Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úl Warré - plány
07.07.2013, 01:09 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.07.2013 01:17 AM od Debora.)
Příspěvek: #31
RE: Úl Warré - plány
a co budou stát?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 01:21 AM
Příspěvek: #32
RE: Úl Warré - plány
K39 i Langy dělá za něco málo přes 2.000 (tři nástavky, zasíťované dno, pozink střecha). Takže bez pozinku, ale s dekaboxem a šikmou střechou a čtyřmi nástavky místo třech (ale menšími) počítám max 2.500. O cenách jsme ale nemluvili.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 11:33 AM
Příspěvek: #33
RE: Úl Warré - plány
a co zkusit ukecat místního truhláře. Mám zkušenost, že truhláři jsou ke včelařům vstřícní. Já takhle občas dostávám různé odřezky, které jsou pro mě upotřebitelné. Třeba by i některý pomohl s výrobou úlu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 11:54 AM
Příspěvek: #34
RE: Úl Warré - plány
(03.07.2013 09:25 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Čo však náhoda nie je, po troch rokoch som si definitívne istý, že zasieťované vysoké dná sú v mojich podmienkach na škodu.
Sítě mohu potvrdit. Souvisí to s nadmořskou výškou, podle mě už někde od 5-600 m
nedělají dobrotu. Vysoké podmety ale zatím mám - pozoroval jsi rozdíly i mezi nesíťovanými ? Včem je nevýhoda vysokých ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 01:17 PM
Příspěvek: #35
RE: Úl Warré - plány
(07.07.2013 11:33 AM)renttip napsal(a):  a co zkusit ukecat místního truhláře. Třeba by i některý pomohl s výrobou úlu.

Tohle by byla asi nejlepší varianta, ale je nutné dodat truhláři-nevčelaři přesné plány, protože nevčelař ten úl udělá moc přesně a na některých místech jako je podmet, loučky apod. musí být dodržená ta rozměrová zemědělská vůle, jinak jak včely tmelí a dřevo bobtná je problém dostat některé části úlu ven.
A ještě tu je jedna věc, Warré když tento úl konstruoval, tak nepočítal s varroázou takže by to chtělo jednoduché varroadno pro pohodlnou kontrolu. Dno nízké s uzavíratelnou zásuvkou, aby bylo uzavřené a nerušilo to mikroklima úlu. Letos jsem hned na jaře vyměnil vysoká zasítovaná dna za nízká plná a přijde mi, že včely jsou tak nějak silnější a když otevřu úl tak cítím jak i v chladnějších dnech je uvnitř víc teplo a vzduch v úlu je víc nasycen vůní medu.
Zájemci o výrobu u místního truhláře by si asi měly zjistit jestli má truhlář zásobu proschlého stavebního řeziva, je u něj přibližně poloviční cena než za truhlářské řezivo a stavební řezivo na výrobu úlu stačí, vyřadit nahnilé je ovšem samozřejmost. Pokud nemá tak si nakoupit vlastní desky, podle plánů budou stačit tl. 22-25 (coulky) a nechat je aspoň dva měsíce proložené a přikryté, aby do desek nepršelo někde na slunném místě proschnout. Nebude to sice dostatečně nízká vlhkost dřeva, ale lepší než čerstvě nařezané na pile.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 01:56 PM
Příspěvek: #36
RE: Úl Warré - plány
Ja som mal u warre úľov zasieťované dná, ale neosvedčili sa mi. Najlepšie je dno, aké navrhol Warre. Javí sa mi zatiaľ najideálnejšie z pohľadu rozvoja včelstva. Zasieťované dná u mňa skončili... Vo všetkých typoch úľov, toto sú posledné týždne, čo ich používam. Akonáhle dokončím výrobu nezasieťovaných, všetky vymením. Priveľa dier v úli škodí...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 02:36 PM
Příspěvek: #37
RE: Úl Warré - plány
u nás je nejlevnejsí warré od holtermanna, ale jsou delané z paulownie. V jiném prispevku Michal podotknul:

(01.07.2013 02:12 PM)schützmeister napsal(a):  S Paulonií a jinými rychlerostoucími dřevinami je ten problém, že povětšinou neobsahují obranné látky / pryskyřice či taniny jako například duby. TZn. jejich životnost a zvláště odolnost plísním a houbám bude mizerná.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 03:13 PM
Příspěvek: #38
RE: Úl Warré - plány
(07.07.2013 01:17 PM)Aleš Molčík napsal(a):  
(07.07.2013 11:33 AM)renttip napsal(a):  a co zkusit ukecat místního truhláře. Třeba by i některý pomohl s výrobou úlu.

