Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Příprava včel na zimu
18.04.2024, 07:14 PM
Příspěvek: #21
RE: Příprava včel na zimu
Dobrý deň
Chcel by som skúsiť prvý krát zimovať na mede. Včelárim na B10 neizolovaný,
Uvažujme pred rozkvitnutím lipy zhodiť medník tak aby všetky zásoby nanosili do plodiska. Mam však obavu či nebude matka obmedzená natoľko aby mala kde klásť a vychovať zimnú generáciu. Alebo si to vedia včely ukorigovať a v prípade dostatku zásob prestanú nektár nosiť?
Ďakujem za rady , typy názory.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.04.2024, 11:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.04.2024 11:05 PM od Rastislav Rosa.)
Příspěvek: #22
RE: Příprava včel na zimu
V skratke v heslách:
1. Keď zimujem produkčné včelstvo na VN (Čechoslovák) je spravidla na 4 VN ( v mojich podmienkach) . Horný N plný medu (jarný med), tretí N cca z polovice medu, ...
2. Nepoznám, resp. včely nepoznajú plodisko a medník, pre ne je to jeden priestor.
3. Nikto im v prírode priestor nezmenšuje. Zásadným zmenšením priestoru, znížia svoj početný stav do zimy, ...
4. Ako vieš, že bude lipa medovať?
5. STRES (najväčší zabiják imunity) = Odobraním prakticky všetkých zásob pred neistou poslednou znáškou uštedríš včelstvu ... , preštuduj si mednú komoru na stránkach LD (a vlastne všetko)
https://jjvcela.cz/LD/index.htm
6. Nepoznám tvoje prírodné (znáškové) podmienky, stav včelstva, ... (a teda z toho vyplývajúce skutočnosti, a tiež adresne poradiť, ...)
7. ...

Z príspevku nepriamo vyplýva, že včeláriš dvojpriestorovo, možno s materskou mriežkou, takto však nikdy nedosiahneš "rovnováhu vo včelstve", a to je alfa a omega ...

Takže po lopate, okamžite treba rozšíriť včelstvo o N so súšami alebo stavebný N (teraz je obdobie stavby) medzi zásoby (medník) a plodisko (a keď sú len na 2 N aj pod plodisko stavebný N, ale to už je teraz asi aj tak neskoro, budú v rojovej nálade, pri tak malom priestore, takže pri rozšírení hneď skontrolovať matečníky ...). ... A keď ti nanosia dostatočné množstvo medu potom môžeš riešiť, ...

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2025, 11:32 PM
Příspěvek: #23
RE: Příprava včel na zimu
Když už Leoš tady píše o těch přelétácích, doplním to ještě mou zkušeností. Nešlo napsat pod jeho článek, tak píšu sem. V loňské melecitozové patálii mi přeléták hodně pomohl a díky přelétákům jsem u včelstev, u kterých jsem neměl volné souše na uložení cementového medu, přesměroval melecitozu do oddělků. Po prohození včelstva za oddělek začaly létavky nosit melecitozu do oddělků a ty byly ještě přikrmovány sirupem a tak si to naředili, že v zimě neměly žádný problém. Prohozená včelstva zimovala na květovém medu a na jaře jsem u nich neviděl žádnou uloženou melecitozu jako u včelstev, která volné souše v mednících připravené právě na tu melecitozu měla.

A ještě jednu zkušenost jsem udělal s "polovičním" přelétákem. Před několika lety se mi nedařilo zazimovat včelstvo, furt lítalo a furt něco nosilo přesto, že mělo dost zásob a ostatní už nelétala. Nevím proč bylo tak aktivní. Tak jsem ho někdy koncem srpna přestěhoval na nové a chladnější místo a na jeho místo jsem dal oddělek. Zbavil jsem ho krátkověkých včel a byl pokoj. Nebyl to sice čistý přeléták ale zafungovalo to a včelstvo od té doby přestalo pracovat a přešlo do zimního režimu.

