Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thymol
19.11.2016, 02:39 AM
Příspěvek: #71
RE: Thymol
kdyby ten Thymovar konal to, co od něj očekáváš, asi by jsi v úle už žádnou včelu neviděl. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2016, 01:14 PM
Příspěvek: #72
RE: Thymol
Mě spíš přijde, že zvyšuje čistící pud, než že by byl vyloženě smrtelný pro roztoče.
Tak či onak, rozdíl mezi nasazením a necháním zcela ve vlastní režii je u neresistentních včel v tisících. To jsem si sám zaexperimentoval. Takže 4 roztoči, žádná trága.
Ani žádný jiný léčivo nejde na nulový stav - podstata je, jak to pomůže včelám.
V tom je varidol, pomíjím teď jeho toxicitu, totální propadák, protože roztoči sice padj jak mák, ale včely v době podzimu jsou už K.O.
S thymolem to sice tak moc nepade, ale včely jsou dost dobrý. Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2016, 07:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.11.2016 07:35 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #73
RE: Thymol
No já neočekával totální likvidaci kleštíka, ale to, že po měsíci i po dvou měsících "thymolování" padali v tomto úlu stále další a další světlí i tmaví kleštíci mě dost překvapilo. Myslel jsem, že se alespoň přestanou rozmnožovat. Ale zdravotní stav včel se oproti červenci na první pohled stále lepšil. V každém včelstvu stejný preparát bude asi působit jinak. Je to asi jako u lidí.

Taky jsem provedl pokus s včelou z "thymolového úlu". Protože mám na Thymovar alergii, použil jsem médium, které je odolné a zvyklé na včelí bodnutí. Manželku. Má artrozu palce u nohy a tak jsem jí nabulíkoval, že by apiterapie mohla pomoci. Žihadlo od jedné thymolové včely se ujmulo, otok malý, ale dnes má médium na palci puchýřky. Při žihadle od normální včely žádné puchýřky nemívá. Tak teď nevím, zda je to taky reakce na Thymovar. Ve výzkumu i přes odpor media míním pokračovat. M.M.

[Obrázky: 20161119_170606.jpg]
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), schützmeister (+1), Debora (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.11.2016, 12:23 AM
Příspěvek: #74
RE: Thymol
v tom případě jsi nejlepší kontrolní medium.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.03.2017, 01:54 PM
Příspěvek: #75
RE: Thymol
Takže další srovnávací výsledky : povinné spady v měli - stanoviště 2x varidol - spad průměr 1 roztoč, stanoviště thymovar bez varidolu spad průměr 2 ks.
Pohledově hodnotit zatím brzo, každopádně thym už druhým rokem daleko lepší včely jak dřív a zjevně není žádný zásadní rozdíl mezi thym a varidol ošetřením, respektive to počítání roztočů má význam jen moc nebo málo. Měl jsem roky, že i po 3 aerosolech jsem měl spad v desítkách na včelstvo. Tedy letní thym je daleko lepčí hlavně co by do síly včelstva. O KM nemluvím, to je totální propadák, aspoň u mě.
Letos jsem hodnotil i problémy s dobou vyndání pásků thymovaru - nechávám je dlouho, proti případné reinvazy a pak někdy nevystihnu okamžik, kdy je včas do zimy vyndat. Čili, letos jich hiodně zůstalo cez zimu - výsledek : včelám to zásadně nevadí, není rozdíl s a bez. Jediný mínus je, že se od pásků mírně stahují, čili z jara pod folií chytají plíseň / ty pásky /. Oni v zimě ani moc nesmrdí - potřebují k tomu teplo. Takže není zásadní problém vyndavat až na jaře.
Hlasování: straka (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.07.2017, 12:07 PM
Příspěvek: #76
RE: Thymol
Tak, ještě nějaké ty mínusy a pár jich je.
Vezmu to od plusů :
Zcela blbu vzdorné, položíš nahoru a a je. Včelám to nevadí ani při teplu, ani při krmení ani vyšší dávka ani v zimě.
