Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thymol
22.07.2016, 10:38 PM
Příspěvek: #41
RE: Thymol
Mirku, já se vždycky ptám, jak by to bylo v přírodě. Vychází mi to tak, že zrození i smrt jsou v přírodě v rovnováze. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2016, 11:18 PM
Příspěvek: #42
RE: Thymol
No jo, když to nechám jako v přírodě a vyprd bych se na ně, tak mně roztahají ostatní včelstva ty viry z medu i po tom nejmenším okolním oddělku. Myslím, že to bude v tom množství ( odhadem 40 kilo ) dost velký infekční tlak.
Už nyní je z toho určitě v okolí virů dost.
Nebylo by lepší to maso zachovat, spojit s oddělkem a využít včely k posílení toho oddělku? Vždyť to minimálně musí vyjít nastejno jestli ty včely odletí s lupičkama i s medem do jejich úlů, nebo to dám jen jednomu, které ty včely ještě využije.
Nevím však, jestli to bude pro ten oddělek přínos nebo polibek smrti.
Ani varianta 6) utracení - mi není moc sympatická. Ani jsem postup ještě nestudoval.
M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 12:16 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.07.2016 11:15 AM od Debora.)
Příspěvek: #43
RE: Thymol
Smrt nelíbá život. Navíc jsi se rozhodl včelstvo zachovat, jest-li tam opravdu není matka, ode mne máš požehnání. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 11:07 AM
Příspěvek: #44
RE: Thymol
(22.07.2016 11:18 PM)MirekMatucha napsal(a):  No jo, když to nechám jako v přírodě a vyprd bych se na ně, tak mně roztahají ostatní včelstva ty viry z medu i po tom nejmenším okolním oddělku. Myslím, že to bude v tom množství ( odhadem 40 kilo ) dost velký infekční tlak.
Už nyní je z toho určitě v okolí virů dost.
Nebylo by lepší to maso zachovat, spojit s oddělkem a využít včely k posílení toho oddělku? Vždyť to minimálně musí vyjít nastejno jestli ty včely odletí s lupičkama i s medem do jejich úlů, nebo to dám jen jednomu, které ty včely ještě využije.
Nevím však, jestli to bude pro ten oddělek přínos nebo polibek smrti.
Ani varianta 6) utracení - mi není moc sympatická. Ani jsem postup ještě nestudoval.
M.M.

Mirku, nerozumíme si. To, že vycházím z toho jak je to v přírodě přeci neznamená, že to necháš svému osudu. Podstata je jinde, tj výsledek. Jak se rozhodneš je jen a jen na tobě. Jen na tobě je i hodnocení výsledku, protože tvoje motivy včelaření nikdo nezná lépe než ty sám. Nikdo to nevidí líp než ty přímo na místě. To co bych udělal já, nemusí být dobré (třeba jen v daný okamžik) pro tebe. Jedno je jisté, neduživé nemá v přírodě právo na život. Tečka. Jak to uděláš, nebo využiješ to je věc další.
Ty otázky ohledně virů a tak dále nebudu rozebírat je to na celou práci a TO TADY NEJDE. Ale dám ti příklad. Kdysi jsme byli taková partička včelařů z ČR a Slovenska. Scházeli jsme se tak 1-2x za rok atd. atd....... než jsem je opustil. Takhle jsme se sešli poslední víkend října 2007 u mne na včelnici. Nic jsem nepřikrášloval. No a tehdy jsem jim ukázalo včelstvo, které vzdorovalo V.d., protože jsem se tomu tehdy věnoval 11 let. Klidně jsem tehdy vzal z tohoto včelstva vytvořený oddělek o síle 1NN a řachnul na kolabující včelstvo a do zimy bylo vše OK!!! To nejde udělat se vším a vždy a nemůže to udělat každý. Nyní si to musíš zbilancovat. Máš takový materiál??? Co od toho co děláš očekáváš a co sleduješ dlouhodobě a krátkodobě. A pak, neohrozíš okolí, ustojí to, máš, máte to pod kontrolou??.... Atd. atd.......
Smrt k životu patří. Pro někoho to je konec, ale on je to i začátek něčeho. Nebudu ti dávat požehnání, na to nemám právo, krom morální podpory. Ale pokud mohu, neboj se dělat "chyby", protože ty jsou vlastně částí učení a jsou vždy relativní. Musíš být jako kanadský hokejista. Když už se rozhodneš, musíš věřit, že je to správně a ono to tak skutečně bude i kdybys to udělal jinak než bych to udělal já nebo někdo jiný. ld (můj soukromý email máš).

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 12:37 PM
Příspěvek: #45
RE: Thymol
(23.07.2016 11:07 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Když už se rozhodneš, musíš věřit, že je to správně a ono to tak skutečně bude i kdybys to udělal jinak než bych to udělal já nebo někdo jiný. ld

