Forum Šance pro včely

Úplná verze: Virózy
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
.
Vážení přátelé,

letos jsem poprvé šáhla do regálu po kyselině mravenčí po diagnostikce virusu deformovaných křídel (DWV) u jednoho včelstva.

Někdy se mně lidé ptají, proč vystavuji včelstvo tlaku viróz a jest-li je to vůbec humání. Nyní jsem odzkoušela humání saunování v kyselině mravenčí s nassenheidenerem. Problém s odpařováním způsobil docht (proužek papíru), po výměně proužku makal, jak se od německého produktu očekává.

Včera bylo teplo, včelky skotačily na sluníčku a saunovali se v mravčích párách. Prostě prima wellnes, dobrá nálada, tak jsme hodily řeč.

Jest-li jsem vše dobře pochopila a pokud to dobře rekapituluji, je včelstvo superorganismus, který využívá superpozice na vlákně potenciální reality. To znamená, že pro zachování svého druhu je včelstvo na více místech zároven a prožívá nekonečné množství možností. Nakonec si zvolí jen ty reality, které mu zaručují reprodukci. Při každém našem zásahu přetrhnem toto vlákno a včelstvo se zřítí do jiné reality. Otázkou zůstane, jak hluboko necháme včelstvo padat?

Nyní nevím, co mně děsí více, můj sentimentální egoismus, nebo realita, do které se včelstvo zřítilo?

[Obrázky: WAZA_AS_02.jpg]
.
Deboro, miluju tyhle tvoje příspěvky, tu tvou otevřenost...
My všichni si každou sekundu vybíráme a tvoříme svou realitu...proto se teď trochu plácám v tom, jak a jestli vůbec svoje včely nějak léčit, moc se mi líbí tvůj přístup...
Všimla jsem si tady v diskuzi, jak moc je důležité věřit tomu, jak včely opatrujeme....kdo si je jistý v tom, co dělá, je velmi úspěšný a kdo si je nejistý, tak pořád řeší problémy...
Mám záměr vybrat pro sebe i pro mé včely tu realitu, ve které jsem si jistá tím, co dělám i nedělám a kde jsou včely ve výborné kondici HeartBig Grin
Terezo, Schützemeisterky sice neznám, ale jestli máš letošní včelstvo, které opravdu honí po zahradě sekačku, nese své jméno právem. Pak není nutné uctívat kadidlem cizí Bohy. Big Grin
Big Grin sekačku zatím nehoní, manželovi jsem zatajila tuto jejich krásnou vlastnost, aby neřekl, že sekat nebude a tak seká trávu i kolem úlů a zatím dobrý Tongue , ale zato prohání návštěvy které zatouží vidět úly, sousedka dostala žihadlo do hlavy Smile
Všimla jsem si, jak včely reagují na myšlenky opravdu bleskově, přivezla jsem si 4 oddělky a při přendavání do úlů jsem se zamyslela, jestli budou víc bodavé než Schützemeisterky a hned jsem dostala žihadlo Big Grin . Takže na své včely už myslím jen jako na vitální, ke mně mírné a v mých úlech velmi spokojené ...
Tau Fluvalinat (Apistan, Gabon) je v podezření, že podporuje virus deformovaných křídel

Studie byla zveřejněna v lednovém čísle časopisu Applied a environmentální mikrobiologie:


The most successful weapon against these mites (at least those that haven’t developed a resistance) has been pesticides called acaricides. However, scientists know little about the chemicals’ effects on honeybee viruses. To find out, Joachim de Miranda, a bee ecologist at the Swedish University of Agriculture Sciences in Uppsala, Sweden, and his colleagues studied the effects of the common acaricide Apistanon levels of several viruses in honeybees.

To their surprise, they found that concentrations of deformed wing virus in treated bee colonies initially increased for a period, before ultimately dropping when more mites died (though the virus levels didn’t fall below those seen in untreated colonies until the last week of the six-week treatment used in the study).

If future studies conclusively show that Apistan causes a spike in the virulence of deformed wing virus, the findings could have implications for beekeepers, the researchers say.

