Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včelí klimatizace aneb větrání v úle
10.10.2016, 06:42 PM
Příspěvek: #91
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Leoši, ale Debora cukrem určitě nekrmí.
Co třeba jiný druh medu ? U mě jarní většinou brzo zkamení a lesní je dost tuhý. Třeba se to trhá víc na akátu, nebo tak něčem tekutým. Co ?
Tím thymolem to určitě ne.
Tedy k tématu klimatizace.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2016, 07:19 PM
Příspěvek: #92
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
No bylo to myšleno trochu jinak, ale to nevadí.
Když už jsi, Michale, u té klimatizace.
Musím se přiznat, že jsme Josefa moc nesledoval, protože mu vůbec nerozumím. Nedal totiž základní informace, zda vychází ze vzestupného nebo sestupného proudění nebo jak. Kdybych to věděl, bylo by mi celkem jasné kde prodyšný nebo neprodyšný materiál, česno, velikost a pod. Takhle si s tím nevím rady. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2016, 11:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.10.2016 12:36 AM od Debora.)
Příspěvek: #93
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Kdepak cukr, pozdní snůška. Vidím to následovně: u nás se v září pohybovali teploty okolo 30°C, snůška a včelky to chtěly určitě využít. Navíc jsem nevyhodila neprodyšný strop, tak že nestíhali odvádět teplotu pod stříškou. Halt moje chyba. Plodiště je prakticky pohřbený pod 20kg medu. Včely nyní sedí na několika panenských miniplástech, které ještě stihly ve spodním nástavku natáhnout. Zhroucené medové plásty trochu protunelovali. Nyní si kladu otázku, jestli mám zkusit posadit včelstvo naostro na mednou komoru jiného včelstva? Jinak u mě letos včelstev přibývá, že jsem ještě v polovině srpna musela vyrábět nové nástavky a proklínala jsem se, že jsem roje hned neusadila do klátů, kde by měli dostatek prostoru.

P.S. Dostala jsem info, že se kolegovi v září také zhroutily medné plásty dokonce v bienenkistě.
Hlasování: straka (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2016, 11:27 AM
Příspěvek: #94
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Včera jsem se sem 2x pokoušel dát příspěvek, nezdařilo se. Tak to zkuším znovu, jen v bodech.

