustím vosk, natáhnu ho do stříkačky a podél navlhčené šablony udělám voskovou lajnu uprostřed horní loučky.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.02.2014, 01:12 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.02.2014 01:17 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #58
RE: Volná stavba v rámečkách
Toto jsem dal na VF, ale myslím, že to patří i sem.

Jestli mohu všem začínajícím s volnou stavbou doporučit, nedělejte stejné "chyby" jako jsem dělal já před 10ti roky.

1. doporučuji používat rámky, kde je spodní loučka užší např. profil 1x1. cm (není to dogma).
2. horní loučku je dobré mít skosenou do hrany jak je uvedeno třeba tady: http://dvorsky.leos.sweb.cz/VOLNA/volna.htm#TOP
3. Pokud chce někdo používat horní i dolní loučku rámku ve standardní výši i šíři, udělejte je zase zkosené až na hranu jak to dělá př. Kolomý. zase se tím dosáhne toho, že včely postaví dílo tak, že mezi rámky bude skutečně jen včelí mezera a to jště prostavěná a zůstanou tam volné přechody těm, které se podobají galeriím, jako je v přirozené stavbě u včelstva v přírodě. Dosáhne se tím prakticky totéž, co je u rámků z plastů vyráměné Z. Žákem. Vlastně vznikne jeden velký plást s těmi galeriemi.
4. sám od loňska používám rámky nového typu, které mají horní loučku užší (u té spodní se to rozumí samo s sebou) a skosenou . Truhlářům se to lépe dělá a včely loučky dobře obestaví ze stran, na webu to prozatím není.
5. myslím, že je najivní se domnívat, že je pro včely normální nemít trubčinu nebo dokonce nějak škodlivé. Opak je pravdou, ale záleží hodně na gen. dispozicích.
Normální včelstvo má 5-30% trubčiny. Jen je třeba dbát toho, aby byla trubčina tam, kde se zpravidla ve včelstvu v přírodě nachází a to je na okrajích hnízda. To je základní struktura díla v přírodě (chcete-li architektury). Má to své důvody a záleží na více faktorech, proč a kde včely trubčinu staví. Je to ale velmi důležité. Na přednáškách ukazuji, jak se to dá využívat v boji proti V.d. resp. jaký to má vliv na nalezení určité rovnováhy. Má to samozřejmě širší souvislosti, nyní na to není prostor.
6. ti co s volnou stavbou začínají by si to měli nejlépe osahat u oddělků (tam je to nejjednodušší), protože když ještě nemají zkušenosti (a ty sbírám i já po 10 ti létech včelaření na jen volné stavbě ), mohli by být překvapení. Např. tím, že by se sice včely za čas vybouřily, ale trubčina by byla tam a v takové míře, kde normálně nebývá. To má zase své dopady, např. v přemnožení V.d. a jakémusi nastavení k parametrů k tomu, aby se to pravidelně opakovalo každý rok při této nezměněné archtektuře. Přitom by tomu mohlo být právě naopak. To už ale zabíhám do jiných vláken. Chtěl jsem tím vším jen říct, že smysl volné stavby bychom neměli hledat jen třeba v úsporách času, ale že to má pro včelstva mnohem větší význam a dílo je třeba chápat jako určitou kostru tohoto superorganizmu (včelstva). Co by bylo tělo člověka bez kostry. Určitě se toho nemusíte nikdo bát a včely jsou i v té architektuře, kterou určitě bude drtivá většina zpočátku porušovat, dost tolerantní a jsou schopny přežít a vyrovnat se s nimi. Otázka je samozřejmě jak a za jakou cenu (někdy je to cena života). Naříklad vaše nynější souše můžete velmi dobře využívat v horních nástavcích pro ukládání medu a nic velkého tím neporušíte. Včely sice v horní části zpravidla staví buňky jiné velikosti a s větším sklonem i vyšší, ale i tyto upraví, když to potřebují a matka zaklade. Mám odzkoušeno, že matka bez problémů zaklade vajíčka a včely odchovají plod v plástech ve vodorovné poloze. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2014, 09:50 PM
Příspěvek: #59
RE: Volná stavba v rámečkách
(15.02.2014 01:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  4. sám od loňska používám rámky nového typu, které mají horní loučku užší (u té spodní se to rozumí samo s sebou) a skosenou . Truhlářům se to lépe dělá a včely loučky dobře obestaví ze stran, na webu to prozatím není.

Užší to znamená kolik asi tak? Budu řezat plaňky na plot z krajinek tak bych to vzal přijednom.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2014, 10:36 PM
Příspěvek: #60
RE: Volná stavba v rámečkách
(17.02.2014 09:50 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  
(15.02.2014 01:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  4. sám od loňska používám rámky nového typu, které mají horní loučku užší (u té spodní se to rozumí samo s sebou) a skosenou . Truhlářům se to lépe dělá a včely loučky dobře obestaví ze stran, na webu to prozatím není.

Užší to znamená kolik asi tak? Budu řezat plaňky na plot z krajinek tak bych to vzal přijednom.

20mm.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)