Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Semináře ŠPV
10.01.2021, 10:50 PM
Příspěvek: #11
RE: Semináře ŠPV
Jsme letošní začátečník a za mě hlavně praktické ukázky, volná stavba, biotechnická opatření, chov matek, tvorba oddělků. Teoretických informací mám již dost (i na papíře), teď jen dozrát a vše pochopit v souvislostí s praxí Smile

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.01.2021, 12:24 PM
Příspěvek: #12
RE: Semináře ŠPV
Přátelé,
v Ostravě se občas potkáváme a navštěvujeme s Honzou Sochorem. Pro mně je to pokaždé přínosné. I když oba začínáme, vždycky si ujasním nějaký detail. Mluvit o problémech s někým mi připadne lepší, než to převalovat pořád dokola ve vlastní hlavě.

Kdyby se někdo přidal, bylo by to fajn.
Marek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.01.2021, 01:53 PM
Příspěvek: #13
RE: Semináře ŠPV
... klidně se ozvěte e-mailem, nebo do SZ.
m.p.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.01.2021, 11:15 PM
Příspěvek: #14
RE: Semináře ŠPV
(10.01.2021 01:39 PM)Miroslav Křížek napsal(a):  pokud tedy jde o náplň kurzu, za mě by jednoznačně vedlo téma : Jak začít a převést včelstvo z klasického včelaření.

