Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spojování včelstev
05.01.2020, 02:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.01.2020 02:45 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #11
RE: Spojování včelstev
(04.01.2020 06:27 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Za tím, co jsem napsal ve svém příspěvku, a [ Michal to nepřímo devalvoval[.
Michale, to že nejsi schopen rozpoznat, kdy je ta správná doba na spojení (kdy nejdříve), to se prostě musíš doučit a vyzkoušet.
Tak doufám, že ostatní to tak nepochopili. Psal jsem jen o spojování a stejně jako ty nerozváděl ozdravný efekt. Rozhodně jsem neměl v úmyslu vyvracet spojování v září.
Prostě jak jsem napsal v úvodu svého komentáře : " Nevím, jestli to je správné či ne, ale osvědčilo se mě zhruba toto. ". Nic víc a nic míň.
Jasně, že jsem zkoušel to i tamto. A určitě nic nevyčetl, nejsem ten typ.
Možný rozpor, ale nevím to jistě, může být v mém tvoření oddělků formou celého zaplodovaného VN. Pak prostě opravdu některé tyto oddělky není nutné na podzim spojovat, leč mají už parametr kmenového včelstva. A mě to početně vychází líp, jinde to může být jiné, než když je z jara pospojuju.
V podstatě celým shrnutím mého přístupu je asi to, nečekat až do podzimu a na druhou stranu ušetřit kvalitní oddělky před zbytečným spojením.
Ale s tím, že při spojení zůstane lepší matka, to se zase nezdá mě. Někdy zůstanou obě, někdy horší, někdy lepší - dost to závisí na síle včelstva. Z jara je to prostě od těch neduživých odstředěné. Ono taky ty máš matky inseminované a já z divokého chovu. To může taky být rozdíl.
Se vším ostatním souhlasím.
A taky jsem mladší - třeba ještě na něco do smrti přijdu. Ne ? Cool

(04.01.2020 06:27 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Nechat oddělek na jaro a spojit, ano to jde, ale zase to má své. Třeba málo-kdo si poradí třeba s rojovou náladou. No a to jde pak jakékoliv objektivní hodnocení v háje totálně. To je selekce? Michale to je trochu něco jiného.
Ještě k tomuto - nepíšu jarní oddělky spojit. Ne.
Ty jarní oddělky, když jsou jak mají, jsou mým cílovým záměrem. Když to prostě dají od oddělku celý rok bez posilování, tak to jsou ty, které nechávám, tak jak jsou.
Správně píšeš, že tyhle dva spojit, je problém s rojovkou. S tou je ale u mě problém, i když je spojím na podzim.
A ty ostatní oddělky spojuju, abych se jich zbavil. Snižuju počet včetstev.
To platí i o kmenových, která špatně vyzimují.
V podstatě přezimování je u mě hlavní hodnotící kritérium.
Možná to není úplně košer, ale zatím mě to funguje.

(04.01.2020 10:17 PM)Jan Hambl napsal(a):  Uplně polopaticky pro mě: Celý oddělek dám nad mednou komoru, postříkám styčné plochy oddělku i včelstva vodou a spojím na ostro. Očko oddělku nechávám otevřené až do zimy a pak jej uzavřu. Nástavky neodebírám, tzn. např tam budu mít 7-8NN po celou zimu. Chápu to správně?
Včelky se potom přemístí do chomáče níže?
Ještě pro Leoše - jak v takovém případě řešíš problém se zásobama ? Ty tam máš tepleji, tady u nás je to tak, že v případě více nástavků - a jedno zda spojených nebo přirozeně - když zůstanou dole, tak v 90% zahynou hlady z důvodu mrazů.
