Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
27.05.2016, 01:03 PM
Příspěvek: #211
RE: Rojení
(27.05.2016 11:42 AM)lyn_x napsal(a):  Rád bych to příští rok vytáhl asi na 30 "produkčních" včelstev a u toho počtu asi zůstal
A to jsi bez medu ? Surprised Postupy asi nebudou úplně o.k.
Zkusil bych místo KM, ta je podle mě dost medo-odpudivá, možná vyřezat trubce a pak aspoň zkusmo zkusit Thymovar - pro roje a vyrojený, co už nedaj med, myslím ideální, kam se hrabe KM. Dáš a můžeš vybrat až z jara, bez problému. Nemusíš v nich do jara hrabat, když nejni jinej problém. Jen je třeba ohlídat, aby med zůstal jen včelám - smrdí to dlouho. Podle mýho naprosto exkluzivní prostředek na všechno.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 03:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.05.2016 03:35 PM od lyn_x.)
Příspěvek: #212
RE: Rojení
shutzmeister: no, teď jsem vyzimoval osmery, momentálně jsem na patnácti .. blbě jsem to napsal, příští rok to bude těch +- patnáct a do zimy třicet, tedy těch třicet produkčních o sezónu později .. ale to je teorie Smile
Bez medu jsem, protože se mi to dost rojilo, něco jsem začal léčit atd. V některých je medu docela dost, ale tak nějak rozfrcanej všude možně a tedy asi i promíchanej s cukrem - i když toho tam touhle dobou už moc není, řekl bych. Snad jen u jedněch jsem, co se medu týče, docela spokojenej, mají nacpanej nástavek bez plodu - ale pořád ne a ne zavíčkovat, přitom téměř zastavily plodování a cpou med do nástavků pod tím. Tak nevím. Big Grin Teď u mě pokvetou ve velkém jestřábníky, tak snad z toho něco natahají a dozavíčkují to, než se taky rozhodnou mi s tím odletět. Smile
Thymovar i apiguard jsem si vloni pořídil, ale zatím nepoužil .. zkusím to, dík za tip. Smile Jestli máš zkušenost s oběma, můžeš porovnat?
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2016, 10:39 AM
Příspěvek: #213
RE: Rojení
Lze nějak na česně rozeznat, ze kterého úlu odešel roj, který již pokojně visí na stromě? Já to včera sledoval v přímém přenosu, ale po chvíli od vyrojení jsem nic zvláštního nepozoroval. Přehlédl jsem něco?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2016, 11:28 AM
Příspěvek: #214
RE: Rojení
Martin: jak jsem psal výše, docela se mi v posledních dnech osvědčilo sklepnout hrstičku včel z roje do kbelíčku s hrstičkou moučkového cukru (někdo psal, že se to dělává s hladkou moukou) a trochu protřepat. Část obílených včel se potom vrací do svého původního úlu a prozradí ho.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2016, 12:07 PM
Příspěvek: #215
RE: Rojení
(27.05.2016 03:34 PM)lyn_x napsal(a):  Thymovar i apiguard jsem si vloni pořídil, ale zatím nepoužil .. zkusím to, dík za tip. Smile Jestli máš zkušenost s oběma, můžeš porovnat?
Apiquard jsem nezkusil, nevejde se mě do úlů.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2016, 06:01 PM
Příspěvek: #216
RE: Rojení
(28.05.2016 11:28 AM)lyn_x napsal(a):  Martin: jak jsem psal výše, docela se mi v posledních dnech osvědčilo sklepnout hrstičku včel z roje do kbelíčku s hrstičkou moučkového cukru (někdo psal, že se to dělává s hladkou moukou) a trochu protřepat. Část obílených včel se potom vrací do svého původního úlu a prozradí ho.

Ano, to jsem si přečetl a líbí se mi to. Ale jde mi spíš o to, zda někdo z praktiků nemá nějaké pozorování na česně, z chování včel, z nějakých stop (roj může být pryč a já nemám koho cukrovat.....Smile).
To pozorování jsem provedl, věděl jsem, odkud se vyrojili - a nic zajímavého na česně jsem neviděl. Třeba jsem něco přehlédl.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2016, 09:32 PM
Příspěvek: #217
RE: Rojení
(28.05.2016 06:01 PM)Martin Smutný napsal(a):  ...z chování včel, z nějakých stop...
No jéje. Teď jsem se vrátil od včel a ještě to rozdýchávám. Slabší provoz na česně než vedlejší včelstvo (včera to bylo opačně), pohled pod fólii - uličky už zdaleka nejsou načerno, zvážení mincířem - oproti včerejšku mínus 3,6 kg. Hlavně že jsem si 25.5. napsal, že přestaly stavět. To byl majstrštyk....

