Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
02.07.2014, 08:56 AM
Příspěvek: #71
RE: Rojení
Dík za vysvětlenou, pro dokumentaci by záchrana za to stála, ale z mého pohledu pouze v přísunu krmení. Zajímavé by bylo právě to, jak obstojí jejich venkovní stavba. Abychom stále mohli tvrdit, že včely to ví přece nejlépe....Big Grin
A co se nebezpečnosti týče, z dřívější osobní zkušenosti vím, že na laně, když to umíš, je bezpečněji než na zemi, tam tě žádný auto nepřejede Big Grin
Tiše jim závidím......
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.07.2014, 02:48 PM
Příspěvek: #72
RE: Rojení
Nevím jak to včely mají s tím co ví nejlépe, já spíš pozoruji, že se snaží dělat všechno proto, aby přežily. Tak z nedostatku dutin postaví dílo volně i pod skalním převisem.
K něčemu podobnému jsem byl přizván, ale včelstvo se nacházelo pod střechou na půdě. Tam ta šance na přežití byla větší, ale nakonec jsme plásty odřezaly a naskládaly do rojáku a v zimě si roják majitel půdy přesunul na zahradu a začal včelařit.
Hlasování: liptaka (+1), Leoš Dvorský (+1), tondabh (+1), Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.07.2014, 02:45 PM
Příspěvek: #73
RE: Rojení
(02.07.2014 02:48 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Nevím jak to včely mají s tím co ví nejlépe, já spíš pozoruji, že se snaží dělat všechno proto, aby přežily. Tak z nedostatku dutin postaví dílo volně i pod skalním převisem.

Přesně tak, myslím, že místo bylo vybráno spíš z nouze, než s přírodní moudrostí. Ta skála k severu se bude ještě v dubnu chovat jako mrazák....
Můžeme tu moudrost po našich včelách ještě vůbec chtít? Pes domácí by asi v lese taky jako šelma nepřežil.
Prý šly ven současně 2 roje - ten druhý měl ještě horší volbu - usadil se asi 15 m nad zemí těsně pod vrškem borovice. Polehčující okolností mu je, že zrovna v nejlepším víření nad místní silničkou do něj vlétli 2 cyklisti a hned na to ho prořízl autobus. Kdo by nezazmatkoval.... Cyklisti prý řvali něco jako "Co to kurva je?" a autobusák pustil stěrače. Surprised
Tomuto roji dávám naději tak do první letní bouřky (plošinu na sundání u nás asi církev nezaplatí) Tongue
Karel má pravdu, že na laně je vcelku bezpečno, ale na borovici nejdeme.
Martin
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Debora (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.07.2014, 10:39 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.07.2014 10:41 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #74
RE: Rojení
Tak hlásím roj. Předevčírem jsem kontroloval kladení matiček v oddělcích a oplodňáčcích. Jeden oplodňáček byl celý obalen včelami už týden, protože se jeho sousedka ztratila. Matičku jsem viděl a očividně byla lehká ačkoli její sestry kladly. Tak jsem doufal, že u toho budu. No nebyl. Tak ta radost byla jen poloviční. Včera odpoledne volala dcera, že u sousedky na jabloni je roj. Byl to tenhle rojík. Mám tedy dalšího japonce. Ještě jsem jim na mřížku přilepil kousek plástu s otevřeným plodem, aby nevzaly čáru a usadil. Sice sotva obsedají jeden nástavek, ale nevadí oni dospějí a já je občas posílím včelami, aby to šlo rychleji. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.07.2014, 08:10 PM
Příspěvek: #75
RE: Rojení
(04.07.2014 10:39 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Byl to tenhle rojík. Mám tedy dalšího japonce.... Sice sotva obsedají jeden nástavek, ale nevadí oni dospějí a já je občas posílím včelami, aby to šlo rychleji. LD

Prosím Tě Leoši, jak toho japonce posílíš. Přelétákem ( poznají včely z Langů, že japonec je taky úl? ), nebo tam jen nameteš včely z jiných úlů? Plodový plást se tam těžko přidává. Budu to muset taky nějak řešit.
Mám jeden slabej oddělek v Langu, ale chtěl bych posílit japonce.M.M.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.07.2014, 08:18 PM
Příspěvek: #76
RE: Rojení
(04.07.2014 08:10 PM)MirekMatucha napsal(a):  
(04.07.2014 10:39 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Byl to tenhle rojík. Mám tedy dalšího japonce.... Sice sotva obsedají jeden nástavek, ale nevadí oni dospějí a já je občas posílím včelami, aby to šlo rychleji. LD

Prosím Tě Leoši, jak toho japonce posílíš. Přelétákem ( poznají včely z Langů, že japonec je taky úl? ), nebo tam jen nameteš včely z jiných úlů? Plodový plást se tam těžko přidává. Budu to muset taky nějak řešit.
Mám jeden slabej oddělek v Langu, ale chtěl bych posílit japonce.M.M.