to je co mám na mysli, smrt nelíbá život. Ty jsi se rozhodl pro život, tedy včelstvo zachránit a to je rozhodující. Tvá myšlenka, zachránit včelstvo, je již rezultát kolektivní inteligence. Hledat postup v kolektivní inteligenci je malý omyl v překladu genetické informace do myšlenky, která v Tvém podvědomí zraje. Proto mé požehnání. Wink
Léčit včelstvo včelstvem, jak píše Leoš, je vždy lepší, než jakýkoliv chemický koktejl. Jde to i opačně.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 02:16 PM
Příspěvek: #46
RE: Thymol
No a ještě ryze prakticky : v tudle dobu bezmatečné vylupované včelstvo je nejlepší spojit - přidat navečer na jiné přes igelit a odklopený růžek - oni si je vyberou a využijou. Ikdyby tam matka byla, tak si vyberou správnou.
Dělám to špatné na špatné, protože škoda kazit dobré, kdyby to nebylo jen roztočema a pak, můžu ty dobré sledovat bez vylepšování. Ze dvou špatných, může být příští rok jedno na med.
Výhody to má v jednoduchosti, jednou a hotovo, je to ekonomické, ikdyž jakkoli to vyloupené ochráníš, nebude příští rok nic moc, lepší je mít z jara jedno silné a to dělit, než dvě kolabující, ušetříš za krmení, za KM, rámky.
Příští rok to doženeš. Léto je doba lámání chleba.
Hlasování: Václav Návara (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 04:04 PM
Příspěvek: #47
RE: Thymol
Přesně, zimní ztráty musí člověk umět přijmout již na podzim. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 04:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.07.2016 04:56 PM od Víťa.)
Příspěvek: #48
RE: Thymol
(22.07.2016 12:56 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Chlapi kolik máte roztočů nebo pokročilejší fáze varroázy, že dáváte thymol?? Preventivně???? Big GrinBig GrinBig Grin
Jsem v oboru "přjímání zimních ztrát už na podzim" Smile nováček. Ještě nevím co si můžu dovolit a co ne. Zatím tedy zcela naivně zkouším jak se to vyvíjí bez léčebných a jiných zásahů. Ve včelstvu, které vloni zásah nepotřebovalo, to už teď nevypadalo dobře, hlavně na trubčím plodu - skoro 50 % s kleštíkem a hlavně všichni napadení trubci v plástu s příznaky DWV. Před úly a ve včelstvu to kupodivu není zatím vidět, spad je vyšší, to ano, včely s DWV na podložce tak 1 - 2 (po ránu, než je začnou vynášet). Jinak včelstvo vypadá aktivně, nosí pyl a dobře ploduje. Takže tam léčím a ještě ve čtyřech dalších, kde byl spad 4 - 10 za den, ve dvou z nich i jednotlivé včely s DWV. V ostatních nepadalo nic, nebo jen do dvou roztočů za den, ty jsou zatím bez léčení (ale byly léčeny na podzim 1x varidol resp. KŠ).
Můj dojem po ročních zkušenostech je, že rozvoj počtu roztočů u mě závisí spíš na výchozí pozici (napadení) toho kterého včelstva než na čemkoliv jiném. Takže upřímě řečeno nevím čeho se chytit pro další postup. Tápu.
Nejvíc mi zatím vyhovují včely, které měly na podzim a v zimě dlouhou plodovou přestávku. Tam stačilo jediné ošetření (varidol resp. KŠ) a jsou zatím beze spadu. Jsou to všechna včelstva na jedné mé včelnici. Ani já ani včelaři v okolí moc nekupují "ušlechtilé" matky, takže to mohou být včely docela dobře místně přizpůsobené. Pokud bych v "boji" s kleštíkem vystačil jen s jedním ošetřením za rok, tak bych nebyl úplně nespokojený. Pokoušet se selektovat něco co je tak mlhavé, mi přijde jako nadlidský úkol Sad.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2016, 04:32 PM
Příspěvek: #49
RE: Thymol
(22.07.2016 12:56 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Chlapi kolik máte roztočů nebo pokročilejší fáze varroázy, že dáváte thymol?? Preventivně???? Big GrinBig GrinBig Grin
U mě se objevila varroáza u dvou včelstev a u každého úplně jinak.

Jedno včelstvo mělo od jara denně desítky popadaných roztočů a tak jsem měsíc cukroval a cukroval. Časem roztoči zmizeli, ale v červnu se objevila první poškozená včela. Dal jsem Thymovar a nyní vypadají docela dobře.

U druhého se neobjevil na podložce ani kleštík ( a nebyli tam mravenci ) a pak najednou malátní trubci, pak první včela , poprvé 180 ml KM a desítky VD, podruhé KM a stále desítky VD, Thymovar najednou stovky popadaných VD denně ( první dny i 1500 kusů ). Pak najednou čisté podložky. Pak to chvíli vypadalo docela dobře až do chvíle po lípách, kdy se objevili lupičky. Nyní bych řekl, že je bez matky. Včera spojeno s oddělkem.
Ostatní sem tam kleštík na podložce, ale zatím žádný příznak virů. Kromě oddělků žádný zásah. Uvidíme co se ukáže teď po té návštěvě ve vylupovaném včelstvu.
(23.07.2016 11:07 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Klidně jsem tehdy vzal z tohoto včelstva vytvořený oddělek o síle 1NN a řachnul na kolabující včelstvo a do zimy bylo vše OK!!! To nejde udělat se vším a vždy a nemůže to udělat každý. Nyní si to musíš zbilancovat. Máš takový materiál??? Co od toho co děláš očekáváš a co sleduješ dlouhodobě a krátkodobě. A pak, neohrozíš okolí, ustojí to, máš, máte to pod kontrolou??.... Atd. atd.......
Kde bych odolný materiál po čtyřech sezonách vzal. Odpad je velký. Právě proto jsem chtěl vědět zda lze záchránit a využít to maso a zda to "vyléčené"?? ale bezmatečné včelstvo ten malý oddělek revitalizuje. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2016, 06:39 PM
Příspěvek: #50
RE: Thymol
(23.07.2016 11:07 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  [quote='MirekMatucha' pid='11581' dateline='1469218724']
Musíš být jako kanadský hokejista. Když už se rozhodneš, musíš věřit, že je to správně a ono to tak skutečně bude i kdybys to udělal jinak než bych to udělal já nebo někdo jiný. ld (můj soukromý email máš).

Pod toto se taky podepíšu, když se rozhodneš a věříš, že toto je nejepší, tak to tak i bude.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)