Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
03.07.2013, 09:49 AM
Příspěvek: #31
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
Ja mám okolo seba obrovské množstvo včelárov. Včely sú pomaly v každom piatom dvore. Ale pokiaľ sa ja starám o svoje včelstvá vzorne, nezaznamenal som problémy. Ak som niečo zanedbal, problémy sa začali ukazovať. Netvrdím, že rabovka a reinvázia roztočov tu nie je, ale veľmi veľa závisí od starostlivosti o vlastné včelstvá, pokiaľ je tá správna, roztoče i rabovka sa dajú udržať pod kontrolou.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 02:58 PM
Příspěvek: #32
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
(24.06.2013 04:10 PM)schützmeister napsal(a):  ... Vyřezávat plod ? Proti přírodě barbarství ještě větší, než " léčba " ...
S vyřezáváním plodu jsem od počátku měl etický problém. Ovšem přejímáním zkušeností jiných bez vlastního testu se jeden moc nenaučí,
tak jsem bylo rozhodnut, že to u pár včelstev alespoň vyzkouším. A pak se dostavil ten nápad.
Ze třech včelstev jsem po 7-8 plástů s průměrně ze dvou třetin zavíčkovaným plodem, které jsem soiustředil do komínu o třech nástavcích vzájemně
oddělených síťovinou, do každého přidal souš s vodou, uzavřel česno,očka a nasadil formidol (mírnější teploty do 20°, jinak bych použil 65%.)
Protože po dvou dnech věznění a působení Formidolu byl spad pouze 2 ks V.d., usoudil jsem, že foretických roztočů je minimum a dále včely netrápil.
Rozebral jsem tento léčebný komín a do dvou a dvou nástavků umístil po 12 zaplodovaných rámcích, doplnil loučkami a podsadil pod dva oddělky, které
byly ve fázi 4 obsazených plástů s letošní matkou, oddělil novinami.
Po spojení, které se zadařilo zatím bez konfliktu, jsem získal dva oddělky, které ještě přeléčím celým cyklem Formidolu (dle aktuálních teplot ), po vylíhnutí
veškerého zavíčkovaného plodu zjistím skutečný stav zamoření a získám oddělky plně obsazující tři nástavky. A to na počátku července!

Zatím jsem v průběhu testu, takže co dál je hypotézou, ale pokud se prokáže funkčnost této technologie, tak bychom získali další biomechanický postup
v tažení proti V.d., navíc s některými pozitivy.

Hypotéza:
1. Počátkem května vytvořím oddělek nad mateřským včelstvem odděleným dvojitou sí´tovinou a v něm odchovám matku. Materiál samozřejmě vybírám
ze včelstev, která se osvědčila, nejen v toleranci k V.d., ale považoval bych to za primární předpoklad. Oddělek nemusí být silný, protože využívá
veškeré metabolické teplo z mateřského včelstva. Zde dochází k prvnímu naředění V.d. Teoreticky bychom tímto mohli vynechat jarní ošetření KM.
2. Koncem června přemístím z mateřských včelstev maximum zavíčkovaného plodu včetně starajících se mladušek do nových nástavků, spojím s
oddělkem nad včelsvem, umístím na nové stanoviště. Část zalétaných včel, jak z těch co ošetřují plod, tak z oddělku se vžebrá do mateřského včelstva,
ale pořád zůstane dostatek na odchov v novém spojeném oddělku. Dochází k radikálnímu naředění V.d. v mateřských včelstvech, kde mohu s klidným
svědomím vynechat ošetření (nejsem tedy ani tlačen do vytáčení pokud je v té době ještě nevýhodné např. vysoký obsah vody, bolesti zadWink atp.)
3. Nové oddělky, předpokládám cca obsazených 5 plástů z počátku května plus cca 10 zaplodovaných plástů je možné po uklidnění ze spojení ošetřit.
Tyto oddělky jsou nyní s určitým, ale minimálním stavem zásob (dle snůšky). Tedy po potencionálním přeléčení třeba přikrmovat (zase podle snůšky).
Pokud ovšem indicie (smyv a test na plodu) naznačují, že mám na včelnici velmi nízký stav V.d., je možné uvažovat o posunutí léčby o skoro měsíc,
protože matka z květnového útlého oddělku nemá zakladenou dostatečně velkou plochu, kterou by infikoval V.d. líhnoucí se z dodaných zavíčkovaných
plástů, tak aby byl velkým rizikem.
4. Na podzim mám pak dvě možnosti. Dokrmit tyto oddělky a znásobit počet původních včelstev, anebo je opětovně spojit s původními včelstvy, nechat
je zvolit si matku pro zimování a nemuset vůbec dokrmovat, protože původní včelstvo má již plnou mednou komoru a spojovaný oddělek také přinese ještě
část zásob vytvořených během podletí (když ne medných, tak pylových určitě).
5. Během celého tohoto procesu došlo k dvojímu naředění populace V.d., tedy ryze teoreticky bychom mohli vynechat (za příznivých podmínek) KM zcela.

