Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poznávací videa
15.10.2019, 08:30 PM
Příspěvek: #11
RE: Poznávací videa
Včelařím teprve 4 měsíce, ale zkušenosti s loupeží bohužel již mám a podle mého toto zcela určitě není loupež, ale prolet mladušek:
a/ včely krouží čelem k úlu to je první indicie, že je to prolet
b/ na česně jsem neviděl žádný boj
c/ včely vystupující a vstupující se klidně procházejí kolem česna rovněž naznačuje, že jsou to "domácí", v případě loupících včel byste viděl jak se řinou přímo do úlu co nejrychleji, řekl bych jako "němci do bunkru" Smile
d/ rovněž bývá umazané očko případně česno jak loupežkyně odvíčkovaly zásoby a upatlaly tím vstup do úlu - což tuším nemáte

Podle mého úsudku jednoznačně prolet.
Hlasování: petr.strejcek (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.12.2019, 08:30 PM
Příspěvek: #12
RE: Poznávací videa
Onermocnění včel.

Loni v půli srpna (16.8.2018) se mi nezdál provoz několika oddělků. Pohybem včel před česnem to vypadalo jako lupičky, občas olysalé včely vletěly trhaně do česna, akorát že odlétající včely na lupičky nevypadaly, váha úlu neubývala a ani na podložce podle měli to na loupež nevypadalo. Natočil jsem to a poslal Leošovi k posouzení. Tady je: "...Tak tohle loupež není. Když tak loupí ty tvoje někde, ale vidím i pyl a ven létají ostře a rovně, některé nemohou doletět. Slídilky by se snažily vylézt nahoru po přední stěně a zakroužily by před česnem a i dále, aby si zapamatovaly polohu....". Rozuzlení přišlo v prosinci 2018, kdy oddělky padly na totální zeslábnutí - v úle zůstalo pár mrtvých včel a mrtvá matka. Pokud to bylo onemocnění a ne otrava, pak to sedí poměrně dobře na virus chronické paralýzy. Rozbor uhynulých včel jsem dělat nenechal, takže to je s otazníkem. Ale přítomnost olysalých včel, dezorientované včely, které mají při příletu problém trefit napoprvé česno a úhyn, to by sedělo.

Video je
.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2020, 11:27 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.07.2020 11:32 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #13
RE: Poznávací videa
Prosím zkušenější o zhodnocení videií níže.

Točeno v 5,45h ráno, rozdíl mezi oběma úly je od začátku, ten žlutý je početnější/silnější. Přilétající včely přístávají na očku, protože na to byly zvyklé. Dlouho jsem pozoroval, jak některé startují. Většina jak stíhačky přímo z česna, ale malé procento vyleze po stěně, odstartuje, vteřinu čelem k úlu a potom pryč (je to i navideu). Pozoruji to každý den a pár včelek to dělá. Některé i odletájí a opisují takový kruh ve vzduchu. Pamatuji si přispěvek Leoše, kde psal, že to můžou být cizí slídilky. Na česnu přitom strážkyně jsou a viděl jsem je vyhánět pryč slídilky. Včelstvo prosperuje, roste a staví. Kousky pláství z loupení nikde žádné, ani zašpiněné česno sladinou. Večer bývá klid, dnes ráno byl také klid oproti videu. Jsou tam nějaké znaky loupeže?

Točeno v 14,28h opět rozdíl mezi oběma úly (žlutý je početnější/silnější). Na úl svítilo půl dne sluníčko. Je tam částečně i prolet mlaďušek. Ty včelky venku jsou na stěně úlu, protože jim bylo horko? Jsou tam nějaké znaky loupeže?

A tady jedno také z rána (14 dnů zpět), zpomalené Smile Koukal jsem na to, jak některé ani nedoletěly nebo narazily tvrdě do čelní stěny. To nosily medovici?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.07.2020, 06:27 PM
Příspěvek: #14
RE: Poznávací videa
Buď v klidu.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Tomáš Palata (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2020, 01:33 PM
Příspěvek: #15
RE: Poznávací videa
To obě včelstva obsedaji dva nastavky?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.07.2020, 12:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.07.2020 12:43 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #16
RE: Poznávací videa
Nyní už skoro ano, už visí večer i do podmetu ze 3 ramků a na situ a stěnách jich je taky dost. Přibývá jich a přemýšlím o přidání 3 NN začátkem srpna, byť jim zatím chybí vystavět 4 ramky v 1 NN (z 11 rámků) .

