Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varroáza - věstník PSNV
07.05.2014, 10:07 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.05.2014 10:09 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #11
RE: Varroáza - věstník PSNV
Mechanické postupy nepoužívám, časově náročné a pro včely dost stresující. KŠ také nepoužívám. Zatím v zimě českou klasiku Varidol a minulou zimu jsem několik včelstev místo Varidolem na vánoce ošetřil KM, ale k tomu se nebudu moc rozepisovat, protože to zatím porovnávám, jestli tam ve srovnání s Varidolem bude nějaký rozdíl. Zatím to vypadá slibně. Zimní odpařovač ve vývoji.
Varidol, kromě účinku na VD, také působí na Akarapidózu a údajně nebyla tato nemoc hodně let v ČR zaznamenána. Chovatelé matek mají povinnost na roztočíka každoročně vyšetřovat, tak odtud to tvrzení.
No a k tomu, že není potřeba v zimě ošetřovat víc jak jednou, jsem došel jednoduchým zjištěním, že při druhém ošetření u některých včelstev padá víc roztočů než při prvním ošetření. Protože než o sčítání procent účinnosti po každém ošetření, je to víc o ošetřením ve vhodné době bez plodu. Efektivita je tedy založená na jiném principu, než počtu ošetření.
Co si z toho kdo odnese na svoji včelnici netuším, podle toho co mám vyzkoušeno, tak každá včelnice je jiná, protože včely se dovedou přizpůsobit hlavně snůškovým podmínkám.
Měl bych s dovolením jednu otázku. Deboro, jaká zkušenost, víra nebo jak to nazvat, Vás vedla přestat včely ošetřovat a zkoušet tyto skoro Bond testy? Já jsem v tomhle trošku opatrnější, napřed dořeším jak si vystačit s jedním ošetřením, teď ještě nevím které to bude, ale zima se jeví jako nejvhodnější, a potom budu řešit bodové ošetření, ale to dopředu říkám, kdo ví jestli. Nějak pochybuji, že bych byl schopen si postupně vyselektovat varroatolerantní genetiku, ale spíš to bude o způsobu chovu. Nebo nechovu, teď nevímSurprised.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 02:53 AM
Příspěvek: #12
RE: Varroáza - věstník PSNV
Když bych léčila, jak bych mohla poznat, jestli mají alternativní přístupy na včelstvo pozitivní účinek?
Kdyby jsme kolektivně věřili, že naše mentální síla zbaví včelstvo roztočů, nemusela by včelstva tolik trpět. Klidně to můžeš nazívat vírou, ale aktivní. Wink
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 06:51 AM
Příspěvek: #13
RE: Varroáza - věstník PSNV
Debora, osadila si roj alebo odloženec, ktorého včely boli dlhodobo liečené. Od skorej jari do neskorej jesene boli zhúlené. Taký organizmus je zvyknutý na drogu. Keď mu naraz vysadíš dlhodobo užívané lieky, tak ten oragnizmus to nemusí vydržať a skolabuje.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 11:33 AM
Příspěvek: #14
RE: Varroáza - věstník PSNV
(08.05.2014 02:53 AM)Debora napsal(a):  Když bych léčila, jak bych mohla poznat, jestli mají alternativní přístupy na včelstvo pozitivní účinek?

To je fakt, lepší jednou vidět, než desetkrát slyšet, ale také se říká, kupředu, ale opatrněBig Grin.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 12:49 PM
Příspěvek: #15
RE: Varroáza - věstník PSNV
(07.05.2014 09:10 AM)Lucínek napsal(a):  
(06.05.2014 08:55 PM)Crha Karel napsal(a):  ... a jejda. Tak naposledy s tímto narazil Milan U. když sem připojil věstník s kritikou volné stavby - jistě si na to vzpomínáte jaké to vyvolalo pozdvižení v redakci věstníku, sám jsem vedl dlouhé ale neplodné vysvětlování s Jirkou M. Oni jsou na to hrozně hákliví, že jako když je to interní věstník PSNV neměl by s ním manipulovat někdo, kdo není členem PSNV.
Moje doporučení Lucínku je, pokud nejsi členem PSNV pro klid to raději odstraň ať z toho nemá redakce zase infarktové stavy.Big Grin
Aha, tak že je to interní věstník, to jsem se tam nikde nedočetl. Členem PSNV nejsem a stejně mi to chodí do el.schránky, takže jsem v tom moc problém neviděl ... ? Vždyť je to pro ně svým způsobem reklama, ne? Ale pokud to někomu z redakce věstníku vadí, tak to stáhnu, je to jedno ... jen potom případná diskuse ztratí trochu smysl Smile

Pokud mi je známo, tak toto číslo e-Věstníku šlo mimo členů PSNV-CZ i těm, kteří jsou zaregistrovaní ve VMS.
Nemyslím si, že je nutné to odsud mazat.

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Milan Bencúr † (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 12:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.05.2014 12:56 PM od Debora.)
Příspěvek: #16
RE: Varroáza - věstník PSNV
(08.05.2014 11:33 AM)Aleš Molčík napsal(a):  ...kupředu, ale opatrněBig Grin.

Jo, to je důvod, proč ŠPV táhne české včelařství.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 01:28 PM
Příspěvek: #17
RE: Varroáza - věstník PSNV
Netáhne, ale přitahuje a provokuje. Už jen představa, že kolik účastníků, tolik může mít podob a samotná existence je zajištěna zájmem a ne setrvačností na rozdíl od jiných o.s.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2014, 05:00 PM
Příspěvek: #18
RE: Varroáza - věstník PSNV
(08.05.2014 06:51 AM)MilanBencúr napsal(a):  Debora, osadila si roj alebo odloženec, ktorého včely boli dlhodobo liečené. Od skorej jari do neskorej jesene boli zhúlené. Taký organizmus je zvyknutý na drogu. Keď mu naraz vysadíš dlhodobo užívané lieky, tak ten oragnizmus to nemusí vydržať a skolabuje.

to je zajímavá myšlenka. Odloženci ale určitě zhulený nebyli. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)