Forum Šance pro včely
Příprava včel na zimu - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Příprava včel na zimu (/tema-Priprava-vcel-na-zimu)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Příprava včel na zimu - terez.c - 16.10.2014 03:24 PM

Takže jak vlastně připravit včelky na zimu? V kolika nastávcích, s jakým množstvím zásob mají zajištěné příjemné zimování? Péče o včely na jaře či v létě je vlastně snadná, ale udělat vše, co je nutné pro zdárné přezimování, to je už jiný level. Už jen odhadnout, jak silné včelstvo je dostatečně silné a jakým způsobem spojit ta slabá včelstva je pro nás začátečníky výzva.
Inspiraci jak na to můžeme načerpat zde:

Stránky Leoše Dvorského http://dvorsky.leos.sweb.cz/ otázky a odpovědi, konkrétně čísla otázek:1, 11, 12, 57, 72, 73, 85, 86, 87, 110, 111, 139, 140, 178, 215, 220, 221, 222, 223, 230, 235
PS: včera jsem se na stránkách Václava Smolíka dočetla, že je Leoš včelařský bůh (myslím si to taky), takže jeho rady si opravdu pečlivě prostudujte a následně prověřte v praxi, každý z nás má unikátní podmínky, co funguje ve Vašich podmínká a Vašim včelám zjistíte jen Vy...

Na blogu Milana Bencúra http://www.nasapravda.blogspot.sk je taky mnoho inspirace, konkrétně třeba tady:
http://www.nasapravda.blogspot.sk/2013/07/novy-rok-vcelara.html


RE: Příprava včel na zimu - Jindřich Šafránek - 16.10.2014 07:09 PM

Je hezké , jak zdatně jsou navštěvovány stránky začátečníků ale, mám prvý začátečnický dotaz :
1) Ráno včelky začínají létat pokud je teplota přes 12st. C
odpoledne již od 15 hod. polevují v letu i když je teplota přes 16st C je to tak normální ?
2) V podmetu se večer již nezdržuj, ani je nezahlédnu na spodku rámků , to již secvičují zimní chomáč ?
Jindřich


RE: Příprava včel na zimu - Aleš Molčík - 16.10.2014 08:20 PM

Mám odpozorováno, že jsou stále stejná včelstva co vyletují i při 6°C a jiná dostane ven až teplota nad 10°C. Snad v tom hraje roli i genetika. Včely v podmetu v této době už nejsou a jsou staženy, jednak postupně odumírají letní včely a druhák smrsknutý chomáč šetří teplem.


RE: Příprava včel na zimu - Leoš Dvorský - 16.10.2014 08:20 PM

(16.10.2014 07:09 PM)Jindřich napsal(a):  Je hezké , jak zdatně jsou navštěvovány stránky začátečníků ale, mám prvý začátečnický dotaz :
1) Ráno včelky začínají létat pokud je teplota přes 12st. C
odpoledne již od 15 hod. polevují v letu i když je teplota přes 16st C je to tak normální ?
2) V podmetu se večer již nezdržuj, ani je nezahlédnu na spodku rámků , to již secvičují zimní chomáč ?
Jindřich

Jindro, klid. Je to normální u mně to bývá často tak, že v polovině října se ještě proletí a pak ne až do půli března. Tak už moc dní mít nebudou. Pamatuj, včelařská sezona je krátká, duben, květen, červen, zima. LD


RE: Příprava včel na zimu - Jiří Marx - 16.10.2014 08:25 PM

Letos ještě březen Smile


RE: Příprava včel na zimu - Crha Karel - 16.10.2014 11:52 PM

Čtyři úly vedle sebe. Na všechny stejně začíná svítit slunce a stejně tak je i opouští. Přesto aktivita na jednotlivých úlech je různá. Na jednom je živo, na druhém mrtvo. O hodinu později je tomu třeba naopak. Není stejných včelstev, není stejných lidí.