Naprosto souhlasím, díky
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.01.2021, 11:49 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.01.2021 12:00 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #15
RE: Semináře ŠPV
Toto je ten nejjednodušší úkon a kurz by byl za 5 minut u konce i s uvítáním. Včely na jaře smetu do úlu se SR, krmím a pak jen hlídám rovinu stavby. Všechny ostatní způsoby přechodu jsou pracné. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2021, 12:49 AM
Příspěvek: #16
RE: Semináře ŠPV
Je pravda, že jsem to taky dřív hrozně prožíval a přechod z mezistěn různě pytlíkoval. Abych zachránil souše, aby z toho neměly stres, ( spíš jsem ho měl já ) abych nemusel krmit,... a různý jiný kraviny jsem vymejšlel. Dnes už věřím, že je třeba začínat od píky. Využít u toho úkonu očištění od kleštíka ( nalákáním na otevřený plod ) a restart. Nové dílo.
Ale k tomu tématu akcí ŠPV. Záleží zda by se jednotně měla na těch akcích vyučovat Leošova metodika a na to by stačil jeden "přednášející vzdělanec" nebo zda se sejde jako v začátcích ŠPV několik přednášejících a každý bude přednášet "jak to dělám já". Ta rozdílnost ale vedla k odchodu mnoha z fora. Takže mi to stále vychází tak, aby si založili zájemci v různých koutech buňky občas v nich pomudrovali ( proto budou na stejné úrovni ) a občas si pozvali nějakého toho vzdělance, který se bude držet nějaké kostry Leošovo metodiky a témata podle zájmu a znalostí svých nebo členů té které buňky. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2021, 06:24 PM
Příspěvek: #17
RE: Semináře ŠPV
Mirku, ujišťuji tě a i jiné, že loňské lednové semináře byly posedním pokusem alespoň v brutální zkratce ukázat, jak jde včelařit bez chemie. Nikam se cpát nebudu. Sice jsem koncem roku pod tlakem něco slíbil, ale to se díku Covidu asi neuskuteční a když to vyjde na konci roku opačně, nebudu to už vetovat. Pokud se dá říci, že je něco jako moje metodika, tak je to především pochopení základních vztahů a zákonitostí ve včelstvu a co na to navazuje. Není to sice žádné dušičkaření, ale také ne žádné týrání včel metodikou a chemií všeho druhu. Pak je zcela jedno, jakou úlvou soustavu mám. Zákonitost je něco, co funguje nezávisle na nás. Můžu ji jen pochopit, využívat a nechat včely podle nich žít, nebo se to mohu pokoušet zmařit podmínky, za kterých působí, jak se to obecně děje (je jedno, do jakých slov se to zaobalí) ale pak bych měl také to co ostatní.. Já volím vždy tu první variantu a netlačím se tam, kde je přeplněno. A tak je jedno v čem jsem choval a chovám včely. Nízkonástavkový systém, dadan, velký rámek, nástavkový systém, dvouprostorový, všude to funguje bez chemie třeba jen s 2- 3 zákroky za rok, se vším všudy. To mám vyzkoušené na vlastní kůži letitou praxí. Nejde tedy o metodiku, ale skutečně spíš jen náhed na včely, na úhel pohledu, pod kterým je vnímám.. Snažím se je chápat jako originální organismy a přizpůsobovat se jim. Ne naopak. Mám se včelami tolik zajímavé práce, že mne vše ostatní jen zdržuje. Včelařina je zcela něco jiného, než za co se obecně má. Vše dobré. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2021, 08:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.01.2021 08:42 PM od Antonín Hyžík.)
Příspěvek: #18
RE: Semináře ŠPV
Ahoj Leoši, on Mirek to napsal docela dobře. Drtivá většina nás tady má nějaké zkušenosti, spíše bych řekl na nižší úrovni praxe. Cesta, kterou propaguješ je cesta, kterou sdílím a sdílí ji drtivá většina tady registrovaných. Problém je v nedostatku praxe, v tom, že jen vyjímky z nás dokáží včas poznat včelstvo, kde je problém a je potřeba bodově zasáhnout. Nastudovat si chov včel dle našich zásad a pak se jim více či méně přibližovat problém není. Problém je porozumět tomu, co se děje ve včelstvu, zvláště když do nich chce člověk chodit co nejméně. Pak další problém, jak zareagovat na dané dění. Mně se dařilo včelařit bez chemie čtyři roky, jen tvorba oddělků, nějaká plodová pauza a bylo vystarané. Pak přišel rok, kdy kromě kleštíka se dostavily i virozy a šlo to jedno za druhým a byl jsem na hlavní včelnici bez včel, zůstalo mi jendo včelstvo na jiném stanovišti. Takže snaha včelařit "jinak" tady je, ale zkušenosti chybí (ono i ty úhyny jsou dobrá škola), občas to chce nějakou berličku a tady asi většina tápe, po jaké berličce sáhnout a kdy. Takže jak píše Mirek, kostra je, ale každý ji nějak obalujeme masem, protože jsme ještě nedospěli k tak bohatým zkušenostem jako ty. My ostatní musíme nahradit zkušenosti "něčím", co nám udrží včelstva v dobré formě, když přijde "problém" a to až do doby, kdy budeme mít tolik zkušeností, že budeme odhazovat berličky.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Miroslav Křížek (+1), Marek Pomp (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2021, 11:28 AM
Příspěvek: #19
RE: Semináře ŠPV
Poslední uvedený příspěvek Antonína Hyžíka na fóru ŠPV, téma semináře ŠPV, tak s tím se ztotoznuji.
Na to, že existuje nějaké hnutí ŠPV jsem narazil teprve cca přede dvěma roky. A to poté, kdy se tady u nás mezi včelaři vyskytly "takzvaně vevysvetlitelné" podletní úhyny včelstev, a to celých stanovišť ( úly plné zásob, ještě zbytky plodu a včely nikde ... )
Uvádím úmyslně vevysvětlitelné proto, že všichni, včetně funkcionářů ZO neměli vysvětlení/odpověď, co se vlastně stalo, jen konstatování, že to občas na někoho padne. To mě "nadzvedlo" natolik, že jsem začnul pátrat internetem a postupně přes včelařská fóra a příspěvky všeho typu jsem se prokousal až ke ŠPV, a tedy informacím, které dávají odpovědi, které dávají smysl. Pročítám se tím dosud opakovaně. Lze tady najít odpovědi snad na všechny otázky, které řeší nezkušení včelaři. Vše je velmi logické. Návod tedy máme. Chybí nám jen praxe a ty zkušenosti ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2021, 12:48 PM
Příspěvek: #20
Smile RE: Semináře ŠPV
Živě si pamatuji, co bych býval potřeboval, když jsem začínal. Z toho mi vychází tento scénář:
1) 1-2x za rok sobotní setkání úplných začátečníků, tj. těch, kteří
- chtějí mít v blízké budoucnosti včely a nevědí jistě, zda je to vůbec pro ně (nemusí být účastníci hnutí ŠPV, nemají ještě registraci v Hradišťku)
- již mají objednané oddělky
- včelaří krátce (cca 1 rok)
Náplň - v květnu nejlépe na včelnici, povídání o včelách, ukázání vajíčka, plodu, trubčiny, zásob, trubců, matky, základy šetrné a ohleduplné práce se včelstvem, úlové sestavy, potřebné nářadí, vysvětlení tezí a metodiky ŠPV..... Příp. v létě metodika "Přivezl jsem si oddělek a chtěl bych mít včely i příští jaro"
2) 2x za rok sobotní setkání začátečníků (včelařících cca 1-3 roky), co už aktivně zkoušejí včelaření a osvojování metodiky dle tezí ŠPV (už jen pro účastníky hnutí ŠPV)
Náplň - v zimních měsících 1x teorie (volná stavba, tvorba oddělků, chov matek, detaily metodiky, nemoci....). V sezóně 1x na včelnici - ukázky výše uvedené teorie v praxi, diskuze (už se neukazuje, jak vypadá trubec apod.)
3) 1x-?x za rok setkání pokročilých začátečníků (4-? let, účastníci hnutí ŠPV), nejlépe ve svém okolí (nebo on line hovory?), 1x za rok setkání s výukou teorie (nemoci, diagnostika, vlastnosti včel...), diskuze.

Bude-li slušný ohlas, bylo by dobré co nejdříve vypsat termíny (může jít o stejný termín pro všechny skupiny - kvůli dopravě apod.), najít vhodné místo s organizátory, ukecat ochotné lektory, odhadnout náklady.....atd atd atd atd
ms
Hlasování: Petr Gregárek (+1), Richard Vysloužil (+1), Jan Sochor (+1), Leoš Dvorský (+1), Jaroslav Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)