Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Příprava včel na zimu
16.10.2014, 03:24 PM
Příspěvek: #1
Příprava včel na zimu
Takže jak vlastně připravit včelky na zimu? V kolika nastávcích, s jakým množstvím zásob mají zajištěné příjemné zimování? Péče o včely na jaře či v létě je vlastně snadná, ale udělat vše, co je nutné pro zdárné přezimování, to je už jiný level. Už jen odhadnout, jak silné včelstvo je dostatečně silné a jakým způsobem spojit ta slabá včelstva je pro nás začátečníky výzva.
Inspiraci jak na to můžeme načerpat zde:

Stránky Leoše Dvorského http://dvorsky.leos.sweb.cz/ otázky a odpovědi, konkrétně čísla otázek:1, 11, 12, 57, 72, 73, 85, 86, 87, 110, 111, 139, 140, 178, 215, 220, 221, 222, 223, 230, 235
PS: včera jsem se na stránkách Václava Smolíka dočetla, že je Leoš včelařský bůh (myslím si to taky), takže jeho rady si opravdu pečlivě prostudujte a následně prověřte v praxi, každý z nás má unikátní podmínky, co funguje ve Vašich podmínká a Vašim včelám zjistíte jen Vy...

Na blogu Milana Bencúra http://www.nasapravda.blogspot.sk je taky mnoho inspirace, konkrétně třeba tady:
http://www.nasapravda.blogspot.sk/2013/0...elara.html
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 07:09 PM
Příspěvek: #2
RE: Příprava včel na zimu
Je hezké , jak zdatně jsou navštěvovány stránky začátečníků ale, mám prvý začátečnický dotaz :
1) Ráno včelky začínají létat pokud je teplota přes 12st. C
odpoledne již od 15 hod. polevují v letu i když je teplota přes 16st C je to tak normální ?
2) V podmetu se večer již nezdržuj, ani je nezahlédnu na spodku rámků , to již secvičují zimní chomáč ?
Jindřich

Jindřich
Hlasování: Debora (+1), MajaSk (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 08:20 PM
Příspěvek: #3
RE: Příprava včel na zimu
Mám odpozorováno, že jsou stále stejná včelstva co vyletují i při 6°C a jiná dostane ven až teplota nad 10°C. Snad v tom hraje roli i genetika. Včely v podmetu v této době už nejsou a jsou staženy, jednak postupně odumírají letní včely a druhák smrsknutý chomáč šetří teplem.
Hlasování: Debora (+1), MajaSk (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 08:20 PM
Příspěvek: #4
RE: Příprava včel na zimu
(16.10.2014 07:09 PM)Jindřich napsal(a):  Je hezké , jak zdatně jsou navštěvovány stránky začátečníků ale, mám prvý začátečnický dotaz :
1) Ráno včelky začínají létat pokud je teplota přes 12st. C
odpoledne již od 15 hod. polevují v letu i když je teplota přes 16st C je to tak normální ?
2) V podmetu se večer již nezdržuj, ani je nezahlédnu na spodku rámků , to již secvičují zimní chomáč ?
Jindřich

Jindro, klid. Je to normální u mně to bývá často tak, že v polovině října se ještě proletí a pak ne až do půli března. Tak už moc dní mít nebudou. Pamatuj, včelařská sezona je krátká, duben, květen, červen, zima. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 08:25 PM
Příspěvek: #5
RE: Příprava včel na zimu
Letos ještě březen Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 11:52 PM
Příspěvek: #6
RE: Příprava včel na zimu
Čtyři úly vedle sebe. Na všechny stejně začíná svítit slunce a stejně tak je i opouští. Přesto aktivita na jednotlivých úlech je různá. Na jednom je živo, na druhém mrtvo. O hodinu později je tomu třeba naopak. Není stejných včelstev, není stejných lidí.
Hlasování: Ali (+1), Debora (+1), goro (+1), schützmeister (+1), MajaSk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2014, 12:10 AM
Příspěvek: #7
RE: Příprava včel na zimu
Mám vedle sebe 3 warrečka, v nich letošní oddělky stejného původu, všechny mají dva nástavky, ve jedny z nich mají chomáč hlavně v dolním nástavku a ve dvou se drží nahoře...
Hlasování: Ali (+1), Debora (+1), MajaSk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2014, 12:52 PM
Příspěvek: #8
RE: Příprava včel na zimu -- Vd
Jindro, klid. Je to normální u mně to bývá často tak, že v polovině října se ještě proletí a pak ne až do půli března. Tak už moc dní mít nebudou. Pamatuj, včelařská sezona je krátká, duben, květen, červen, zima. LD
[/quote]

