Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
06.07.2014, 12:39 PM
Příspěvek: #21
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Knížku jsem přečetl a jsem z ní nadšen. Tak mne napadlo, neznáte náhodou někdo pana Nymsu osobně ? Myslím, že by se tady našlo pár lidí, kteří by se k němu na včely a na "pokec" zajelo rádo podívat, pokud by pan Nymsa souhlasil.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2014, 06:34 PM
Příspěvek: #22
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Zrovna dnes jsem zalepil dopis panu Nymsovi s dotazem na možnost návštěvy pro mě jako jednotlivce či snad i pro více účastníků hnutí. Takže uvidíme zda přijde odpověď. Určitě budu referovat.
Mám-li správnou adresu, tak nejblíž má k němu tachovák Tonda. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2014, 12:15 AM
Příspěvek: #23
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Správná adresa to byla. Pan Nymsa mně dnes odepsal a navrhuje termín návštěvy na sobotu 2.8. či neděli 3.8. Bydlí kousek od Tachova, pár kilometrů od Tondovo farmy Vilémov. Teď mě napadlo, že nevím, zda tam má i ty včely.Huh Snad jo.

Z dopisu cituji:
"člověče zlatá, Vy chcete jet opravdu takovou dálku jen na nějaký
pohovor? No dobrá. Nejsem proti. Čím víc Vás bude, tím lépe.
Tématem bude: Ujednotit si myšlenky a společný postup vedoucí k
samostatným včelstvům. Vrátit včelstva přírodě, kde člověk pouze odebírá
jejich přebytky medu. Teď víme, že to jde. Čím razantnější postup,
vzájemná komunikace, tím rychlejší výsledky.

Takže budete-li mít někdo zájem v uvedeném termínu na vlastní oči shlédnout bezzásahová včelstva popisovaná v knize a podiskutovat s autorem, prosím o předběžnou informaci. A který termín by se hodil víc. Podle zájmu bych pak dohodl jeden konkrétní termín. Můj mail kchalupa@iol.cz
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2014, 03:48 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.07.2014 03:49 PM od Stanislav Rataj.)
Příspěvek: #24
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Za mne jedině neděle 3.8., pokud se do té doby vůbec stihnu vrátit, sobotu 2.8. nedám určitě Sad

Pro objednatele knížek: knížky na slovensko / německo už mám doma a dneska snad pošlu, pokud bych se nedostal, tak nejpozději v pondělí. Příští týden to máte doma.
Hlasování: Rasťo 71 (+1), liptaka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2014, 11:11 AM
Příspěvek: #25
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
No jo, jestli ten termín navržený panem Nymsou 2 či 3.8 není moc blízký? Hodně účastníků si knihu možná ještě ani nekoupilo. Ale pár zájemců už napsalo, takže to setkání realizujeme a když nyní pana Nymsu "neznechutíme", tak třeba ještě k nějakému dalšímu setkání svolí.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2014, 07:20 PM
Příspěvek: #26
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak hlásím, že nedám ani tu neděli, zkontroloval jsem rozvrh se svým manažerem volného času (=manželkou) a nejsme ještě v ČR. Ale pokud by to bylo jindy, rád bych se přidal. Otázkou je, kdy, protože i tak na tom nejsem s těmi víkendy zrovna ideálně.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2014, 02:02 PM
Příspěvek: #27
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Při korespondenci s panem Nymsou ohledně návštěvy zaznělo několik zajímavých názorů. Napsal jsem mu něco o sobě a o "Šanci" zaslal odkaz na forum, teze a kodex. Rozhodl jsem se některé části jeho dopisů zde okopírovat.

