Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
31.07.2014, 07:45 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.07.2014 07:59 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #61
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(31.07.2014 12:31 AM)MirekMatucha napsal(a):  A na závěr jen připojím část dopisu, který mi dnes autor napsal trochu v rozpacích nad probíhající diskuzi nečtenářů

20 let mi bylo umožněno dívat se, jak včelstva asimilují nové podmínky. Jak se postupně ozdravují a sílí. Jak se sama dokáží trvale vypořádat s nosemou, úplavicí, vápněním plodu. Jak bouřlivé jarní prolety s pokáleným česnem a přední stranou úlu se postupně mění v normální vyletování, jako by včelstva vůbec žádnou zimu neprodělala. Jak včelstva s každou samovolnou výměnou matek sílí. Jak středně silná včelstva postupně dohánějí ta nejsilnější až do vyrovnání. Posledních 15 let jsem neměl včelstva 1/3 slabá nebo uhynulá, 1/3 průměrná a 1/3 silná, což je běžné, ale pouze vyrovnaná silná včelstva s nulovým úhynem. Rojení jsem za celých 25 let nezaznamenal, ani náznak.
Víte, je to nádherný pocit pozorovat včelstva, jejich postupný vývoj, růst, kterým jsem vlastně nic, než jen před 25 lety vytvořil stabilní prostor a stanoviště. Na začátku jsem jim vytvořil prostor pro stavbu plástů 86x65cm. ten jim byl postupně malý. Vyrobil jsem tedy nové úly pro stavbu plástů 90x67. Teď pozoruji, že i ten je jim malý. Budu muset vyrobit úly pro stavbu plástů 105x 80cm. Nevím, kam až včelstva porostou a jaký požadavek na mě budou mít, ale rozhodně jim vyhovím. Mým úmyslem bylo jen se podělit o své zážitky s jinými včelaři a umožnit jim stejná úchvatná pozorování postupně se vyvíjejících včelstev z našich člověkem zmrzačených včelstvíček.


Nic po nás nechce. Jen napsal knihu k zamyšlení.
M.M.


Dvadsaťpäť rokov práce a pozorovaní a žiadny prínos pre praktických včelárov? Len sa zamyslieť nad situáciou vo včelárskych technikách, o čom vie každý prírodný včelár, a nenavrhnúť žiadne riešenie? A čo na to veterinári? Ako robia prehliadku včelstva na plástoch s veľkosťou takmer jedného metra štvorcového? To včelie dielo sa nebortí? Ako funguje vzduchotechnika v takom obrovskom úli? A aké fotografie v knihe dokumentujú skúsenosti autora? Kto tú knihu vydal? Má vydavateľ aspoň minimálne vedomosti o včelách? V akej veľkosti a na koľkých plástoch majú včely usporiadané hniezdo v takom obrovskom úli? Aké sú výsledky autorových pozorovaní pri zimovaní včelstiev? Koľko litrový priestor dokáže naša kranská včela obsadiť a prezimovať v ňom? Ako autor postupuje pri ťažbe medu, keď úľ je bezzásahový a určený iba na zbieranie medu? Atď.,atď. ...

