Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virózy
29.10.2015, 02:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.10.2015 02:11 PM od Debora.)
Příspěvek: #51
RE: Virózy
(09.09.2015 11:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Já zdůrazňuji, naši zodpovědnost za to, že jsme včelám mnohé vzali, nechali je zchoulostivět. Převzetí zodpovědností chápu tak, že se to snažím napravit, tedy urychlit, třeba cíleným šlechtěním nebo tím, že napodobím v zootechnice to, co včely umí (ale ne všechny, včely nejsou holubi, králíci, tam je to jednouché) dám včelám a včelařům šanci používat minimum jedů nebo spíš žádné. Co je na tom špatného učit včelaře chápat včely a včelařit? Cíl je jasný. Nikdo na světě nemůže říci, že má varroatolerantní včely, nikdo. Můžeme ale kombinovat chov těch odolnějších (a šlechtit dále) se zootechnikou, která se u včel v přírodě žijících (tedy ne těch, které jsou rok, dva a exnou) inspiruje. Pak je těch jedů třeba skutečně méně (viz výše) nebo vůbec, to je nejrychlejší cesta.
LD

...jak pomáhají roztoči včelám přežít, aneb včely našli lék. Včely přišli na to, že kolektivní a individuální "sebeočkování" nesmrtící variantou virusu DWV je chrání před smrtící variantou virusu DWV.

Superinfection exclusion and the long-term survival of honey bees in Varroa-infested colonies

"Všechny důkazy a všechny pravdy vesmíru jsou navěky uchovány
v každé lidské duši. Nepřesnost, lež nemohou žít dlouho.
Duše je odmítá. Právě proto se člověku podvrhuje množství různých
teorií. Lež potřebuje stále novou podobu."
(Anastasia - Stvoření: To vše existuje i teď! )
Hlasování: renttip (+1), tondabh (+1), Špatný Franta (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.10.2015, 02:35 PM
Příspěvek: #52
RE: Virózy
Největší lidské omyly (klidně můžeme napsat i lži) vyplývají z nevědomosti, nepochopení a také nekritické víry ve vlastní neomylnost, či nadřazenost. To by se hodilo dodat a pak se pod to klidně podepíšu. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Špatný Franta (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.10.2015, 03:55 PM
Příspěvek: #53
RE: Virózy
[
[/quote]

...jak pomáhají roztoči včelám přežít, aneb včely našli lék. Včely přišli na to, že kolektivní a individuální "sebeočkování" nesmrtící variantou virusu DWV je chrání před smrtící variantou virusu DWV.

Deboro, na tohle nepřišly včely ale je to jeden z principů přírodní selekce. Tak jednoduché to někdy je. Heart ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.10.2015, 06:07 AM
Příspěvek: #54
RE: Virózy
Není přírodní selekce láska, harmonický pohyb myšlenky spojující všechno se vším? Ve snaze stvořit něco dokonalejšího než co dělá příroda, musí člověk harmonický pohyb myšlenky zastavit, rozebrat ji a pozorovat: "Poznej stavbu všeho, pak nad vším vynikneš!"

