Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Termické ošetrovanie včelstiev
02.06.2018, 10:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.06.2018 10:06 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #61
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Tak v úle máš u plodu vždy 35C. V ostatních částech je to různé, korelace s venkovní teplotou tam je hlavně v zimě. Co stačí a co ne záleží na mnoha faktorech, třeba infekčním tlaku, metodice ošetřování (právě pomalu končí doba, kdy včelaři V.d. záměrně množí). Umět rozpoznat o tom je hlavně včelaření a to je na tom to nejtěžší. Umí to ale tak 2-3 včelaři z 1000ce. Teda ví, že to neumí a tak se to snaží pochopit, naučit. Ti ostatní myslí, že to umí a tak jsou neustále překvapeni. Vypořádat se třeba s kleštíkem je záležitostí celé posloupnosti ne jedné vlastnosti či opatření. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.10.2019, 01:05 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.10.2019 01:07 AM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #62
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Tak přítel RNDr. Roman Linhart rozjel komerční výrobu termosolárního úlu https://www.termosolarniul.cz/termosolarni-ul-39x30/ cena startuje od 9500 Kč, ten příběh o včelstvu které celá desetiletí žije pod plechovou střechu prodejny, jsem už četl v tisku ve více podobách, tak tedy nevím kdo od koho to opsal a zda je vůbec pravdiví, každopádně úly jsou tu a nabízí se na https://www.termosolarniul.cz/cs/
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.10.2019, 01:58 PM
Příspěvek: #63
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Požádal mě Jirka Marx, abych sem vložil tento jeho graf. Komentář Jirka jistě brzy doplní...
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.10.2019, 02:20 PM
Příspěvek: #64
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Tohle je záznam teploty v plodišti přímo vedle zavíčkovaného plodu. Vlevo je vidět konstantní teplota 35 st. Poté vzestup na až 43stupnu a po dobu 78 hodin kolísá teplota převážně mezi 42 a 38 stupni. Pak zase pokles na 35 st. a tuto teplotu držely měsíc a půl. Tyhle včely umí topit takto v plodišti, letos to dělaly občas už od března. Nyní na podzim topily téměř 20 dní, nyní jsou již úplně bez plodu ( vizuální kontrola) a teplota v plodišti je kolem 18-20 i méně. . Ted jedou třetí sezonu úplně bez léčení. Když dají zimu budu mít radost.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.10.2019, 06:18 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.10.2019 06:22 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #65
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Co dodat, než že to je výborné zjištění s přidanou poznávací hodnotou, fenomenální včely, umějí toho víc než jseme si dosud dokázali představit. V tomto světle poznání se jeví termosolární úl přítele Linharta jako další zbytečnost, vhodná akorát k dalšímu stresování včelstev.
Olda a vnuk Pepa
Hlasování: Jiří Marx (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2019, 06:58 PM
Příspěvek: #66
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Pokračování...záznam z 22.9. V půce září začaly topit a přestaly až po vylíhnutí posledního plodu. Zbývá mi spočítat, kolik VD takhle zabily.


Přiložené soubory Miniatury
   

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Martin Smutný (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.12.2019, 08:12 PM
Příspěvek: #67
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
(17.06.2014 07:42 PM)Milan Urík napsal(a):  Dnes jsem četl zajímavý článek: vědci zkoumali jak působí teplota na spermie trubců. Zjistili, že pokles teploty o 1,5C od 34,5C (co je běžná průměrná teplota v plodovém hnízdě) působí zpokles počtu spermií o 10%. Působení teploty o 1,5C větší než 34,5C působí pokles počtu trubčích spermií o 90%!!! Je to logické, i u člověka dávno víme, že zvýšená teplota působí negativně na počet a kvalitu spermií, proto jsou varlata v šourku, "mimo tělo", kde je teplota nižší. Při posuzování rizika termoterapie proti kleštíkovi mně ale toto vůbec nenapadlo.

Mohu se zeptat na zdroj? Mám články z výzkumu z Německa a teploty poškozující plodnost trubců tam zjistili od 41.5°C...

Děkuji

Jan Kadlec
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.05.2020, 10:04 PM
Příspěvek: #68
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
JIRKA MARX: Ted jedou třetí sezonu úplně bez léčení. Když dají zimu budu mít radost.
Tak co, daly další zimu, myslím, že daly poděl se, ať můžeme mít radost taky.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.02.2021, 11:15 AM
Příspěvek: #69
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Zdravim vsechny

možná už to video je ale nechtelo se mi listovat celou diskuzi
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)