Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poznávací videa
15.10.2019, 08:30 PM
Příspěvek: #11
RE: Poznávací videa
Včelařím teprve 4 měsíce, ale zkušenosti s loupeží bohužel již mám a podle mého toto zcela určitě není loupež, ale prolet mladušek:
a/ včely krouží čelem k úlu to je první indicie, že je to prolet
b/ na česně jsem neviděl žádný boj
c/ včely vystupující a vstupující se klidně procházejí kolem česna rovněž naznačuje, že jsou to "domácí", v případě loupících včel byste viděl jak se řinou přímo do úlu co nejrychleji, řekl bych jako "němci do bunkru" Smile
d/ rovněž bývá umazané očko případně česno jak loupežkyně odvíčkovaly zásoby a upatlaly tím vstup do úlu - což tuším nemáte

Podle mého úsudku jednoznačně prolet.
Hlasování: petr.strejcek (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.12.2019, 08:30 PM
Příspěvek: #12
RE: Poznávací videa
Onermocnění včel.

Loni v půli srpna (16.8.2018) se mi nezdál provoz několika oddělků. Pohybem včel před česnem to vypadalo jako lupičky, občas olysalé včely vletěly trhaně do česna, akorát že odlétající včely na lupičky nevypadaly, váha úlu neubývala a ani na podložce podle měli to na loupež nevypadalo. Natočil jsem to a poslal Leošovi k posouzení. Tady je: "...Tak tohle loupež není. Když tak loupí ty tvoje někde, ale vidím i pyl a ven létají ostře a rovně, některé nemohou doletět. Slídilky by se snažily vylézt nahoru po přední stěně a zakroužily by před česnem a i dále, aby si zapamatovaly polohu....". Rozuzlení přišlo v prosinci 2018, kdy oddělky padly na totální zeslábnutí - v úle zůstalo pár mrtvých včel a mrtvá matka. Pokud to bylo onemocnění a ne otrava, pak to sedí poměrně dobře na virus chronické paralýzy. Rozbor uhynulých včel jsem dělat nenechal, takže to je s otazníkem. Ale přítomnost olysalých včel, dezorientované včely, které mají při příletu problém trefit napoprvé česno a úhyn, to by sedělo.

Video je tady.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)