Vážený příteli,
i já jsem ve své době (před cca. 40 lety)přečetl hory odborných knih, článků, tisíce názorů a doporučeních. a přiznám se, měl jsem z toho v hlavě pěkný guláš. Naštěstí jsem měl navíc otce, který uměl poradit i názory vytříbit. Nakonec, když jsem zjistil, jak si ti odborníci vymýšlejí nepravdy, tak jsem všechna ta moudra zavřel do skříně a dál se již ptal jen svých včelstev.
Přečetl jsem některé články a polemiky ze stránek "Šance pro včely". Připomnělo mi to má klukovská léta, kdy k nám jezdily desítky včelařů a vedly nekonečné diskuse, vyprávění svých příhod a výměny názorů. Jak pozoruji, nic se za těch 50 let moc nezměnilo. No, jsem holt sentimentální dědek.
Medná kráva : Před lety jsem četl o neckách. To jsou jen takové včelařské kuriozity. Jako třeba med, který Vám včely nanesou rovnou do sklenice a pod. Pozor, má teplou stavbu a malou plástovou plochu. To mi moje včeličky odmítly.
Trochu Vám poradím :O vhodném úle nehledejte odpověď u lidí, ale jen u včelstev. Ta v tom úle žijí a jsou schopna si jej sama vybrat. Vyrobte pár úlů, rozestavte a uvidíte. Když se Vám v průběhu 10 let vrojí samovolně do těchto úlů alespoň 4-5 rojů, tak včelstvům vyhovují. Já jsem pro srovnání nechal jeden klasický úl (vnitřní rozměr 43x43cm) stát na zahradě. Za 27let mi do něj nevletěl ani jeden roj.
Moje myšlenky jsou teď ale trochu někde jinde. Je možno mít samostatně žijící včelstva. Já to vím, protože jsem si to vlastní praxí ověřil. A Vy to též budete vědět, až si to vlastní praxí ověříte. Zůstává před námi jeden úkol. Vytvořit podmínky pro dospělého jedince. Tedy vytvořit podmínky pro samostatná, trvale vícematečná obří včelstva. Možná se toho nedožiji, ale Vy rozhodně ano. Včelaři byli vždy velice zvídaví lidé.

S přátelským pozdravem : Josef Nymsa


úryvek z mého dalšího dopisu:
.........přispěvatelé do "Šance pro včely" jsou hledači cesty, kteří cítí, že ty cesty konvenčního včelaření jsou slepé a tak někteří hledají cestu v historii, někteří ve volné stavbě, někteří v boji s kleštíkem,... Vy svojí knihou učiníte pravděpodobně velký posun v jejich myšlení. Otázka je, jestli to samé budou mít konvenční včelaři. Jak píšete, úspěšnost přežití včelstev tří let je 10 - 20% a nevím, zda včelař bude chtít obětovat těch 80 %.

Vážený příteli,
my si vůbec nerozumíme. Jste strašně netrpělivý! Naši předkové po staletí včelstva znásilňovala a degenerovala. Nelze vše vrátit během několika let.
Tohle je proces generační. Nikdo na nikom nechce, a já již vůbec ne, aby obětoval jediné své včelstvo. Včelař prostě jen vyrobí 2,3,-5 úlů a postaví je někam do chladného lesa. Do těchto úlů vlétnou zatoulané roje nebo když nebude chtít čekat, tak některé osadí nějakým svým rojem. Zakrmí a pak jen čeká. Včelstva nevyžadují žádné ošetřování. Když některé 3.-4. rokem uhyne, nic se neděje dalším rokem ho jiný zatoulaný roj nahradí. Takže o žádné masivní stěhování včelstev vůbec nejde, ani jít nemůže. To bychom na to pěkně všichni doplatili. Ještě desítky let se bude muset včelařit klasickým způsobem, jen s tím rozdílem, že starý včelař předá svému nástupci vedle svých 20,50, 150 včelstev i 5, 10, 20 zcela samostatných včelstev, kam bude chodit jen vybírat med.

S přátelským pozdravem : Josef Nymsa
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2014, 02:50 PM
Příspěvek: #28
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Já napsal:
...je možné, že vidím vše moc jednoduše. Vy počítáte, že včelař "nastraží" Váš N2 a včely ho osadí samy. To já zas tak moc nepředpokládal, i když to v knize zmiňujete. Já to bral tak, že část svých včelstev včelař přenese do N2 a bude se klepat, zda přežijí rok 2017.

