Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přechod na jinou míru u oddelku
14.04.2020, 11:56 PM
Příspěvek: #11
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
(14.04.2020 06:19 PM)Oldřich Šlegr napsal(a):  Skus se domluvit jestli by ti v Máji neometli včely přímo do Waréčka formou smetence,

V máji bych se sháněl rovnou po roji, to je nejlepší co může pro stavbu nového díla být.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.04.2020, 12:01 AM
Příspěvek: #12
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Tiež som začínal vo Warre. Z vlastných skúseností ti môžem doporučiť osádzať Warre úle rojmi. Len tak v heslách ti popíšem. Roje budú k maniu už začiatkom mája, ak sa počasie zásadne nezmení, možno aj skôr. Ty budeš mať odložence až v júni, t.j. skoro po sezóne a ešte k tomu na inej r.m.. Každý týždeň znášky k dobru je k nezaplatenie. Roj to je neskutočné sila, energia, neskutočný drive, ak je znáška (alebo prikŕmiš) za týždeň ti vystavajú celý warre nástavok. Odloženec oproti roju pôsobí ako keby išiel stále na brzde. Čo sa týka ceny, za roj zaplatíš menej ako za odloženec. Roj si postaví všetko od začiatku sám - architektúra diela, ... , odloženec - dielo vystavané na medzistienkach, ... , je toho viac, nebudem to ďalej rozpisovať.
Druhá alternatíva je zmetenec - umelý roj. Ale tak, že kúpiš od včelára celé včelstvo. Čiže zmetie ti do tvojho úľa všetky včely (aj matku) a dielo (plod, zásoby) mu necháš. Takýto zmetenec sa chová ako roj, má včely všetkého druhu (veku) ... Zmetenec však musíš od začiatku prikrmovať. Nemá so sebou zásoby ako roj.
Rozhodne by som odložence na inej r.m. a prevádzanie na warre vôbec neriešil.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.04.2020, 09:21 AM
Příspěvek: #13
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
/Ani jeden nechová matky robia len cele oddelky a kupovať zvlašť matku a pridávať ju./ Smeteš je i s matkou a přikrmuješ, na rozdíl od přidávaní matky kdy si musíš dávat pozor aby si jí naopak nesmetl, ale souhlasím s tím, že roj je nejlepší a za chvilku to rojení vypukne.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.04.2020, 09:41 AM
Příspěvek: #14
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Z toho čo som načítal je mi jasné že roj je najlepší len kde ho zohnať. Pre mňa keď idem od nuly to neni také lahké. V okolí sa dobre poznám len s dvomi včelármi jeden mi dá to B-čko a druhý sám potrebuje. Toho s tým B-čkom v pohode ukecám aby mi včely zmietol len tu matku musíme vyriešiť. Neviem či bude chcieť z nejakého včelstva dať starú matku a nechať ich aby si vychovali novú.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2020, 08:45 PM
Příspěvek: #15
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Ahojte, trochu som pátral a podarilo sa mi zohnať roje. Predáva ich včelár čo si ich odchyti zo svojich včiel.

Čo budem potrebovať aby som ich mohol prihlásiť podľa zákona na veterine? K odelku budem mať doklad o vyšetrení ale k roju nie. Ako na to?


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2020, 09:33 PM
Příspěvek: #16
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
(16.04.2020 08:45 PM)Tomáš Kudoláni napsal(a):  K odelku budem mať doklad o vyšetrení ale k roju nie. Ako na to?

koukni do soukromé zprávy

Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.04.2020, 08:47 AM
Příspěvek: #17
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
V ČR se vyšetřuje celá včelnice a potom je jedno jestli ti někdo prodá oddělek nebo roj. Vyšetření na MVP stojí v ČR cca 500Kč. A mám za to, že na Slovensku je to podobně. Mám spíš podezření, že ten dotyčný co ti slíbil roje, nedělá vyšetření vůbec.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)