Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úl Warré - plány
10.07.2013, 05:32 PM
Příspěvek: #61
RE: Úl Warré - plány
Myslím, že M. Bencúr má ,co se procent týče pravdu, protože když se spočítají včelstva ,třeba jen orientačně, tak těch Langů v celosvětových počtech bude podstatně méně. Optimalizace úlu asi nikdy vyřešena nebude, protože vše záleží na širokém spektru okolností a ty jsou všude jiné.
Důležité je včely nezatěžovat našimi rozmary a udržovat je co nejblíže přírodě- jejich přirozenému prostředí i když nás to třeba stojí i nějaký ten peníz.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2013, 06:44 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.07.2013 08:09 PM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #62
RE: Úl Warré - plány
Pri úľoch je dôležitá kvalita výroby a nie typ. Ceny úľov sa síce líšia, ale nie až tak veľmi. Sériová výroba to podľa mňa nezmení, pretože nikdy nebude v našich podmienkach drvivo dominovať jeden typ úľa. LG to istotne nebude. Poznám včelárov, čo včelárili v LG úľoch (159mm) a vracajú sa k B úľom. Osobne si myslím, že úľ si vyberá včelár podľa toho, ktorý mu je viac sympatický, prípadne podľa toho, aký je najrozšírenejší v okolí. Mne bol najsympatickejší Warre a najrozšírenejší v okolí Béčko. Pod vplyvom modernej literatúry som si vybral LG 2/3. Dnes by som sa rozhodol inak, i keď rozdiely medzi viacerými typmi (B, LG, Zander a pod.) sú minimálne. LG sú zbytočne veľké úle do mojich podmienok. 2/3 LG má zmysel používať pri klasickom včelárení iba v prípade, že včelstvo dorastie počas sezóny min. do 5NN. To je u mňa nereálne. V priemere je to tak 3NN, v dobrom roku max. 4. Pri takom počte nadstavkov sú klasické rotácie nerealizovateľné a pracovať treba tak či tak s rámikmi (resp. trámikmi). Práca s celými nadstavkami je utópia. Myslím, že LG sú ideálne do veľmi dobrých znáškových pomerov pre profesionálnych včelárov. Pre malých včelárov a v horských podmienkach ich výhody nevynikajú, skôr naopak, prevažujú nevýhody. Záleží ale aj od metodiky včelárenia, od typu dna (až by som neveril, ako veľmi vplýva na včelstvo tu hore typ dna, keby som to nevyskúšal), od očiek a pod.. Ideál podľa mňa tu hore je jedno vyššie plodisko vhodných rozmerov a nižšie medníky, prípadne B, či Zander (myslím, že niečo podobné máme aj my, nižšie B, asi A alebo C, už neviem, ktorý bol ten o 5cm nižší). Pre včelárenie na voľnej stavbe je vhodný Warre, no občas je trošku malý.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2013, 07:17 PM
Příspěvek: #63
RE: Úl Warré - plány
Já jsem začal s dadantem, protože na NN lang. 159 v mích podmínkách nadmořské výšky cca 200m.n.m měly včely pomalejší jarní rozvoj, co teprve někde víš kde je chladněji. Myslím si, že včelám nevyhovovala mezera mezi nástavky, než se přesunuly nahoru do dalšího patra pro zásoby nebo dolů s plodem, vždy to trvalo o cca týden déle než na velkém rámku, protože tam měly víc místa i zásob a rozvíjely se rychleji. Na warre se mi líbí, ikdyž jej nemám, že včelám mezinástavkovou mezeru nevytváří a simuluje velký rámek. Já jsem se cestou warre zatím nevydal a jestli se tak stane tak nejspíš ze zvědavosti. Já zkouším typ rámků, kde si včely v NN mezery prostaví a vytvoří v celém úlu velké spojené dílo. Neřeším rámkovou míru ani půdorys úlu, ale zaměřil jsem se na objem úlu. A myslím si, že když někdo má zkušenost s velikostí úlu na max. 3-4 LG síla včelstva ve warre bude odpovídat stejnému objemu. Ale zase je potřeba nástavek warre objemově porovnat s LG, aby byla představa jestli při rozšiřování rozšiřuji stejným objemem nebo lépe menším objemem, co by mohlo šetřit včely, které se budou snažit přidaný nástavek vytopit na provozní teplotu.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2013, 08:07 PM
Příspěvek: #64
RE: Úl Warré - plány