To jsem myslil těmi hausnumery s nástavky. Když je nemám v září na zásobách, jsou odepsaný. Vše ostatní je podružný. To je důvod, proč nefandím komínům.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.01.2020, 09:29 PM
Příspěvek: #12
RE: Spojování včelstev
Michale, zásoby neřeším. V produkčním včelstvu jich je dost a včely si v podstatě pro tu matičku dojdou a zase se stáhnou zpět. Tak jsem to viděl ve svém skleněném úle (což je regulérní nástavkový úl na 39x16 cm a mám ho od roku 1978). Oddělek je ale jen v 1NN. Když má 2NN, už jej nespojuji a raději nechám na jaro. U takto silnějšího se obávám, že by mohly přejít všechny nahoru (Je tam navíc to otevřené očko až do listopadu cca) a tam tolik zásob nemívám (oddělku by to asi stačilo, ale celému včelstvu by nemuselo), protože s tím spojením počítám. I když letos jsem na tom se zásobami nadmíru dobře. V okruhu 1,5- 2 km ode mne údajně už nejsou prakticky žádné včely a ty moje vybíraly ty padlé do konce října. Dnes ale takto postupuji jen tam, kde chci vyměnit matky, ne všude. Nechávám staré matky i do 5-tého roku. Pokud mi tak dlouho sloužily, nechávám je dožít a ony se je zpravidla vymění samy. Odděkly měním tam, kde genetika neuspokojuje, tedy jsou třeba náchylnější než co chci a tak.. Ony nás ale ty včely vlastně ale nepotřebují, jen jim umožnit dělat do umí. Já když se podívám jak všichni mluví o šlechtění na odolnost a přitom se zaměřují jen na marginální, okrajové vlastnosti jakými je třeba VSH ,grooming a pod. Přitom ty havní mechanizmy nikdo vůbec nevidí ( spíš nechce).Ono je to ale takto viděno celosvětově i když mám kolegy v zahraničí, kteří to vnímají podobně jako já. Spočítal bych je ale na prstech jedné ruky, možná dvou.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 02:33 PM
Příspěvek: #13
RE: Spojování včelstev
(05.01.2020 09:29 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Když má 2NN, už jej nespojuji a raději nechám na jaro. U takto silnějšího se obávám, že by mohly přejít všechny nahoru
Leoši, jsem z toho lehce Matěj. V minulém komentáři jsi mě plísnil, že nechávám oddělky do jara / některé / a teď to vypadá, že to děláš prakticky stejně, jako já. Surprised
Jediný rozdíl spatřuju v tom, že ty těmi zářijovými spojeními měníš matky v nechovných včelstvech, kdežto já spojování chápu jen jako humánější a ekonomičtěší prostředek oproti beznínu či vykradení nechovných oddělků.
Jinak to popisuješ nachlup stejně, včetně toho počtu nástavků - jak se kolega nahoře ptal, zda spojit 5+3NN v září - tak, jestli tomu rozumím, doporučuješ spojit nejvýš 4+1 ze stejného důvodu jako jsem popisoval já ?
Možná by ještě tedy ocenil tvůj názor na nahoře zcela konkrétní otázku : "mám tedy nechat v září 5+3 / kmenové+oddělek /" = tedy slovy celkem na zimu osum nástavků ? Můj názor je, že to je moc, anobrž minimálně dva jsou prázdné.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2020, 09:46 PM
Příspěvek: #14
RE: Spojování včelstev
Michale, znovu jsem si přečetl co jsi napsal ty a co já. Co říci, než se dosatnu ke konrétním odpovědím. Vlastně jsem to i napsal tím, že nemám rád ten genderový přístup a práci, jak se děje na sociálních sítích. Ohlupuje to lidi, informace jsou ploché, každý si je může vysvětlit různě podle toho komu nebo čemu fandí (je to děs, ale je to tak. Ta morálka kotelníků fotbalových klubů je v životě normální. Bohu žel), nebo co mu dovoluje pobrat jeho vzdělání (tím nemyslím jen školy) a také motivy. Možná i proto jsi mne pochopil, jak jsi pochopil. Je to poučení především pro mne.
