Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včelí klimatizace aneb větrání v úle
02.10.2016, 10:55 AM
Příspěvek: #81
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Jak ten ul resi vcely?? Jsou tam ? Prezili tam nekdy zimu?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.10.2016, 02:07 PM
Příspěvek: #82
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Včely to neřeší, ty mají důležitější starost, přežít experimenty včelaře a pokud možno si ty jeho výmysly přizpůsobit k životu. To nejjednodušší je patrně nejlepší, obyčejná dutina s přístupem, bez rámků, dvířek, sítěk. To vše je jen pro včelaře.
Hlasování: Ali (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.10.2016, 04:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.10.2016 02:13 PM od straka.)
Příspěvek: #83
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
0)včely tam jsou po celou dobu konstrukčních změn a se zájmem vše sledují, aniž včelaře napadly byt jediným žihadlem, bez dýmáku, bez rosení, v létě jen v trenkách...
Jednodušší už to být nemůže, jen odstraňujem krabici s jedním otvorem pro přívod a odvod všeho(včely, přívod vzduchu s O2, odvod vzduchu s CO2,
odvod nadměrné páry, odstranění vlivu studeného tlakového větru a současně byl vyřešen i snadný přístup pro včelaře nebo včelařku bez námahy,
současně může fungovat v létě za slunných dní jako termosolární, uspořádáním základních vstup/výstupů se zabrání udušení včelstev a také
jakémukoliv vlhnutí nahoře a v rozích, směrováno k odstranění útoků jedy na včelstvo(nebude třeba) zůstane jen na polích, včelstvo nebude mít uměle snižovanou imunitu uvnitř úlu sajrajty atd
a nemělo by být nachlazené!!!
V úlu DEHTIN č. 2 je květnový roj 2016 a nyní nastupuje test přes zimu . Jeden úl je na test experimentu málo, o dva oddělky jsem přišel na
jaře 2016 a sice nabytkem CO2-udušením, ještě nebyla klimatizace a malé česno bylo chybně dole.
Nyní jsem obě horní česna zůžil na 5x1cm, v zimě to bude více, aniž se včely udusí, klimatizace je v chodu.
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2016, 10:46 AM
Příspěvek: #84
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Prosím o spolupráci. Zbořilo se někomu během ošetření, nebo krátce po ošetření včelí dílo?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2016, 11:49 AM
Příspěvek: #85
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Co myslíš ošetřením ?
A popravdě v úle jsem takového nic nikdy neviděl. Několikrát se mě ale zhroutil plást vyndaný a opřený o úl. To ale přičítám spíš poloze. Ikyž je otázka, jaký vliv má obsednutí.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2016, 01:36 PM
Příspěvek: #86
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Po ošetření ne, ale po nakrmení ano, jak plásty ztěžkly, tak v medné krávě 4 a na 39x30 se taky jeden urval, volná stavba v rámku.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2016, 06:39 PM
Příspěvek: #87
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Po ošetření Thymowarem či KM - nikdy žádná ani sebemenší destrukce. M.M.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2016, 12:34 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.10.2016 12:44 AM od Debora.)
Příspěvek: #88
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Člověk šáhne po chemii a už je tu malér. Ale asi to je jen fenomén letošního roku. V polovině srpna jsem jedno včelstvo trápila thymovarem a v září se mu zhroutilo celé patro na loučkách. Děkuji za info.
[Obrázky: DSC_2396.jpg]
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2016, 08:46 AM
Příspěvek: #89
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Patrně jako u mne, uložily zásoby na zimu a tropické dny v září a bylo vymalováno, musel jsem dát mednou krávu do většího zastínění a řeším pro příští rok lepší větrání (zasíťované dno) a patrně ještě dám do středu louček dřevěné tyčky průměru 6mm pro zpevnění plástů.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2016, 10:44 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.10.2016 11:06 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #90
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
(10.10.2016 12:34 AM)Debora napsal(a):  Člověk šáhne po chemii a už je tu malér. Ale asi to je jen fenomén letošního roku. V polovině srpna jsem jedno včelstvo trápila thymovarem a v září se mu zhroutilo celé patro na loučkách. Děkuji za info.
[Obrázky: DSC_2396.jpg]

To je těžký, rovnováha včelstvem nabytá, je velice křehká. Jenže my, a i to myslím i tady v ŠPV, toto odmítáme vnímat a tíhneme k paušálním řešením (cukr není nic jiného). Proto dělím tu "varroázu" na 3 stupně. No a každý má v zásadě jiná řešení. To co mnozí povařují za "varroázu" je jen 1/3 problému. Jenže to přezírání pramení z touhy vykořisťovat ne být partnerem včel. Být partnerem neznamená nechat svému osudu. I ten nejlepší úmysl se může změnit v srmtelné nebezpečí. Pokud tohle nepochopíme, tak není řešení a já myslím, že doopravdy není. Lidé jsou absolutně nepoučitelní, zajímá je barva na úlech a pod. Nosema ceranae v kombinaci s viry , to je ten fenomén a u nás už 15 let a zase jsou mnozí překvapení, fakt nechápu. Myslet si, že tohle vyřešíme jakoukoli chemií je absolutní nesmysl. Včely tu cestu ukázaly. Jenže bez chovu to nejde. Je to jednoduché ale ne snadné. Zlenivěli jsme všichni a mnozí jsou za to i odměňováni. Např. nyní se zakládají dlouhodobé testy. Kdo to dělá nebo vůbec tuší ??? S kým se o ty zkušenosti podělit??? První co každého napadne, že začne hledat na internetu........ No lidé inklinují k snadným řešením. Viz to naše jedové apokalyptické včelaření v ČR. Přitom těm chemikům se nedaří ač hlásají opak. Loni přímo v "centrálním mozku lidstva"- ztráta 100 včelstev /tuším z 250ti/, v pobočce na JM - 30% , obdobné zkušenosti měli a mají loni i letos, vlastně bych měl mluvit o r. 2014, někteří profesionálové, které včely živí.....
Tak nezbude než vzít rozum do hrsti a začít se učit a ne lítat od čerta k Ďáblu, ale padnout pěkně na kolena, vzít "kudlu" do ruky , nos do včel a začít dělat. Ledas komu letos včely ubývají a mně přibývají, asi jsem fakt divný. Ještě loni jsem sám pro sebe odepsal COLLOS pro jeho najivní přístup, jenže ona to je jediná iniciativa, která se snaží organizovat ztrátám včelstev přijít na kloub, tedy doufám, protože výsledky nebyly rozhodně odpovídající skutečnosti, ale lidé se s neúspěchy neradi chlubí. Navíc to je jediný systém u nás, který se o něco snaží. ČSV raději žádnou statitiku nevede, protože 40% pro ně není plošný úhyn. Viz ten vlastně podvod našeho "centrálního mozku lidstva v nejmenovaném údolí. Tím ale nikoho nesoudím, jen pozoruji a beru si z toho ponaučení pro sebe. Možná by stačilo, kdyby každý udělal totéž. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)