Pan Nymsa odpovídá:
Vážený příteli,
vidím, že některé pasáže byly chybně pochopeny, proto si Vás dovoluji pořádat o zveřejnění upřesnění všem včelařům na Vašich stránkách.
1) Prvý prototyp úlu 2N vznikl z úlu "Malé T". Ten vyrobil můj otec v roce 1969 z klasického úlu o základně 43x43cm,kde plodiště bylo osazeno 11rámky 42x32cm a medným nástavkem s rámky 42x15cm. Včelstva plodovala na 7 rámcích v plodišti a krajní zanášela medem. V té době neměl medomet na vytočení rámků 42x32, proto nahradil tyto rámky rámky 42x15cm a volný prostor vyplnil truhlíky. Tak vznikl tvar "T". Tedy čistě z hamižných důvodů včelaře, nikoli z potřeb včelstva. Ze stejných hamižných důvodů jsem tento úl použil pro výrobu prvého prototypu 2N úlu. Stalo se ale, že včelstva (roje) tento úl asimilovala, tedy uznala za vyhovující svým opakovaným vrojováním a zároveň se z těchto úlů nerojila. Jedná se prvou verzi ! Nikdo netvrdí, že je ideální a konečná.
2) Před 5 lety jsem vytvořil druhou verzi. Má již tvar ležatého kvádru s rozměry : 90x32x67cm na 8 rámků plodišťových 47x67cm v přední části a s horním česnem. (Též uvádím v knize.) Mohu potvrdit, že včelstva z těchto úlů se ani jednou nevyrojila. Nemohu potvrdit ale běžná samovolná vrojení do těchto úlů. Zaznamenal jsem prvou samostatnou vícematečnost i rychlejší rozvoj. Svou roli hraje horní česno i celistvá plástová plocha, nerozdělovaná rámečky a včelí mezerou. Je jednoznačné, že sílu včelstva určuje celistvá plástová plocha plodišťových plástů. V tomto případě je to 47x67cm. Může být vyšší, nikoli nižší. Počet plástů jsem volil podle stavby včelstva v boudě. Zadní, čistě medný prostor je zcela v kompetenci včelaře. Může jej osadit jedním, či vícevrstvým nástavkem dle místních snůškových podmínek. Měl by mít vždy kapacitu maximální jedné snůšky.

3) Již v knize jsem varoval před včelaři, kteří nabyli dojmu, že stačí přeložit svá včelstva do úlů 2N a získají tak samostatná nesmrtelná včelstva. Tak jednoduché to rozhodně není. Není možnost zvrátit staletou degeneraci včelstev ze dne na den. Přeložením včelstev do 2N úlů v lese získáme nerojivost a samovolnou výměnu kvantitativně nedostatečných matek na nové prostory úlu bez omezení plodování. Nic víc.

Současný běžný způsob včelaření je založen na pravidelných kontrolách včelstev na rojení. Najde-li včelař zakladené rojové matečníky, zamáčkne starou matku, ponechá ve včelstvu jeden matečník a ostatní zužitkuje ve svých slabých včelstvech. Tak provádí obnovu matek. V odborných knihách se dočteme, že včelař musí obnovovat matky vždy po 2 produktivním roce.Tady ale žádné rojové matečníky nenajde. Veškeré tyto úkony jsou anulovány. Tady je čistě na včelstvu, aby poznalo, kdy si má samo vyměnit svou matku. Včelstvo ale neumí rozpoznat stáří, ani opotřebovanost své matky. On to neumí ani člověk. Včelstvo ale umí rozpoznat vykladení matky a včas a ve vhodnou dobu si zajistit její výměnu. V jejich světě totiž matka vždy přežívala své vykladení. Svou neznalostí a chovem mate z dělničího plodu, inseminací a křížením umožnil člověk život matkám neschopných přežívat své vykladení, a tím způsobil plnou závislost včelstev na jeho konání. Napříč všem těmto doporučovaným, jedině možným alternativám jsem zjistil, že žijí stále včelstva s matkami schopných přežít své vykladení a navíc jsou schopna si tuto vlast přenášet generačně. To je nesmrtelná včelstva, přežívající celé generace včelařů. Myslím si, že to již za pokus stojí.

S přátelským pozdravem : Josef Nymsa
Hlasování: Jan Hucko (+1), Aleš Molčík (+1), Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2014, 02:18 PM
Příspěvek: #29
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak a přátelé kdy je termín návštěvy a jaká je přesná adresa???

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2014, 11:51 PM
Příspěvek: #30
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak dnes ráno mně bylo potvrzeno, že návštěva bude moci proběhnout v sobotu 2.8. odpoledne. Navrhl jsem sraz na místě v jednu hodinu. To bylo také panem Nymsou odsouhlaseno. Když by těch 13.00 byl pro někoho problém, můžem prodiskutovat a případně posunout.
Adresu bych tady nerad zveřejňoval, pošlu ji každému kdo mně potvrdí účast na mail kchalupa@iol.cz Sice jsem ji vypátral docela snadno, ale nemám souhlas od p. Nymsy na zveřejnění. A taky bych chtěl mít trochu přehled o počtech - p Nymsa má trochu strach aby měl dost hrnečků na kafe Smile
M.M.
Hlasování: ondrej (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)