Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přechod na jinou míru u oddelku
12.04.2016, 01:16 PM
Příspěvek: #1
Přechod na jinou míru u oddelku
Dobrý den,
Na konci května dostanu dva oddelky na Adamcove míře , ale já mám L/159. Zajímalo by mě, jak potom rozšiřovat? Budou na dvou nastavcuch, aby se vešly. Stačí mezi plod vložit mezistěny nebo ho rozdělit do třetího nástavku. Máte s tím někdo zkušenost?
Má cenu nechat je na volné stavbě s proužkem nebo určité lepší klasická mezistěna (souše nemám)?

Díky moc, Katka
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2016, 08:36 PM
Příspěvek: #2
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Nejlepší je objednat si oddělky na svou potřebnou míru. Ale když už se to nepovedlo, tak jsou tyto možnosti:
1) Nejprve se musí na šířku dovezeného oddělku připravit "zkrácení" (Adamec je kratší než Lang). Například hranolek, lišta na úhelníku apod. Bude-li oddělek 5 rámkový, tak to znamená od kraje do půlky nástavku. Zbylých 5 rámků už bude originál Lang. Není důležité, zda stavební či mezistěny. A samozřejmě potřebuji na výšku 2 nástavky. Připrav se na divokou stavbu pod dovezenými rámky směrem ke dnu, malou ochotu stavět do boku apod. Když zesílí, vystaví a obsednou spodek, přidá se nahoru už jenom Lang (samozřejmě s přetažením plodového rámku). Až budou mít nad sebou víc nástavků a přezimují v nových, pak teprve se staré pozůstatky Adamce odstraní (a nemusí to být hned příští rok, záleží na síle, snůšce, stanovišti....). Ještě je jedna varianta téhož s mateří mřížkou (po zesílení) a dá se najít na netu. Tu jsem nezkoušel, neboť byl špatný rok a do síly se jim nechtělo...
2) Dílo z oddělku se vyřízne na rozměr Langu a zagumičkuje. Než včely vykoušou gumičky, tak si to přilepí. Vypadá to složitě, ale je to jednodušší! Trochu prasečina, ale škola dobrá.....
MS
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.04.2016, 08:30 AM
Příspěvek: #3
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Když jsem přecházel já, tak jsem na Adamce přidělal lišty délky horní loučky lang. a dal do dvou nástavků lang. a rozšiřoval jsem nahoru už langstrothem. Jinak jsem ještě odebral neobsednuté rámky Adamce a nahradil je langem. Pokud je snůška staví pěkně, ale pokud se dá včelám nástavek jen s rámky na volnou stavbu tak postaví nerozebíratelné dílo i napříč nástavku. Vyzkoušel jsem mezistěny rozříznout úhlopříčně a do rámku jsem dal po jednom trojúhelníku a do nástavku jsem je skládal jeden špičkou mezistěny dopředu, druhý špičkou mezistěny dozadu.....takže 50% volná stavba a stavěly v rámku.
Hlasování: Martin Smutný (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.04.2016, 01:01 PM
Příspěvek: #4
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Přechod z Adamce na Langa je asi nejjednoduší, jak je popsáno tady :

http://www.vcelynastrese.cz/jaknato/prechod.html

Já to dělal takhle už několikrát a je to v pohodě. Zrovna nyní mám jedno včelstvo od loňska takhle převěšené a v dolním nástavku ještě pořád ty zavěšené rámky jsou. Pokud je neodstraním během léta, tak je tam klidně nechám až do příštího jara, kdy stejně budu dávat ten spodní nástavek komplet na vytavení.

Pokud nemáš souše, tak postupně dávej mezi dva vystavěné rámky buď rámek s mezistěnou, nebo pokud nemáš mezistěny, tak rámek na volnou stavbu. Holky to pokud bude snůška, klidně během pár dní vystaví a matička zaklade, pak hned dej další a tenhle odsuň na stranu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.04.2016, 02:01 PM
Příspěvek: #5
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
U nás široko daleko nikdo nemá Langstroth a takhle s převodem od souseda získám i nějakou tu pomoc a radu do začátku.
Plán je použit horní loučky nové míry a prevesit.
Díky za tipy a snad se to dobře podaří. K
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.04.2016, 03:27 PM
Příspěvek: #6
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Doplň si do profilu, kde včelaříš, třeba se někdo v okolí najde, ani netušíš, že tam třeba někdo někde je.
Rady sice dostaneš, ale nejvíc se stejně naučíš z vlastních chyb.Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.04.2016, 12:13 PM
Příspěvek: #7
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Já loni postavil rámky 39x24 přímo na síto na dně a kolem dal souše nebo mezistěny v rámcích Langstroth 2/3. Díky 10cm dnu byly horní loučky 39x24 lehce pod úrovní louček Langstroth 2/3.
A pak na to dát další nástavek Langstroth.
Nejsou potřeba žádná "udělátka" a také to jde.

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Hlasování: Rasťo 71 (+1), STAVO (+1), Jaro Stoklasa (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2020, 03:59 PM
Příspěvek: #8
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Ahojte priatelia,

som úplne na začiatku so včelarením. Začiatkom júna budem mať 3 oddeľky. 2 na Optimale a jeden na B-čku. B-čko budem mať od kamaráta a Optimaly kupujem od jedného včelára z Malaciek.

Vyrobil som si Warečka a teraz je otázka ako najlepšie v prospech včiel ich dostať z väčších mier do menšej.

Popíšem vám ako nad tým uvažujem ja:

Zostavím úľ dno + dva nádstavky, v dolnom nechám všetky latky v hornom bez. Zmetiem všetky včely do úľa.
Z rámikov oddelím spodné latky a jednu bočnú, hornú skrátim na Warre rozmer a samozrejme zrežem plást. Rámiky poskladám ako boli v krabici do horného nádstavku. Okraje plastov, ktoré odrežem prigumičkujem k volným latkám, to by mali byť zásoby. Zúžim letáky na stredný rozmer ako má Warre teda 70x7mm. Z vrchu prikŕmim otázka je či cestom alebo cekrovým roztokom.

Bude to takto fungovať? Ďakujem vopred za rady.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2020, 06:19 PM
Příspěvek: #9
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
Skus se domluvit jestli by ti v Máji neometli včely přímo do Waréčka formou smetence, jak se dělá smetenec nastuduješ na Leošových stránkách, budeš zlehka
přikrmovat až do podzimu, ušetříš si práci sobě, stres včelkám, včelky pojedou od začátku jako roj v přírodě, postaví si podle svého a začneš v novém úle na novém díle nejlepší start do začátku, jako rojem, nebo zachraň roj před utracením, nech ho akorát před usazením do úlu vyšetřit na mor včelího plodu.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2020, 10:22 PM
Příspěvek: #10
RE: Přechod na jinou míru u oddelku
(14.04.2020 06:19 PM)Oldřich Šlegr napsal(a):  Skus se domluvit jestli by ti v Máji neometli včely přímo do Waréčka formou smetence, jak se dělá smetenec nastuduješ na Leošových stránkách, budeš zlehka…

Ani jeden nechová matky robia len cele oddelky a kupovať zvlašť matku a pridávať ju. Hlavne by to bol problém celé načasovať.

Čital som postup na Leošovích stránkach a určite ho vyskúšam keď sa včelky rozbehnu v druhom roku.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)