Včely jsou po aplikaci výrazně, výrazně lepší než po KM, viditelně lepší než po varidolu nebo gabonu. Včelám to jednoznačně sedne. Roztočům méně.
A teď ty proti argumenty :
Medníkové, plodištěm opětovně neprošlé, plásty smrdí pořád. I po dvou letech. Tedy žádné, že je druhý rok můžeš použít - nic takového. V plodišti se smrad za zimu rozdejchá. Tedy, pokud točit med, tak jen úplným oddělením koloběhu medníkových plástů.
Je problém s přenášením starých zásob, tedy mednou komoru jen nahoře.
Med kupodivu nechytá ani tak smrad, ale jinak thymol mění vše. Tmavší barva, zabraňuje krystalizaci a med chutná po tymiánu. V praxy pro květové medy úplné chucpe, naopak lesním medům to chuťově pomáhá.
Takže bodově ano, ale jen v plodišti, ne do medníků a pokud je pro vás rozhodující květová snůška radši to ani nezkoušet. Pro lesní oblasti s medovicí jako náhrada za varidol, a samozřejmě za rizikovou KM, můžu doporučit.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2017, 02:23 AM
Příspěvek: #77
RE: Thymol
S tím medem mohu potvrdit stejnou zkušenost. Nemám ani dvakrát chuť to jíst. Tak to nechávám na vaření. Tam se to ztratí. Zkoušel jsem i medovinu z medu co zbyl po v zimě uhynulých včelách na podzim ( někdy v září ) léčených Thymovarem.
Nechtělo se to rozkvasit a chuť nevalná. Medovina dělaná stejně ve stejnou dobu měla úplně jiný vývoj a jinou chuť. Nejsem si ale vědom nějaké chybičky v postupu. Tak nevím jestli třeba ten thymol nežere i kvasinky.
Mám ji ve sklepě a budu ji sledovat. Chuť na ni nemám. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.11.2018, 11:24 PM
Příspěvek: #78
RE: Thymol
Dobrý den jsem tu nový, záměrně jsem vyhledal vaše hnutí jelikož se mi příčí četnost chemického tlumení varroázy v mých včelstvech. Včely mám 4 roky, v relativně čisté přírodě Jestřebích hor (565m.n.m). Pouze 1x ročně sečené louky, pastviny a lesy. Nejbližší včelař byl do letoška cca 3,5km vzdušnou čarou na opačném konci lesa. A včely jsem na květech až do pořízení vlastních nezpozoroval. Kleštíka jsem si samozřejmě dovezl s oddělky ale včelstva jím nijak silně zamořená nemám (po první fumigaci standardně spad v řádu jednotek kusů) a proto je mi líto dávat do nich 4 dávky chemikálií po sobě, když jinak se s ní prakticky nesetkají. Tlumení úplně vynechávat nechci, plánuji pro kontrolu provádět jednu fumigaci a jednu aplikaci aerorosolu. Ale k tématu proč píši právě do vlákna "Thymol". Thymol je přirozeně obsažen v rostlinách čeledi Hluchavkovitých (opravdu to není biologická zbraň,mimochodem otrávit se můžete i cukrem,solí,vzduchem, vodou, prakticky čímkoli ve velkém množství) u nás jmenovitě v Tymiánu , Mateřídoušce a Dobromysly "Oreganu". Tymián vysazuji pravidelně v různém množství a mé včely ho silně preferují nicméně málo pyluje a je to pouze jednoletka. Chci vysázet i oregáno a mateřídoušku a sledovat jestli bude mít thymol obsažený v jejich pylu a nektaru nějaké výraznější účinky na spad kleštíka včelího v průběhu roku a zároveň udělat odvar z těchto bylin a aplikovat do včelstev formou orošení pláství i včel (předávkování se nebojím poněvadž thymol je velmi špatně rozpustný ve vodě, tudíž do odvaru se ho dostane pravděpodobně stopové množství). Jelikož něco podobného tu zkoušel už Straka, zajímalo by mne jestli se dobral nějakého výsledku a jestli můj dojem že rostliny tohoto typu opravdu mají vliv na likvidaci Varroa destructora je správný.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.11.2018, 01:03 AM
Příspěvek: #79
RE: Thymol
Každý z nás si asi musíme projít stejnými nápady, vrhat se do stejných slepých cest, znovu a znovu číst, zkoušet, pozorovat a přemýšlet o již tady či jinde napsaném. Taky jsem si myslel a hledal zázračný preparát, systém, metodiku a vlastně stále podvědomě trochu hledám. I když se zatím spíš vyplatilo nechat žít a neobtěžovat.

