Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
02.06.2015, 05:17 PM
Příspěvek: #161
RE: Rojení
Tak pokud je nechcete zlikvidovat, tak to bude těžký.

Dle mého jsou dvě možnosti :
1) Vybourat kus zdi a zkusit je násilně přestěhovat, nebo
2) Jestli máte dost času a trpělivosti tak bych zkusil níže popsaný postup - ale nemám to vyzkoušený jen jsem o tom četl, že se někdy povede.

Vezme se úl či roják a přidělá se před otvor kudy včely vlétají do toho místa kde se usadili, tak aby z toho otvoru museli projít tím rojákem a pak normálně česnem ven.
Do něj se dá jeden rámek s otevřeným plodem a nějaké rámky s mezistěnama, nebo jen s proužkem aby měli kde stavět. Pak se nechají nějakou dobu, aby si na toto uspořádání zvykly a prý s velkou pravděpodobností se i s matkou přesunou sem.
Pak už bych je jen za nějakou dobu prohlédl, zda se opravdu sem stáhly a to i s matkou, pokud ji tam najdu, je pravděpodobně vyhráno a stačí je jen odnést a měli by již zůstat v rojáku.
Dle mého se to může povést pokud tam jsou jen chvilku, jestli už postavili dost díla a matka to zakladla, pak se jim asi moct stěhovat nebude chtít.

Dej vědět, zda to zkusíte takhle nebo jinak, a jestli se to povedlo.
Hlasování: lyn_x (+1), Petr Smrčka (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.06.2015, 12:35 PM
Příspěvek: #162
RE: Rojení
Obávám se, že budou slušně zabydlený. Podezření je na (prvo)roj z nejsilnějšího včelstva. Na něm to není moc vidět (nosí a je pořád slušně silné), ale našel jsem tam vyběhnutý matečník a chybí vajíčka.
Rozhodně je to silnej roj a pilně nosí a já se k tomu dostanu asi až v sobotu, tuhle neděli jsem řešil psí seznamku se zmijí (veterina atd..), takže v sobotu tam budou nejmíň 10 dní.
Proto mě napadlo využít toho "reflexu" na kouř .. nechat jim pod nosem třeba celý dopoledne dýmat nějakej kýbl s pilinama apod. a někde v "dohledu" mimo kouř nechat úl třeba i s vytočenýma soušema a/nebo krmítkem. Myslíte, že se nerozhodnou k přestěhování?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2015, 11:07 AM
Příspěvek: #163
RE: Rojení
Ahoj ahoj. Smile Tak jsem se s kamarádem v sobotu pustil do vypouzení roje. Nakonec jsem zkusil ten kouř. Šaškovali jsme tam s dvěma dýmáky několik hodin, posléze jsem vyrobil improvizovanou "udírnu" z plechové konve a kusu okapu. Po nějaké době to začlo vypadat nadějně a včely se shlukovaly v chomáči nedaleko výlezu ze zdi pod trámem.
Bohužel po nějaké době se otočil vítr a pár závanů kouře chomáč zcela rozehnalo. Řekl bych, že nashromážděné létavky se rozhodly i s nákladem emigrovat a zkusit štěstí jinde, letová aktivita poklesla na minimum. Trochu jsme se báli, že jsme včely "přizabili" a už jsme se na to vykašlali.

Výsledek:
včely:člověk 1:0

i přes jisté oslabení o část létavek jde o asi nejsilnější včelstvo, které nyní mám Big Grin .. pokusím se majitele nemovitosti přemluvit, aby si je tam nechal, i když vlastně nevím, jestli to je dobrý nápad, ale nechce se mi je zabíjet Sad
Hlasování: renttip (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2015, 05:32 PM
Příspěvek: #164
RE: Rojení
budeš mít torfovaný med, teda pokud se k němu dostaneš. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2015, 11:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.06.2015 09:07 AM od lyn_x.)
Příspěvek: #165
RE: Rojení
Torfovaný? Jestli myslíš, že bude smrdět kouřem, tak nemyslím (a asi se k němu nedostanu) .. když si to tak zpětně promítnu, tak ten chomáček byly asi z velký části létavky, který se vracely z terénu. Hlouběji do úlu se nemusel dostat skoro žádnej kouř, kdyby jo, asi by se po tý době vyhnaly ven. Taky můžou mít zdroj vzduchu ještě jinde. Pokud je včelstvo směrem dolů, tedy v cihlové zdi (což zatím předpokládám), tak asi ani nepotřebuje chladit větráním. Včely si dokážou kouř docela inteligentně ventilovat ven, předloni jsem si trochu "hrál" s dýmákem a bylo zajímavý pozorovat jejich reakce. Potom jsem si nadával, protože jsem je dost extrémě rozrušil - určitě na zbylou půlku dne.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.05.2016, 02:05 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.05.2016 12:57 PM od Debora.)
Příspěvek: #166
RE: Rojení
Za podivného šustotu se v prostoru nad včelínem vlní sít' průsvitných křídel. Vlní se jako závoj rozkoše, odtrhly se od statku, který by ještě před okamžikem bránili svým životem, a nepoznávají nepřátel. Je slyšet píseň lásky, dělnice mají náladu sváteční a důvěřivou, jsou šťastný a plní zákon: odhalují duši včelstva. Tak milé srdce mají v tělíčku.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Miroslav Matucha (+1), Martina (+1), Jan Brunclík (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2016, 09:50 PM
Příspěvek: #167
RE: Rojení
Dnes , o 14,30 sa mi prvý krát v živote v rojilo včelstvo do prázdneho úľa, fantastické predstavenie, videl som to na vlastné očiBig Grin
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), tondabh (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2016, 11:23 PM
Příspěvek: #168
RE: Rojení
(04.05.2016 09:50 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Dnes , o 14,30 sa mi prvý krát v živote v rojilo včelstvo do prázdneho úľa, fantastické predstavenie, videl som to na vlastné očiBig Grin

Tak to Ti teda přeju Rasťo, sám jsi zrealizoval že štěstí přeje PŘIPRAVENÝM, další krásné vrojování přeje Tonda.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2016, 11:24 AM
Příspěvek: #169
RE: Rojení
Máte někdo zkušenosti s vábením rojů do úlů na citronovou trávu? Tedy spíš na esenciální olej Big Grin . Prý tu vůni včely milují.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2016, 12:29 PM
Příspěvek: #170
RE: Rojení
U nás sa dáva do "rojochytov" malinové lístie. Tiež ho vraj včely milujú. Ale najlepšie sa mi osvedčil kúsok starého (v minulosti už zakladeného) plástu v rámiku či trámiku.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), terez.c (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 5 Host(é)