[Obrázky: Roj+v+okne.png]
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 10:49 AM
Příspěvek: #62
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Milane, co kdyby Jste si tu knížku přečetl??? Mám ji pro Vás koupit ??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Branislav Božík (+1), Debora (+1), Martin Nezbeda (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 02:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.07.2014 03:21 PM od Debora.)
Příspěvek: #63
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(31.07.2014 12:31 AM)Josef napsal(a):  20 let mi bylo umožněno dívat se, jak včelstva asimilují nové podmínky. Jak se postupně ozdravují a sílí. Jak se sama dokáží trvale vypořádat s nosemou, úplavicí, vápněním plodu. Jak bouřlivé jarní prolety s pokáleným česnem a přední stranou úlu se postupně mění v normální vyletování, jako by včelstva vůbec žádnou zimu neprodělala. Jak včelstva s každou samovolnou výměnou matek sílí. Jak středně silná včelstva postupně dohánějí ta nejsilnější až do vyrovnání. Posledních 15 let jsem neměl včelstva 1/3 slabá nebo uhynulá, 1/3 průměrná a 1/3 silná, což je běžné, ale pouze vyrovnaná silná včelstva s nulovým úhynem. Rojení jsem za celých 25 let nezaznamenal, ani náznak.
Víte, je to nádherný pocit pozorovat včelstva, jejich postupný vývoj, růst, kterým jsem vlastně nic, než jen před 25 lety vytvořil stabilní prostor a stanoviště. Na začátku jsem jim vytvořil prostor pro stavbu plástů 86x65cm. ten jim byl postupně malý. Vyrobil jsem tedy nové úly pro stavbu plástů 90x67. Teď pozoruji, že i ten je jim malý. Budu muset vyrobit úly pro stavbu plástů 105x 80cm. Nevím, kam až včelstva porostou a jaký požadavek na mě budou mít, ale rozhodně jim vyhovím. Mým úmyslem bylo jen se podělit o své zážitky s jinými včelaři a umožnit jim stejná úchvatná pozorování postupně se vyvíjejících včelstev z našich člověkem zmrzačených včelstvíček.

Jak tu Leoš neustále opakuje, architektura díla je klíčem záhady včelstva. Včelí dílo je kostra a mozek včelstva, která konzervuje veškeré simultálně probíhající informace o včelstvu. Včelí úl by se pak dal přirovnat centrále, která udržuje energetickou informaci o pozici (možnostech) včelstva. Z globálního hlediska vytváří každé včelstvo energeticky propojenou komunikační sít. Naším problémem je pouze "nedůvěra" zaznamenat a vyhodnotit všechny současně probíhající možnosti a události včelstev. Z tohoto důvodu si namlouváme, že pomocí časové iluze můžeme libovolně ovlivnit jakoukoliv pozici (událost) v informačním prostoru včelstva. Vycházíme z teorie, že vždy navazujem na zcela novou situaci, než ve které se včelstvo ve skutečnosti nachází. Jak bych to nejlépe vysvětlila? Jakýkoliv zásah do včelstva vytváří novou možnost (realitu), která neustále interaguje s centrální komunikační sítí (kolektivním vědomí) včelstev. Když náš zásah do života včelstva rekapitulujem, neuvědomujeme si, že popisujem jen jeden jediný z kontexu vytržený ztuhlý okamžik, jakýsi momentální snímek, který odráží jen to, čemu věříme a co vidíme. Tuto informaci pak nesemei na fórum a snažíme se jí vdechnout život. Ale je možné, z kontexu vytrženou realitu přírodě vrátit? Po každém našem zásahu se včelstvo vrací na centrální informační sít a kalkuluje nové možnosti, novou živost, na nové pozici. Ale včelstvo musí mít právo zemřít. Jen tak je schopné globální genetické obnovy.

Z mého pohledu je fatální chybou řešit právě ty události, které z našeho hlediska včelstvo nejvíce trápí. Vytváříme si iluzi o čtyřdimenzionálním časoprostoru, do kterého se snažíme rozporcovat všechny simultálně probíhající události. A než to rozprostřeme, je už naše včelstvo většinou v háji. Otázkou tedy zůstává, jest-li je vůbec možné včelstvo v naší čtyřdimenzinální realitě pozorovat? Domnívám se, že do té doby, než se této časoprostorové iluze zbavíme, budeme nadále hledat nová řešení, jak vrátit včelstvo přírodě.