Dobře Ti tedy rozumím a to i v plánech jim do úlu natahat vše co jim dle lidských výživářů určitě chybí. Taky jsem to ne/úspěšně? zkoušel. Jen jsem na rozdíl od Tebe nikdy nepoužil ani fumigaci ani aerosol. Ani nevím jak se to používá. Když už jsem se rozhodl včelařit s ŠPV, tak tedy bez tvrdé chemie. Klep klep na dřevo - zatím to jde. M.M.
Hlasování: Ali (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.11.2018, 10:54 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.11.2018 11:17 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #80
RE: Thymol
Začátečníci to mají těžké, chybí jim zkušenosti a tak i porozumění. Pokud ale něco skutečně chápeme, pak se to stává praxí, prostě se to děje a není třeba vlastně nic dělat (to je pohled nechápajícího člověka, včelaře). To je to uskutečňování věcí nečiněním. Sokrates říkal, že pochopení je ctnost nebo, že pochopení = praxe.
Ono je to vlastně jako s pravdou. Někdo ji hledá celý život a někdo ji jednoduše žije.

Nyní ale od obecnějšího k jednotlivému.
1) Je-li pravdou ta "izolace", kleštíka bych se nebál. Samičky V.d. se budou pářit s příbuznými samečky a dojde velmi rychle k oslabení vitality. Sám jsem to zažil na podobném stanovišti, než mi jej "přátelé" v r. 2005 celé ukradli. Přitom to byla včelstva, která jsem si tam zašil protože byla citlivá na různé patogeny a nechtěl jsem je mít na stanovištích, kde tvrdě selektuji.
2) Výsadbou pylodárných rostlin se "jen" zpestří nabídka pylu a to je pro včelí imunitu nesmírně důležité. Tohle je velmi dobrý krok. Včely si dokáží "vyrobit" co potřebují, tedy biologicky aktivní látky, mají-li z čeho. Ty různé čajíčky jsou jen podvědomá reakce včelařů právě toto včelám nahradit a vykompenzovat tak naše hříchy vůči nim z minulosti. Jenže včely to umějí líp, protože jsou přírodě blíže než my. Je dobré jim jejich schopnosti umožnit a dokonce i rozvinout.
3) Je třeba si uvědomit, že V.d. není to nejhorší, co včely ohrožuje. To by byl jen velmi omezující názor v chápání života a biologie včelstva. Nepopírám, že je to ale dnes názor, bohužel většinový a proto je většina včelařů tam, kde jsou. V.d. je jen jakýsi katalyzátor. Někdy stojí na začátku, jindy uprostřed a někdy i na konci řetězce vlivů, které poškozují včelstvo někdy natolik, že hyne. Příroda nám ukazuje, jak a proč provádět jak selekci, tak i nacházet správnou zootechniku. Stále to neustále opakuji dokola a ono stále nic. Pokud ale nezměníme způsob včelaření a přístup k přírodě vůbec, budou včely hynout a bude to ohrožovat rovnováhu na této planetě. Až tak jsem to dopracovali.
Jak správně připomněl Mirek, tu cestu si musí najít a vyšlapat každý sám. Je ale dobře pochopit základní principy a postupovat dle určité posloupnosti. Ona totiž nejen analýza, ale i syntéza a dedukce....... jsou vědecké metody zkoumání,vysvětlování , chápáni světa. To slovo vědecké jsem použil hodně nerad, protože ta současná se mi jeví spíše něco jako násilí konané na přírodě. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1), Antonín Hyžík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)