RE: Příprava včel na zimu - terez.c - 17.10.2014 12:10 AM

Mám vedle sebe 3 warrečka, v nich letošní oddělky stejného původu, všechny mají dva nástavky, ve jedny z nich mají chomáč hlavně v dolním nástavku a ve dvou se drží nahoře...


RE: Příprava včel na zimu -- Vd - Jindřich Šafránek - 17.10.2014 12:52 PM

Jindro, klid. Je to normální u mně to bývá často tak, že v polovině října se ještě proletí a pak ne až do půli března. Tak už moc dní mít nebudou. Pamatuj, včelařská sezona je krátká, duben, květen, červen, zima. LD
[/quote]

Leoši děkuji za uklidnění :
LD stránkách:
Dotaz č. 244
Téma: Varroáza
Co si myslíte o ošetření ( SMYV ) práškovým cukrem? ---?
Odpověď:
V bezplodovém období jako je listopad, únor začátek března je určitě dobrým řešením.
1) NEMÁ VYRUŠOVÁNÍ VČEL V LISTOPADU - ÚNORU NEGATIVNÍ DOPAD
2) NĚKDE JSEM VIDĚL ZPŮSOB SMYVU MOUČKOVÝM CUKREM VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ VČEL V ROJÁČKU, JE NĚKDE POPSÁN POSTUP VČETNĚ NÁSLEDNÉHO VYHODNOCENÍ NAPADENÍ Vd A JDE TO POUŽÍT V LISTOPAD -- UNOR ?
Pokud takto včelstvu část Vd bez chemie odeberu, tak mne to jako EKO zásah proti Vd zajímá.
Jindřich


RE: Příprava včel na zimu - schützmeister - 17.10.2014 12:55 PM

(16.10.2014 08:20 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Mám odpozorováno, že jsou stále stejná včelstva co vyletují i při 6°C a jiná dostane ven až teplota nad 10°C. Snad v tom hraje roli i genetika. Včely v podmetu v této době už nejsou a jsou staženy,
Jo , na zimování to vliv nemá, ale co jsem odpozoroval celkově, ty které mě lítaj už při 4st se i teď drží v podmetu a brání jak čerti a v sezoně se první rojí a donesou nejvíc medu a není s nima žádná párce - mimo doby rojení.
Ty líné a pomalé zase nemají toliko roztočů, ale maj problém z vosama, většinou.
Ryzí genetika, zůstavají takové po mnoho generací.


RE: Příprava včel na zimu - Jiří Marx - 17.10.2014 02:02 PM

(17.10.2014 12:52 PM)Jindřich napsal(a):  Jindro, klid. Je to normální u mně to bývá často tak, že v polovině října se ještě proletí a pak ne až do půli března. Tak už moc dní mít nebudou. Pamatuj, včelařská sezona je krátká, duben, květen, červen, zima. LD

Leoši děkuji za uklidnění :
LD stránkách:
Dotaz č. 244
Téma: Varroáza
Co si myslíte o ošetření ( SMYV ) práškovým cukrem? ---?
Odpověď:
V bezplodovém období jako je listopad, únor začátek března je určitě dobrým řešením.
1) NEMÁ VYRUŠOVÁNÍ VČEL V LISTOPADU - ÚNORU NEGATIVNÍ DOPAD
2) NĚKDE JSEM VIDĚL ZPŮSOB SMYVU MOUČKOVÝM CUKREM VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ VČEL V ROJÁČKU, JE NĚKDE POPSÁN POSTUP VČETNĚ NÁSLEDNÉHO VYHODNOCENÍ NAPADENÍ Vd A JDE TO POUŽÍT V LISTOPAD -- UNOR ?
Pokud takto včelstvu část Vd bez chemie odeberu, tak mne to jako EKO zásah proti Vd zajímá.
Jindřich
[/quote]
Jindřichu KLID je KLID vymýšlíš fakt pí.....Big Grin, myslíš, že vysypat komplet zimní chumáč do rojáku, oblažit je moučkovým cukrem a zase nasypat do úlu by jim pomohlo????