Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
30.07.2014, 08:41 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.07.2014 09:10 AM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #51
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Myslím že správný postup je tento
1. Knížku koupit
2. Knížku přečíst
3. Přemýšlet o věcech, které autor napsal a eventuálně o nich diskutovat
4. Připravit si otázky a dojet za autorem, podívat se na vlastní oči a zeptat se

Nemyslím si že pan Nymsa hlásá, že má bezúdržbová včelstva, ale určitě má pro nás nějaké střípky do mozaiky naší snahy. Osobně se chystám už na bod č. 4 Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 09:48 AM
Příspěvek: #52
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Také se nechci zapojovat do diskuze a iniciativy zde vzešlé. V každém příspěvku je něco pozitivního. Díky za to, že diskutujeme slušně.

Tak tedy, už stálé akce ŠPV jsou nyní v Brně již podruhé a Vilémov na jaře, termín Tonda upřesní, ale počítám zase poslední víkend května, že bude aktuální.
Já počítám zase kolem Mikuláše s kávičkou. Jinak se u mne konaly dva dny otevřených dveří, někdo je využil, jiný ne.
Co ale chci připomenout je etický kodex a také to, že "naše" včelaření není jen o technice, ale především pochopení vztahů ve včelstvu, pak na úle a další technice tolik nezáleží . Další, které zde někdo vzpomenul, je to, že je vše třeba chápat v souvislostech. Např. dřevěná košnice Vaška Smolíka je toho příkladem. Někdo zde napsal, že již ne. Je to zčásti pochopitelné, protože Vašek říkal, že včelaří v oblasti s mírně nadprůměrnou ale vytrvalou snůškou, proto se třeba "jeho" způsob někomu neosvědčil nebo ne tolik, jak očekával, protože to prostě nejde dohromady s jeho stanovištěm, včelou, úlem, provozní metodou a také motivy včelaře. Je třeba vnímat i ten rámec.
Co ale považuji za hodně důležité je to, že účastníci ŠPV jsou ochotni převzít odpovědnost za další vývoj Včely medonosné. To co jsme jí vzali, se snažíme nahradit, vykompenzovat a hlavně se vracíme k pravidlům přírodní selekce a ono to nese výsledky. Víc to netřeba komentovat, ale to, že pan Wurm přijel sám od sebe do Vilémova, o něčem hovoří (přijet v plné sezoně někam do neznáma na 2 dny , to musí mít profesionál sakra dobrý důvod ......).
Proto, kolegové, čtěte, navštěvujte, pozdravuje a informujte sebe i ostatní.
Já osobně si myslím, že otevřenost hnutí je jeho velkou předností. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 01:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.07.2014 01:37 PM od tondabh.)
Příspěvek: #53
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(30.07.2014 08:41 AM)jirka.marx napsal(a):  ...Nemyslím si že pan Nymsa hlásá, že má bezúdržbová včelstva...

Trocha osvěžení paměti pro Jiříka, jelikož pan Nymsa opravdu hlásá že má bezúdržbová včelstva, jak vyplývá nejen z jeho dopisů níže uvedených, možná by bylo vhodné se zamyslet nad tím co sám autor knihy píše o ostatních knihách a jaký z toho vyvodil závěr, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.



10.07.2014, 11:15 PM
Příspěvek: #23
MirekMatucha

...Z dopisu cituji:
Tématem bude: Ujednotit si myšlenky a společný postup vedoucí k
samostatným včelstvům. Vrátit včelstva přírodě, kde člověk pouze odebírá
jejich přebytky medu. Teď víme, že to jde. Čím razantnější postup,
vzájemná komunikace, tím rychlejší výsledky...



16.07.2014, 01:02 PM
Příspěvek: #27
MirekMatucha
r
**
... Rozhodl jsem se některé části jeho dopisů zde okopírovat.

Vážený příteli,
i já jsem ve své době (před cca. 40 lety)přečetl hory odborných knih, článků, tisíce názorů a doporučeních. a přiznám se, měl jsem z toho v hlavě pěkný guláš. Naštěstí jsem měl navíc otce, který uměl poradit i názory vytříbit. Nakonec, když jsem zjistil, jak si ti odborníci vymýšlejí nepravdy, tak jsem všechna ta moudra zavřel do skříně a dál se již ptal jen svých včelstev...