Každoadně se moc těším na Josefův "chrýseon génos" včelích gigantů.
Hlasování: ondrej (+1), tondabh (+1), Martin Nezbeda (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 03:58 PM
Příspěvek: #64
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
V mojom predchádzajúcom príspevku som úmyselne zaradil obrázok s obrovským včelstvom za okenným rámom. Už v úvodnej mojej reakcii, v tomto vlákne, som konštatoval, že rozumiem pánovi Nymsovi a že jeho pozorovania sú prínosom pre nás, včelárov. Som presvedčený o realite jeho skúseností, pretože aj moje včelstvá, síce v malých úľoch Warre, prežívajú na prírodnom diele už dvanástu sezónu. Je určite mnohým známe, že za tú dobu som moje včelstvá liečil 3x, v rokoch 2006,2010 a 2012, čo som možno ani nemusel. Pri mojom včelárení sa snažím aj o nejaký hospodársky výsledok, čo bez zásahu nejde.
Pán Nymsa postavil pred štvrťstoročím "obrovské úle", do ktorých osadil roje a nechal ich dvadsaťpäť rokov slobodne sa vyvíjať na prírodnom diele. Včely si v stanovenom priestore organizujú svoj život bez zásahu, vyhrýzajú staré plásty a stavajú nové dielo, robia tichú výmenu matky a žijú na medových zásobách. Ak chce pán Nymsa med pre seba, tak otvorí úľ a uždibne si z medového plástu toľko, koľko momentálne potrebuje. Z obsahu tohoto vlákna je jasné, že pán Nymsa bez zábran napísal svoje poznatky a dal ich verejnosti prostredníctvom jeho knihy na posúdenie, za čo mu patrí uznanie.
Toto vlákno je o knihe "Přirozený život včelstev versus člověk". Mňa však zaráža strach niektorých diskutujúcich v tomto vlákne, ktorí knihu čítali, otvorene tu vyjadriť svoj názor na obsah uvedenej knihy. Moje reakcie nesmerujú na pána Nymsu. V jeho pohľade na včely mám jasno.
Hlasování: goro (+1), tondabh (+1), renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 04:12 PM
Příspěvek: #65
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(31.07.2014 03:58 PM)MilanBencúr napsal(a):  ...
Toto vlákno je o knihe "Přirozený život včelstev versus člověk". Mňa však zaráža strach niektorých diskutujúcich v tomto vlákne, ktorí knihu čítali, otvorene tu vyjadriť svoj názor na obsah uvedenej knihy.
...

Tomu moc nerozumím. Myslím, že panu Nymsovi tady vyjádřilo uznání dost lidí, kteří knihu četli. Dokonce se tady i utvořila skupina lidí, kteří chtějí pana Nymsu navštívit a probrat s ním zveřejněné věci osobně a vidět vše na vlastní oči. A další, kteří se zůčastnit nemohou, tak tady žádají aby se z této schůzky co nejvíce zveřejnilo. Nemám pocit, že by to vyjadřovalo strach lidí přiznat, že je kniha zaujala.
Hlasování: Branislav Božík (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 06:12 PM
Příspěvek: #66
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(31.07.2014 02:56 PM)Debora napsal(a):  
(31.07.2014 12:31 AM)Josef napsal(a):  20 let mi bylo umožněno dívat se, jak včelstva asimilují nové podmínky. Jak se postupně ozdravují a sílí. Jak se sama dokáží trvale vypořádat s nosemou, úplavicí, vápněním plodu. Jak bouřlivé jarní prolety s pokáleným česnem a přední stranou úlu se postupně mění v normální vyletování, jako by včelstva vůbec žádnou zimu neprodělala. Jak včelstva s každou samovolnou výměnou matek sílí. Jak středně silná včelstva postupně dohánějí ta nejsilnější až do vyrovnání. Posledních 15 let jsem neměl včelstva 1/3 slabá nebo uhynulá, 1/3 průměrná a 1/3 silná, což je běžné, ale pouze vyrovnaná silná včelstva s nulovým úhynem. Rojení jsem za celých 25 let nezaznamenal, ani náznak.
Víte, je to nádherný pocit pozorovat včelstva, jejich postupný vývoj, růst, kterým jsem vlastně nic, než jen před 25 lety vytvořil stabilní prostor a stanoviště. Na začátku jsem jim vytvořil prostor pro stavbu plástů 86x65cm. ten jim byl postupně malý. Vyrobil jsem tedy nové úly pro stavbu plástů 90x67. Teď pozoruji, že i ten je jim malý. Budu muset vyrobit úly pro stavbu plástů 105x 80cm. Nevím, kam až včelstva porostou a jaký požadavek na mě budou mít, ale rozhodně jim vyhovím. Mým úmyslem bylo jen se podělit o své zážitky s jinými včelaři a umožnit jim stejná úchvatná pozorování postupně se vyvíjejících včelstev z našich člověkem zmrzačených včelstvíček.

