Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virózy
18.01.2021, 10:22 AM
Příspěvek: #81
RE: Virózy
Mirku,
počitatlo včel opravdu existuje. (Nabídla mi to dnes reklama na google.)

https://beehivemonitoring.com/cs/domu/77...87029.html

Technika by možná(!) mohla pomáhat, ale moje cesta to asi nebude (jak to, že to google pořád ještě neví?)
Marek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2021, 12:11 PM
Příspěvek: #82
RE: Virózy
Dost drahé na hodně včelstev a na jedno by to asi nemělo smysl. Muselo by se to vyhodnocovat vzhledem k počasí i ročnímu období a asi i poměřovat s ostatními včelstvy aby to mělo nějakou vypovídací hodnotu. Ale určitě by to včelstvo bylo víc pod kontrolou než nyní když se dostanu k jednotlivým včelstvům v průměru tak jednou týdně. Některé i měsíc nevidím. A předloni jsem dokonce na jedno zapomněl a vzpomněl jsem si po půl roce až v říjnu. Mít ale jen jedno "domácí" stanoviště a porovnávat výstupy v počítači s pozorováním na česně by mohlo být zajímavé. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2022, 10:36 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.06.2022 10:41 PM od Vojěch Jeník.)
Příspěvek: #83
RE: Virózy
Ahoj, pozoroval jsem před/pod česnem trubce s DWV. Většinou úplně bez křídel, viz fotky.
https://drive.google.com/file/d/1EIpQ2F5...sp=sharing
Před česnem jednoho úlu je špalek, na kterém jsem za den našel cca 5 takových trubců. Pak jsem ale viděl i včelu, která jednoho trubce shazovala ze špalku.

U druhého včelstva jsem viděl jen jednoho lezoucího trubce s jedním křídlem:
https://drive.google.com/file/d/1E7RHO4V...sp=sharing

Poslední oddělek (nejslabší) je zdá se bez příznaků, nicméně je ještě cca 4 týdny pozadu oproti těm dvěma (i prolety byly u těch dvou v půlce února, u třetího v půlce března).

Včelstva jsou loňské oddělky. Jsou na 4 nástavcích (dával jsem jeden nad, jeden pod, protože byly v podstatě na jednom nástavku - rozšíření 29.4.). Jsem v v 500 m.n.m., ale v uzavřeném údolí. V medníku jsou teprve cca 2-3 týdny. Matky jsou loňské (ta dvě včelstva), respektive 2020 (to třetí) a měly by být sestry. Bohužel jinou genetiku nemám (teď se chystám na chov matek, ale mohu doufat jen v nové geny od trubců).

Otázka je, jaké množství včel s DWV je ještě v pořádku a případně co s tím. Vím, že informace jsou neúplné, ale chtěl jsem se i zeptat, na co se zaměřit, než budu včely prohlížet.
Díky.

Lang 2/3, Ještědský hřbet, 500 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2022, 07:42 AM
Příspěvek: #84
RE: Virózy
Vidím, že ti nikdo neodpověděl. Možná je to i proto, že jsi nijak své podezření nekvantifikoval, ačkoliv to je pro relevantní diskuzi zásadní. Pokud se chceme o něčem vážně bavit, je třeba to NĚCO definovat, abychom mluvili o tom samém a pak to NĚCO kvantifikovat. No ale vezmu to od konce.
Jaké množství včel s DWV je ještě v pořádku? Jeden může říci, že když je ve včele vir DWV, tak už v pořádku není. Jiný zase řekne, že to nemusí nic znamenat pokud se nezačnou projevovat klinické příznaky a nepropuká skutečné onemocnění. Onemocnění jedné včely neznamená onemocnění celého včelstva. Proto je nutná ta kvantifikace, kterou nalezneš na mém webu, jinde jsem podobnou nenašel.
Z obecného pohledu je asi zřejmé, že viry jsou prakticky všudypřítomné a k onemocnění na ně je třeba určitých podmínek. Chceš-li aktivace. U včel se jako aktivátor nebo dokonce katalylzátor označuje kleštík. To je ale problém, protože těch aktivačních vlivů je celý řetězec. Podle mne jde o záměrně šířenou dezinformaci. Jenže kleštík se dobře počítá, tak to všichni opakují do zblbnutí, ale včely této drtivé většině včelařů stále hynou. Tak bude asi něco v tomto přístupu špatně.
Předně v případě viróz nejde o kleštíka, který je jen jedním z řetězce možných spouštěčů, ale o imunitu.
Imunitu včely, včelstva. To jsou různé věci, které je třeba rozlišovat.

Nebudu tu jednotlivé články toho řetězce vlivů vyjmenovávat, ale většinu z nich může člověk ovlivnit. Nejhorší NEMOCÍ je STRES. To si přečteš snad všude, ale nikdo se to nesnaží přenést do praxe, protože by musel měnit tu nesmyslnou, od přírody příliš odtrženou zootechniku. Tady bych na tvém místě hledal příčiny právě zde. Jinak v tom čase a při správné architektuře díla by ti trubci ukazovali, že vše je prozatím OK. Jen udržet tu pravděpodobnou rovnováhu. No a to je zase jen na tobě. Pokus se ale nyní vše kvantifikovat podle doporučené metodiky a pak případně jednej.
Tzv. přítel na telefonu je nejhorší metoda vedení včelstev, to mi věř.