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.07.2020, 09:30 PM
Příspěvek: #17
RE: Poznávací videa
Asi mne stejně neposlelchneš, ale rozhodně bych je nerozšiřoval. Upravil bych česna, jak mají být na zimu, doplnil bych zásoby (pokud tam už nejsou) aby byl 1NN zavíčkovaný a případně pak ještě něco dodal na cca 20kg. Ony přibývají, protože jsou v rozvoji, což je ale normálně o 3 měsíce dříve. Nyní je období obnovy energie, tedy je třeba včelsvu umožnit dozrát o zimní kvality (přírodě vedená včelstva skoro v klidu už jsou)a nehonit je dalším rozšiřování a zbytečnou stabou. Při stavbě je potřeba hodně bílkovin a ty včely potřebují právě dlouhověké včely. Najdeš to i v pravěké včelařské literatuře, že na podzim spotřebují 70% pylu včely pro sebe a zbytek pro plod. Na jaře je to opačně.
U mne jsou včelstva prakticky zásobena na zimu (to jsou prakticky už od vyzimování nebo tak května), česna upravena...... a nyní jen dojdou.
I proto jsem s roztočem v naprostém klidu. To když říkám, že včelařská sezóna je duben, květen, červen zima, není rozhodně přehnané ( z 80% to tak je, jenže včelařští technokrati to nehápou). Nyní si už jen hraju s takovejma jemnůstkama třeba v chovu matek, trubců a další věci které nejsou ničím jiným, než napodobením situací v přírodě. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Jiří Marx (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.07.2020, 09:28 AM
Příspěvek: #18
RE: Poznávací videa
Dřív jsem oddělky taky honil a bil jsem se v prsa , když zimovaly na třech NN . Jednou jsem jim přidal nástavek ještě v září a postavily ho, Jenže na jaře z nich byli žebráci a v klidu vyzimovaný oddělek na dvou NN je strčil do kapsy. Takže zimuji oddělky v klidu a max na dvou NN . Ono se s nimi pak na jaře lépe manipuluje, když je rozšiřujete podle Leoše rovnou ze dvou NN na 5 NN. A funguje to krásně, tohle jarní rozšíření volnou stavbou.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.07.2020, 04:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.07.2020 04:42 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #19
RE: Poznávací videa
Děkuji vám oběma, budu se řídit vaší radou,dává to smysl, nehonit je. Mám včely pro radost. Já měl pouze obavy, jestli mají dost prostoru. Dnes jsem ráno koukal do podmetu a letavky pryč, podmet prázdný. Podmet se začíná plnit včelami od poledne, měl jsem obavy, aby zase nestavely divočinu v podmetu. Ale ramky vystavene v 1NN nejsou ani zdaleka kompletní, jen jeden se dotýká spodni loucky, na další 4 z 11 ani nesahli, 2 NN vypadá vystavent komplet.

Prosím o radu s úpravou česna. Nyní mám zúžené česno, otvor na cca 8 včel,ale myš by tam prolezla viz foto níže.
Na zimu mám vložku proti hlodavců tady tu
https://images.app.goo.gl/9wNmBczZSdbuBfe9A

Je přes celou šířku úlu. Nevím tedy jestli nyní nechat zúžené česno a pak třeba v říjnu nasadit tu vložku přes zúžené česno, ale to budou mít možná problém s prisunem vzduchu. Nebo nyní nasadit vložku a zakrýt částečně otvory, zúžit ji? Na jakou velikost, aby měly v zimě dost vzduchu? Nebo jestli máte foto česna svých oddelku nastavených na zimu, tak já to nějak pochopím a poradím si.

Četl jsem i Leošův dokument o pohybu vzduchu v zimě. Mám neprodysny strop (fólie), jak nyní nastavit zakrytí síta, aby vlhkost v zimě odcházela a měli dost vzduchu? Nyní mám síto zakryté, pouze vzadu je přes celou šíří úlu mezera 1 cm vysoká. Můžu nastavit i větší mezeru cca 3cm.


Ještě jeden dotaz jsem zapomněl. Nyni krmim každý večer 0,5kg cukru denně (1kg roztoku 1:1), tzn. 3,5kg cukru týdně. Odeberou to přes noc, ráno je prázdno. Je to množství v pořádku?

Vychází mi, že budu mít skrmeno 23kg v půlce srpna a pak zkontroluji zásoby v 2NN a ukončil bych to.


Přiložené soubory Miniatury
   

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2020, 04:32 PM
Příspěvek: #20
RE: Poznávací videa
Já zimuji oddělky na pevných dnech. U 2NN otevírám očko. Zde je výhodnější cirkulace vzduchu po přední stěně. K tomu krmení. To máš těžký. Nevím, kolikátou generaci včel má. Když se vytvoří je to takové batole a odrostlejším puberťákem se stává po dvou generacích. V případě B bych jim dodal klidně ve větší dávce 50% zásob a za 3 týdny druhou polovinu. U oddělků často hrozí ukrmení až k smrti (teda u začátečníků. V tuhle dobu je i dobré řešení po menších dávkách. Jestliže dospělá včelstva by měla být schopna už nyní u oddělků se to může protáhnout až na polovinu září. Záleží hodně na okolnostech. Ber v úvahu, že na 10 kg zásob z cukru upracuješ tak 1 kg včel, to je celý nástavek. Roztok 1:1 je pro včely lepší, ale je z toho méně zásob. Optimální je 3:2, ale zase těch včel upracuješ víc. Rozhodnut se musíš sám, já bych letos volil pozvolnější postup. Hlavně, aby měly dost pylu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)