Zdravím tě, prosím tě, já tomu říkám brigáda. PRostě smetu včely z otevřeného plodu (pochopitelně bez matky) a když hodně "brečí", což´je tak do hodiny, je postříkám vodou, promíchám (několikrát protřepu, pootočím roják) a dám vžebrat česnem, to je stará praktika a funguje dobře. Hoj LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2014, 11:45 AM
Příspěvek: #77
RE: Rojení
(01.07.2014 05:46 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(01.07.2014 01:52 AM)Martin Smutný napsal(a):  Jedna perlička - kamarádovi uletěl asi před 5 týdny roj (bydlí u lesa - bory tam šumí po skalinách) a objevil ho až nyní - ochladilo se, včely se stáhly a obnažily bílé dílo svítící na skále pod převisem, asi 10 m nad zemí.
Jeho záměrem bylo včelstvo sundat a usadit do připraveného úlu.
Leč dílo bylo prostavěné asi 35 cm do zužující se štěrbiny, bez šance na vyjmutí.
Co ukázal první průzkum:
- včely založily 11 plástů (les byl velmi suchý, kuřák jsme na lano z důvodu bezpečnosti raději nebrali. Obnažit okraje díla se podařilo foukáním - viz poslední foto).
- mezi obsazené plásty zalétávaly létavky jedním místem, jakoby "česnem" vytvořeným ze včel
- místo si nevybraly dle mého nijak příznivě - dost větrné, orientace k severu, ochrana před větším lijákem nejistá
Budeme je dále sledovat. Nevím, zda mají šanci na přezimování....
Martin

Martie, prosím tě změřte rozteče mezi plásty, zaznamenejte kde je trubčina.
Já osobně bych se jim snažil nějak doplnit zásoby, třeba lahve těsně vedle a na zimu bych přikryl síťovinou jako ochranu proti ptákům a pozoroval, fotil, psal..... LD

Pokračování ze dne 3.7.2014 večer:
Kamarád, jemuž roj patří, se chystal na 2 týdny dovolené. Snůška je zde téměř nulová, rozhodl se pro druhý pokus přemístění včelstva do klátu. Prostě snaha o jeho záchranu.
Tentokrát už nebylo tak sucho, vzali jsme kuřák. Snažil jsem se pro Leoše vzít roji míry a co nejvíc nafotit. Zde je výběr:
- první foto má přiložený metr, plásty očíslovány zleva 1-11.
Č. 10 a 11 byly krycí, zcela prázdné a obsazené jen při hezkém počasí. Byly odříznuty při první návštěvě, nyní zůstaly jen přiloženy, nepřitmeleny. Roj na pohled lehce zeslábnul.
Od č. 9 (na metru cca 5. centimetr) do č. 2 plod, vždy s několika buňkami trubčiny. Zásoby skutečně téměř žádné. Celkem asi 2 nezakladené matečníkové misky.
Č. 9 zajímavé tím, že nedosahuje na úroveň ostatních, jakoby uschováno mezi většími 8 a 10 (k vidění na druhé fotce)
Další zajímavost je na třetí fotce - plásty č. 4 a 5 měly společný "kořen" ve štěrbině, směrem ven došlo k rozdvojení.

Roják s odebraným dílem byl umístěn na vedlejší římsu. Mysleli jsme, že pokud je v rojáku matka, malý zbytek včel ze štěrbiny za ní zaletí. Pro čerstvě vyrojená včelstva to platí, ale pro takto usídlená?
Druhý den bylo jasno - včely byly zpět na skále. Buď se do štěrbiny schovala matka a včely šly za ní nebo se rozhodly pro smrt, ale na svobodě.....
Po návratu kamaráda z dovolené chci nafotit opuštěné dílo podrobně.
Martin


Přiložené soubory Miniatury
           
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2014, 01:18 PM
Příspěvek: #78
RE: Rojení
(04.07.2014 08:10 PM)MirekMatucha napsal(a):  Plodový plást se tam těžko přidává. Budu to muset taky nějak řešit.
Mám jeden slabej oddělek v Langu, ale chtěl bych posílit japonce.M.M.