Mne to vychádza, že včelstvo silné do 3NN LG 2/3 je cca rovnaké ako včelstvo v 4N warre resp. Jumbo + 1NN LG 2/3. Rozširovanie warre, vzhľadom na objem, je šetrnejšie, lebo warre nadstavok má menší objem ako LG 2/3. Pre najsilnejšie včelstvá, ktoré dokážu dorásť do sily 4NN LG 2/3, je warre (4N) už malý, bolo by potrebných cca 6N a to už je veľmi nestabilný úľ. Ak sa však z kmeňových včelstiev urobí odloženec, tak potom aj takýmto včelstvám postačuje warre úľ.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2013, 11:18 PM
Příspěvek: #65
RE: Úl Warré - plány
Letos zkouším v jednom z warréček tohle: ze čtyř nástavků, ve kterých hodlám zimovat, jsem dal loučky jenom v prvním, třetím a čtvrtém (počítáno shora). Myslím, že do zimy se mi podaří vytvořit souvislou plochu zásob přes dva nástavky a pod tím budou dva nástavky plodu. Čekám, že by to mohlo usnadnit zimování a pohyb včel po zásobách směrem nahoru (nebudou mít žádný strop. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2013, 10:51 PM
Příspěvek: #66
RE: Úl Warré - plány
(10.07.2013 11:18 PM)winepunk napsal(a):  Letos zkouším v jednom z warréček tohle: ze čtyř nástavků, ve kterých hodlám zimovat, jsem dal loučky jenom v prvním, třetím a čtvrtém (počítáno shora). Myslím, že do zimy se mi podaří vytvořit souvislou plochu zásob přes dva nástavky a pod tím budou dva nástavky plodu. Čekám, že by to mohlo usnadnit zimování a pohyb včel po zásobách směrem nahoru (nebudou mít žádný strop. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Ty dva nástavky plodu jsou hotový? Pokud je vcelstvo silné, ze stací horní dva nástavky vystavet a zaplnit, nemel by být problém. V printipu mi to pripomíná "nástavkovou" Kanitzkou kosnici.

[Obrázky: ostpreusischer_stuelper_01.jpg]
Hlasování: winepunk (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2013, 05:49 PM
Příspěvek: #67
RE: Úl Warré - plány
Práve sa zamýšľam nad rôznymi typmi úľov. V zahraničnej literatúre sa všade uvádza, že Warre úle sú podstatne lacnejšie, ako iné úle. Hmm... Nech pozerám ako pozerám, mne to vychádza trošku inak... Oplatí sa skôr (z finančného hľadiska) iný úľ. Priemer Warre je cca 80 eur. LG 2/3 sa dá kúpiť za 60-70 eur (na svätojánsku metodiku dokonca za 40), B 10 za 50 eur...
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2013, 07:08 PM
Příspěvek: #68
RE: Úl Warré - plány
To je pravda. Ale úľ Warre si môže každý zručnejší včelár vyrobiť sám, hoci aj z odpadového dreva. K tomu stačí malá stolová píla. Netreba vyrábať pekné škatule. Dôležité je, že sú funkčné.
Hlasování: JiriS (+1), Debora (+1), Martin Nezbeda (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2013, 08:39 PM
Příspěvek: #69
RE: Úl Warré - plány
Zatiaľ mám dva Warre úle. Túto zimu si idem urobiť detailnú analýzu svojho včelárenia. Budem mať iba jeden typ úľa. Ktorý, ešte neviem (rozhodol som sa pre 4 možnosti z ktorých vyberiem: LG 2/3 so svätojánskou metodikou, B10 s rámikmi no bez medzistienok, Dadant (Jumbo) s rámikmi či bez, ešte neviem, alebo Warre s pôvodnou metodikou). Ale jeden typ, jedna metodika. To bude základ. Nasledujúca sezóny bude taká prechodná. Teraz mám v tom mix. Pomaly čo úľ to iný typ a iná metodika. Dá sa pri tom dosť naučiť ale už by bolo načase začať seriózne včeláriť. Zatiaľ som sa naučil, čo v mojich podmienkach robiť nesmiem a nemám.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.07.2013, 08:14 PM
Příspěvek: #70
RE: Úl Warré - plány
(23.07.2013 08:39 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Teraz mám v tom mix. Pomaly čo úľ to iný typ a iná metodika. Dá sa pri tom dosť naučiť ale už by bolo načase začať seriózne včeláriť. Zatiaľ som sa naučil, čo v mojich podmienkach robiť nesmiem a nemám.

Zatím to mám taky rozházený. 39x24 a warré. Po letošku jsem rozhodnut si nechat warré (a rozšířit je) a Adamce pustit k vodě nebo ho použít taky bez rámků jako dřevěnou košnici. Těch 48 cm by ten plást na výšku měl dát taky, ale bude to chtít masivnější delta loučky.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)