Ve chvíli, kdy obnažím kostru včelstva a prohlížím si jeho myšlenky, vidím jen něco svého, lásku vytrženou z harmonického prostoru života. HeartHeart
Hlasování: tondabh (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.10.2015, 02:18 PM
Příspěvek: #55
RE: Virózy
přátelé, ta výše zmíněná lež nemá nic společného s tím, co zde píše Leoš. Leoš to jasně upřesnil: lži se kterými se ve včelařství neustále setkáváme vyplývají jednoznačně z nevědomosti, nepochopení a také nekritické víry ve vlastní neomylnost, či nadřazenost školících technokratů. Heart
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 01:24 AM
Příspěvek: #56
RE: Virózy
Tak se mi v jednom jednoletém včelstvu ( loňský oddělek ) objevily včely s deformovanými křídly. To jsem již zažil. Jenže letos v ten samý čas před úlem kromě pár těchto včelek i denně desítky mrtvých trubců. Bez viditelného poškození.
Přitom na podložce žádný spad VD. Sem tam se nějaký ukáže, ale zřídka. V sobotu jsem dal 180 ml KM 60% v Nassenheideru nad plod a stejně nic nespadlo. Zimovaly na 4 NN LG na loučkách, z nichž spodní byl podstavený prázdný. Před týdnem jsem jim odřízl ten čtvrtý NN (medník) a vložil jsem na pozici 4 celý nový nástavek s prázdnými rámky. Medník se tedy posunul na pozici 5. Takže jsem jim trochu odřízl vrch plodiště. Během týdne z medníku vyběhly všechny včely a z části dostavěly rámky ve vloženém 4 nástavku. Převážně trubčina. Zásoby v medníku ještě mají, včel je v úlu dost jsou i v medníku, snůška byla letos jen v posledním týdnu. Před týdnem zima 2 - 8°C , do soboty relativně teplo do 18°C, dnes ráno 1°C odpoledne 5°C. Takže jsem se asi unáhlil. Zkrátka Krkonoše.
Ale to by snad na takovou úmrtnost trubců nemělo mít vliv? A pozoruju to už od čtvrtka, kdy ještě bylo teplo.
Přitom okolo úlů žádní trubci skoro nelétají. Všichni jsou stále jen v úlech. A je jich tam dost. Existuje něco jako trubec "domácí", který z úlu nevylétá, vytápí celý život úl a pak si zkrátka jen umře? M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 01:27 PM
Příspěvek: #57
RE: Virózy
(16.05.2016 01:24 AM)MirekMatucha napsal(a):  Tak se mi v jednom jednoletém včelstvu ( loňský oddělek ) objevily včely s deformovanými křídly. To jsem již zažil. Jenže letos v ten samý čas před úlem kromě pár těchto včelek i denně desítky mrtvých trubců. Bez viditelného poškození.
Sleduj, jestli lítaj. Někdy trubci nemaj viditelný DWV, ale nelítaj. Některý jsou fikaný, zkusí to dost daleko od kraje, takže nespadnou a s vědomím, že to nejde, rychle mizí zase v úle. Jiný spadnou. Včely to brzo prokouknou a rozcvičující se nováčky pak jakoby strčí do zad, takže spadnou, dřív než přijdou na to, že létání není nic pro ně.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 02:06 PM
Příspěvek: #58
RE: Virózy
Tak virové onemocnění dospělých včel v čisté podobě se vyskytuji poměrně málo kdy. Téměř vždy je to kombinace. DWV je v podstatě brnkačka a u trubců se vyskytuje, to už musí být. Trubci jsou ale prakticky vždy první na řadě, jsou takový včelí projekt nejen u virů. Já osobně bych spočítal počty poškozených včel za určitý časový úsek a pak provedl odhad poškození. Tahle diagnostika je podle mne absolutně nejpřesnější protože vyjadřuje skutečné poškození. Všechny ostatní diagnostiky vypovídají o všem možném jen ne citlivosti na V.d. a viry. Navíc dává možnost k bodovému ošetření to ostatní diagnostiky sotva. Dávej pozor na vývoj nosemy. Pokud přejde do klinické fáze může to hodně urychlit šíření virů na stanovišti. Já osobně bych KM (takhle ji asi budeš muset za cca měsíc zopáknout, no uvidíš.) použil jinak, pokud vůbec, ale zkušenosti jsou nepřenositelné.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 03:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.05.2016 05:15 PM od Debora.)
Příspěvek: #59
RE: Virózy
v některých úlech mám nelítajících trubců hauf, rychle se emancipovaly a obstarávají plod. Včely pomocí trubců asi koordinují svůj rozvoj dle snůšky a počasí a zajišťují líhnutí zdravých včel.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2016, 01:14 AM
Příspěvek: #60
RE: Virózy
Takže myslíte nosema? To by bylo možné. NA asi ne. Pokálený zatím nic není. Takže NC? Jako oddělek dostal plný medník zásob po předloni uhynulých. Pravděpodobně na NC. Bylo to tehdy rychlý. To by znamenalo, že zimní skladování zásob na mraze viry nezničilo. Ostatní stejně staré loni oddělky vytvořené ze stejného včelstva bez darovaných medníků příznaky zatím nemají. Mám jednotlivé úly ale od sebe 10 - 50m, takže nákaza třeba chvíli potrvá. Budu sledovat. Tu KM tam nechám 15 dní, vyndavat ji nebudu a uvidím. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)