Víš, Kolumbus se také vydal hledat cestu do Indie směrem na západ a ne na východ, jako ostatní. No a objevil Ameriku.

Nevím, jak výstižněji to už napsat, abych nemusel popsat desítky stránek. No ale on to jednou nějaký vědec konečně taky pochopí. Jenže včelaři by to měli pochopit dříve, protože jde o včely jim svěřené. Stačí se je jen snažit pochopit a ne to jen předstírat.

Na začátku tohoto století se ve Francii prováděly pokusy. Sledovaly se viry u relativně zdravých včelstvech u včel (3x do roka) , larev (také 3x do roka) a kleštíka (na podzim po ošetření akaricidem) na 36 včelnicích s cca 25000 včelstvy. Mapování se provádělo PCR technikou. Výsledky přítomnosti virů byly následující:


u včel, u larev, u V.d.
DWV(vir def. křídel) 97% 94% 100%
SBV (pytlíčkovitou plodu) 86% 80% 40%
CBPV (vir chronické paralýzy) 28% 0 0
ABPV (vir akutní paralýzy) 58% 23% 36%
BQCV (vir černání matek) 86% 23% 0
KBV (kašmírský virus) 17% 6% 5%

No a nyní záleží na každém, jak se v těchto údajích bude orientovat.

Z dat se dá odvodit, že virové infekce se vyskytují trvale ve včelstvech i přes nepřítomnost klinických příznaků. To napovídá, že nemoc by mohla propuknout následkem vlivů prostředí (řetězce vlivů), které by vedly k aktivaci rozmnožení virů ve včelách.

U DWV je to celkem jasné, tady vliv kleštíka může být. Jenže tahle varianta je nejviditelnější (včas rozpoznatelná), tudíž nejlépe zvládnutelná. Já říkám, že tohle je brnkačka. Kdo to nezvládne (samozřejmě bez chemie), když už tomu nedokáže předejít, neměl by vůbec včelařit nebo by mu to mělo být úředně zakázáno.

U virů je třeba si uvědomit, že je přítomen určitý mix, kde často převažuje 1 vir a ostatní jsou v tom mixu okrajové. Na tom, ale který bude příčinou infekce v těle včely a potažmo možná včelstva, je třeba právě ten spouštěč. Zatímco u DWV můžeme kleštíka z tohoto pohledu považovat za možného spouštěče, u ostatních to podle mne tak není. A v tom je řešení pro včelaře.

Například z mého dlouholetého sledování vím, že je velmi častou příčinou úhynů nedostatečná imunita včelstev na vir chronické paralýzy (CBPV). Jenže to vám nikdo neřekne z mnoha důvodů. Kdyby totiž tyhle informace uměli včelaři využívat, nebyly by granty a dotace na tak zvaný výzkum a šlechtění a přerušily by se penězovody některým lidem, organizacím a to nelze přeci dopustit.

Myslím, že málo kdo se věnuje šlechtění na vyšší odolnost u nás jako já (pokud vůbec někdo). Přesto tvrdím, že genetika hraje roli jen z 20% a zbytek (80%) je na včelaři.
Ten může imunitu svých včelstev ovlivnit nejvíce a svá včelstva posupně imunizovat.
Základy, jak se to dá dělat, jsem řekl loni na prosincovém semináři v Turnově.
Mám za sebou spousty pokusů (důkazů), tak si to mohu dovolit tvrdit.

Ale stále platí CUI BONO (v čí prospěch).

Kdo bude mít z uvedeného ? Jistě ne chovatel matek, který tvrdí, že se zaměřuje na šlechtění a prodej matek. Tak by se dalo pokračovat.

Snad ti to pomůže se nasměrovat tím správným směrem.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2022, 10:12 AM
Příspěvek: #85
RE: Virózy
Díky za odpověď, Leoši.
Když zpětně čtu, či jsem napsal,chápu, že nikdo neodpověděl. Mezitím jsem znovu pročetl Tvé dokumenty o nemocech a udelal z dvou nejsilnějších vcelstev oddelky-jednak jako ozdravné a jednak k rozmnožení vcelstev. Uvidím, jestli to pomohlo.
Vojta

Lang 2/3, Ještědský hřbet, 500 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2022, 01:46 PM
Příspěvek: #86
RE: Virózy
Hlavně nezapomeň na druhý krok. T. j., odebrat z oddělku u mladé matičky první plást se zavíčkovaným plodem. Ten 1 plást oželíš a ony to hravě doženou. Zbytek domluvíme přes SZ.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.05.2023, 08:42 AM
Příspěvek: #87
RE: Virózy
Prosím o radu ohledně DWV. U dvou letošních oddělků nacházím na koberci před úly denně několik trubců občas včelu s DWV.
Jelikož poškozených včel není moc, chystám se odstranit první zavíčkovaný plod nové matky, LD ale uvádí odstanit celý rámek, je tím opravdu myšlen celý rámek a nebo stačí vyřezat
zav. plod ??
Mateřské včelstvo od tohoto jednoho oddělku stejný problém plus nějaká včela s krátkým zadečkem, denně jen pár jedinců.
Zde bych zkusil pro začátek odstranit trubčí plod..
Jsou to správné zásahy ??
Děkuji Roman Smejkal.
Hlasování: Jan Urban (-1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)