Neplísnil jsem tě za tvorbu oddělků, ale to, že se spojením na podzim ztratí kvalitní matka nebo tak nějak jsi to napsal. S tím nesouhlasím, mám naprosto jiné zkušenosti. Ten kolega uvedl můj článek o oddělcích ve včelařských novinách někdy z roku 2002 nebo tak nějak. Asi by to chtělo ho přečíst. Tam něco uvádím. Tehdy jsem to měl doloženo velmi konkrétními čísly, ale uvedl jsem to tak jak to tam je, trochu obecněji (to mívám ve zvyku). Pokud se dorží určité podmínky, nestane se to. No a pak se už asi nejspíš více méně shodujem i když asi každý vidíme pod stejným pojmem něco jiného. Já tvořím oddělky různě a různé a z různých důvodů. Nedělám to tedy paušálně jako těch cca 10-15 let před rokem 1992. kdy jsem zavedl mednu komoru a 1996, kdy jsem absolvoval první Bond test a pak ještě jednou ( pak už jen uspořádané do kaskád a to mi usnadnilo a poodhalilo hodně věcí. To je ale jiný příběh). V těch osmdesátkách jsem potřeboval peníze (malé děti) a tak jsem včelařil trochu jinak, hlavní bylo využít rannou, tedy již dubnovou snůšku z třešní jabloní a v lese i borůvky (tehdy tam byly). Dnes je to jinak. Řeknu si, že potřebuji třeba 500 kg medu a na to mi stačí 10-12 včelstev a ostatní jsou ve zcela jiných režimech, řekněme pokusných. Třeba některé oddělky testuji i tak, že zimují jen na 5rámcích 2/3 Langů v plemenáči od Jirky Přesličky, tedy jen v 3mm plastokarténu. To je test jen na něco. Jenže i takovýto oddělek dokáže někdy být na konci května v 5NN. Tamto jsem asi popsal zřetelně, tedy to jestli mladá matka má vliv na chování, obranný pud, mírnost. Některé včelstva jen změnou matky změní radikálně chování ihned a není to až po té, co se vymění včela za ty od ní.
Já vlastně žiju jen v testech ale vše se snažím dělat jako to dělá příroda.
No anyní zase k tomu tvému dotazu. Já se chovám ke včelstvům individuálně do cca 100 včelstev v tom nevidím problém (odzkoušel jsem to na sobě). Měním-li tedy matku nebo včelstvo revitalizuji oddělkem, je mi jedno, jestli je to včelstvo třeba i zdecimované na 2-3NN nebo je v 5NN připravené na zimu. Prostě tam ten oddělek dám a finíto. Do jara nedělám (jen pozoruji) nic a klidně těch 8NN je možných. Měl jsem i v 7VN, No problem. V zimně u silného včelstva (nyní mluvím o počtu ) nejde vůbec v úle o udržení vysoké teploty. Zimní teplota v chomáči je ideálně pod 20C a i u matky jsem naměřil něco přes 15C. Takové teploty jsou nutné pro zdravý rozvoj a zase to má další souvislosti (nosema a pod). Těch měření v úle se včelami, bez nich v různých prostorách, i košnici, různé izolace, jen v chomáči ve vrstvách, u matky, mimo chomáč, vně úlu, na čelní stěně.............. mám od r. 1982 mraky. Volné nástavky mne tedy vůbec neznepokojují. Spíš tu výšku reguluji kvůli zakrytí síťovninou, protože žluny a datli mi dělají největší škody když zaváhám a dám ji pozdě. Naopak vím, že když nemá včelstvo v květu jívy prostor, začnou se připravat pomalu na rojení, tedy s 1-2 měsíčním předstihem před skutečným vyrojením. Nadbytečné nástavky odebírám zpravidla na jaře (a také část medu). To ale jedna z variant vedení včelstev. V zimě je nejlepší izolace hodně včel, ale dělám pokusy i jiné a výsledky jsou také vzrušující. To víš, docházejí mi síly. Já mám ale očka prakticky ve všech nástavcích a tak mohu dělat i různá kouzla a to doslova. Já vím, že se nám posměšně říká očkaři, ale to co udělám já bez zásahu, neudělá nikdo v jiné soustavě nebo ne tak snadno. Tvorbu oddělků, chov............. to také neskuteně usnadňuje, ono toho je hodně jak se dají využít a nejen očka. Na první pohled to jsou prkotiny, ale co s nimi lze dosáhnout. Pokud máš další dotazy nebo jsem to napsal nesrozumitelně, klidně se ptej. Ale raději krátce, jako to bylo na konci tvého příspěvku. Pak nenapíšu takové všeobjímající odpovědi (ale ono vše se vším vážně souvisí), ve kterých se začátečník může ztratit.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2020, 09:51 AM
Příspěvek: #15
RE: Spojování včelstev
Četl jsem několikrát vaše plodné příspěvky a upřesnění k mému původnímu dotazu.

Tvorbu oddělku budu dělat zejména za účelem ředění populace kleštíka. Proto jsem psal ozdravný oddělek. Jak mi Leoš vysvětlil, takový oddělek má špatné naděje na přežití. Možná bych zkusil nasadit KM.
