Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virózy
17.07.2015, 01:42 PM
Příspěvek: #41
RE: Virózy
(17.07.2015 12:56 PM)schützmeister napsal(a):  
(17.07.2015 10:54 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Má se to dělat v době, kdy to dělají včely. Nyní to určitě není.
Leoši, kdybych teda chtěl vyřezávat, kdy je teda nejvhodnější doba ? Teď mě příjde, že likvidují přebytečný plod, v těch hicech, neplodují, dolíhávaj a vyhazujou špatný - to bych od oka hodnotil jako dobu pro vyřezání a zakrmení ?
A nebo je to blbě, páč i ty roztoči jsou venku ? Tzn. ještě ve fázi rozvoje tak před 14 dny a dřív ?
Dělat to nebudu, řežu jenom trubce ale pro zajímavost.
Letos je to fakt nezvykle v klidu, opravdu ta selekce tomu asi dost napomohla.
Možná by v normálních letech fakt byla dobrá ta benzinová, jako to dělá Stonjek, mít teda na to žaludek. Nebo ty špatný nekrmit a nechat přirozenš dožít. To se to ale zase prošíří rabovkou.

Michale, tedy podle mne (neber to jako dogma, ale to u tebe nehrozí), je nevhodnější právě doba rojů a po ní, tj tak do půli června. Tady to má navíc tu výhodu, že odstraníš zav. plodu málo. Vlastně jen napodobuješ tu pauzu v době rojení, pokud se ti včelstvo nevyrojilo nebo ji vlastně jako by prodlužuješ.
To pozdější období je samozřejmě také možné, hlavně, když už tam je virů hafo. To je ale už opatření komplexnější nejen proti V.d, ale především jde o snížení infekčního tlaku virůi jakési opatření proti nosemóze. Tohle žádný Gabon nezařídí. Proto bych tento termín ponechal jako záchrannou brzdu, když už není jiná možnost, ale jako systémové opatření bych ho nepoužíval, je často předimenzované jako to naše tlumení VD chemií (myslím tím oficielní nebo spíše dolskou metodiku).
Ono je to třeba dát do souladu i s krmením nebo dodáním, ponecháním zásob. Když má včelstvo zásob dost nebo je včas dokrmeno např. do konce červce, za ty 2 generace včel se už kleštík nestačí přemnožit a při včasném ukončení plodování nastupuje dříve grooming. Když odstraním plod v červenci (to je ta tzv. anenská metoda) má to háček v tom, že mám o generaci včel do jara méně a také grooming nastává později, což je škoda nevyužít. Mám ale zkušenost, že některé genotypy to zvládnou, ale jiné ani omylem. Co je lepší pro kterou oblast nebo ošetřování, je téma pro každého z nás. I Proto se celkem nerad vyjadřuju k tomuto , protože každý se ihned soustřeďuje na jeden aspekt a ono jich je více a hlavně stále nerozlišujeme stupně varroázy a tak často mluvíme každý o něčem jiném. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 02:08 PM
Příspěvek: #42
RE: Virózy
Mně se letos v květnu povedlo vybrat z včelstev do oddělků správný zavíčkovaný plod s kleštíkem. ( jsem na horách, takže to bylo po zimě první jarní vlna plodování ) Za pár dní, když žlutí kleštíci začali v oddělcích vypadávat na podložku jsem oddělky začal cukrovat. Popadaly i červený a teď mám zatím jak včelstvo, tak i oddělek skoro bez kleštíků. Jen se naučit, v kterém plástu v kterou dobu ti kleštíci sedí. M.M.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 02:19 PM
Příspěvek: #43
RE: Virózy
(17.07.2015 02:08 PM)MirekMatucha napsal(a):  Mně se letos v květnu povedlo vybrat z včelstev do oddělků správný zavíčkovaný plod s kleštíkem. ( jsem na horách, takže to bylo po zimě první jarní vlna plodování ) Za pár dní, když žlutí kleštíci začali v oddělcích vypadávat na podložku jsem oddělky začal cukrovat. Popadaly i červený a teď mám zatím jak včelstvo, tak i oddělek skoro bez kleštíků. Jen se naučit, v kterém plástu v kterou dobu ti kleštíci sedí. M.M.