“Make sure that you know that you absolutely have to treat before treating with acaricides,” de Miranda told LiveScience. “If you don’t have a lot of mites, then this treatment will only cause you more damage.”

Of mites and viruses
During the winter, honeybees do not hibernate, but instead cling tightly together on the combs in the hive to form insulating “clusters.” While in the cluster, the bees still rear young and consume food, but all reproduction is stopped. Because the bees need a critical number of members to effectively block out the cold, the colony must be healthy before and during the chilly season

“They have to be as healthy as possible going into the winter to survive and produce the next generation during the spring before dying off,” de Miranda explained.

Previous studies showed that colonies that were effectively mite-free were still dying over winter, and bees that died had elevated levels of deformed wing virus, said Stephen Martin, a varroa mite expert at the University of Sheffield in the United Kingdom, who was not involved in the current research. “What we suspect is that the virus has now changed — it was initially reliant on varroa, but now virulent forms don’t rely on that kind of transmission,” Martin said, referring to the fact that over the winters, when the mites are dead, the virus can still be transmitted to other bees through their regurgitated food.

In light of this fact, beekeepers need to know how soon before winter they need to start treating their colonies for varroa mites, to ensure that the bees make it to spring.

A balance of evils
The researchers don’t yet know what could have caused the initial spike they saw in deformed wing virus in the pesticide-treated bees, but suspect that Apistan could be working synergistically with the virus against the bees; alternatively, the chemical may be negatively affecting bee immunity, leaving them more vulnerable to the deformed wing virus.

Whatever the case, the study doesn’t conclusively show that Apistan had an effect on virus levels, and the results could just be a statistical anomaly, Martin told LiveScience. The researchers are now looking to test how Apistan affects virus levels in the absence of varroa mites.

De Miranda doesn’t think beekeepers should be alarmed, because the virus spike wasn’t significant enough to cause major damage, though using pesticide to treat bees with just low levels of the mites may not be the best idea. Colonies highly infested with mites need to be treated, he said, adding that “you have to see it as sort of a balance of different evils.”

At the very least, the study shows that beekeepers should probably treat their colonies for more than six weeks ahead of chilly weather, because there were still substantial levels of deformed wing virus at the end of the study treatment.

“Beekeepers need to be aware that viruses don’t sit still and things are continually changing,” Martin said. Fifteen years ago acaricides that killed mites also reduced virus levels, but this is clearly not happening anymore, he said. “Things are not as straightforward as we once believed.”
________________________________________