Tohle by byla asi nejlepší varianta, ale je nutné dodat truhláři-nevčelaři přesné plány, protože nevčelař ten úl udělá moc přesně a na některých místech jako je podmet, loučky apod. musí být dodržená ta rozměrová zemědělská vůle, jinak jak včely tmelí a dřevo bobtná je problém dostat některé části úlu ven.
A ještě tu je jedna věc, Warré když tento úl konstruoval, tak nepočítal s varroázou takže by to chtělo jednoduché varroadno pro pohodlnou kontrolu.

Mám dvě warréčka, která dělali truhlářští učni přesně podle plánů. Místnímu truhláři jsem pak donesl zasíťované dno od K39 s tím, aby mi to samé udělal na rozměr warré nástavků. Původní dna jsem vlastně ani nenasadil. Přišlo mi to jako pozvání pro myši (loni jsem měl v zimě v úlu rejska) a taky mi vadilo, že nemůžu číst z podložky. Uvidíme, jak s tím budou v zimě holky spokojené.

Obecně mi ale přijde, že když se do něčeho takového pouští truhlář nevčelař a navíc truhlář drobný, výroba je jak dražší, tak pracnější na vysvětlování. Plus materiál mají truhláři včelaři na skladě. Jašovy úly se nekroutí, všechno je přesné atd. Takže půjdu tímhle směrem.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2013, 08:04 AM
Příspěvek: #39
RE: Úl Warré - plány
(07.07.2013 11:54 AM)schützmeister napsal(a):  
(03.07.2013 09:25 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Čo však náhoda nie je, po troch rokoch som si definitívne istý, že zasieťované vysoké dná sú v mojich podmienkach na škodu.
Sítě mohu potvrdit. Souvisí to s nadmořskou výškou, podle mě už někde od 5-600 m
nedělají dobrotu. Vysoké podmety ale zatím mám - pozoroval jsi rozdíly i mezi nesíťovanými ? Včem je nevýhoda vysokých ?

V čistení dna. Pokiaľ je nízke, včely ho stále čistia, nízke dná sú vždy vzorovo "upratané". Na vysokých včely upratujú len sporadicky. Akoby vnímali úľ len po stavebnú zábranu a čo je nižšie ich až tak nezaujíma. Nevýhodou nízkych je zas zimovanie. Je potom dobré mať na nízkom dne nízky nadstavok s trámikmi a až na ňom nadstavky so zimujúcim včelstvom. Ak zimujú včely v 3NN LG 159mm, nie je problém, spodný je ako prechodná zóna, včelstvo aj tak zimuje v dvoch horných. Pod Jumbá na voľnej stavbe ale asi dám tento rok 1 NN 159mm a na jar ho po prebudení stavebného pudu prehodím hore. U Warre úľov nechávam včelám, pokiaľ mám letáč na celú šírku dole tiež jeden prázdny nadstavok s trámikmi. Pri dne podľa originálu warre zamýšľam nechať ich len na 2 nadstavkoch.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2013, 12:21 PM
Příspěvek: #40
RE: Úl Warré - plány
(08.07.2013 08:04 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Nevýhodou nízkych je zas zimovanie.
Chápu dobře, že nízké na zimu se neosvědčili ? Já mám vysoké, to, že je neuklízí, je fakt, na zimu se mi ale zlé nezdají. Je to ale otázka celkové technologie - zimuju v jednom velkém nástavku, s tím, že na podzim je dno v podstatě obsazené, až pak se vytrácí. Ale sám nevím. Oddělky mám na nízkém a jdou líp, to je fakt. Vysoké bude asi pro silné včely. Pravda taky je, že ve vysokém dnu se v zimě dost sráží voda - většinou je úplně zamrzlé.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)