Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thymol
11.07.2015, 01:45 PM
Příspěvek: #11
RE: Thymol
Tak jo, už smrdí dost, ale jinak žádný problémy ani v největších hicech - oproti KM teda rozdíl.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.04.2016, 01:25 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.04.2016 01:26 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #12
RE: Thymol
Tak zatimní mé shrnutí použití Thymovaru .
Dával jsme jak to šlo po snůšce. Protože jsem to blbě přečetl, dal jsem 2celý pásky na nástavek / tedy většinou 4 celý na včelstvo - 2x DDD /. Vyndaval jsem to zase jak to šlo, tedy některé až letos v dubnu. A hodnocení :
1. naprosto pohodové léčení. jednoduše tam, jednoduše ven.
2. včelám to nijak nevadilo - žádný slídění, rabovka, stahování se dolů. Pohoda, klídek. A to v extrémním létě s teplotami jen lehce pod 40st. Ty co to tam měli celou zimu to obalili propolisem a drobet se odtáhli, jinak nic podstatnýho.
3. naprosto zjevný pozitivní efekt už měsíc po nasazení - podstatně silnější včely než ostatní, u mě to ale přičítám tomu, že to zabralo i na zvápenatění a obdobné nekalosti. Nepozorovatelné spady / tedy v řádu jednotek ks. VD po léčbě /
4. vyzimování v klidu, včely extrémně silné, tam co pásky zůstali na zimu se jeví pozdější nástup plodování, ale hravě to dohání.
5. smrad - při nasazení vůně tymiánu, zjara už v podstatě nic, ale nechané pásky smrdí i na jaře. Dlouho to vydrží. Vyndané plásty v podletí smrdí dost. Vysmradí i skladovou místnost. Teď, při nasazování medníků jsou cítit jen při kontaktním šňupání - tedy aspoň doufám, že do medu to ještě lehce provětrají a snad tam nic nebude.
Takže, když to shrnu, uvidíme co med, jinak ale co do účinku, nasazení je bezproblémové - s KM se to nedá vůbec srovnávat, účinost jistě ovlivnilo extrémní léto, takže uvidíme ještě až bude chladné.
Zcela jistě se tím ale nedá nic zkazit a má to systémový účinek - ne jen VD - cena je dle mého úměrná perfektnímu rozvoji v podletí.
Nevím, kde se berou různé fámy o rabovce, tlumení plodování, strašného smradu. S ničím takovým jsem se nesetkal - a to jsem nasadil dvojnásobnou dávku.
Počkáme teda na med, a když nebude tymiánový, tak je Thymovar naprosto super a zahazuju všechnu KM. No, počkáme a uvidíme. Cool
Hlasování: lyn_x (+1), Víťa (+1), Milan Daněk (+1), Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2016, 12:47 PM
Příspěvek: #13
RE: Thymol
(28.05.2016 12:07 PM)schützmeister napsal(a):  
(27.05.2016 03:34 PM)lyn_x napsal(a):  Thymovar i apiguard jsem si vloni pořídil, ale zatím nepoužil .. zkusím to, dík za tip. Smile Jestli máš zkušenost s oběma, můžeš porovnat?
Apiquard jsem nezkusil, nevejde se mě do úlů.

Erfahrungen und Studien bei der Varroabehandlung mit Thymovar, APIGUARD und API Life VAR
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2016, 03:10 PM
Příspěvek: #14
RE: Thymol
Co asi nebude úplně pravda, že rezidua ve vosku nejsou problém, protože se thymol rychle odpařuje.
Podle toho co jsem zkusil, to platí na půl. V ůle, za vyšší teploty, se fakt odvětrá celkem rychle, pokud tam pásek není - samotný pásek ale smrdí i na jaře, když ho včely nevynesou. A smrdí i celou zimu v popelnici u baráku. Potřebuje prostě teplo.
Vyvětrání souší mimo úl je ale problém, zdá se, že za nižší teploty ve skladu prakticky nesublimuje vůbec, nebo jen velmi zvolna - ty co byly v úle za intenzivní léčby v srpnu a pak vyndány smrdí dost, ty co tam byli dýl, vyčichly v úle.
Čili se mě jeví - ideál neléčit s medníkovými plásty, nebo druhá varianta, z jara nasadit včas před snůškou, aby stihly v úle vyčichnout. Nenasazovat tyto do snůšky. K tomu je právě dost zavádějící návod : nedávat ve snůšce je jasné, ale nedávat na první snůšku z jara je blbost, protože ikdyž tydle plásty dám na třetí snůšku budou smrdět úplně stejně. Je třeba je prostě dát dostatečně před snůškou, nebo vyvařit.
Hlasování: lyn_x (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2016, 09:03 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.05.2016 10:07 PM od straka.)
Příspěvek: #15
RE: Thymol
ALTERNATIVA
1) vyřadil jsem veškerou chemii i KM(pro podezření, že může ohrozit matku), nemám varroázu, nemám nosematozu, pokud čekáte "nemám včely", zklamu Vás. mám dvoje poměrně silné.
2) jsem možná na stopě : Co, když nemoci způsobuje většinou chybná nedořešená "klimatizace" úlů a to vede k prochlazení včelstev!!! a potom důsledné "léčení" chemií !!!
3) chyby včelařů (včetně mě) je třeba dát stranou problému
4) je třeba vyvarovat se při množství parametrů v systému ponoření se do problému a s použitím logiky a příčinné souvislosti používat v tvrzeních proti sobě navzájem vybrané parametry a používat je jako "důkazy" !
