Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virózy
15.07.2015, 09:49 PM
Příspěvek: #31
RE: Virózy
Dnes jsem byl kontrolovat tři 10 denní oddělky, jestli přidané matky kladou. U všech tří matka klade, všechny spad 0, všechny jsou na 6 rámcích. Právě se masivně líhnou včely na plástech z mateřského včelstva. V jednom z nich jsem našel 1 trubce s deformovanými křídly (včera na podložce první roztoč), v druhém ovšem je deformovaných včel desítky, vypadá to na ty čerstvě vylíhlé, tedy z mateřského včelstva.

Třetí je bez viditelných problémů a má zhruba dvojnásobný odběr sirupu, než ty postižené. Taky u něj byl dnes i prolet U mateřského včelstva jsem zatím neobjevil také nic. Uvědomil jsem si, že první dva oddělky (tedy ty postižené) jsem osazoval plástem se zavíčkovaným plodem ze spodku plodiště, třetí bylo z plodiště nalezeného v medníku.

Předpokládám, že to chce KM, ale nevím, jak ji aplikovat v tak malém prostoru, abych neublížil matce. Používám odpařovač MiteGone. Aplikovat KM jen na hodně postižený oddělek, nebo i ten s postiženým trubcem, případně i na mateřské včelstvo?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2015, 12:28 PM
Příspěvek: #32
RE: Virózy
Martin: Podle toho, co bylo řečeno výše, je asi dobré počkat s léčením KM až do doby, kdy bude vybíhat první plod od těch mladých matek. Jinak o ně můžeš přijít.

Jinak k těm mým potvůrkám, naposled jsem na ně kouknul jen v rychlosti včera v poledne. Provoz na česnu atd. vypadá v pořádku, včely nosí. U těch dvou léčených je tedy před česny hodně mrtvolek (a to toho hromadu přes den zlikvidují mravenci, vosy a sršni a přes noc to baštěj slimáci; počítám že to bude přes 100 mrtvolek denně). Ale předpokládám, že je to v zásadě dobré znamení toho, že se včelstva nemoci zbavují. Spad varroa je minimální a pohybuje se někde kolem 1 VD za den.
To včelstvo, co jsem chtěl, nebo uvažoval o jeho rozdělení, se mi opět vyrojilo. Roj jsem usadil a tentokrát zůstal na místě. Se zbytkem zatím nevím co si počít, v pátek/sobotu to prohlédnu a možná ho použiju k odchovu matek.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2015, 12:44 PM
Příspěvek: #33
RE: Virózy
(16.07.2015 12:28 PM)lyn_x napsal(a):  U těch dvou léčených je tedy před česny hodně mrtvolek (a to toho hromadu přes den zlikvidují mravenci, vosy a sršni a přes noc to baštěj slimáci; počítám že to bude přes 100 mrtvolek denně
Co to pár let pozoruju, tak todle byl u mě dycky předkolapsový stav, bez ohledu na léčení. Ty co to takhle jak píšeš vynášeli, měli problém. Ač já to teda spíš přičítal tlaku bakteri. infekcí při oslabení roztočema.
Možný je vše, nechci tě strašit, možná by se někdo o tendle jev ještě mohl podělit ?
Letos zatím nikde nic - ale po masívních zimních úhynech, kdy ty problematické už jsou fuč.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2015, 11:37 PM
Příspěvek: #34
RE: Virózy
(16.07.2015 12:44 PM)schützmeister napsal(a):  Letos zatím nikde nic - ale po masívních zimních úhynech, kdy ty problematické už jsou fuč.
KM problémy nevyřeší, jen je jaksi naředí. Kdo tedy má senzibilní včelstva a chce se vyhnout pekelné cestě léčby, ten má nyní poslední možnost vyzkoušet kompletní odstranění plodu podle Büchlera.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 08:39 AM
Příspěvek: #35
RE: Virózy
Matka Gaia pláče, opět zabíjejí neviňátka.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 10:54 AM
Příspěvek: #36
RE: Virózy
(16.07.2015 11:37 PM)Debora napsal(a):  
(16.07.2015 12:44 PM)schützmeister napsal(a):  Letos zatím nikde nic - ale po masívních zimních úhynech, kdy ty problematické už jsou fuč.
KM problémy nevyřeší, jen je jaksi naředí. Kdo tedy má senzibilní včelstva a chce se vyhnout pekelné cestě léčby, ten má nyní poslední možnost vyzkoušet kompletní odstranění plodu podle Büchlera.

Kdo se chce vyhnout pekelné cestě léčby, musí pochopit že tzv. varroatolerance je algoritmus. Pana Buchlera bych určitě neposlouchal. V tuto dobu je to na 90% s křížkem po funuse, i když letos nemusí, protože V.d není. Odstranění plodu v tuto dobu je v rozporu s biologií včelstva, je to z nouze ctnost, tedy povětšinou. Má se to dělat v době, kdy to dělají včely. Nyní to určitě není. Nyní je to , jako když ovocnému stromu uříznete plodonosné ratolesti. Na druhou stranu je třeba to brát v kontextu s dalšími aspekty, třeba dodáním zásob a množstvím zásob v úle a hlavně citlivostí na pozdní plodování. Tito pánové prostě nechápou, že včela není jednotný materiál a to jedna z největších chyb včelařů, tedy podle mne, nemusíte se tím řídit.
Pro mne je ale "úžasné" jak všichni začínají řešit varroázu v podletí, neuvěřitelné. Lidé jsou asi nepoučitelní. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 11:01 AM
Příspěvek: #37
RE: Virózy
Debora: Leoš píše, že KM může proti viróze pomoct. (i když asi hlavní účinek, jak to vidím, je v té zvýšené hygieně a "doražení" nemocných včel) Nasadil jsem nakonec KM i do toho odrojeného, pokud přijde o matku tak je buď po plodové ozdravné pauze spojím s jinými nebo zkusím odchovat matky z té druhé linie (ale včelstvo s příznaky dwv asi nebude ideální pro odchov zdravé matky..) uvidíme :/.
Možná to, že se vyrojily, bylo nejlepší, co mohly pro ozdravu udělat. Roj se má skvěle k světu, i když má zatím zdá se neoplodněnou matku. Má rozestavěný nástavek optimal na celé šířce, nejvyšší plást už skoro na 2 výšky nástavku.
Možná by nejlepší cesta k záchraně bylo sesypat i zbytek do toho usazeného roje a veškeré dílo vyvařit?

