Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Snůška - aneb nosí, nosí?
10.05.2020, 01:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.05.2020 02:47 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #201
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
No tajně jsme doufali, že řepky budeme ušetřeny, dneska jsem vzal auto a objel celé Kladno dokola, bohužel našel tu " žlutě kvetoucí řepkovou nádheru" na 3 polích, podle měření na mapě jedno pole začíná vzdušnou čarou ve 2 km vzdálenosti druhé a třetí začínají cca 3,2 km, sakra v okolí jim toho do 1 km pestře druhově kvete u nosu a oni se vrhnou na řepku jak Českej národ do Kauflandu na ty srágory hlavně, že je toho víc, pak mají bejt holky zdraví.
Olda a vnuk Pepa
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2020, 08:20 AM
Příspěvek: #202
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Oldo, před pár lety jeden včelař z Vratislavic (nevím, zda by souhlasil se zveřejněním jména) si nechal udělat rozbory na svůj med na 120 pesticitdů. Chtěl udělat pro své zákazníky to nejlepší. Stálo ho to pár desítek tisíc a zjistil, že všech 8 druhů medu neobsahovalo žádný pesticid. Jedině kde ho našli, byl pyl z řepky. Ten rozbor mi poslal a někde jsem ho i zveřejňoval a on taky. Pokud včely tu řepku navštěvují, musí být pro ně nějak atraktivní nebo nejsou ještě adaptovány na to prostředí. Zase před pár roky jsem absolvoval takový polní pokus a tam se to z určitého úhlu pohledu prokázalo ( i když se výsledky dají samozřejmě vímat a prezentovat i jinak).
Včely adaptované na dané prostředí (30 včelstev) přeletěly lán s řepkou a navštěvovaly les, kde kvetly javory. Naproti tomu druhá skupina včelstev (12), která byla dovezena z lesů, kde se čistější prostředí předpokládá, byla umístěna přímo v lánu řepky ( to byl asi ten kámen úrazu). Včely se cca po měsíci zhroutily a ze síly 3VN obsedaly cca 3 plásty. Bylo to podobné jako při Nosemy ceranae nebo tomu, čemu se většinou říká varroáza. Po odvezení domů se během roku znovu zotavily. Sice horko těžko, ale přeci. Vyhodnotit si to musí každý sám podle sebe. Od té doby zřejmě nikdo podobný pokus neudělal, i když ho zcela určitě nevědomky hodně lidí absolvovalo. Opisovači opisovačů na podobné vnímání světa nemají čas.
Nic není černo-bílé. Včely se neustále přizpůsobují prostředí, protože to jsou rebelky. Snaž se je pochopit. V přírodě probíhá vše jinak. To jen lidé neustále s něčím, někým bojují a nechápou realitu v celku. Není dne bez noci, dobro bez zla...... ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Oldřich Šlegr (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2020, 01:02 PM
Příspěvek: #203
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
JO, jo je to tak jak píšeš věříme, že to dají, no úplně se do té řepky nezbláznily a zachovávají ještě určitou pestrost ve snůšce, pyl nosí převážně pampelišku, který je na rozdíl od těch jejich bledě žlutě umazaných hlav, sytě žlutá barva, občas pyl červený takže i ten jírovec navštíví, viděl jsem je i navštěvovat popenec, kterého mám hojně po zahradě, u ktertého s uvádí dobré léčivé účinky, tak z pohledu celkového který nás učíš, u nás zatím dobrý.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2020, 07:17 PM
Příspěvek: #204
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(11.05.2020 01:02 PM)Oldřich Šlegr napsal(a):  JO, jo je to tak jak píšeš věříme, že to dají, no úplně se do té řepky nezbláznily a zachovávají ještě určitou pestrost ve snůšce, pyl nosí převážně pampelišku, který je na rozdíl od těch jejich bledě žlutě umazaných hlav, sytě žlutá barva, občas pyl červený takže i ten jírovec navštíví, viděl jsem je i navštěvovat popenec, kterého mám hojně po zahradě, u ktertého s uvádí dobré léčivé účinky, tak z pohledu celkového který nás učíš, u nás zatím dobrý.
Olda a vnuk Pepa

Včely si dovedou vybírat a věřím že správně , když mi na stanovišti na Vysočině rozkvetly obrovské javory stáří tak 80 až 90 let , přestaly chodit i na krásně žluté pampelišky. Znají i pojem produktivita práce, to je pořídit dobrou snůšku s menší námahou.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2020, 10:25 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.05.2020 10:30 AM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #205
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
No to, že včelky preferují velké zdroje snůšky je známý a i záporně hodnocený fakt, třeba v opylovaní, v sadech jsou přistavené včelstva schopna nechat kvetoucí sad bez
povšimnutí a odlétnout za větším zdrojem snůšky, s tohoto důvodu se začaly pro opylování používat ve velkém uměle chovaní čmeláci, no chudáci čmeláci na co šáhne člověk s vidinou mamonu tak to vždy totálně dokur..........
No já že jsem vzal auto objel Kladno a zmapoval zdroje snůšky z řepky, jsem si prakticky ověřil pravdivost tvrzení, že včely jsou schopny provádět efektivně snůšku,
při vhodném počasí, ze vzdálenosti 3-3,5 km.
Mně teda zaujal hodně Leoš jak zde prezentoval, polní pokus s dovezenými a místními včelstvy, kde místně adaptovaná zkušená včelstva byla schopna ignorovat lán řepky přelétnout ho za jiným zdrojem snůšky do dalšího lesa a porovnání s dovezenými neadaptovanými nezkušenými včelstvy, které se naopak na řepku vrhly a kolabovaly, takže budeme pozorovat a učit se.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)