Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
28.10.2014, 08:05 PM
Příspěvek: #161
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(28.10.2014 07:13 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  V jednej zo svojich kapitol, ku ktorej som sa zatiaľ dostal, pán Nymsa píše, že včelí roj sa nenasťahuje do voľne postaveného pripraveného úľa, že to nikdy nevidel. Ja mám skúsenosť inú, tzv. "rojochyty" sa u nás stavajú bežne a včely sa do nich rovnako bežne nasťahujú. Poznám včelárov, ktorí to praktizujú už nejedno desaťročie a každý rok takto prídu minimálne k jednému novému včelstvu... Postavia úľ na vhodné miesto niekedy koncom apríla, dajú rámiky s medzistienkami a čakajú...

Tím vhodným místem bude jistě ne do řady stávajících úlů, ale někde příhodně opodál cca 20-30 metrů, aby to slídilky našly, mám pravdu ?
Díky

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2014, 08:38 PM
Příspěvek: #162
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ani nie. Niekedy meter od posledného úľa, jeden včelár rovno vedľa posledného dá prázdne. Niektorí dávajú ďalej, ale najúspešnejší je včelár, ktorý nechá prázdny úľ na mieste, kde mu v rade úľov práve nejaký chýba. On mi vlastne o tom aj prvý povedal, dovtedy som nevedel, že to tu včelári takto robia. Sú tomu už dva-tri roky, čo som sa o tom dozvedel. Orientácia úľa je nepodstatná, starý plást v úli zvyšuje šance. Úle s pevným dnom a menším letáčom sú omnoho úspešnejšie... Úle so sitom na dne a otvorenými očkami sú úspešné len výnimočne. Zväčša priletí roj od severu. Inak to som si všimol už dávnejšie, že roje sa presúvajú od svojho stanoviska smerom na juh. Aj od iných včelárov mám potvrdené, že to tak zvyčajne býva. Zaujímavé.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), tondabh (+1), renttip (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2014, 11:58 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.10.2014 11:16 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #163
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ja som vlani švagrovi do záhrady podaroval jeden Warré úľ a neďaleko neho som umiestnil "rojochyt" - starú bukasovú debnu do ktorej som na spodku vyrezal otvor a dnu vložil pát latiek na ktoré som prilepil trochu včelieho diela. Vlani som v ňom našiel len rozostavané hniezdo sršňa. Pretože som vedel že šanca chytiť roj je veľmi malá , kontrolu rojochytu som zanedbal.. Pri náhodnej kontrole 10. augusta tohoto roku som zaregistroval vletieť pár včiel. Vo vnútri som našiel takýto minirojík. Moc toho v tejto mizernej sezóne a bez pomoci vybudovať nestihol.


Přiložené soubory Miniatury
           

Zázrivá , 650m
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.10.2014, 08:41 AM
Příspěvek: #164
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Dnes som zistil, že mnoho včelárov smerom na sever odo mňa má mor. Aj roj, ktorým som si zavliekol mor na svoju včelnicu priletel z tých končín... A teraz babo raď... Na tom smreku vedľa mojej včelnice mi každý rok pristane niekoľko rojov. Čo s nimi? Risknúť to? Chytiť roj je moja najobľúbenejšia činnosť, pekne si poobzerať na konári, jemne striasť do rojnice alebo rovno do úľa (ja vie, najradšej by som mal mať vytáčanie medu (podľa miestnych), ale roj mi príde zaujímavejší, každý blbneme po svojom)... Každý rok tak viem rozšíriť počet včelstiev pomocou rojov a nahradiť slabé rodiny. Robím i odložence, ale tie roje ma tešia akosi viac, kým nie sú z mojich včelstiev Smile Asi budem musieť budúcu sezónu len popásť svoje oči a nechať ich slobodne letieť tam, kam sa vyberú... Už som dostal inak aj pomenovanie, ani som o tom nevedel, vraj ma niekto hľadal pri včelách, že či tu má včely ten Zberateľ rojov a či je doma Smile
Hlasování: Miroslav Macek (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.10.2014, 03:09 PM
Příspěvek: #165
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(29.10.2014 08:41 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Dnes som zistil, že mnoho včelárov smerom na sever odo mňa má mor. Aj roj, ktorým som si zavliekol mor na svoju včelnicu priletel z tých končín... Už som dostal inak aj pomenovanie, ani som o tom nevedel, vraj ma niekto hľadal pri včelách, že či tu má včely ten Zberateľ rojov a či je doma Smile

Jaro ( MVP pomine, jméno Zberatel bych si ponechal) i ostatní , díky za krásné příběhy do knížky pro začínající včelaře. Stačí naivní dotaz a z vás padají neuvěřitelné návody. Rojochyt, tedy bez vysokého dna , umístit na jih, a nechat tam rozestavěné ( zdravé žemlové ú dílo) . Že roje raději sedají do hustších větví nebo smrků je pravda nebo ne ?
Díky

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.10.2014, 10:52 PM
Příspěvek: #166
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(29.10.2014 08:41 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Dnes som zistil, že mnoho včelárov smerom na sever odo mňa má mor. Aj roj, ktorým som si zavliekol mor na svoju včelnicu priletel z tých končín... A teraz babo raď... Na tom smreku vedľa mojej včelnice mi každý rok pristane niekoľko rojov. Čo s nimi? Risknúť to?

Jaro, to víš že poradím. Roje zpravidla AFB v okolí nešíří. Silně napadené roje nepřežijou a slabě napadené roje se přirozenou cestou rehabilitují: stavba nového díla, přínos zdravé stravy, čistící procesy.

Včelstvo nikdy není ve špatném stavu proto, že má nemocné včely, ale proto, že ho včelař špatně vede. Nejčastěji se včelstvo nakazí rabováním špatně vedených včelstev.
Hlasování: tondabh (+1), Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.11.2014, 11:39 AM
Příspěvek: #167
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Včera byl krásný prolet, všimněte si v pozadí úlů dle p. Nymsy Smile


Přiložené soubory Miniatury
   

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Marek Lžičař (+1), Jaro Stoklasa (+1), Miroslav Matucha (+1), Miroslav Mareš (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.11.2014, 01:20 PM
Příspěvek: #168
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(29.10.2014 03:09 PM)Jindřich napsal(a):  Rojochyt, tedy bez vysokého dna , umístit na jih, a nechat tam rozestavěné ( zdravé žemlové ú dílo) . Že roje raději sedají do hustších větví nebo smrků je pravda nebo ne ?
Já tě nevím. Spíš bych řekl, že sedaj, kde se jim to líbí / osluněný strom /. U mě na zahradě je to v 90% jabloň na severu u souseda / nemá mě za to rád / a v několika málo ostatních případech švestka na západě. Takže nevím, s tím jihem. Na druhou stranu, na lesním stanovišti otočeném k jihu sedají na dub na jih. Což je ale tím, že to je nejblíž a z druhé strany jsou jen vysoké borovice. Kamarád má zase česna na severovýchod a sedají mu dozadu na jívu.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.11.2014, 01:52 PM
Příspěvek: #169
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
roj si sedá u nejbližšího energetického bodu, tedy aspon tehdy, pokud je tam strom. Možná že zase někoho nakrknu, ale světová strana je jim zcela fuk.
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.11.2014, 03:46 PM
Příspěvek: #170
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
A nejakú pre nás materialistov?
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)