Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
14.05.2016, 10:11 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2016 10:17 PM od Jan Brunclík.)
Příspěvek: #181
RE: Rojení
Tak už bydlí holky naše zlatý ... Ambrožky se vyrojili a usadili u souseda Rosti na černém bezu. Už bydlí a jmenují se Rosťovky. Smile Radostné a milé uvítání v novém úlu přijali.
Jenda


Přiložené soubory Miniatury
               

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Radka Nývltová (+1), schützmeister (+1), Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 11:02 PM
Příspěvek: #182
RE: Rojení
schützmeister
asi špatně popisuji ten rojáček je na 4 nástavky a kamaraád je včelař a dal tam 2 rámečky s potravou a jednu zrovna vylíhlou matku.Dal to takhle proto, že je tam málo včel a že ten úl je pro ně moc velký. Jedná se o první roj, druhý je níže.

Debora a schützmeister
druhý roj jsme skleply 12. dnes tedy v 19h to bylo 2 dny od vyrojení, evidentně jsem to špatně popslal když se domníváte že tam jsou 4 den, do poledne byly včely na přední a pootevřené zadní śtěně úlu, před 20h jsem přijel a šel se podívat a včely byly jen na zadní pootevřené stěně jenom u něj tedy nezabraly celou stěnu, chtěl jsem to uzavřít, ale je jich moc a přiskřípl bych je nechám to na zítřek.

Děkuji za odpovědi, sám cítím přidat nástavky na 4 jak jsem měl než mi je kamarád včelař snížil.A jak jsem psal už včera dělaly plást.
Zítra udělám na ty nástavky ůchyty na zvedák a přidám ze spoda akorát se obávám , že přimáčknu vícero včel při tom množství včel.

Ještě jednou díky za odpovědi.
Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2016, 11:03 PM
Příspěvek: #183
RE: Rojení
Jendo, naprosto okouzlující. Dobrý člověk je včelstvu nejvyšší květ. HeartHeart
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 10:27 AM
Příspěvek: #184
RE: Rojení
Můžete mi prosím někdo objasnit,jak to probíhá před vyrojením se starou matkou a kladením.Konkrétně kdy přestane matka klást aby se připravila na let?A ještě jedna otázka,s jakým předstihem vylétne roj z úlu před líhnutím mladé matky?O víkendu jsem našel v jednom úlu zavíčkované matečníky,uvnitř byly ještě celé bílé matky,ale zároveň jsem našel i mladý plod včetně jednodenních larviček.Znamená to,že se včelstvo ještě nevyrojilo?Dík za odpověd.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 11:04 AM
Příspěvek: #185
RE: Rojení
Pavle to je různé. Na to, aby matky byla schopná letu stačí, aby ji včely pár hodin nekrmily a je o mnoho lehčí a je schopna letu. Tak je klidně možné, že vidíš i vajíčka a roj je na stromě. Obecně ale včelaří věří, že když jsou v úle vajíčka, je v úle i matka (asi bych se tím také řídil, pravděpodobnost je vysoká). Nemusí to být pravda, záleží ale i na množství a struktuře plodu v úle celkem. U tebe je jedna jistota, před 4 dny tam matka byla. Pokud nevidíš 1 denní vajíčka, tak bych řekl, že vzaly čáru nebo brzo vezmou. To jestli roj už vylétl, mohl poznat i podle množství včel v úle. Nyní, kdy se jich líhnou stovky a tisíce denně, je to někdy obtížné.
Hodně to ovlivňuje i počasí jako asi letos. Může se stát, že počasí je takové, že není možné aby roj vyletěl z úlu a tak se klidně vylíhne mladá matka a pak vyletí s ní a starou včely zabijí už v úle. Takovému roji se říká také zpěvavý roj (je v něm více neoplozených matek a ty o sobě dávají vědět týtáním, zpíváním). Někdy to zase počasí urychlí.Záleží také hodně na genetice, někdy se včely vyrojí krátce po zavíčkování matečníků a jindy matka klade až do doby těsně před vyrojením (tak 1 den). ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 11:31 AM
Příspěvek: #186
RE: Rojení
Pokud tedy nechci hledat matku,stačí když při další prohlídce zkontroluji jestli je zakladený mladý plod?Vyřízl jsem snad všechny matečníky a nalarvil jsem tři matečníky,ze kterých přijaly jeden.původně jsem ten matečník chtěl zužitkovat pro oddělek,ale to rojení(pokud tedy proběhlo)mi udělalo čáru přes rozpočet.Tak pokud bych nenašel při prohlídce vajíčka nebo mladý plod,nechal bych jim ten přidaný matečník.Matečník je v horním nástavku nad mřížkou,plánoval jsem chov při matce.Pavel
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 12:16 PM
Příspěvek: #187
RE: Rojení
Pavle musíš to spočítat. Nevím kdy budeš dělat prohlídku a v jakém stavu je plod nyní. 1-3 den stadia= vajíčko, 4-9 den, larvičky,9 den víčkování plodu, 10 až do 21 dne zavíčkovaný plod (může to být i jen 19. den). ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 12:40 PM
Příspěvek: #188
RE: Rojení
Poslední prohlídku jsem dělal v sobotu,to tam byly ještě jednodenní larvičky tzn.že s jistotou kladla ještě ve středu.Jestli bude čas tak udělám další prohlídku tuto sředu,tak uvidím co tam najdu.Díky,Pavel
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 01:08 PM
Příspěvek: #189
RE: Rojení
(16.05.2016 11:04 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Může se stát, že počasí je takové, že není možné aby roj vyletěl z úlu a tak se klidně vylíhne mladá matka ). ld
Našel jsem jednou v úle starou matku, vajíčka, pět nových matek a cca 20 matečníků
v různém stadiu víčkování. Někdy je to těžký. Big Grin
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.05.2016, 07:03 PM
Příspěvek: #190
RE: Rojení
Ci pána, v stredu sme mali pod mrakom, včera som nebol doma , a dnes tretí úľ obsadení rojom ! Tak toto tu ešte neboloBig GrinBig GrinBig Grin, tuším mám v rojový -rojivý rok! Máte niekto podobné skúsenosti????
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)