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2016, 11:13 PM
Příspěvek: #218
RE: Rojení
Tento rok sa mi to chce strašne rojiť. Vlani som na včely kvôli stavbe domu kašľal, letelo skoro všetko. Tento rok som zo 7 včelstiev urobil urobil už 18 odložencov, niektorým pridal kúpenú matku, niektorým dal vajíčka, niektoré so starou matkou. A aj dnes na včelnici zase túžba rojiť sa. Medníky vytočené nedávno a zase do tretiny plné (to je tá dobrá správa). Jedno včelstvo mi už ubziklo dnes doobeda, žiaľ prehliadol som matečník, moja chyba. Ďalšie dva mrte matečníkov vlhké, zakladené... Už nemám do čoho dávať odložence, nemám nadstavky. Zobral som im všetky zásoby aj zaviečkovaný plod (do medníkov som im dával zaviečkovaný plod a ten sa ešte nevyliahol, tak bol pomiešaný so zásobami), nechal len otvorený plod (toho tam bolo veľmi málo) so starou matkou a nedostavanými rámikmi, nad to mriežka a prázdne súše pôvodne už na vyradenie, ale museli poslúžiť, matečníky som vylámal samozrejme, nemal som ich kde dať. Ostatné včelstvá "milión" misiek, no vajíčko som zatiaľ ani v jednej nenašiel. Ak som neprehliadol, pre istotu som ich porušil (tie,čo som našiel). Tie dva nadstavky zásob a zaviečkovaného plodu som bez včiel (tie som striasol do pôvodných včelstiev, kde ostal len ten otvorený plod (veľmi málo) a staré matky + prázdne súše nad mriežkou a minimum zásob) pridal dvom najsilnejším včelstvám (každému jeden VN nadstavok), u ktorých som zatiaľ nezbadal túžbu rojiť sa a ktoré by mohli plod bez problémov obsadnúť (čo aj zakrátko urobili). Akurát rozmýšľam, že keď sa v tých najsilnejších včelstvách všetko vyliahne, budú to maxi včelstvá, ktoré už nemám ako rozšíriť, no zase začína kvitnúť pichliač potočný (jedna z hlavných medonosných rastlín na mojej lokalite) a do týždňa začne malina. Takže by to mohlo dopadnúť tak, že ak do týždňa budú mať čo robiť, možno ich snaha rojiť sa prejde. Či som urobil dobre neviem, budem rád za každé konštruktívne poznámky, rady, návrhy, kritiku. Tento rok ma riadne vyškolil, myslel som si, že to už ako tak ovládam (včelárenie), ale asi ešte nie dostatočne dobre. Zvláštny rok.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2016, 11:30 PM
Příspěvek: #219
RE: Rojení
Mám jedny včely v dřevěné košnici, předevčírem večer jsem z úlu slyšela "vrnění" nové matky, mají uvnitř pěkně "napucnuto", mám je naproti vchodu, prakticky pod stálým dozorem, za jak dlouho se dá asi očekávat vyrojení?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2016, 08:02 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.05.2016 08:18 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #220
RE: Rojení
Vyrojenie sa dá len očakávať, ale čas vyrojenia sa určiť nedá. Preto včelári v Luneburgu sedia celé dni pred úľmi a čakajú kedy pôjdu z úľov roje.
Jedno moje včelstvo vyslalo 19. mája prvoroj. Ten krúžil nad včelnicou asi 20 minút a potom sa vrátil do úľa. Ešte kým chumáč vyrojených včiel sedel na letáči som včelstvo rozobral, všetky rámiky s plodom aj materskými bunkami som preložil na nový letáč, za priehradku v ležane a pôvodné miesto som vyplnil medzistienkami. Všetky materské bunky som na preložených rámikoch s plodom nechal, nezrušil som ich, nevylomil som ani jednu materskú bunku. "Roj" postavil nové dielo a na štvrtý deň som mu nadstavil medník, pretože včely mali málo miesta. Dnes mám dve včelstvá vedľa seba, ktoré budú znášať do spoločného medníka. Mám v úli dve matky, z ktorých jedna je ako rezerva. V odloženci je mladá matka a včely so starou matkou postavili nové dielo. Môžem priehradku medzi včelstvami zrušiť, včelstvá spojiť a pokračovať ako v kolenáči alebo v ležane.
V nadstavkovom úli mám scénár spájania včelstiev podobný. Ak chcem jednu matku držať v sezóne čo najdlhšie v rezerve, tak pri spájaní včelstiev ju preložím na medzidno do top nadstavka. Včely v spodných nadstavkoch pokračujú v práci, znášajú nektár a pripravujú sa na zimu.

[Obrázky: IMG_6591.JPG]
[Obrázky: IMG_6600.JPG]
[Obrázky: IMG_6581.JPG]
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Miroslav Matucha (+1), Debora (+1), Radka Nývltová (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)