...Moje myšlenky jsou teď ale trochu někde jinde. Je možno mít samostatně žijící včelstva. Já to vím, protože jsem si to vlastní praxí ověřil. A Vy to též budete vědět, až si to vlastní praxí ověříte. Zůstává před námi jeden úkol. Vytvořit podmínky pro dospělého jedince. Tedy vytvořit podmínky pro samostatná, trvale vícematečná obří včelstva...
S přátelským pozdravem : Josef Nymsa



... Zakrmí a pak jen čeká. Včelstva nevyžadují žádné ošetřování...... 5, 10, 20 zcela samostatných včelstev, kam bude chodit jen vybírat med....

S přátelským pozdravem : Josef Nymsa
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 01:56 PM
Příspěvek: #54
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ať už tato debata skončí jakýmkoli závěrem, byl bych rád, kdyby případný experimentátor s 2N úly či vícematečnými včelstvy, někde publikoval své výsledky. Opravdu by mne zajímaly výsledky někoho nezávislého v jiných snůškových/klimatických podmínkách.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 04:20 PM
Příspěvek: #55
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Automatické úle, určené iba na zber medu, sú úle Oscara Perona. Perone Automatic, to sú veľmi veľké vertikálne trámikové úle, v ktorých majú včelstvá počas celého roku nastavený rovnako veľký úľový priestor. Metóda Oscara Perona je bezúdržbová. Včeláril v pralesoch Argentíny. Vzhľadom k tomu, že objem úľa je veľký, 280 l, včely sa môžu rozvinúť do "super-kolónie", ktorá má odlišné správanie ako včelstvá v malých úľoch. Plodisko včelstva nie je nikdy otvorené pre akúkoľvek manipuláciu a včelárov priestor - medník - je otvorený raz za rok, v neskorom lete, aby včelár odobral med a potom úľ zmontoval späť do jeho pôvodnej výšky. Úle sú dostatočne priestranné pre včely a včelár ponechá včelstvu dostatok medu, aby prezimovali. V peronovom úli je jasne určený priestor pre včely a pre včelára. Už sú známe aj pokusy včeláriť v týchto úľoch aj s našou európskou včelou.

Hlasování: Václav Návara (+1), terez.c (+1), kurik (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 07:19 PM
Příspěvek: #56
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(11.07.2014 12:15 AM)Pan Nymsa napsal(a):  Tématem bude: Ujednotit si myšlenky a společný postup vedoucí k
samostatným včelstvům. Vrátit včelstva přírodě, kde člověk pouze odebírá
jejich přebytky medu. Teď víme, že to jde. Čím razantnější postup,
vzájemná komunikace, tím rychlejší výsledky.
.
(11.07.2014 12:15 AM)MirekMatucha napsal(a):  Takže budete-li mít někdo zájem v uvedeném termínu na vlastní oči shlédnout bezzásahová včelstva popisovaná v knize...

(29.07.2014 11:54 PM)tondabh napsal(a):  Něco k zamyšlení vám sdělím, aby jste v sobotu nebyli nějak rozrušeni...,


