Forum Šance pro včely

Úplná verze: Přechod na jinou míru u oddelku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dobrý den,
Na konci května dostanu dva oddelky na Adamcove míře , ale já mám L/159. Zajímalo by mě, jak potom rozšiřovat? Budou na dvou nastavcuch, aby se vešly. Stačí mezi plod vložit mezistěny nebo ho rozdělit do třetího nástavku. Máte s tím někdo zkušenost?
Má cenu nechat je na volné stavbě s proužkem nebo určité lepší klasická mezistěna (souše nemám)?

Díky moc, Katka
Nejlepší je objednat si oddělky na svou potřebnou míru. Ale když už se to nepovedlo, tak jsou tyto možnosti:
1) Nejprve se musí na šířku dovezeného oddělku připravit "zkrácení" (Adamec je kratší než Lang). Například hranolek, lišta na úhelníku apod. Bude-li oddělek 5 rámkový, tak to znamená od kraje do půlky nástavku. Zbylých 5 rámků už bude originál Lang. Není důležité, zda stavební či mezistěny. A samozřejmě potřebuji na výšku 2 nástavky. Připrav se na divokou stavbu pod dovezenými rámky směrem ke dnu, malou ochotu stavět do boku apod. Když zesílí, vystaví a obsednou spodek, přidá se nahoru už jenom Lang (samozřejmě s přetažením plodového rámku). Až budou mít nad sebou víc nástavků a přezimují v nových, pak teprve se staré pozůstatky Adamce odstraní (a nemusí to být hned příští rok, záleží na síle, snůšce, stanovišti....). Ještě je jedna varianta téhož s mateří mřížkou (po zesílení) a dá se najít na netu. Tu jsem nezkoušel, neboť byl špatný rok a do síly se jim nechtělo...
2) Dílo z oddělku se vyřízne na rozměr Langu a zagumičkuje. Než včely vykoušou gumičky, tak si to přilepí. Vypadá to složitě, ale je to jednodušší! Trochu prasečina, ale škola dobrá.....
MS
Když jsem přecházel já, tak jsem na Adamce přidělal lišty délky horní loučky lang. a dal do dvou nástavků lang. a rozšiřoval jsem nahoru už langstrothem. Jinak jsem ještě odebral neobsednuté rámky Adamce a nahradil je langem. Pokud je snůška staví pěkně, ale pokud se dá včelám nástavek jen s rámky na volnou stavbu tak postaví nerozebíratelné dílo i napříč nástavku. Vyzkoušel jsem mezistěny rozříznout úhlopříčně a do rámku jsem dal po jednom trojúhelníku a do nástavku jsem je skládal jeden špičkou mezistěny dopředu, druhý špičkou mezistěny dozadu.....takže 50% volná stavba a stavěly v rámku.
Přechod z Adamce na Langa je asi nejjednoduší, jak je popsáno tady :

http://www.vcelynastrese.cz/jaknato/prechod.html

Já to dělal takhle už několikrát a je to v pohodě. Zrovna nyní mám jedno včelstvo od loňska takhle převěšené a v dolním nástavku ještě pořád ty zavěšené rámky jsou. Pokud je neodstraním během léta, tak je tam klidně nechám až do příštího jara, kdy stejně budu dávat ten spodní nástavek komplet na vytavení.

Pokud nemáš souše, tak postupně dávej mezi dva vystavěné rámky buď rámek s mezistěnou, nebo pokud nemáš mezistěny, tak rámek na volnou stavbu. Holky to pokud bude snůška, klidně během pár dní vystaví a matička zaklade, pak hned dej další a tenhle odsuň na stranu.
U nás široko daleko nikdo nemá Langstroth a takhle s převodem od souseda získám i nějakou tu pomoc a radu do začátku.
Plán je použit horní loučky nové míry a prevesit.
Díky za tipy a snad se to dobře podaří. K
Doplň si do profilu, kde včelaříš, třeba se někdo v okolí najde, ani netušíš, že tam třeba někdo někde je.
Rady sice dostaneš, ale nejvíc se stejně naučíš z vlastních chyb.Big Grin
Já loni postavil rámky 39x24 přímo na síto na dně a kolem dal souše nebo mezistěny v rámcích Langstroth 2/3. Díky 10cm dnu byly horní loučky 39x24 lehce pod úrovní louček Langstroth 2/3.
A pak na to dát další nástavek Langstroth.
Nejsou potřeba žádná "udělátka" a také to jde.
Referenční URL's