Jestli se to dá použít jako biotechnické opatření na nucené zazimování rozplodovaných včelstev ale nevím. Z jednoho pokusu se nedá udělat závěr.
Hlasování: Martin Smutný (+1), Jan Urban (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2025, 08:23 AM
Příspěvek: #24
RE: Příprava včel na zimu
Mirku, využiji tvého příspěvku a napíši to sem.
Ten článeček o přeletáku je jen jakýsi "základ". Jsou různé varianty, které jsem zvažoval zveřejnit nebo ten původní článek doplnit. Nevím ale, jestli by to bylo vůbec pochopeno, protože základ je v mém článku "Moje provozní metoda včelaření dnes a jak se vyvíjela", resp. v těch dvou tabulkách v ní obsažených. Jedna je o rozdělení CCD (symptomy, důsledky, příčiny, řešení) na různé varianty a ta druhá je vlastně o biotechnických opatřeních. Myslím, že to skoro nikdo nečetl, přitom je tam vlastně všechno. Chápu to, ne každý pro to ještě dorostl a tak si to nemusí umět vůbec představit. Já to mám v jiných oborech podobně.

On totiž každý biotechnický zásah, opatření se hodí vždy trochu více a trochu méně k některé variantě CCD. Jenže u nás se vnímá jen tzv. "varroáza" a považuje se za základ všeho zla u nás. Viz diskuze na včelařském fóru k úhynům 2024/2025. Ta zcela jasně ukazuje zájem profi a poloprofi včelařů na tom, aby to tak zůstalo, jak to je, protože je ty úhyny vlastně tak trochu živí. Slovo profesionál totiž ze své podstaty neznamená, že je někdo na něco odborník (a už vůbec ne expert), ale že je za něco PLACEN. Proto se budou úhyny opakovat. Tedy ne proto, že třeba někdo dělá nějaký výzkum a pohybuje se na hraně, ale proto, že z toho má někdo profit. Lidi je mnohem lehčí obelhat, než je následně přesvědčit o tom, že byli obelhání. To nakonec vidíme i ve veřejném životě.

Loni na lednovém semináři v Mnichově Hradišti jsem ukazoval i takovu tabulečku, kde byl celkem nenápadně dole uveden i jistý plán ozdravných opatření ve 3-4 létech po sobě následujících s tím, že tam byly i prvky jakési imunizace včelstev. O té byl seminář ještě rok před tímto. NO A NIC, žádná odezva ani po roce. Lidé jsou s úhyny spokojeni. Pro mne je to důkaz toho, že není zájem. I proto (ale nejen proto, byly i vážnější důvody) jsem zrušil ten plánovaný květnový seminář, který měl být především na téma CCD, podrobněji probrat varianty a řešení CCD. Bylo to naplánováno tak, že vždy 1 hod. přednáška a pak 1hodina praktické návody včelaření na základě zájmu účastníků pro každou variantu. Chtěl jsem pomoci i vypracovat jakusi rámcovou metodiku pro každého zájemce spolu s "anamnézou" stanoviště, podle času a zájmu. Já ty semináře nedělal kvůli sobě, ale pro vás. Tento poslední měl být i pro širší včelařskou veřejnost, aby se to TEMNO prolomilo.
No to je už minulost.

Jsem ale přesvědčen, že pokud nebudeme vnímat CCD a budeme se, stejně jako u Covidu, odkazovat jen na kleštíka, nehneme se z místa.

Příčina úhynů, když pominu hloupost lidí, je v celém řetězci nepříznivých vlivů a kleštík je jen jeden z nich.
Samozřejmě jsou stanoviště, spíš oblasti, kde hlavní příčinou je kleštík, ale těch je stále méně a méně.

On je to nejen celý řetězec vlivů, ale ty články řetězu jsou navíc propojeny a jsou to vlastně i spojité nádoby. Kdo si dovede představit alespoň toto, udělá pro zdraví svých včelstev opravdu hodně, protože to je první a zásadní krok k tomu, aby i opatření k předcházení, tlumení jednotlivých variant CCD a také i té varroázy (podle mne varianta A). Nejprve musí přijít pochopení a pak může přijít i porozUMĚNÍ . Opačně to nejde. Tak je to třeba i u těch variant přeletáků. Nejde o techniku, ale o princip. No a ten je v pochopení jednoho ze základních mechanizmů (taktiky) včelstev ŽIJÍCÍCH v přírodě, kterým je ŘEDĚNÍ POPULACE PATOGENŮ (DRUHÝ JE JEJICH KONCENTRACE PŘÍPADNĚ S JEJICH ODSTRANĚNÍM).

