Forum Šance pro včely
Thymol - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Léčebné prostředky (/forum-Lecebne-prostredky)
+--- Téma: Thymol (/tema-Thymol)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Všechny stránky


Thymol - schützmeister - 14.06.2013 10:31 PM

A jak thymol, už jste to někdo oskusil ?


RE: Thymol - Debora - 15.06.2013 10:31 PM

Já jsem to zkusila, ale me to nepresvedcilo. Thymol prekryje vúni vcelstva, odzbrojí strázkyne na letácku, tak ze je vcelstvo vydáno na pospas jiné haveti a hrozí vyloupení. Pokud si to nekdo preje vyzkouset, tak snad jen v oblasti, kde nejsou vcelstva bez osetrení thymolem.


RE: Thymol - Debora - 12.08.2013 12:05 AM

Thymol nebo biochemická zbran?

Apiguard distributed in the USA by Dadant & Sons, Inc

Mechanismus účinku není dosud zcela znám. Jedním z možných mechanismů je denaturace bílkovin.

Huh

Složení: Akarizid Thymol (C10H14O), Carbomer (C3H4O2), Triethanolamin (C6H15NO3), Voda (H2O). Prostředek se spojuje s bílkovinami DNA (katalysátorem je Triethanolamin). V prinzipu se tedy jedná o programované usmrcení bunek.

Skrývá se ve zkutečnosti pod zdánlive "neškodnou" látkou thymolu šílená biochemická zbraň?


Denaturace proteinú, polarisaze (proces, při němž tělesa původně elektricky či magneticky neutrální získávají elektrické či magnetické vlastnosti ) bílkovin a DNA je kromě jiných vlivú spojována s CCD. Varroa je nebezpecná jen pro oslabená včelstva.

Jedno včelstvo bylo chytřejsí než já, zmumifikovalo propolisí mističku Apiguardu.


RE: Thymol - Leoš Dvorský - 12.08.2013 08:45 PM

Já jsem i letos zkoušel Apiuquard, zde jsou moje poznatky:.

1) na jaře v žádém případě, omezuje to matku v kladení.
2) totéž při snůšce.l
3) ihned po snůšce, přestávce po slunovratu, ano
4) v srpnu ne, nebo jen jednotlivým včelstvům, kvůli možný mloupežím.
5) docela se osvědčil v září i když to výrobce nedoporučuje
6) pro nás v každém případě snažit používat s rozumem, bodově.
7) je to pohodlné,
8) berte to ale tak, že já když už, tak včely jen lechtám.
9) bral bych to jako určitou záchrannou brzdu.
10) žádný strašák to ale není
11) samozřejmě velmi opatrně , žádná slepá víra a chce to výzkum, konečná to není ani omylem, ale to platí i pro kyseliny,tady to již všichmi víme a umíme si poradit.


RE: Thymol - schützmeister - 28.06.2015 01:22 PM

Zkoušel někdo z vás Thymovar ?
Nasazuju letos prvně a dle všeho se to jeví jako maximální spokojenost - tak jenom jestli to nejni jen můj dojem ?
Primitivní nasazení, žádný problémy se včelama, smrdí to jen minimálně - až se mě zdá, jestli jsem nekoupil nějakej prošlej ? Surprised
Oproti KM ošetřené včely skvěle jedou - až bych řekl, že to působí nejen na varoa ? Tongue
Protože mám velmi nedůvěřivou povahu, nějak v tom pořád hledám dajaký chyták - tak jestli jste to někdo testoval, prosím o zkušenosti.
Zatím to teda ode mne má plný počet bodů, a chápu, že ve Včelařství, hlásný troubě výrobců Gabonů, o tom nemůže být ani řádek. Big Grin
Nasazeno od začátku června v silných oddělcích. Asi to koupím i do mateřských.