Haribol Mirdo, divil by ses jak je to naopak jednoduché, takže pokud máš z čeho posilovati, tak si udělej na svůj japonec vrchní loučky o něco delší než máš dutinu a spodní loučky o něco kratší než je dutina. Z plástu vyřízni plochu o něco menší jak na výšku tak na šířku Tvé dutiny, vlož tento plásteček mezi loučky a přivaž provázkem či nerez drátkem na drátkování rámků, tento plásteček může být i s plodem nebo zásobami, takto můžeš posilovat libovolné rozměry dutin, měj se krásně posilovně, Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2014, 12:08 AM
Příspěvek: #79
RE: Rojení
Ahoj Tondo,
dnes pršelo, tak jsem měl konečně, po dnech sušení sena, čas pohrabat se v úlech. Tak jsem použil Leošovo "brigádnický" způsob - smést, postříkat, promíchat,nechat napochodovat. Šlo to prima. Včely jsou hrozně "tvárná hmota". Jen jestli toho člověk nezneužívá.
Tvůj způsob ale použiju asi ve druhém kroku. Mám ještě malinký poroj, který sedí v Langu v rohu na třech loučkách. Tak je taky přidám do toho japonce a asi nebudu muset řezat plásty a ani možná ometat včely. Uříznu rozbruškou loučku na správnou délku, šoupnu to do japonskýho nástavku a postavím nahoru. To je teorie. Praxe možná bude trochu jiná. M.M.
Hlasování: Miroslav Mareš (+1), tondabh (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2014, 09:34 PM
Příspěvek: #80
RE: Rojení
(09.07.2014 11:45 AM)Martin Smutný napsal(a):  
(01.07.2014 05:46 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(01.07.2014 01:52 AM)Martin Smutný napsal(a):  Jedna perlička - kamarádovi uletěl asi před 5 týdny roj (bydlí u lesa - bory tam šumí po skalinách) a objevil ho až nyní - ochladilo se, včely se stáhly a obnažily bílé dílo svítící na skále pod převisem, asi 10 m nad zemí.
Jeho záměrem bylo včelstvo sundat a usadit do připraveného úlu.
Leč dílo bylo prostavěné asi 35 cm do zužující se štěrbiny, bez šance na vyjmutí.
Co ukázal první průzkum:
- včely založily 11 plástů (les byl velmi suchý, kuřák jsme na lano z důvodu bezpečnosti raději nebrali. Obnažit okraje díla se podařilo foukáním - viz poslední foto).
- mezi obsazené plásty zalétávaly létavky jedním místem, jakoby "česnem" vytvořeným ze včel
- místo si nevybraly dle mého nijak příznivě - dost větrné, orientace k severu, ochrana před větším lijákem nejistá
Budeme je dále sledovat. Nevím, zda mají šanci na přezimování....
Martin

Martie, prosím tě změřte rozteče mezi plásty, zaznamenejte kde je trubčina.
Já osobně bych se jim snažil nějak doplnit zásoby, třeba lahve těsně vedle a na zimu bych přikryl síťovinou jako ochranu proti ptákům a pozoroval, fotil, psal..... LD

Pokračování ze dne 3.7.2014 večer:
Kamarád, jemuž roj patří, se chystal na 2 týdny dovolené. Snůška je zde téměř nulová, rozhodl se pro druhý pokus přemístění včelstva do klátu. Prostě snaha o jeho záchranu.
Tentokrát už nebylo tak sucho, vzali jsme kuřák. Snažil jsem se pro Leoše vzít roji míry a co nejvíc nafotit. Zde je výběr:
- první foto má přiložený metr, plásty očíslovány zleva 1-11.
Č. 10 a 11 byly krycí, zcela prázdné a obsazené jen při hezkém počasí. Byly odříznuty při první návštěvě, nyní zůstaly jen přiloženy, nepřitmeleny. Roj na pohled lehce zeslábnul.
Od č. 9 (na metru cca 5. centimetr) do č. 2 plod, vždy s několika buňkami trubčiny. Zásoby skutečně téměř žádné. Celkem asi 2 nezakladené matečníkové misky.
Č. 9 zajímavé tím, že nedosahuje na úroveň ostatních, jakoby uschováno mezi většími 8 a 10 (k vidění na druhé fotce)
Další zajímavost je na třetí fotce - plásty č. 4 a 5 měly společný "kořen" ve štěrbině, směrem ven došlo k rozdvojení.

Roják s odebraným dílem byl umístěn na vedlejší římsu. Mysleli jsme, že pokud je v rojáku matka, malý zbytek včel ze štěrbiny za ní zaletí. Pro čerstvě vyrojená včelstva to platí, ale pro takto usídlená?
Druhý den bylo jasno - včely byly zpět na skále. Buď se do štěrbiny schovala matka a včely šly za ní nebo se rozhodly pro smrt, ale na svobodě.....
Po návratu kamaráda z dovolené chci nafotit opuštěné dílo podrobně.
Martin

Závěrečný report z kauzy Roj na skále:
po návratu z dovolené (koncem července) se majitel roje rozhodl pro poslední pokus sundání včelstva ze skály. Tentokrát převezl včelstvo na jiné stanoviště a po zklidnění mu nabídl nový domov (viz foto). Včely jej přijaly, nyní jsou již zakrmené a vypadají zdravě a spokojeně....
MS


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 5 Host(é)