80% všech problémů s úhyny je v nezvládnuté, nevhodné zootechnice a pouze max. 20% je dáno genetikou. To je moje dlouholetá zkušenost. Genetická devastace včelstev u nás se neustále zrychluje, místo aby se genofond vylepšoval.
Všechno máme ve svých rukou, ale asi se lidé bojí ty problémy skutečně vidět a posléze i řešit, prože by vystoupili z toho anonymního houfu ovčanů a museli by vzít zodpovědnost skutečně jen do svých rukou.
Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Martin Smutný (+1), Jan Cvikl (+1), Jan Urban (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2025, 11:01 PM
Příspěvek: #25
RE: Příprava včel na zimu
Každý z nás má své limity a nemůžeš se divit, že většina na pochopení CCD či imunizace nemá. Ty se věnuješ včelám přes 50 let a dá se říct, že jsi specialista v entomologii, etologii, biologii, evoluci včely a možná i jiného hmyzu, v ekologii, botanice, pracoval jsi mnoho let s chemií i kyselinami, vyzkoušel jsi mraky metodik a úlů. Tvé znalosti předčí pravděpodobně i studované specialisty v uvedených oborech. Co se týče blanokřídlých určitě. Jak pak můžeš chtít po někom, kdo si pořídil čtyři úly na zahradu a s vypětím všech sil pochopil biologické potřeby včel a základní biotechnické zásady jen aby mohl včelařit bez chemie, aby se zajímal ještě o imunizaci a podobné lahůdky.
Nechci tedy vůbec snižovat inteligenci členů hnutí, už jen tím, že se pokoušejí o včelaření podle tvých zkušeností jsou daleko před ostatními, kteří zůstali viset na různých forech při desetiletí trvajících hovorech o parazitovi, varroóze a úhynech. Mně trvalo několik let než jsem viděl a prožil na vlastní oči to o čem je vlastně v těch tvých článcích řeč a uvědomil si své chyby, příčiny úhynů a než se mi vše podařilo pochopit a nastavit tak, že nyní už parazity skoro nevídám a na nějaké viry se i těším. A to stále ještě nevím jestli jsem základy pochopil správně. Už tím jsem překročil svůj stín. M.
Hlasování: Martin Smutný (+1), Jan Cvikl (+1), Pavel Cirman (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2025, 09:07 AM
Příspěvek: #26
RE: Příprava včel na zimu
Mirku, dost jsi mne zaskočil. Myslím si ale, že kdyby bylo pravda to, co jsi napsal o mně, byl bych už dávno mrtvej. To není přehnaná skromnost. Ostatně skromnost není nějaká přednost, ale spíš nutnost. Jsem jenom pořád zvědavej a stále více mne ty včely vtahují do sebe. Asi více, než lidská společnost. Asi to bude nějaká úchylka.Big Grin Jestli tobě osobně něco z té mé zvědavosti pomohlo, jsem rád. Vím, že podle gaussovy křivky takových nebude mnoho, ale................. . Lepší je vždy nepříelem dobrého.
Vše dobré.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2025, 11:53 AM
Příspěvek: #27
RE: Příprava včel na zimu
Chtěl bych se krátce vrátit k loňské melecitoze. Nechal jsem pět včelstev zimovat výhradně na medu, melecitozní plásty jsem dle rady LD neřešil. Melecitozní snůška u nás byla zhruba od začátku června asi do půlky - konce července - při vytáčení v plástu zbylo odhadem od 50%-80% nevytočitelného cementu. Včelstvům, která jsem nechal zimovat na medu, jsem nechal skoro všechen jarní med + tu melecitozu - myslím, že většinou na podzim tvořila tak 70% všech zásob. Z pěti včelstev mi dvě odešly - myslím převážně na virozy (dwv) jedno někdy v listopadu, druhé v lednu. Zbylé tři vyzimovaly vpohodě, z toho jedno v zastíněném lesním stanovišti (pravda trochu zesláblo). Na jaře jsem nepozoroval velké rozdíly v síle mezi včelstvy na melecitozním medu a na většinou cukrových zásobách. V současné době je moje nejsilnější včelstvo jedno z těch tří melecitozních. Tož tak..
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)