Leoši děkuji za uklidnění :
LD stránkách:
Dotaz č. 244
Téma: Varroáza
Co si myslíte o ošetření ( SMYV ) práškovým cukrem? ---?
Odpověď:
V bezplodovém období jako je listopad, únor začátek března je určitě dobrým řešením.
1) NEMÁ VYRUŠOVÁNÍ VČEL V LISTOPADU - ÚNORU NEGATIVNÍ DOPAD
2) NĚKDE JSEM VIDĚL ZPŮSOB SMYVU MOUČKOVÝM CUKREM VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ VČEL V ROJÁČKU, JE NĚKDE POPSÁN POSTUP VČETNĚ NÁSLEDNÉHO VYHODNOCENÍ NAPADENÍ Vd A JDE TO POUŽÍT V LISTOPAD -- UNOR ?
Pokud takto včelstvu část Vd bez chemie odeberu, tak mne to jako EKO zásah proti Vd zajímá.
Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2014, 12:55 PM
Příspěvek: #9
RE: Příprava včel na zimu
(16.10.2014 08:20 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Mám odpozorováno, že jsou stále stejná včelstva co vyletují i při 6°C a jiná dostane ven až teplota nad 10°C. Snad v tom hraje roli i genetika. Včely v podmetu v této době už nejsou a jsou staženy,
Jo , na zimování to vliv nemá, ale co jsem odpozoroval celkově, ty které mě lítaj už při 4st se i teď drží v podmetu a brání jak čerti a v sezoně se první rojí a donesou nejvíc medu a není s nima žádná párce - mimo doby rojení.
Ty líné a pomalé zase nemají toliko roztočů, ale maj problém z vosama, většinou.
Ryzí genetika, zůstavají takové po mnoho generací.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2014, 02:02 PM
Příspěvek: #10
RE: Příprava včel na zimu
(17.10.2014 12:52 PM)Jindřich napsal(a):  Jindro, klid. Je to normální u mně to bývá často tak, že v polovině října se ještě proletí a pak ne až do půli března. Tak už moc dní mít nebudou. Pamatuj, včelařská sezona je krátká, duben, květen, červen, zima. LD

Leoši děkuji za uklidnění :
LD stránkách:
Dotaz č. 244
Téma: Varroáza
Co si myslíte o ošetření ( SMYV ) práškovým cukrem? ---?
Odpověď:
V bezplodovém období jako je listopad, únor začátek března je určitě dobrým řešením.
1) NEMÁ VYRUŠOVÁNÍ VČEL V LISTOPADU - ÚNORU NEGATIVNÍ DOPAD
2) NĚKDE JSEM VIDĚL ZPŮSOB SMYVU MOUČKOVÝM CUKREM VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ VČEL V ROJÁČKU, JE NĚKDE POPSÁN POSTUP VČETNĚ NÁSLEDNÉHO VYHODNOCENÍ NAPADENÍ Vd A JDE TO POUŽÍT V LISTOPAD -- UNOR ?
Pokud takto včelstvu část Vd bez chemie odeberu, tak mne to jako EKO zásah proti Vd zajímá.
Jindřich
[/quote]
Jindřichu KLID je KLID vymýšlíš fakt pí.....Big Grin, myslíš, že vysypat komplet zimní chumáč do rojáku, oblažit je moučkovým cukrem a zase nasypat do úlu by jim pomohlo????

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)