Budu tedy tvořit oddělky dříve v květnu, ale zmínil jsem, že mám k dispozici pouze 1 stanoviště a omezené místo pro úly (malá zahrada, sousedi blízko). Musím tedy každý rok oddělky spojit.

Spojovat budu hlavně za účelem posílení, je to co nazýváte revitalizací? Matku jsem mel v planu z oddělku odstranit před spojením. Výměnu matky každý rok nebudu řešit, pokud s ní budu spokojen. Jsem na to stejně jako Michal, nové matky budu mít z divokého chovu, tak nevím co se z nich vyklube.

Pokud jsem tedy porozuměl správně dle posledního prispevku, je spojení 5NN+3NN nad med. komoru realizovatelne (oddělek bez matky).
V případě že přidám oddělek s více jak 1NN a matkou, hrozí riziko, že se včely přesunou za novou matkou do oddělku a zahynou z nedostatku zásob?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2020, 01:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.01.2020 01:42 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #16
RE: Spojování včelstev
Podle mého názoru to bude u Vás v 230m.n.m. fungovat ještě lépe / tedy bez problému / jak u Leoše.
Problém ze zásobama je ve vyšších polohách, to je to, proč si nerozumíme s Leošem, protože to prostě tam u něj není.
V teplých polohách se normálně slezou / matku netřeba mačkat / a zásoby stahují celou zimu. Ty očka, jak píše Leoš, s tím mají málo společného. Zkoušel jsem variantu s i bez a je to u mne - v průměrných 700m.n.m. stejné. Podmínkou úspěšného vyzimování je, aby byli včely na zásobách a stabilně usazené už koncem srpna. Když ne, od zásob se odtrhnou. Což se bez úprav někdy povede a jindy ne. Nemají na to vliv očka, ale kontakt plodu a zásob / v tom srpnu /.
Tedy mých komentářů si nevšímejte, pokud nemáte včely aspoň v 500m.n.m.
Což je i to co píše Leoš o medu. Jemu jde o jarní snůšku - na kterou já více méně rezignuju / vytáčím jen málo / protože jdu po lesním medu s úplně jinou prodejností. To jsem se přiučil od jednoho místního starého včelaře. Když jarní snůšku netočíte, bývá téměř vždy medovice. Což ale platí s tou nadmořskou výškou, tedy ne u Vás.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2020, 12:45 PM
Příspěvek: #17
RE: Spojování včelstev
Zdravim. Pred mesiacom sa mi vyrojili vcely. Roj som osadil na povodne miesto, vyrojene materske vcelstvo som osadil nad roj oddelene medzidnom. Idem ich spajat bez vyhladavania matky cez noviny. Doteraz som takto spajal vcelstva vzdy s ponechanym otvorenym ockom v materaku. Na tomto uly nemam ocka. Je potrebne pri takomto spajani vytvorit materskemu vcelstvu samostatny docasny vylet? Alebo ich nechat bez vlastneho vyletu. Dakujem.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2020, 06:47 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.05.2020 09:58 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #18
RE: Spojování včelstev
Stačí kousek dřevěné lištičky a podložit mezi nástavky, ať se udělá mezera kudy mohou včelky létat a taky potřeba vzduch na dýchání, po spojení kousek dřívka, lištičky vyndáš.
Bylo by také dobré, než je spojíš, využít vyrojení na provedení biotechnických opatření na odstranění kleštíka.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2020, 11:32 PM
Příspěvek: #19
RE: Spojování včelstev
Presne takto som uvazoval, podlozit kusok drievka medzi nastavky v mieste predchadzajuceho letaca. Len som si to chcel ulahcit. Ale z logiky veci , nejaky docasny vylet pre vcely z materaku, pokial sa neprehryzu novinami, je samozrejme nutny.