Jasně,ale to je zase jiný přístup. Já se nesnažím kleštíka zbavit.
Je to u něj o teplotě, nikoliv 35, ale 33,4 je pro něj optimální teplota. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 02:25 PM
Příspěvek: #44
RE: Virózy
(17.07.2015 12:00 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(17.07.2015 11:21 AM)Debora napsal(a):  
(17.07.2015 10:54 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  V tuto dobu je to na 90% s křížkem po funuse, i když letos nemusí, protože V.d není. Pro mne je ale "úžasné" jak všichni začínají řešit varroázu v podletí, neuvěřitelné. Lidé jsou asi nepoučitelní. LD

Jak mají včelaři řešit varroázu, když varroa není? Ale odkud pak ty viry na včelu chodí?

Ony je v sobě již mají. Roztoč je jen spouštěč viroz. LD

Jedině ve virulentním stavu. Do té doby je roztoč jen symptom. Ale viróza může být spuštěna i bez přítomnosti roztočů a to především z toho důvodu, že vypálíme konvenční léčbou celou komunikaci chromozómů včelstva s genetickými modifikacemi. Pro lepší porozumění a usnadnění situace mluvím jen o epigenetickém kódování, které se v závislosti na životním prostředí včelstva a jeho variací neustále zdokonaluje. Každá konvenční léčba, včetně kyselin, však epigenetickou informaci poškodí. Až následující interpretace této poškozené informace způsobí imunologická a neuronální onemocnění. Já však věřím, že lidé jsou poučitelní, když poznají ty jemné vztahy.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 02:59 PM
Příspěvek: #45
RE: Virózy
(17.07.2015 02:25 PM)Debora napsal(a):  
(17.07.2015 12:00 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(17.07.2015 11:21 AM)Debora napsal(a):  
(17.07.2015 10:54 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  V tuto dobu je to na 90% s křížkem po funuse, i když letos nemusí, protože V.d není. Pro mne je ale "úžasné" jak všichni začínají řešit varroázu v podletí, neuvěřitelné. Lidé jsou asi nepoučitelní. LD

Jak mají včelaři řešit varroázu, když varroa není? Ale odkud pak ty viry na včelu chodí?

Ony je v sobě již mají. Roztoč je jen spouštěč viroz. LD

Jedině ve virulentním stavu. Do té doby je roztoč jen symptom. Ale viróza může být spuštěna i bez přítomnosti roztočů a to především z toho důvodu, že vypálíme konvenční léčbou celou komunikaci chromozómů včelstva s genetickými modifikacemi. Pro lepší porozumění a usnadnění situace mluvím jen o epigenetickém kódování, které se v závislosti na životním prostředí včelstva a jeho variací neustále zdokonaluje. Každá konvenční léčba, včetně kyselin, však epigenetickou informaci poškodí. Až následující interpretace této poškozené informace způsobí imunologická a neuronální onemocnění. Já však věřím, že lidé jsou poučitelní, když poznají ty jemné vztahy.

Stejně tak to ale může být třeba pesticid nebo stres a roztoč k tomu tedy není vůbec potřeba.
Není ale pravdou, že každá.....atd.. epigenenticku informaci poškodí, není to pravda.
Pravda je, že může ovlivnit a to oběma směry, navíc jde často o vratnou záležitost.
Asi by to chtělo i definovat tu konvenci, pro mě to bude asi něco jiného, než máš na mysli ty. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 04:44 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.07.2015 04:52 PM od Debora.)
Příspěvek: #46
RE: Virózy
(17.07.2015 02:59 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Není ale pravdou, že každá.....atd.. epigenenticku informaci poškodí, není to pravda.
Pravda je, že může ovlivnit a to oběma směry, navíc jde často o vratnou záležitost.

Leoši, ty můžeš šáhnout na původní genetiku. Tobě teda pomáhá síla paměti vyvěrající z předchozích generací. IdeaHeart
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2015, 12:17 AM
Příspěvek: #47
RE: Virózy
(17.07.2015 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(17.07.2015 02:08 PM)MirekMatucha napsal(a):  Mně se letos v květnu povedlo vybrat z včelstev do oddělků správný zavíčkovaný plod s kleštíkem. ( jsem na horách, takže to bylo po zimě první jarní vlna plodování ) Za pár dní, když žlutí kleštíci začali v oddělcích vypadávat na podložku jsem oddělky začal cukrovat. Popadaly i červený a teď mám zatím jak včelstvo, tak i oddělek skoro bez kleštíků. Jen se naučit, v kterém plástu v kterou dobu ti kleštíci sedí. M.M.