Přátelé, knížku jsem nečetla, tak tu nechci vrčet, ale zde se z mého pohledu psalo o "no treatment". Kdo však dokáže sjednotit naše myšlenky a společný postup je v mých očích Mesiáš(ka), ale do té doby platí moje diktatura: "Příroda přijme jen "no treatment" včelstva. Všechno ostatní je jen jonglování s rozlišnými realitami Wink
Cher
Hlasování: tondabh (+1), Leoš Dvorský (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 09:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.07.2014 09:49 PM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #57
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
3 roky som mal dve bezúdržbové včelstvá. Bez akéhokoľvek zásahu. Bez liečenia, hrabania sa v úli... Každý rok vyrojené, každý rok bez medu, každý rok slabšie a slabšie. Tento rok som z nich urobil umelé roje (zmetence) a vymenil matky. Po vytvorení zmetenca som "cez ne" prehnal Avartin (pre podozrenie z akútnej varoózy). Po kontrole podložky mi bolo jasné, prečo boli také, aké boli. Mať úplne bezúdržbové včelstvo (teda bez akéhokoľvek zásahu) a zároveň mať z neho dlhodobý úžitok, sa podľa môjho názoru nedá (minimálne mne sa to nepodarilo). Dajú sa minimalizovať nepremyslené a zlé zásahy a naopak, maximalizovať zásahy prospešné a vhodné tak (a na prírodných základoch), aby včelstvo bolo zdravé a výkonné. Budúci rok znovu osádzam warre úle a v zime skúsim vyrobiť pár japoncov. Až teraz som pochopil niektoré veci...
Hlasování: tondabh (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 10:02 PM
Příspěvek: #58
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Vítej Jaro, doma je přece jen nejlépe Wink
Hlasování: tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1), Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2014, 10:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.07.2014 10:40 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #59
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(30.07.2014 09:46 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  3 roky som mal dve bezúdržbové včelstvá. Bez akéhokoľvek zásahu. Bez liečenia, hrabania sa v úli... Každý rok vyrojené, každý rok bez medu, každý rok slabšie a slabšie. Tento rok som z nich urobil umelé roje (zmetence) a vymenil matky. Po vytvorení zmetenca som "cez ne" prehnal Avartin (pre podozrenie z akútnej varoózy). Po kontrole podložky mi bolo jasné, prečo boli také, aké boli. Mať úplne bezúdržbové včelstvo (teda bez akéhokoľvek zásahu) a zároveň mať z neho dlhodobý úžitok, sa podľa môjho názoru nedá (minimálne mne sa to nepodarilo). Dajú sa minimalizovať nepremyslené a zlé zásahy a naopak, maximalizovať zásahy prospešné a vhodné tak (a na prírodných základoch), aby včelstvo bolo zdravé a výkonné. Budúci rok znovu osádzam warre úle a v zime skúsim vyrobiť pár japoncov. Až teraz som pochopil niektoré veci...

Jaro, v tom případě jsi neměl v žádném případě bezúdržbová včelstva, protože k tomu, aby prosperovala nebo vůbec přežila, potřebovala tu údržbu. Včelaření není o technice, ale o pochopení vztahů a také o tom, že jsme jako lidé nadělali spoustu škody právě tím, že udržujeme a dokonce za dotace množíme to, co by v přírodě normálně nepřežilo, natož aby vydrželo třeba vyšší infekční tlak, který na svých včelínech a včelnicích vytváříme. Není to o názvech, ale o podstatě. To je právě ta naše odpovědnost za další vývoj včely medonosné. Pod pojmem bezúdržbové včelstvo si každý předstaněco jiného. Někdo, že nemusí dělat vůbec nic, jiný třeba to, že se nemusí starat o řešení rojové nálady, atd, atd. Neznamená to ale, že vhodnými zásahy nepřipravíme včelstvu situaci, která mu třeba umožní využít lépe snůšku (třeba tak, že mu nadstavím nástavek souší). Vše se musí ale s citem a tak, aby to napodobovalo to, co má včelstvo již geneticky dáno, tedy s empatií, citem a samozřejmě znalostí, to v knížkách nenajdeš a musíš si tím projít sám. Zkušenost je nepřenositelná, teorii si dnes nastuduje nebo najde každý. Mimochodem i to je důvod, proč doporučujeme každému, aby měl třeba to warréčko, japonce.... aby pochopil nebo alespoň narazil na to, co v normálních úlech prostě vidět nemůže a tak ani nemůže včely správně vést. Třeba architektura díle je pro včely tak zásadní, že ovlivňuje mnohé. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2014, 12:31 AM
Příspěvek: #60
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Vážení přátelé, zbytečně se dohadujeme o slovíčkách. - bezúdržbové či bezzásahové. přírodní či alternativní, fanatické či hysterické,... Vždyť o to vůbec nejde. Příště dáme uvozovky " " a bude to hned znít jinak.

Někdo má jiný názor. Snaží se ho lidem sdělit. Někdo si zřídí blog na internetu, někdo napíše knihu, někdo se snaží přednášet,...a tak svoje názory rozšiřovat.

Knihu jsem přečetl a hned mě bylo jasné, že to chci vidět na vlastní oči. Což se mně při přečtení Brennera, různých metodik včelaření různých systémů či některých jiných alternativních pokusů nestalo. Proto se tam jedu podívat. Abych tam neotravoval sám, oslovil jsem už diskutující na tomto vlákně. Ti co kniha zaujala, jedou. Třeba budeme zklamaní, třeba nadšení.