Pesticide May Give Honeybee Virus an Advantage
Ahoj .. mám dotaz ohledně léčby DWV.
Dnes jsem pozoroval před česny dvou včelstev vyhozené včely s deformovanými křidélky. Zvažuji nasazení KM, ale v okolí ještě kvetou lípy a včely něco nosí, i když se nezdá, že by byl přínos nějak extra. Jedno včelstvo už krmím a má dost zásob.. je to letošní květnový poroj, aktuálně na 1NN optimal, ale do další stavby se příliš nemá (možná se mu nechtělo přes loučky, něco jsem mu teď převěsil níž, tak se snad chytnou). Druhé je oddělek ze stejného matečného včelstva, aktuálně 2NN optimal.
U roje nemám momentálně podložku, ale při prohlídce jsem si nevšiml žádných samiček VD, a to ani v namátkově otevřených buňkách s larvami.
Oddělek má podložku, ale spad se zdá být nulový. Podložku jsem natřel slunečnicovým olejem, tak by to snad mravenci vybírat neměli, i když stroprocentně jistý si tím nejsem.
V každém případě matečné včelstvo bylo zakoupeno dost tvrdě přeléčené "na nulu" (vloni v sezóně gabon, na podzim fumigace a snad i nátěr plodu v předjaří), takže nulový spad asi není úplně nereálný. Ještě dám podložku do druhého a zkusím tam dát nějaký lep proti mravencům, abych měl jistotu.
Otázka zní, co s tím dělat za předpokladu, že tam je VD opravdu "nula"?
Vloni jsem měl komplet úhyn a tohle jsem v létě taky pozoroval, i když mi to v ten moment nedošlo. To ale VD určitě nebyl na nule. Genetika je ze stejného zdroje.
Na nějakou relevantní odpověď jsi napsal málo informací.
Poškozené včely DWV nebo i jina? V jakém množství? Za jaký čas, v kterou dobu, při proletu mladušek nebo i ráno a odpoledne?
Nehodnoť co máš v úle, ale před, to je průkaznější.
Jinak obecně mám odzkoušeno. VIr DWV se dá dobře utlumit dlouhodobějším odpařovačem KM. Vykřesaly se z toho včely i s těžkým poškozením, to ale byly pod KM skoro měsíc. Krátkodobější odpařovače nejsou moc prospěšné, v tomto případě.
Pokud nenajdeš na podložkách VD neznamená to, že tam není, natři podložku olejem aťmáš jistotu, kolik toho padá. LD
Díky za rychlou odpověď. Obnovím nátěr podložky olejem .. mám pocit, že to funguje spolehlivě jen první den nebo dva, potom už je většina oleje pryč. V každém případě jsem ji kontroloval i první den po nátěru olejem a žádného VD jsem nenašel.
Včely poškozené jen DWV, ale nevím, jestli bych poznal něco jiného. Některé měly jen pahýlky, některé jen mírně zahnuté konečky křídel a nebyly schopné letu.
Pozoroval jsem to odpoledne až navečer (cca 15-18 hodin), ale řekl bych, že část provozu byl prolet mladušek, alespoň u toho oddělku určitě.
Předpokládám, že při proletu je vyhazování poškozených včel intenzívnější?
Mohl jsem tam sedět dohromady tak hodinu a za tu dobu těch deformovaných včelek mohlo být tak ke dvaceti.
Dnes k nim asi odpoledne ještě zajedu, mám se soustředit na něco konkrétního, kromě přesnějšího počítání? Smile
Díky.
Tak pokud jsi to popsal správně, mohlo by to znamenat i cca 50% poškození mladušek v následujících měsících. To by už byl problém. Do zimy bys je asi nedostal. Asi bych s tou 65% KM neváhal. Na virózách je nejhorší, že od určité doby si žijí svým životem a na roztoči už moc nezávisí i když korelace u DWV je středně silná. Navíc hodně virozy podpoří i nosemoza, ta tepla by ji mohla utlumit, ale už se to u tebe rozjelo. Právě nyní, kolem těch svátků je tak poslední termín na začátek důkladnějšího ošetření KM, pak už to většinou nemá cenu a stejně to nedoženeš.
Dej vědět další informace co vysleduješ, klidně i na soukromý email. LD
Doslechl jsem se z Dolu, že sledují výskyt viru deformovaných křídel , je prý průběžně zjištěn ve všech včelstvech , jde jen o odolnost včel, jak se s ním vyrovnávají.

Našel jsem zajímavý odpařovač KM , http://www.odparovac.cz/editor/filestore...vod_cz.pdf
Líbí se mi pro nízkou výšku možnost položení na loučky, pokud máte dost vysoké víko není problem i snadno regulovatelné odpařování.
Má s ním někdo zkušenosti ?

(07.07.2015 11:48 AM)Jindřich napsal(a): [ -> ]Doslechl jsem se z Dolu, že sledují výskyt viru deformovaných křídel , je prý průběžně zjištěn ve všech včelstvech , jde jen o odolnost včel, jak se s ním vyrovnávají.

Našel jsem zajímavý odpařovač KM , http://www.odparovac.cz/editor/filestore/File/ODPAROVAC%20YANNICK%20navod_cz.pdf
Líbí se mi pro nízkou výšku možnost položení na loučky, pokud máte dost vysoké víko není problem i snadno regulovatelné odpařování.
Má s ním někdo zkušenosti ?

Tak ještě jednou a lépe , Odpařovač Yannic
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's