Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spojování včelstev
07.04.2019, 11:12 PM
Příspěvek: #1
Spojování včelstev
Tak u nás meruňky, špendlíky v plném květu. Začínají třešně a jabloně. Produkční včelstva maj plod přes tři NN. Ale co jsem se chtěl zeptat.
Jeden loňský oddělek se mi zdál slabší, proto jsem se rozhodl no spojit s jeho silnějším kolegou. Výběr matky jsem chtěl nechat na přírodě. Takže jsem na silnější oddělek přes noviny položil druhé včelstvo, na kterém jsem zavřel očko pouze na větrání. Dnes jsem koukal v podmetu rozcupované noviny, a včelky veselé létaj. Očko jsem zavřel úplně. Po mrtvé matičce ani památky. A mě by zajímalo když spojujete včelstva za jak dlouho od spojeni úl kontrolujete? A jak je to s očkem? Jak dlouho asi trvá než se obě matky potkají, nebo je výběr na včelách? Po vylíhnutí plodu bych tento přidaný NN využil jako mednou komoru.
Hledal jsem nějaké vlákno kam by se otázky o spojení včelstev patřili lépe, ale nikde nic.
Děkuji s pozdravem Křeček

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, pole
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.04.2019, 10:33 AM
Příspěvek: #2
RE: Spojování včelstev
Ondro,napíši ti, co bych na tvém místě udělal já.

1) předně spojuji jen taková, která jsou zdravá, nebo stejně "nemocná"
2) dal bych mřížku a pak teprve dal noviny
3) vedl bych je do konce května jako dvoumatečné.
4) zabiješ tím několik much, více plodu z dvou matek a také proto, že "konkurenční" feromony motivují obě klást více. To se dá využít k tvorbě oddělků.
Pochopitelně je zde potenciál vyššího množení V.d. ,ale to je brnkačka. Kdo tvrdí, že plošně hynou včely na V.d. (záměrně nepíši varroázu), jde mílovými kroky zpět. Pokud to tak je, je to vina jen a jen včelařů (samozřejmě někdo vytváří takové racionální očekávání protože z toho nějak profituje).

Jinak jsi zásadně nic špatně neudělal. Samozřejmě si mohou vybrat včely a nebo se matky mezi sebou pobít navzájem. Obě varianty jsou možné.
Lidé mají snahu zjednodušovat a hledají jednu pravdu a selektují názory (kádrují) jenže ta jednoduchá řešení pramení z pochopení situace a o tom to je.
Čím dříve je vyrušíš, tím dříve je riziko, že se něco stane. Třeba to ale chceš, já bych nepospíchal. Kažadý zásah do včelstva je jen stres a to je nejhorší nemoc .Podle mne tam budou nyní nějakou chvíli obě. Na jaře včely vezmou i motýla!
Co se děje uvnitř, poznáš na česně.
Poprosím admina, aby zřídil nové vlákno - spojování včelstev a oba příspěvky sem přesunul.

Vše dobré
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne partnery a ne výrobním prostředkem!
Hlasování: goro (+1), Jan Petřík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
09.04.2019, 12:44 PM
Příspěvek: #3
RE: Spojování včelstev
(07.04.2019 11:12 PM)Křeček napsal(a):  A mě by zajímalo když spojujete včelstva za jak dlouho od spojeni úl kontrolujete? A jak je to s očkem? Jak dlouho asi trvá než se obě matky potkají, nebo je výběr na včelách?
Kontrola po tejdnu bez problému, očko jim je ukradený. Je pak dobrý dovyndat ty noviny, kvůli nepořádku v podmetu.
Jinak, jak píše Leoš, v tudle dobu tě tam nejspíš zbudou obě, záleží, jak jsou hodně příbuzný, tak dlouho vydrží spolu. Bych řekl.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)