Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
13.05.2019, 10:59 PM
Příspěvek: #291
RE: Rojení
Já jsem za včelnicí v lese v korunách stromů rozhodil rojáčky. Zatím je zima, ale očekávám, že ta doba rojová teprve přijde.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2019, 06:54 PM
Příspěvek: #292
RE: Rojení
9.5. jsem objevil první zakladené misky, letos mě to určitě taky nemine.
O víkendu se chystám na oddělky. Ačkoliv s hledáním matky mám vcelku problém. Chtěl bych i nějaké matečníky zužitkovat do oplodňáčku. Sice nevím co pak s nima ale zkušenosti navíc beru.

Tak uvidím jestli budu lovit holky po stromech.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, pole
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2019, 09:41 PM
Příspěvek: #293
RE: Rojení
Tak u nás první roj. Mám radost.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Jan Brunclík (+1), MirekMatucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2019, 06:56 PM
Příspěvek: #294
RE: Rojení
V sobotu před polednem se nám vyrojil z jednoho ležanu ten slabší odělek, který jsme nedělili připadal nám, že na dělení nemá ještě sílu, usadil se na trnku hned před úly a rozdělil se na dva rojové hrozny slabší dole a cca 40 cm nad ním o trochu větší, říkali jsme si asi dvě matky, dáme je do 3 ležanu který už byl připravený, a odělíme přepážkou, ze štaflí jsem spodní rojový hrozen odstříhl i s větvičkou do bedny a vysypal do ležanu, během této manipulace vzlétl horní roj. hrozen, po chvíli si začal sedat na původní místo zpět, když si sedl zpátky na 70 % říkám půjdeme se najíst ( na stole byl upečený pekáč masa) a za 20 min. ho sundáme do druhé 1/2 ležanu, za dvacet min. jsme přišli a druhý roj. hrozen fuč, zato v ležanu nám připadalo, že přibyly včely a taky se udělali opět 2 hrozny včel na rozdělovací přepážce, každý v protilehlém rohu, pak se včelky začaly zalítávat v na nový domov, pondělí ráno stále byly v hroznu a jen část začala stavět, odpoledne polovina včel pryč, TAK ŽE ZŘEJMĚ TAM BYLY OPRAVDU 2 MATKY, zbytek nastěhován na stavebních rámkách a pilně staví, nakrmili jsme sirupem a troškou apivitalu, zůžily je na 4 st rámky a jednu souši, zbyl z nich malinký rojík, ale je hezké vidět ten stavební elán, NEROZEBÍRALI JSME JE DVAKRÁT DENNĚ, UDĚLAL JSEM V LEŽANECH POZOROVACÍ OKNA PŘES CELOU ZADNÍ STĚNU.
Na vyrojené včelstvo, jsme použily Milanovu metodiku, co nám tady zanechal, t.j. rozdělili z jednoho na dvě v každém nechali 1 lepší matečník a ostatní horší zrušili. Když s nezadaří s oplodněním nových matek, tak je za měsíc opět spojíme s rojem.
U 2 silnějšího oddělku ktrý jme přepážkou před 14 dny rozdělili, si v části bez matky nic nenarazily, žádný pocit osiřelosti pokračovali jako jedno včelstvo vesele dál, narostly v ležanu do síly v přepočtu 4 nástavků 39x24, ale mají ještě nedostavěné stavební rámky v plodišti a všechny rámky v medníku, vyjmuli jsme přepážku aby mohla matka znovu zaklást, musíme to z zkusit ještě jednou nějak, čas letí, jo a je tam 3 letá matka z Dolu.
Tak, že tolik naše první dělení a množení, na vždy se podaří co jsme včelkám naplánovali, sbíráme zkušenosti, neboť jak říká Leoš zkušenosti jsou nepřenositelné, je to nutno zažít na vlastní kůži
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2019, 08:56 AM
Příspěvek: #295
RE: Rojení
(28.05.2019 10:38 PM)Martin Smutný napsal(a):  ... osadím do úlu přes náběh (deska mírně šikmo k česnu), na který je z rojáku vysypu....
Vypadá to zhruba takhle. První fotka - vysypáno. Druhá je asi po deseti minutách, poslední cca půl hodiny po vysypání na náběh.
           

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Jan Petřík (+1), Tini (+1), Martin Smutný (+1), TomášJ (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2019, 10:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.06.2019 10:40 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #296
RE: Rojení
Tak dnes telefonát mojí ženě: Hasiči mi nechtějí pomoct, sundejte mi prosím roj z římsy...! Odpověď: Jak bych ho odtamtud dostala? To je na zabití! Musíte přemluvit hasiče. Nejlépe osobně. Jeli jsme se tedy do těch míst podívat a už slyšíme houkačku hasičů. Manévry, jako by hořelo Národní divadlo nebo někdo chtěl skočit z okna. Přerušená doprava. Za chvíli se nachystalo trestné komando v plné zbroji. Ruce plné - v pravé zbraň pneumechanická, v levé chemická. Roj je těžký nepřítel...
   

A do boje. Exekutoři jdou na to.

Asi za tři hodiny jdu na poštu a nepovedlo se. Roj tam je stále, ale značně pochroumaný. Tohle nerozchodí.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2019, 12:42 PM
Příspěvek: #297
RE: Rojení
Už se nedivím, že ty afrikanizovaný včely jsou schopny ubodat člověka.Angry

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Brunclík (+1), dědvlkú (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)