1) Nereagoval jsem u Debory na zhroucení, ale ten fenomén a ten dle mne je tzv. varroáza, Nosema ceranae.....
2) K zhroucení plástů dochází často i v přírodě. Včely jsou na to uzpůsobeny, jen záleží na okolnostech. Např. pád stromu s díle přežijí, ale nemusí jim vyhovovat ta změněná architektura. To jsem viděl i u toho roje, který byl v topolu a byly tu i fotky. Zimu přežil a žil by dál, kdyby strom nepadl. Tím se změnilo vše. Protože mám zkušenost s cca 60 ti roji přenesenými z přírody do úlů, tak o tom něco málo vím.
3) právě kvůli zhroucení díla se dávaly do košnic, klátů tzv. koruny, kříže to je celkem jedno jak to nazveme,
4) v r. 2008 se mi něco podobného stalo u medné krávy začátkem září. 4plásty s plodem se odfikly od cca 10cm díla s věnci medu protože ty byly na panenském díle, které je velmi křehké. Plod včely normálně dochovaly a přezimovaly za zbytku, kde si nastavěly trochu přechodného díla. Ztráty včel byly ale celkem velké, není zde dostatečná pylová pastva pro regenraci. Podle mne totéž mohlo nastat u Debory. Totéž se mi stalo letos u jedné hračky, tedy japončíka, ale žádná tragédie, ta nastane asi až za rok v tom infekčním tlaku zde, protože architektura je výrazně narušena a tak to zřejmě neustojí. Budou se ale dále rozšiřovat, tak to budou moci napravit, to se uvidí.
5) Z tohoto pohledu , tedy hroucení díla (jsou ale i jiné),se ukazuje, že rámky vhodné konstrukce mohou nahrazovat částečně ty koruny kříže a včelstvo může mít prakticky nepřerušovaný plást složený z 3-5 plástů v nástavcích nad sebou. Jsou prostavěné a navíc i s těmi nezbytnými galeriemi. Jenže s tímhle si právě včelaři nevědí rady a přehazují plásty, násavky jak brambory v touze mít víc medu. Co tím ale způsobují, jakou nerovnováhu, to si neuvědomují a pak se diví. Nást. úl je třeba chápat jako dutinu, celek a ne jednotlivé díly a podle toho s ním zacházet.
6) Ke zhroucení může dojít i v drátkovaných rámcích a nezakladených mezistěnách, jako se to stalo ze v r 2005 jednomu profi včelaři u nás , když mu med zalil plodiště u 32 včelstev.TO bylo v moment, kdy mu otrávili včely a 1/3 -1/2 včel z úlu zmizela. Tedy přestala mu fungovat ta ventilace o které, dle dispozic prostoru, rozhodují včely. Včelař (nebo příroda) to může již jen ztížit nebo usnadnit.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2016, 01:30 PM
Příspěvek: #95
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
(12.10.2016 11:27 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  6) Ke zhroucení může dojít i v drátkovaných rámcích a nezakladených mezistěnách, jako se to stalo ze v r 2005 jednomu profi včelaři u nás , když mu med zalil plodiště u 32 včelstev.TO bylo v moment, kdy mu otrávili včely a 1/3 -1/2 včel z úlu zmizela. Tedy přestala mu fungovat ta ventilace o které, dle dispozic prostoru, rozhodují včely. ld
Když to teda shrnu - zhroucení samovolné podpoří moc medu na málo včel ?
To by sedělo i na ten vyndaný plást z úlu.
Že by to tam nějak přidržovali ? Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2016, 02:42 PM
Příspěvek: #96
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Tak asi, oni to prostě neuchladily a to dílo sjelo. U dříve zaplodovaných plástů by se to nejspíš nestalo. To byl právě rozdíl proti mým včelám, které tu otravu také chytly, ale byly min´. 2x silnější a měly tedy více rezervních skupin dlouhověkých včel, které se během 2-3 dnů přeorientovaly na krátkověké, tedy dělnice v plném nasazení a neměly v tomto ohledu problém. Ono to ale ukazuje na to, jak chybně je chápáno obydlí včel. To jsem ale už psal. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2016, 02:59 PM
Příspěvek: #97
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
I když je včel dost a klimatizace funguje, stejně se vysoký plást (lang a výška 30 cm a víc) může utrhnout. Letos (a i loni), co jsem dokrmoval, tak většina včelstev jakoby o únosnosti plástů věděla a i když měla sirup v krmítku a ještě místo v plástech bylo, tak přestala brát. Ale dvě včelstva (obě matky ze stejného zdroje) neměly "záklopku" (asi jako někteří lidi u pití) a praly to tam, až se to utrhlo. Teď už to o nich vím. A jestli něco ještě někdy dostanou, tak na příděl. I kdyby se tvářily sebehladověji Smile.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2016, 02:59 PM
Příspěvek: #98
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
No, logicky a technicky vzato mě napadá, že
- je-li to panenské dílo, je velice křehké a náchylné na prasknutí (zámotky dílo svážou)
- vosk si myslím, že má docela velkou roztažnost v závislosti na teplotě, tudíž ať už náhlým zchladnutím nebo ohřátím výrazně podélně zapracuje oproti místu upevnění - horní loučce
- v dutině mají včelky vše přichyceno taky ke stěně, tam se taková věc asi nekoná
- podobně to bude i u japončíka nebo rámků menších velikostí (mě se 46/35 kdysi taky zhroutil, vydrátkovaný)
- a taky, jak říká pan Dvorský, různě prostavěné galerie u absolutně volného díla (dutina, japonec - bez louček !) i vzájemně přidržují plásty mezi sebou a dovolí jim délkové teplotní pohyby
Rámky a loučkami je směrujeme a nutím k našim potřebám a omezujeme potřeby jejich.
Jj, "jak chybně je chápáno obydlí včel" ld.
AL.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 02:44 PM
Příspěvek: #99
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Nemohl jsem najít vhodné vlákno tak to zkusím zde.
Mám systém Langstroth - tenkostěnné bezfalcové NN. Hodně se píše o tom, že včely nemají rády průvan, jinde zase zkoušejí vést včelsta bez dutiny t.j. v otevřeném úle, kde jsou vystaveny téměř zcela povětrnostním vlivům. Když používám Langy, všiml jsem si, jak dřevo pracuje, že některé nástavky na sebe úplně nedoléhají a je někdy vidět skrz úl malou mezerou (tak do 1 mm šířky). Vadí toto včelám nebo ne? Napadlo mě, že bych si udělal alespoň drobný falc kolem 2-4 mm abych tuto mezeru eliminoval. Má smysl se tímto zabývat?
Díky za zkušenosti!
Jirka

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 07:31 PM
Příspěvek: #100
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
(28.03.2021 02:44 PM)Jiří Sláma napsal(a):  Nemohl jsem najít vhodné vlákno tak to zkusím zde.
Mám systém Langstroth - tenkostěnné bezfalcové NN. Hodně se píše o tom, že včely nemají rády průvan, jinde zase zkoušejí vést včelsta bez dutiny t.j. v otevřeném úle, kde jsou vystaveny téměř zcela povětrnostním vlivům. Když používám Langy, všiml jsem si, jak dřevo pracuje, že některé nástavky na sebe úplně nedoléhají a je někdy vidět skrz úl malou mezerou (tak do 1 mm šířky). Vadí toto včelám nebo ne? Napadlo mě, že bych si udělal alespoň drobný falc kolem 2-4 mm abych tuto mezeru eliminoval. Má smysl se tímto zabývat?
Díky za zkušenosti!
Jirka

Já bych se tím nezabýval, šířku 1 mm si zatmelí, pokud potřebují (a pokud to nejsou slaboši). Problém je, když mezera je velká na prolezení včely (loupeže apod.), pak tam stačí dát nějakou třísku, zbytek si opět zatmelí. Falcované nástavky jsem měl pro formát 39x24 a už bych to nechtěl (s bezfalcovými se lépe pracuje, dají se po sobě lépe posunovat, nemusí se nadzvedávat a nezamáčkne se tolik včel). Někdo může mít jiný názor (jako např. na uteplené nebo neuteplené nástavky)
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Jiří Sláma (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)