Jasně,ale to je zase jiný přístup. Já se nesnažím kleštíka zbavit.
Je to u něj o teplotě, nikoliv 35, ale 33,4 je pro něj optimální teplota. LD
Teď tomu tedy vůbec nerozumím. Jaký má popsaná teplota vztah k mé laické "likvidaci" kleštíka při prvním jarním plodování? M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2015, 01:29 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.07.2015 01:33 AM od Branislav Božík.)
Příspěvek: #48
RE: Virózy
(18.07.2015 12:17 AM)MirekMatucha napsal(a):  
(17.07.2015 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(17.07.2015 02:08 PM)MirekMatucha napsal(a):  Mně se letos v květnu povedlo vybrat z včelstev do oddělků správný zavíčkovaný plod s kleštíkem. ( jsem na horách, takže to bylo po zimě první jarní vlna plodování ) Za pár dní, když žlutí kleštíci začali v oddělcích vypadávat na podložku jsem oddělky začal cukrovat. Popadaly i červený a teď mám zatím jak včelstvo, tak i oddělek skoro bez kleštíků. Jen se naučit, v kterém plástu v kterou dobu ti kleštíci sedí. M.M.

Jasně,ale to je zase jiný přístup. Já se nesnažím kleštíka zbavit.
Je to u něj o teplotě, nikoliv 35, ale 33,4 je pro něj optimální teplota. LD
Teď tomu tedy vůbec nerozumím. Jaký má popsaná teplota vztah k mé laické "likvidaci" kleštíka při prvním jarním plodování? M.M.

Tá teplota je pre Teba zrejme indícia na lokalizáciu plastu kde bude najviac VD. Veď to si sa pýtal, ako to zistiť.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2015, 08:14 PM
Příspěvek: #49
RE: Virózy
(18.07.2015 12:17 AM)MirekMatucha napsal(a):  
(17.07.2015 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(17.07.2015 02:08 PM)MirekMatucha napsal(a):  Mně se letos v květnu povedlo vybrat z včelstev do oddělků správný zavíčkovaný plod s kleštíkem. ( jsem na horách, takže to bylo po zimě první jarní vlna plodování ) Za pár dní, když žlutí kleštíci začali v oddělcích vypadávat na podložku jsem oddělky začal cukrovat. Popadaly i červený a teď mám zatím jak včelstvo, tak i oddělek skoro bez kleštíků. Jen se naučit, v kterém plástu v kterou dobu ti kleštíci sedí. M.M.

Jasně,ale to je zase jiný přístup. Já se nesnažím kleštíka zbavit.
Je to u něj o teplotě, nikoliv 35, ale 33,4 je pro něj optimální teplota. LD

Ano Bronislav to pochopil dobře. Ta druhá část se týká toho, že já kleštíka už nehubím. LD
Teď tomu tedy vůbec nerozumím. Jaký má popsaná teplota vztah k mé laické "likvidaci" kleštíka při prvním jarním plodování? M.M.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2015, 10:31 PM
Příspěvek: #50
RE: Virózy
Broňa asi víc studuje. Na mě se musí jasněji. Mně doma vždycky jednu švihli a se slovy: "co s tebe vyroste když nechápeš takovou ptákovinu" mě raději poslali se džbánkem pro pivo. Asi proto jsem byl hromadu let hospodskejSmile.
No a bez hubení kleštíka to třeba taky jednou dokážu. Zatím je to s kleštíkem remíza. Ale ty zkušenosti, které při soubojích získávám určitě časem zúročím. Důležité pro mě je, že jsem zatím nikdy nepoužil chemii ( kromě KM a cukru ) a zatím stále ještě včely mám. ( klep klep) I když ztráty mám při mé vrozené pomalejší učenlivostiSad velké, nemusel jsem zatím včely dokupovat. M.M.
Hlasování: Branislav Božík (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)