Co sa tyka kliestika, plod vyrezavat nebudem. Materske vcelstvo vyslalo este jeden poroj, cize doslo k dalsiemu nariedeniu kliestika, plus plodova prestavka by snad mali stacit. Dalsia vec je, ze su to vcely na tramikoch (warre ul), kde vyrezavanie je trosku zlozitejsie ako v ramikovom uli, a ten stres, ktorym by som vcelstvo vystavil, by mohlo mat horsie nasledky, ako zbavenie sa kliestika na plode.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2020, 04:47 PM
Příspěvek: #20
RE: Spojování včelstev
Alspoň vidíš, jak je nepraktické se dogmaticky držet "klasiky", v tomto případě u Waré bez oček (nebo česínek). Nyní by se ti hodilo. Ta očka jsou mnohem důležitější než-li ta okénka, bez těch se včelař krásně obejde. Bez nich se dají dělat biotechnická opatření bez otevírání, pokud ty nástavky mají očka (česínka).
Jedním z biotechnických opatření může být odstranění zav. plodu, to jo (ale je to stále jen jedna z mnoha možností). Hodí se to ale spíš na poslední plod nebo první, ale nehodí se to pro všelstva všeho stáří i tady to má pravidĺa, kterými je výhodné se řídit. Ještě k tomu stresu. V tuto dobu lze odstranit první zavíčkovaný plod v oddělku u mladé matky..... nebo v tom mateřáku. ALE HLAVNĚ, JEN KDYŽ JE TO TŘEBA, tedy v případě přemnožení kleštíka nebo výskytu N.ceranae v klinickém stadiu nebo u viróz, v témže stádiu. Zapomeňte na jeden z největších nešvarů , kterým je paušální ošetřování včelstev. V diagnostice má drtivá včelařů problém, aniž si to připouští. To není samozřejmě vždy na pořadu dne. U odrojeného včelstva je to ale ideální stav. To si musíš vyhodnitit sám. Navíc nyní je stále stádium rozvoje, za měsíc to bude s tím stresem mnohem horší.
Vzpomeň si. Jsou místa a také období, kdy včely ledascos snesou, protože je v více méně v souladu s jejich biorytmem. Co je dobře možné někde a někdy je jindy a jinde silně stresující. To jsem vám říkal v lednu i když asi jinýmy slovy. Jen připomenu, že u včel Apis cerana, cerana ( tedy východní, východní, ale i A.c. indica, himalaya, japonica) je běžné, že v průběhu roku včely migrují 2-3x! Tedy opouštějí staré hnízdo s plodem.
I naše včely by migrovaly, ale my jim v tom bráníme. Přitom toho lze chytře využít. Ty "naše" včely jsou tomu předchozímu druhu podobné, vlastně se z něj vyvinuly. Té tendence lze proto zase velmi dobře využít, jen třeba si uvědomit, že to není jen tak, že se včely seberou a odletí, ale má to přípravu, která mmj. spočívá ve změně struktury kategorií včel ve včelstvu.
Tohle ti ale nikdo nenapíše protože to ani nikdo z těch opisovačů oposovačů nevnímá a ani nemůže, protože vnímají včely zcela jinak. Včelaření ŠPV je něco jiného. Jen málo kdo chápe naše teze alespoň přibližně i z těch, kteří se k ŠPV hlásí. Je to o vnímání včelstva jako celku o celé posloupnosti.
Včelaření se za posledních 15 let neuvěřitelně změnilo, jenže to vnímají jen včelaři a ne držitelé včel, kterých je 99% (začátečníci mají u mne amnestii). Zrovna nedávno mi to jeden z nich potvrdil asi proto, aby nezůstal pozadu (vždyť je členem spolku na těžbu grandů a dotací). Jenže neuměl to rozopoznat a tedy reagovat, je tedy zase bez včel. Tohle šance pro včely není. Výsledky rozhodují, ne nejapné řeči. Problémy se vyskytovat mohou, ale ne opakovat, to už pak hraničí s hloupostí a nedobrým úmyslem, z čehož ten tzv. včelařský majnstream podezírám (vlastně jsem už o tom přesvědčen, ale to není můj boj). Doufám, že to na sebe nevztáhneš, je to myšleno v obecnějším kontextu, mimo ŠPV.
Jen tak mimochodem. Já bych roj využil jinak, spojovat ho nyní mi přijde velká škoda. Máš krásnou příložitost k radikálnímu omazení včelstva a využít energie obou jednotek, které v součtu budou mít (by měly) i více létavek a touhu přežít,vyvinout se, než to jedno včelstvo. Na spojování máš čas do října.
Roj a rojení je další další div světa. Toho bych si užil, co by to šlo. Ať se daří a dej vědět. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)