RE: Thymol - Tomáš Palata - 28.06.2015 09:52 PM

Mně se poštěstilo si ho vyzkoušet zadarmo v rámci práce jedné studentky MVDr.Klímy. Bylo nás samozřejmě po republice víc. Nahlásili jsme počty testovaných včelstev a dorazil na to v určitém množství thymovar. Pokud bych to z mého subjektivního pohledu hrubě shrnul:
1. Drobné překvapení - pokud si mlhavě vzpomínám, tak podle návodu se toho thymolu mělo dát na úly v dané sestavě víc. Dal jsem ale množství, co bylo zasláno.
2. Pachový vjem výrazný - celou další sezónu to bylo v úle cítit a ani propolis to nepřehlušil. Důsledně doporučuji v době použití thymolu nemít ve včelstvu ani plásty ani nástavky používané na med. Ostatně zmiňují se o tom i v návodu. Mimochodem dnes jsem bral z půdy vaničky na krmení a ještě je z keramzitu v nich thymol cítit. A to jsou 2 roky.
3. Spad během léčby - tady zklamání. Čekal jsem víc. I když já vlastně nevím, jak thymol na roztoče působí. Hubí je, nebo sterilizuje, nebo jinak znepříjemňuje život... Nevím. Každopádně nepadali v takovém množství a tak intenzivně, jako při použítí KM ve stejném období.
4. Výsledná redukce počtu roztočů thymolem oproti nepoužití žádné chemie mi přišla nevýrazná. Očekával bych řádově jiné hodnoty. Kontrolní včelstvo, co nedostalo v období červenec - září žádnou chemii, tak mělo spad po fumigaci 200 VD. Včelstva, co byla pod thymolem, měla spad cca 130 VD. Takto malý rozdíl bych spíš přičetl rozdílné přirozené obranné dispozici včelstev, než výsledku použití thymolu. Ale ještě jednou k výsledkům upozorňuji - nemohu zaručit, že jsem použil množství thymolu podle návodu.
Celkově jsem z toho byl spíš rozladěn, ale cíl byl splněn. Včelstva vyzimovala. Otázka je, jestli by nevyzimovala i bez thymolu...
A na závěr tabulka s průběhem léčení:
[attachment=1209]


RE: Thymol - Evžen Babík - 29.06.2015 02:44 PM

Byl jsem ve stejném testu u Z. Klímy.
Oproti doporučení výrobce jsem vložil jen 2 pásky do prostoru 4 nástavků.
Ukončil jsem ovzorkováním včel práškovým cukrem a při nálezu kleštíků nasadil KM.

Plus:
- pohodové a rychlé vložení 2 pásků mezi plodiště a mednou komoru

Minus:
- měsíc včelstvo pod silnou vůní a pří vysokém spadu kleštíka doporučuje výrobce opakování ještě jeden měsíc
- na větrném stanovišti nezabral, kleštík šel dolů až po KM, ...
- 2 pásky 100Kč
- doporučení léčit celé stanoviště kvůli slídivosti
- nemožnost nasadit před medobraním

Nenašel jsem důvod, proč by měl nahradit KM.

Na "léčení" oddělků nemám jasno,
držím palce a hodně zdaru.



RE: Thymol - schützmeister - 30.06.2015 01:08 PM

(28.06.2015 09:52 PM)Tomáš Palata napsal(a):  1. Drobné překvapení - pokud si mlhavě vzpomínám, tak podle návodu se toho thymolu mělo dát na úly v dané sestavě víc. Dal jsem ale množství, co bylo zasláno.
2. Pachový vjem výrazný - celou další sezónu to bylo v úle cítit a ani propolis to nepřehlušil. Důsledně doporučuji v době použití thymolu nemít ve včelstvu ani plásty ani nástavky používané na med. Ostatně zmiňují se o tom i v návodu. Mimochodem dnes jsem bral z půdy vaničky na krmení a ještě je z keramzitu v nich thymol cítit. A to jsou 2 roky.
3. Spad během léčby - tady zklamání. Čekal jsem víc. I když já vlastně nevím, jak thymol na roztoče působí. Hubí je, nebo sterilizuje, nebo jinak znepříjemňuje život... Nevím. Každopádně nepadali v takovém množství a tak intenzivně, jako při použítí KM ve stejném období.
Takže jsi jich měl kolik na kolik ? Ať to má nějakou souvislost.
S tím smradem - to mě zajímá nejvíc - jestli mě nedali nějaký prošlý teda ? Ikdyž problém bude možná v tom, že tymián je mé nejoblíbenější koření, takže úly teď krásně voní. Huh
Dal jsem dva pásky na jedno plodiště 39x30 - silné oddělky, na spad dlabu, to nejni směroplatný, už proto, že teda v porovnání s tebou mě na zimu po chemii padají v tisících, takže je celkem jasný, že u tvého zamoření žádný vhled do funkce.
Jak říkám, jeví se výrazně dobře, což ale zase může být těma zimníma ztrátama, nevím. Oproti KM teda výrazně lepší rozvoj, to se nedá porovnat. A jednoduchý.
Uvidíme v zimě.


RE: Thymol - Tomáš Palata - 01.07.2015 10:03 PM

Jestli chápu "kolik na kolik" správně, tedy kolik pásků na kolik nástavků, pak dva a půl pásku na tři nástavky L159. A s tím spadem po 1.fumigaci. Některé roky padají ve stovkách, některé roky v tisících. Třeba jako loni... Smile


RE: Thymol - schützmeister - 02.07.2015 12:20 PM

Loni, teda tady, nepadali roztoči, ale včely. Confused
Že by to mělo roční skluz ?
Dávkování je to normální - já nabyl dojmu, že jsi říkal, že jich dali málo, tak jsi jich dal míň ?