Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úhyn včel
17.09.2015, 09:08 PM
Příspěvek: #1
Úhyn včel
Zdravím, již dva dny pozoruji úhyn včel u jednoho z úlů. Není to nijak početné cca 20 včel během dvou dnů. Něco mi na tom ale přijde divné. Včely hynou a jeví se jakoby jim bylo zle..., nakonec leží na zádech nebo boku se sosákem venku a drobnými záchvěvy těla. V úlu se líhly ke konci srpna nové matky. V těhle teplých a slunných dnech je tam čilý ruch, vypadá to, že matky stále vyletují na snubní prolety. Jedinou změnu, co jsem udělala před dvěma dny, bylo že jsem zúžila vlet z 10 cm cca na 2 cm a ráno jsem našla pár těch hynoucích včel. Zúžení jsem zas vyndala, ale pár takhle hynoucích včel tam zas přes den přibylo. Vypadají jinak normálně, nijak opotřebovaně ani deformovaně. Mám je v medné krávě od poloviny července, ale nikdy předtím tam takhle hynoucí včely nebyly. Může to něco znamenat? R
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2015, 11:00 AM
Příspěvek: #2
RE: Úhyn včel
To co popisujete je zvláštní, hlavně to s těmi matkami.....opravdu je tomu tak?? Mají dost zásob. ??? Mají vodu?? Nosí pyl??? A kde se hromadí ty uhynulé včely?? česno bych nechal na 10 pokud tam není loupež.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2015, 12:52 PM
Příspěvek: #3
RE: Úhyn včel
(17.09.2015 09:08 PM)Radka Nývltová napsal(a):  Včely hynou a jeví se jakoby jim bylo zle..., nakonec leží na zádech nebo boku se sosákem venku a drobnými záchvěvy těla.
Nedala jsi jim KM teď někdy ?
Virová paralýza ? To bych asi nastudoval.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2015, 01:05 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.09.2015 01:26 PM od Radka Nývltová.)
Příspěvek: #4
RE: Úhyn včel
17.8. jsem našla torzo před úlem, již jen trup matky se značkou
21.8. prohlídka se včelařem - 5 zavíčkovaných matečníků - odvozeno líhnutí matek na konci srpna
21.8. odebráno rámkové krmítko s tím, že mají dost překrmeno, krmila jsem od 15.7. nepřetržitě
- během září v teplých dnech po poledni vždy čilý ruch vč. vyletujících trubců a vždy několika včel co na přední straně úlu rozvívaly feromon, naposledy viděla teď ve čtvrtek.
30-31.8. bylo česno a jeho okolí přes noc nacpané včelami, nikdo by se nedostal ven ani dovnitř....
- zásob dost, voda v blízkosti,
- pyl nosí, česno hlídají, chomáč uvnitř pěkně naducaný včelami
- včely jsou popadané pod úlem, když kouknu dovnitř, přes sklo občas tam nějaká na dně je, včely ji vyhodí ven kde během dne uhyne
vložím ještě fotku

Vložila jsem odkaz na fotku včel pod úlem.
https://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&i...sp=safe&zw

Kouknu na tu virovou paralýzu....

KM jsem nedávala.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2015, 02:07 PM
Příspěvek: #5
RE: Úhyn včel
Virová, paralýza, těch je několik a často se vyskytují v mixu. Ty tvoje fotky nemohu otevřít. Klidně to může být i otrava gutační vodou nebo glyfosáty. Docel abych ty tvoje mrtvé včely využil. Nemůžeš je vzdušně zabalit a poslat mi je? Nějak mi ubývá infekční materiál pro selekci. Můžeš se obrátit i na MVDr. M. Kamlera, který by ti mohl zařídit rozbor na viry a měl by jasno. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2015, 12:29 PM
Příspěvek: #6
RE: Úhyn včel
Radko, ještě jak jsi mi včera říkala, že je možná otrava od souseda, napadlo mne, že ani ten břečťan , ze kterého nosí včely pyl a nektar ,nemusí být zcela bez viny. Používá se sice i jako lék (rozdíl je v koncentraci i citlivosti), ale má spousty toxínů a někdy jsou lidé citliví i jen na dotek. Jsme různí a u včel je to také tak. To ale jen tak na okraj. Za včely moc děkuji, manžel je dovezl v pořádku. Kdybych nevěděl, že je to oddělek, který jsi si přivezla od jinud a nemohu posoudit zdravotní stav předchozího plodu a včel, skoro bych si na to přiotrávení vsadil. Jinak ale v tuto dobu se vizory začínajuí projevovat důrazněji. Jsem zvědav na případný rozbor na viry od Martina Kamlera. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2015, 05:11 PM
Příspěvek: #7
RE: Úhyn včel
Zdravím,
od 28.9. se denní úhyn cca 20 včel zastavil. V uhynulých včelách nebyl žádný trubec.
Včely stále létají i při nízkých teplotách a stále nosí pyl. Výsledky z rozboru ještě nemám.
R
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.12.2015, 07:38 PM
Příspěvek: #8
RE: Úhyn včel
Dobrý den,

dnes po návratu domů a vizuální kontrole včel zkrz česno zjištěn masivní úhyn včel. Je to po posledním oteplení.
Včely maji jazýčky venku drátěné dno rovnoměrně poseté mrtvolkami. Po poklepu na úl je slyšet ještě spousta včel, lehce zabzučí . Nevím jaká je příčina. Nechci včelstvo otvírat je 7 stupňů a zároveň nic zanedbat.

Dík za radu. Zdeněk
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.12.2015, 08:36 PM
Příspěvek: #9
RE: Úhyn včel
Tipoval bych běžný opad.
Ideální to nejni, ale kdyby o něco šlo, je vrstva vyšší a už nehučí.
Já to zatím měl letos jen u jedněch, před tím několik let všude.
Dobrý je to uklidit, jinak plesnivějí.
Hlasování: Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.12.2015, 10:17 PM
Příspěvek: #10
RE: Úhyn včel
Ok. Budu to sledovat mrtvolky uklidím.

Dík.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)