Naštěstí druhé stanoviště je zdá se ok. O víkendu ještě pokradu kbelík tmavého medu (doufám), vyřežu tu napadenou trubčinu a začnu krmit na zimu (zásoby jarního medu proplodovaly a prorojily..).

schützmeister: to mě trochu děsí Sad tak snad to u mě proběhne jinak no
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 11:21 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.07.2015 11:55 AM od Debora.)
Příspěvek: #38
RE: Virózy
(17.07.2015 08:39 AM)Crha Karel napsal(a):  Matka Gaia pláče, opět zabíjejí neviňátka.

Matouš 13: "Každá sazenice, kterou nesázel Bůh, bude vykořeněna."

Matka Gaia pláče když včelaři koupají včelstva v kyselinách a plošně zabijí i zdravé včely. Kdo naseká z plodových plástů oddělky, ten sice roztrhne kostru včelstva, ale nemusí zabít jedinou včelu. Je-li pak matka Gaia včelstvu nakloněna, zazimuje včelař včelstva bez zátěže chemií a ještě je rozšíří. Jinak i zde platí, včelstvo musí mít právo zemřít.
Zde se dostáváme k tématu: chirurgické zásahy versus chemoterapie. KM jen potlačí symptomy a zničí jakýkoliv přísun informací a tudíž i komunikaci genů. Co se pak genetika přeléčeného včelstva může jiného dozvědět, než že včelaři ztratili jakoukoliv schopnost komunikace? Snad jen to, že KM zabijí neviňátka, veškeré informace nutné pro regeneraci včelstva a srdce včelaře. Ale nikdo se tím nemusí řídit, v kyselině se plodonosné ratolesti spálí s celým stromem.

(17.07.2015 10:54 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  V tuto dobu je to na 90% s křížkem po funuse, i když letos nemusí, protože V.d není. Pro mne je ale "úžasné" jak všichni začínají řešit varroázu v podletí, neuvěřitelné. Lidé jsou asi nepoučitelní. LD

Jak mají včelaři řešit varroázu, když varroa není? Ale odkud pak ty viry na včelu chodí?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 12:00 PM
Příspěvek: #39
RE: Virózy
(17.07.2015 11:21 AM)Debora napsal(a):  
(17.07.2015 08:39 AM)Crha Karel napsal(a):  Matka Gaia pláče, opět zabíjejí neviňátka.

Matouš 13: "Každá sazenice, kterou nesázel Bůh, bude vykořeněna."

Matka Gaia pláče když včelaři koupají včelstva v kyselinách a plošně zabijí i zdravé včely. Kdo naseká z plodových plástů oddělky, ten sice roztrhne kostru včelstva, ale nemusí zabít jedinou včelu. Je-li pak matka Gaia včelstvu nakloněna, zazimuje včelař včelstva bez zátěže chemií a ještě je rozšíří. Jinak i zde platí, včelstvo musí mít právo zemřít.
Zde se dostáváme k tématu: chirurgické zásahy versus chemoterapie. KM jen potlačí symptomy a zničí jakýkoliv přísun informací a tudíž i komunikaci genů. Co se pak genetika přeléčeného včelstva může jiného dozvědět, než že včelaři ztratili jakoukoliv schopnost komunikace? Snad jen to, že KM zabijí neviňátka, veškeré informace nutné pro regeneraci včelstva a srdce včelaře. Ale nikdo se tím nemusí řídit, v kyselině se plodonosné ratolesti spálí s celým stromem.

(17.07.2015 10:54 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  V tuto dobu je to na 90% s křížkem po funuse, i když letos nemusí, protože V.d není. Pro mne je ale "úžasné" jak všichni začínají řešit varroázu v podletí, neuvěřitelné. Lidé jsou asi nepoučitelní. LD

Jak mají včelaři řešit varroázu, když varroa není? Ale odkud pak ty viry na včelu chodí?

Ony je v sobě již mají. Roztoč je jen spouštěč viroz. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2015, 12:56 PM
Příspěvek: #40
RE: Virózy
(17.07.2015 10:54 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Má se to dělat v době, kdy to dělají včely. Nyní to určitě není.
Leoši, kdybych teda chtěl vyřezávat, kdy je teda nejvhodnější doba ? Teď mě příjde, že likvidují přebytečný plod, v těch hicech, neplodují, dolíhávaj a vyhazujou špatný - to bych od oka hodnotil jako dobu pro vyřezání a zakrmení ?
A nebo je to blbě, páč i ty roztoči jsou venku ? Tzn. ještě ve fázi rozvoje tak před 14 dny a dřív ?
Dělat to nebudu, řežu jenom trubce ale pro zajímavost.
Letos je to fakt nezvykle v klidu, opravdu ta selekce tomu asi dost napomohla.
Možná by v normálních letech fakt byla dobrá ta benzinová, jako to dělá Stonjek, mít teda na to žaludek. Nebo ty špatný nekrmit a nechat přirozenš dožít. To se to ale zase prošíří rabovkou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)