Jak tu Leoš neustále opakuje, architektura díla je klíčem záhady včelstva. Včelí dílo je kostra a mozek včelstva, která konzervuje veškeré simultálně probíhající informace o včelstvu. Včelí úl by se pak dal přirovnat centrále, která udržuje energetickou informaci o pozici (možnostech) včelstva. Z globálního hlediska vytváří každé včelstvo energeticky propojenou komunikační sít. Naším problémem je pouze "nedůvěra" zaznamenat a vyhodnotit všechny současně probíhající možnosti a události včelstev. Z tohoto důvodu si namlouváme, že pomocí časové iluze můžeme libovolně ovlivnit jakoukoliv pozici (událost) v informačním prostoru včelstva. Vycházíme z teorie, že vždy navazujem na zcela novou situaci, než ve které se včelstvo ve skutečnosti nachází. Jak bych to nejlépe vysvětlila? Jakýkoliv zásah do včelstva vytváří novou možnost (realitu), která neustále interaguje s centrální komunikační sítí (kolektivním vědomí) včelstev. Když náš zásah do života včelstva rekapitulujem, neuvědomujeme si, že popisujem jen jeden jediný z kontexu vytržený ztuhlý okamžik, jakýsi momentální snímek, který odráží jen to, čemu věříme a co vidíme. Tuto informaci pak nesemei na fórum a snažíme se jí vdechnout život. Ale je možné, z kontexu vytrženou realitu přírodě vrátit? Po každém našem zásahu se včelstvo vrací na centrální informační sít a kalkuluje nové možnosti, novou živost, na nové pozici. Ale včelstvo musí mít právo zemřít. Jen tak je schopné globální genetické obnovy.

Z mého pohledu je fatální chybou řešit právě ty události, které z našeho hlediska včelstvo nejvíce trápí. Vytváříme si iluzi o čtyřdimenzionálním časoprostoru, do kterého se snažíme rozporcovat všechny simultálně probíhající události. A než to rozprostřeme, je už naše včelstvo většinou v háji. Otázkou tedy zůstává, jest-li je vůbec možné včelstvo v naší čtyřdimenzinální realitě pozorovat? Domnívám se, že do té doby, než se této časoprostorové iluze zbavíme, budeme nadále hledat nová řešení, jak vrátit včelstvo přírodě.

Každoadně se moc těším na Josefův "chrýseon génos" včelích gigantů.

Deboro, myslim, ze to bol Albert Einstein, ktory povedal, ze ak niekto nedokaze veci vysvetlit a popisat jednoducho, tak ich este nepochopil. Pises hrozne zlozito, niekedy. Intention k mojmu komentaru je, ze by som rad pochopil, co chces povedat, ale nedari sa mi. Da sa jednoduchsie? Hm?
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Matucha (+1), kurik (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 08:34 PM
Příspěvek: #67
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Já to musel číst opakovaně, než jsem se začal chytat, možná jsem se chvíli ocitl na Debořině vlně, ale nechtějte po mě, abych to vysvětlil jednoduše... Smile)
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.08.2014, 01:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.08.2014 01:40 AM od Debora.)
Příspěvek: #68
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
No jasně, že tomu nerozumím, včelstvo využívá pro komunikaci mimosmyslové vnímání a to je u mně ještě dost zakrněné. Big Grin Přiznávám, že šprechovat v němčině je pro mně mnohem pohodlnější, ale snažím se.Wink