Jedna z hlavních myšlenek autora je, že chováme jen včelí miminka, a že dospělá včelstva vypadají jinak. Je-li to pravda, je možné, že varoáza je jen včelí dětská nemoc. Nebylo -li by v lidské populaci dospělých, taky by lidstvo neznalo artrozu a rakovinu prostaty, ale jen spalničky a příušnice. A ty dětské nemoci jsou nakažlivé a dítě mohou i zdecimovat... Ale možná taky ne. Dopředu to neví nikdo.

Další z myšlenek je umístění úlů. Je-li to tak jak se píše v knize, tak fotky sluncem rozpálených úlů obsypaných včelama s popiskem, jak se včely pěkně sluní, vypadají spíš jak evakuace obyvatel paneláku při požáru hlavního schodiště. Pozoruji, že v dnešních horkých dnech se na slunci kromě much žádný hmyz nevyskytuje. Ale když zajdu do mokrého lesíka za barákem, tak tam to hmyzem jen hučí. Budeme možná muset přijmout, že jsme to do teď dělali špatně. Ale možná taky ne.

Ani další zdůrazňované důležitosti v knize - prostor, nevrtání se ve včelstvech, volná stavba, umožnění včelstvu si samo regulovat prostředí v úlu, jednoduchost úlů, přírodní materiál... nejsou neznámé témata na tomto foru.

Zatím se tedy pouze jedná o nalezení nejpřirozenějšího prostředí pro včelstvo. Když uvidím, že se těm včelkám v těch úlech daří, vyzkouším doma, porovnám se všema ostatníma. Možná zachovám, možná taky ne. Zatím mě tato metodika více zaujala, než různé metodiky prohazování různých nástavků a rámků různých úlů v různou dobu z různých důvodů. A proto se jedu sám přesvědčit.

A teď žhavé téma jedy.
V knize se doporučuje fumigovat v listopadu, když tam není plod. To však na foru také. Jenže tady se doporučuje použít KM. Tak v čem je problém. Dám tam v listopadu KM a hned budu "přírodní". A možná to vyřeším úplně jinak.
Neznáme k tématu zatím názor autora, třeba to zatím neřešil, třeba to jen píše v knize a třeba to má vyřešené,.. kdo z vás písemně přizná, když mu přijde veterinární správa, že nedodržuje jejich přikázání?

A na závěr jen připojím část dopisu, který mi dnes autor napsal trochu v rozpacích nad probíhající diskuzi nečtenářů

20 let mi bylo umožněno dívat se, jak včelstva asimilují nové podmínky. Jak se postupně ozdravují a sílí. Jak se sama dokáží trvale vypořádat s nosemou, úplavicí, vápněním plodu. Jak bouřlivé jarní prolety s pokáleným česnem a přední stranou úlu se postupně mění v normální vyletování, jako by včelstva vůbec žádnou zimu neprodělala. Jak včelstva s každou samovolnou výměnou matek sílí. Jak středně silná včelstva postupně dohánějí ta nejsilnější až do vyrovnání. Posledních 15 let jsem neměl včelstva 1/3 slabá nebo uhynulá, 1/3 průměrná a 1/3 silná, což je běžné, ale pouze vyrovnaná silná včelstva s nulovým úhynem. Rojení jsem za celých 25 let nezaznamenal, ani náznak.
Víte, je to nádherný pocit pozorovat včelstva, jejich postupný vývoj, růst, kterým jsem vlastně nic, než jen před 25 lety vytvořil stabilní prostor a stanoviště. Na začátku jsem jim vytvořil prostor pro stavbu plástů 86x65cm. ten jim byl postupně malý. Vyrobil jsem tedy nové úly pro stavbu plástů 90x67. Teď pozoruji, že i ten je jim malý. Budu muset vyrobit úly pro stavbu plástů 105x 80cm. Nevím, kam až včelstva porostou a jaký požadavek na mě budou mít, ale rozhodně jim vyhovím. Mým úmyslem bylo jen se podělit o své zážitky s jinými včelaři a umožnit jim stejná úchvatná pozorování postupně se vyvíjejících včelstev z našich člověkem zmrzačených včelstvíček.


Nic po nás nechce. Jen napsal knihu k zamyšlení.
M.M.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)