(stejné jako problémy u kvantové fyziky- viz internet)
Pozn.
V jedné chudší rodině vařili, vždy čaj několikrát za sebou ze stejných sáčků a libovali si "jaký má ten čaj pěknou barvu!"........................... po létech si všimli, že byl rezavý cedník !!!
Straka Dehtin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2016, 12:43 PM
Příspěvek: #16
RE: Thymol
Straka: Jak dlouho ty dvoje včely máš prosímtě?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2016, 06:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.05.2016 10:40 AM od straka.)
Příspěvek: #17
RE: Thymol
(29.05.2016 12:43 PM)lyn_x napsal(a):  Straka: Jak dlouho ty dvoje včely máš, prosím tě?
ul TACHOVAK č. 0 (klasika).......................................................................​.......................................................... asi 2 roky.
ul. DEHTIN č. 2 beznástavkový - experiment, je v něm roj původem z úlu č. 0 vzdálenost asi 40 metrů....................asi 10 dní.
částečná ověření proběhla, problem definován, ještě není vyřešen, na úlu DEHTIN č. 2 probíhá přestavba za provozu "pod napětím"
předávám pouze přání včel a ty jsou tu miliony let.
Straka Dehtin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2016, 11:05 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.05.2016 11:25 AM od straka.)
Příspěvek: #18
RE: Thymol
Jen asociace není argument ani důkazy:
1) Včely v srdci stromů, včely převážně samy rozhodují o "klimatizaci", Včely a kláty, snaha o návrat k ověřenému včely hodně zvyklé, samy určují "klimatizaci" , dřevo velkou tepelnou setrvačnost i
vlastnosti podobné minulosti. včelař se vyhýbá chemii, a měně v nich vrtá(omlouvám se domněnka) kláty znám jen zvenku
2) Včely nastěhovány do úlových sestav většinou s nevyhovující "klimatizací", včely se jen přizpůsobují, někdy to nejde, prochladnou a nastupují nemoci, snížená imunita, místo odstranění problému
nastupuje chemie a bud včelstvo dostane dále mimo hranice přežití nebo vychová další nemoci rezistentní ( zvláště citlivé jsou oddělky)
3) Proč má úspěch úl s termosolárním ohřevem(nevýhoda je drahý...)
4) Včely chtějí teplo, nápad tak je obalím polystyrenem nemusí nic řešit, jen jeden parametr a má vliv na druhé
6) Včely nechám volně přístupné ovzduší - prochladnou zvláště v zimě když je přivřu mohou se udusit
7) Dole uzavřený úl i podmet vede k plnění úlu CO2 odspodu jako do nádoby, škvíry v úlu to někdy zachraňují
při určité koncentraci hyne vše, pozoroval jsem, že vosy jsou na CO2, citlivější a dříve v podmetu hynou, že by včely dříve v dutinách musely vydržet více,
do určité koncentrace co2 příznivé, potom udušení, vosy mají hnízda jinak.
8) Vliv větru dříve v dutinách eliminován, v ne dobře vyřešených úlových sestavách může mít v zimě vliv na prochlazení a také
na srážení vlhkosti, vznik "prádelny", nedobré pro včelstvo(plísně), zdá se, že relativní vlhkost by měla být změřena a docílena kolem 60%,
nosematoza je také příbuzná plísním
9)silnější včelstva odolnější, není to tím, že si "vyrobí" větší teplo na rozdíl od malých oddělků, člověk se také brání zvýšenými teplotami
roje jsou lepší než oddělky a letos je jich dost a zákoník umožňuje jejich "ubytování"
Hasiči by měli do databáze ŠPV do inzerce nejprve výrazně informovat o roji, než ho zahubí
11)přerušení asociativních---- úvah jedu na trh jestli nemají Tymián, ani nevím jestli to kvete, zasadit kolem úlů bude možná lepší
nechat včelám byliny vybírat než jim předepisovat kvoty(je to také chemie), kolem úlů už mám oregano(dobromysl) a
mateřídoušku tak přidám tymián(na tu myšlenku mě přivedl příspěvek THYMOL)
¨Straka Dehtin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2016, 12:21 PM
Příspěvek: #19
RE: Thymol
(30.05.2016 11:05 AM)straka napsal(a):  9)silnější včelstva odolnější,
Tohle je myslím malinko klam. V literatuře je to zdůrazňováno - myslím ale. že hlavně pro eventuelní množství medu.
Síla včelstva je daná hodně časem a podmínkama, která mají, na to, aby dorostla. Tzn. když na podzim spojím 3 dohromady, nebo se mě ten rok nevyrojí, jsou logicky silné. Ne tak ale odolné. U silných se daří roztočům a přinesou kdeco i z venku.
Mě vychází jako odolné jednak ty genově raketově startující - ale maj velkou axcelareci, takže v zimě nemusí být nejsilnější a pak nové oddělky na novém díle - ty, ač výrazně slabší, dopadají z jara líp, jak kmenový nezrojený, tak či onak.
Síla samotná je asi špatná veličina pro hodnocení odolnosti.
Hlasování: Víťa (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2016, 12:23 PM
Příspěvek: #20
RE: Thymol
(30.05.2016 11:05 AM)straka napsal(a):  Hasiči by měli do databáze ŠPV do inzerce nejprve výrazně informovat o roji, než ho zahubí

napřed by muselo mít ŠPV funkční databázi. To znamená, že když hasiči hlášené včelstvo ŠPV oznámí, musí se někdo dobrovolně najít, kdo se o včelstvo postará. Pokud toto nebude fungovat, budou se včelstva nadále likvidovat.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)