Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Semináře ŠPV
08.01.2021, 10:51 PM
Příspěvek: #1
Semináře ŠPV
Vážení.
Vyskytnul se nám tady "takový nešvar" Smile . Stále se nám hlásí noví členové... A aby se na nás časem moc nezlobili, bylo by zřejmě dobré pořádat pravidelně semináře pro začínající. A tady vzniká mnoho otázek. Kde, kdo, co, pro kolik, jak často, pro jak zdatné včelaře ap. Po pár konzultací s některými vyplynulo, že by to možná mohlo být tak jednou, dvakrát do roka s řekněme opakujícím se stabilním repertoárem. Jeden asi něco na téma "Základy včelaření dle ŠPV", druhý asi na téma "Přivezl jsem si oddělek...". To by mohlo snad začínající zajímat. Ale je tomu skutečně tak? Možná se vyskytne potřeba dělení na úplné začátečníky, pokročilé začátečníky, zkušené začátečníky, letité začátečníky ap. Ale nejsme si jistí, co vás jako začátečníky nejvíc pálí. Takže - hlas lidu?

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Jan Sochor (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.01.2021, 11:41 AM
Příspěvek: #2
RE: Semináře ŠPV
Kde? To jsem už nabízel. Mohu zajistit pro 15 lidí zázemí a občerstvení, připojení na Wifi, případně i ubytování či místo na stanování. Ale nemám na to něco přednášet, když sám se cítím stále začátečníkem, výzkumníkem padlých včelstev a jak píše Leoš "Opisovačem". Po 7 letech se hlásím se do skupiny s mírně pokročilýma. M.M.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.01.2021, 12:06 PM
Příspěvek: #3
RE: Semináře ŠPV
Také bych se rád přihlásil do skupiny mírně pokročilých začátečníků
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.01.2021, 12:30 PM
Příspěvek: #4
RE: Semináře ŠPV
Hlásím se mezi významné úhynáře, ale nyní vážně. Jsem schopný nějakou část zorganizovat v okolí Vsetína, organizačně to zvládnu, co se týká nějakého vykládání, to bych mohl taky, ale nemám to včelaření podpořené léty praxe, takže by to chtělo Leoše nebo Jiřího. Taky mne napadlo, dělat setkání cca o max. deseti lidech s tím, že by to bylo "okolo stolalala", Každý by postupně seznámil ostatní se svým způsobem včelaření, problémy a po každém diskuse, rady a pak další a tak do kola, či jinak, jak by se to vyvrbilo, jen moderátor, který by to lehce usměrňoval. Takové pivní tlachání.
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Marek Pomp (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 12:18 AM
Příspěvek: #5
RE: Semináře ŠPV
Tak to je přesně to, co dělají Martin s Tomášem v Turnově. Založili buňku Sever a scházejí se několikrát do roka u toho pivka. A vykrystalizovala z toho loňská Leošova dvoudenní přednáška. To je cesta. Můžete to pivní setkání zorganizovat ve svém regionu a až vám dojde řeč tak si přizvat někoho ukecanějšího.
Když by se mi nějaký účastník z Krkonoš a okolí ozval SZ, mohl bych "překonat" svoji lenost a mohli bychom se nezávazně setkat. Na nějakou elektronickou komunikaci moc nejsem, ale včely bychom u nás nebo u nějakého pivního stánku probrat mohli. Snad se epidemie brzy zklidní. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 12:18 AM
Příspěvek: #6
RE: Semináře ŠPV
netroufám si předávat zkušenosti , protože se se včelařením podle ŠPV stále seznamuji. Přesto mohu nabídnout zázemí pro pořádání kurzu včetně včelnice u svého domu. Pro mírně pokročilé pak mohu předat prozatím nabyté zkušenosti s chovem včelích matek, který jsem pochytil na jednom z prvních setkání ŠPV v Rokytně, kde nám své zkušenosti předal přítel Klukas. Lokalita - Bouzov - pomezí čech a Moravy poblíž Mohelnice na Moravě
Hlasování: Karol Lamacz (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 12:44 PM
Příspěvek: #7
RE: Semináře ŠPV
Zatím se tady vyskytuje především kde. Ale můj podnět zněl (asi to tak nevyznělo) především na co by tam hlavně mělo zaznít. S čím se nejvíc potýkáte, co vám není zrovna dost jasné, nebo co a jak se vám prakticky nedaří u včel realizovat ap. Jinak je taková vize, že jeden seminář by byl jako praxe na nějaké včelnici, aby začátečníci viděli, jak se se včelami zachází. Na youtube to je dost často ve stylu bum prásk, jako by ani včely nebyly živý tvor.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Martin Smutný (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 01:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.01.2021 01:41 PM od Miroslav Křížek.)
Příspěvek: #8
RE: Semináře ŠPV
pokud tedy jde o náplň kurzu, za mě by jednoznačně vedlo téma : Jak začít a převést včelstvo z klasického včelaření.

neměl jsem vlastní vinou možnost účastnit se více setkání, ale na posledním setkání v Turnově mi i tak zamotaly hlavu někdy trochu protichůdné pokyny. Jako největší si vzpomínám práci s plodovým tělesem a převěšování plástů mezi nástavky, kdy jsem se mezi jednotlivými přenáškami v tom poměrně ztratil. Pro jednoho je plodové těleso naprosto nedoknutelné, pro jiného je možno převěšovat při rozšiřování plodové plásty apod. Je mi jasné, že každý si tu cestu musí vyšlápnou podle svého a neexistuje univerzální návod, ale přeci jenom alespoň v základních principech by pro nováčky bylo vhodné, aby se stavělo na stejných základech a principech.

nechci aby to vyznělo jako kritika, ale spíše jako důvod k zamyšlení,

za sebe opakovaně nabízím kurz chovu matek, kde bych snad mohl některým včelařům pomoci. Praktické ukázky chovu matek jsou samořejmostí, připravil bych různá období vývoje matky, aby to každý viděl na vlastní oči a mohl si to osahat.
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 03:10 PM
Příspěvek: #9
RE: Semináře ŠPV
Mě by třeba zajímala spousta věcí kolem volné stavby, za mě tedy v rámcích
Hlasování: Miroslav Křížek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 04:36 PM
Příspěvek: #10
RE: Semináře ŠPV
Za mne- vše jako volná stavba a jak vést včelstva je vcelku hodně informací na internetu a v diskusích, co je největší problém: "Jak poznat problém ve včelstvu a jak zakročit, aby se problém nešířil".
Hlasování: Marek Pomp (+1), Jaroslav Jelínek (+1), Tomáš Růžička (+1), Miroslav Křížek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)