Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
26.05.2016, 05:37 PM
Příspěvek: #201
RE: Rojení
Debora: no, zatím se mi ten rok rýsuje tak, že budu možná zas bez medu. Big Grin Už jedno včelstvo jsem začal léčit KM. To nejsilnější.. Teď asi budu muset začít tohle a ještě jeho mateřské z loňska .. ale tohle vyrojené možná léčit nebudu a rovnou ho zruším, resp. spojím bez díla s jedním z jeho rojů. Je to trapný, kupovat si pořád med (navíc budu muset koupit i něco pro "adoptivní rodiče" některých mých včelstev, ale asi lepší nakoupit než riskovat včelstva no.. Smile Dobrý je, že loňský poroj od místního dlouholetého včelaře zatím nejeví známky viróz, resp. jsem je nezporozoval, přestože sousedí s dvěma nemocnými. Zrovna teď usazuji druhý roj z tohoto včelstva a chystám se poprosit ještě o nějaké larvičky na odchov matek z pár dalších včelstev tohoto včelaře (bohužel se chystá letos ze zdravotních důvodů včelaření ukončit Sad).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2016, 06:03 PM
Příspěvek: #202
RE: Rojení
Nechce nekdo adoptovat roj? Jedna pani sdilela na FB, zatim se k nemu nikdo nehlasi, vsichni osloveni (i vcelari) z okoli radi roj zahubit.Angry
ted jsem mluvila se známou.. pry ma před domem roj včel a jela pro biolity, pokusila jsem se jí zastavit, že si včeličky určitě někdo rád vezme.. Kostelec nad Labem.. nejaky tip, kdo by to mohl byt ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2016, 11:50 PM
Příspěvek: #203
RE: Rojení
Petře, pokud nemáš na vlastním včelíně ustálenou genetiku, byla bych s tím přesouváním medu i mezi jednotlivými včelstvy opatrná. To raději to krmení dle možnosti bio cukrem. Trubci s DVW poukazují na to, že jsou patogeny na trubčím plodu a tak by to mělo být. Léčit v tuto dobu asi nemá vůbec smysl. Ty slabé poroje s mladými matkami jsou dost plachý a při první příležitosti to vezmou rohem, zkus je spojit a udržet. Sousedovi můžeš nenápadně navrhnout, že se o jeho včelstva postaráš, nebo že je převezmeš. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 01:33 AM
Příspěvek: #204
RE: Rojení
(26.05.2016 06:03 PM)terez.c napsal(a):  Nechce nekdo adoptovat roj? ...pry ma před domem roj včel a jela pro biolity, pokusila jsem se jí zastavit, že si včeličky určitě někdo rád vezme.. Kostelec nad Labem.. nejaky tip, kdo by to mohl byt ?
Až si najdou dutinu, určitě se o sebe dokážou postarat samy. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 04:50 AM
Příspěvek: #205
RE: Rojení
Moje postupy pri vedení včelstiev v sezóne sú v súlade s prirodzeným rastom včelieho superorganizmu. Rojenie včiel sa stalo súčasťou môjho ošetrovania včelstiev. Keď sa moje včely roja, tak tie príbehy sú vždy rovnaké. Mám tu pár pohyblivých obrázkov.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 10:20 AM
Příspěvek: #206
RE: Rojení
Milane,čím si potíráš ruce na tom videu?A ten plodový plást byl vystavěný volnou stavbou?Pavel
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 10:20 AM
Příspěvek: #207
RE: Rojení
Milan: hezký. Smile Otázka je, do kolika včelstev se to dá dělat s rojením, aniž by to bylo na plnej úvazek?

ps. včera večer jsem se pokoušel lapit jeden roj a nakonec jsem to vzdal, protože se dost vehementně bránil. Dnes ráno jsem to chtěl zkusit znovu a to samé - jak jsem se přiblížil smetáčkem nebo čímkoliv, tak po mě šly. Dostal jsem pár žihadel i přes svetr a byly by jich jinak desítky. Nakonec jsem si musel vzít bundu a rukavice a jít na ně ve skafandru.. To je poprvé, co jsem tohle u roje pozoroval. Je to asi roj s mladou matkou, ale kmenové včelstvo je docela normální, mírné. Čím to?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 11:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.05.2016 11:12 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #208
RE: Rojení
Ruky si potieram octom. Do úľa pre roj nazebrujem medzistienky s prázdnymi rámikmi. Potom je všetko dielo postavené v rámiku rovno. Roj stavia vo veľkej prevahe len robotníčie bunky. Roj na videu je primárny. To sekundárne roje s mladými matkami zvyknú byť neposlušné. V Luneburgu majú včelári aj tisícku včelstiev v košniciach, na plný úväzok. Komentár k videám o včelárení v košniciach hovorí, že včelár od začiatku marca do konca júna strávi každý deň na včelnici, aby zvládol rozvoj včelstiev aj obdobie ich rojenia. Luneburgská košnica sa stala pre moju techniku včelárenia v konvenčných úľoch základom. Začal som to praktizovať vo warréčkach a pokračujem v tom aj v čechoslovákoch. Som penzista a volný čas venujem včelám.
Hlasování: lyn_x (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 11:08 AM
Příspěvek: #209
RE: Rojení
může to být tím, že jsi narazil na roj s prázdným žaludkem. Roje, které visí na stromě delší dobu jak jeden den, si také občas píchnou.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2016, 11:42 AM
Příspěvek: #210
RE: Rojení
Debora: vylítl ten den před polednem. Ale podle prohlídky původního včelstva se nezdálo, že by si toho na cestu vzal moc. Tak možná to bude opravdu ono. Smile Jen tedy nechápu, proč si na cestu nevzal.. jsou to záhady s těma včelama. Smile

Milan: tisícovka je slušná Smile) ... mám na to teď docela hodně času a doufám, že to tak zůstane, ale leckdy otevřu včelstvo nebo dvě a zaseknu se na nich celý dopoledne .. dumám, bloumám co to zas vyváděj. Takže se snažím vybírat postupy, které nejsou časově náročné. Rád bych to příští rok vytáhl asi na 30 "produkčních" včelstev a u toho počtu asi zůstal (jeví se mi to jako počet, pro který lze na 4-5 ha půdy připravit docela pěkné přilepšení pastvy, víc nevím, jestli takový pozemek "utáhne").
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)