Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thymol
30.10.2016, 03:40 PM
Příspěvek: #61
RE: Thymol
Jejda, to nerad slyším, já tím letos zasmradil polovinu včelstev. Big Grin
Sice to sem nepatří, ale chtěl jsem zareagovat na ten propolis v 95% lihu. Četl jsem, že optimální koncentrace je spíš kolem 70%.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.10.2016, 01:08 AM
Příspěvek: #62
RE: Thymol
(30.10.2016 01:18 PM)schützmeister napsal(a):  Furt to ale smrdí míň než varidol a účinek to má famozní.

Jestli to bude famózní, uvidím na jaře. Ze tří včelstev v kterých jsem to použil to u dvou asi fungovalo, ale u jednoho moc ne.
To včelstvo mám na větru a asi to vyfoukalo. I když se zdál úl být bez spár. Dva měsíce, dvakrát vyměněný destičky za nový a stejně padali stále VD všech barev. Začalo to nenápadně pár pochodujícíma včelama, tak jsem tam dal dva proužky, začaly padat jednotky, pak desítky, po měsíci už sto - dvěstě denně a jako by to nezabíralo. Sem tam se ukázala miniaturní včela, ale žádný deformovaný křídla. Sem tam včela co odcházela, nebo byla letargická. Dal jsem nové a stále denně kolem stovky VD. Pak se ochladilo,včely ven nelítaly, ale stále padaly různě barevný VD. Tak jsem jim vytáhl podložku aby jim tam šla zima a přestaly konečně plodovat a tudíž jsem to i přestal sledovat Smile Thymovar jsem tam nechal a stále je to cítit když jdu kolem. I když je úl úplně odspodu otevřený a venku je přes den max 7°C.
To v druhém, tam jsem to dal proto, že padaly desítky VD denně. Jinak vypadaly dobře. Po vložení proužku začaly padat stovky a ty stovky padaly dva měsíce. Ale jen tmavý VD. Takže si je asi přinášely odněkud. Zásob ale nepřibývalo, ale ani neubývalo. Váhu nemám ale nějak moc přesnou (+- 2 kg ). Když se ochladilo a přestaly létat ven, přestali padat i VD.
A k tomu propolisu - v tomto směru se vzdělávám na včelařském foru. Názory různé. 70 - 95% mám tam odsud. Vybírám z rad praktiků ( většinou z několika prvních stran konkrétních témat ) a sám na sobě pak zkouším. Pro mě nejlepší rozpustit v dobré slivovici. To mě voní. Ale je to málo % a nerozpustí se to úplně. A je to škoda slivovice.
M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.10.2016, 02:35 PM
Příspěvek: #63
RE: Thymol
MM: ad propolis, VF, vím, těch 70% jsem tam taky psal, to moudro o 70% pochází odsud: http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e14.htm#5.6.2
Jinak celkově zajímavá publikace, i když celou jsem ji asi nečetl. Smile (odkaz na obsah: http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e00.htm )
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.11.2016, 02:04 PM
Příspěvek: #64
RE: Thymol
(31.10.2016 01:08 AM)MirekMatucha napsal(a):  Dva měsíce, dvakrát vyměněný destičky za nový a stejně padali stále VD všech barev. Začalo to nenápadně pár pochodujícíma včelama, tak jsem tam dal dva proužky, začaly padat jednotky, pak desítky, po měsíci už sto - dvěstě denně a jako by to nezabíralo.
Otázka je, kam a kdy jsi to strčil.
Podstatný je okamžitě po snůšce, u oddělků hned. Čili červen, červenec. Pásky tam vydrží do mrazu a furt fungujou, žádný měnění. Dokonce uvažuju, že vyndaný budu používat další rok - ty co opravdu skončili včely vykousali a odnesli. Takže, jestli jsi je dal v září.... To je to léčení mrtvýho oulu.
A mám zkušenost, že podstatný je, kam je dáš. Čili - rovnou nad plodem, nebo při NN mezi plodové nástavky. Když to dáš nad medník, nebo neobsednutou část, nefunguje to. Jak píšu o tom smradu - uvolňuje se to teplem, takže pod střechou to má účinnost podstatně slabší.
Já mám letos výsledky uspokojivé - včely jako fík a kontrolní varidol minulý týden v rámci testu - spad v řádu několika málo desítek - to je u mě super, žádná nosema, žádná plíseň, žádný DWd. Ty roztoči jsou navíc poloviční oproti normálu - chcípáci.