Když v přírodě propukne epizootie, nebo panzootie, informují patogení včelstva o nebezpečí centrální bioinformační matriku (něco podobného, jako je internet, jen s tím rozdílem, že jejich biotechnologie využívá mimosmyslového přenosu informací a vnímání) o možnostech ochrany a předává ji na genofond včelstev. Interakce včelařů však tuto informaci každoroční "léčbou" zazdí a simuluje včelstvu nepřirozenou epizootie (léčbu). Z toho vyplívá, že bioinformační matrika detektuje léčbu včelstva jako epizootie a když propukne opravdová epizootie (viróza), přijde včelař a vytrhneme tuto informaci z kontextu a zabrání tak předání správné informace na genfond včelstva. Alles klar?

Cher
Hlasování: Martin Nezbeda (+1), ondrej (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.08.2014, 02:54 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.08.2014 03:41 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #69
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Dnes môže robiť skutočný výskum každý včelár. Projekt svojho vlastného káblového úľa si dokáže vytvoriť ktokoľvek. Limitujúcim faktorom je cena vybavenia potrebného na zhromažďovanie dostatočného množstva kvalitných dát. Nie je problém vytvoriť lacný, jednoduchý program s nízkou spotrebou energie. V obchode dostanete bežne kúpiť súčiastky potrebné k vytvoreniu svojho vlastného výskumného prístroja na zber informácií s možnosťou pripojenia na počitač. Počitač bez problémov dokáže komunikovať s množstvom čidiel a zaznamenať dáta, ako je teplota v rôznych častiach úľa, vlhkosť dtto, hlasitosť, frekvencia, pH, priamy obrazový prenos, hmotnosť, počitadlo odchádzajúcich a prichádzajúcich včiel, vibrácie, CO2, mikrobiálne aktivity, čas viečkovania plodu, a toto všetko je možné za relatívne nízku cenu na svojej včelnici monitorovať. Niekoľko takýchto monitorovacích zariadené po celej republike by pre včelárov prinieslo ohromujúce výsledky. Dokonca v priamom prenose, s možnosťou v ktoromkoľvek čase a v ktoromkoľvek kúte republiky by si mohol ktokoľvek pozrieť situáciu vo včelstvách. Niečo na spôsob projektu HOBOS profesora Tautza. Snímače, ktoré sú k dispozícii v obchodnej sieti, nám dávajú oveľa viac možností ako podložka pre varroa monitoring systém, či nadstavky s pozorovacím okienkom.
Hlasování: renttip (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.08.2014, 06:41 PM
Příspěvek: #70
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Myslím, že kritiky na jednu knihu se sneslo víc než dost a myslím, že pan Nymsa je asi poslední, kdo kritiku asi očekává. Svoje pokusy a výzkum směřuje k lidem, kteří se učí ze zkušeností druhých. Kniha nikomu nic nenařizuje, ale pouze poskytuje spoustu informací a je na každém, co ve svém včelaření bude chtít uplatnit. Zaručeně podle p. Nymsy něco vyzkouším, ale nejde pochopitelně použít vše.
Dále si myslím, že na našem fóru dost často řešíme věci až moc, ale je demokracie a svoboda slova, takže v podstatě vše v pořádku.Prosím, nechme pana Nymsu pracovat a někdy zase se sejděme nad jeho knihou.....
Rád bych všechny upozornil na literaturu M. Bencúra a vědomosti dalších a važme si toho, že tito vzácní lidé nám předávají svoje zkušenosti.Nekritizujme( ikdyž na kritiku má každý právo), ale naslouchejme.
Hlasování: tondabh (+1), Martin Nezbeda (+1), Miroslav Mareš (+1), Rasťo 71 (+1), kurik (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)