Čili, když odhlédnu od toho, že to není úplně nechemické, tak nesrovnatelně lepší jak gabony a ekonomicky super proti čemukoli jinému. Dá se to tam a hotovo. Žádný hlídání teploty, opakovaný léčení, šaškování se spady, otvírání úlu. Nebo zimní plynování varidolem. To bylo dřív při 20 úlech celkem skoro 10 hodin čistého času + ometání podložek apod. A rušení včel. A výsledek této české chemické cesty byla vždy poloviční váha včel z jara.
Hlasování: Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.11.2016, 01:24 AM
Příspěvek: #65
RE: Thymol
Thymovar v tomto konkrétním úlu byl vložen myslím v červenci. Ale dal jsem nastřihané kousky podle návodu hned nad plodiště pod folii jakoby v kruhu o průměru 25 cm kolem středu. Medník jsem dal pryč. Takže je možné, že se účinná látka doprostřed plodiště vůbec nedostala. Že to stačili odvětrat do stran a ven. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.11.2016, 01:01 PM
Příspěvek: #66
RE: Thymol
Bez medníku v červenci by to fungovat mělo.
Ikdyž já nic nestříhám, dávám dva celé na jeden VN nahoru.
Nějak nechápu, proč bych měl originál z výroby stříhat na půl. To bude jen českej dodatek, proč by to švýcaři dělali v kuse ? To nedává logiku. A šmatat se mě na to nechce. Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.11.2016, 10:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.11.2016 10:32 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #67
RE: Thymol
Připadalo mi logické, že se rozstřižením lépe uvolňují účinné látky. Včely zapropolisovaly jen hrany. Alespoň u mě to dělaly. A v balení byl návod s informací, že se to má rozstříhnout a jak to rozprostřít v tom kterém typu úlu. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.11.2016, 02:01 PM
Příspěvek: #68
RE: Thymol
Je to taková vata na plastový mřížce, uvolňuje se to v celým objemu, střihání na to nemá žádný vlyv.
Mě pásek končí dvěma způsoby - uvnitř plodiště ho úplně vynosí - zbyde jen čistá plastová mřížka, tím se dle mne uvolní maximum možného.
Naopak pod střechou ho za stejný čas kompletně nabeton zapropolisují - změní barvu ze žluté na hnědou a smrdí pak jen při přelomení. To je podle mne nevyužití účinnosti, zůstane to prostě pod propolisem.
Probíhá to v řádu 2-3 měsíců, tedy od konce snůšky do zimy.
Taky se mě u skladovaného stalo, že přes zimu zkrystalizoval - drobil se z toho takový jako led. To je myslím taky prošlá účinnost, ale čím se to děje nevím, to tam v návodu neuvádí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.11.2016, 11:34 PM
Příspěvek: #69
RE: Thymol
Tak jsem dnes přenášel jeden úl, abych mohl kolem pořezat popadané stromy. Když už jsem včelstvo vyrušil, tak jsem nakouknul, vyndal jim Thymovar, který tam byl ve dvou dávkách po sobě od července. Vyběhly na mě z šesti uliček, takže po léčení vypadají dobře. Smetl jsem mrtvý včely na podložce a donesl domů do tepla. Devět včel asi z třiceti obživlo. Prohlédl jsem je a koukám, čtyři z těch devíti na sobě kleštíka. Na mrtvých včelách žádní kleštíci. Je divný, že Thymovar je v úlu 4 měsíce a stále je tam tolik kleštíků.

Jsem houby výzkumník, takže až když jsem všechno vyhodil, napadlo mě, že jsem nezjistil, zda ty kleštíci na živých včelách byli mrtví či živí. Po takové době působení Thymovaru v úlu by měli být snad mrtví. A tak mě napadlo, jestli může být na včele přisátý mrtvý kleštík? Nebo se pouští když hyne? M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2016, 01:37 AM
Příspěvek: #70
RE: Thymol
Mě spíš napadlo, jestli teď ty kleštíci co zbyly v úlu nepopadají na abstinenční záchvat, když jsi jim ten Thymovar vyndalBig Grin Ale jinak kleštíky jsem na mrtvých včelách viděl spíš přichytnuté za chloupky včely než přisáté.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)