Prosím o kvalifikovanou oponenturu zkušenějších
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 02:07 PM
Příspěvek: #33
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
Odloženec po vyliahnutí plodu z materského včelstva bude veľmi výrazne infikovaný klieštikom. Tak či tak bude nutné preliečenie... Zároveň je potrebné značné množstvo materiálu (nadstavky, dná...). Pre kmeňové včelstvo však takýto postup môže byť prospešný. Otázne ešte je, ako budú včelstvá (resp. včelári) na to m s medom...
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 03:03 PM
Příspěvek: #34
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
(07.07.2013 02:07 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Odloženec po vyliahnutí plodu z materského včelstva bude veľmi výrazne infikovaný klieštikom. Tak či tak bude nutné preliečenie... Zároveň je potrebné značné množstvo materiálu (nadstavky, dná...). Pre kmeňové včelstvo však takýto postup môže byť prospešný. Otázne ešte je, ako budú včelstvá (resp. včelári) na to m s medom...
Jo, má to několik aspektů : plodový oddělek má většinou velký problém s roztočem. Sám se to snažím vychytávat, ale zatím jsem se k ničemu kloudnému nedostal. Na stranu druhou, co se medu týče, bych řekl, že rozdvojené včelstvo v pravý okamžik, t.j. přesně před rojením, takhle přinese medu víc - mateřské to nastartuje, mimo to, je-li v době bezplodové snůška, je med náš nikoli na krmení a oddělek mnohdy ještě dá med i z lesa / když je květnový /. Je to o to vystihnout správný čas. Letos zrovna to byl dost problém.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2014, 02:26 PM
Příspěvek: #35
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
Tohle rozdělování a spojování není postup, který vede ke včelstvům odolnějším proti roztoči.
K tomu vede jen jediná cesta, ta kterou nastínil Radek Krušina, vystavit včely infekčnímu tlaku a ta která to nezvládnou přeléčit ( Nemyslím si že bychom je měli nechat padnout ) a vyměnit matku.
Matky chovat jen ze včelstev, která nemají s VD problémy a to ve velkém množství. A vybírat z nich ty nejlepší.
Samozřejmě včelám vytvořit podmínky s minimálním stresováním.
Přirozená stavba, zachování struktury plodiště, nepřehazování rámků a nástavků, zimování na medu nebo na zásobách s převahou medu.
Máte někdo zkušenosti s velmi úzkými horními a dolními loučkami v plodišti?? Tak 10 mm aby byly schopny je zastavět do díla a propojit nástavky. Jednotná plodová plocha bez umělých mezer?? Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), terez.c (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2014, 03:25 PM
Příspěvek: #36
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
(10.10.2014 02:26 PM)jirka.marx napsal(a):  Tak 10 mm aby byly schopny je zastavět do díla a propojit nástavky. Jednotná plodová plocha bez umělých mezer?? Smile

to jako že zvedneš horní nástavek a máš volný pohled do spodního? Wink
Hlasování: terez.c (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2014, 04:08 PM
Příspěvek: #37
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
Vyskúšal som aj úzkovysoké horné a spodné latky rámikov. Taká stavba nič nerieši. Včely si vždy pomôžu premostením rámikov medzi nadstavkami.

[Obrázky: JU%2Bzak%C5%95men%C3%A9%2Broje%2B001.jpg]
Hlasování:
Jiří Marx (+1), terez.c (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1), Rasťo 71 (+1)   Zobrazit vše

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2014, 09:49 PM
Příspěvek: #38
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
(10.10.2014 02:26 PM)jirka.marx napsal(a):  Tohle rozdělování a spojování není postup, který vede ke včelstvům odolnějším proti roztoči.
K tomu vede jen jediná cesta, ta kterou nastínil Radek Krušina, vystavit včely infekčnímu tlaku a ta která to nezvládnou přeléčit ( Nemyslím si že bychom je měli nechat padnout ) a vyměnit matku.

Jirko, neposudzuj, čo nevieš podložiť osobnou skúsenosťou. Naše hnutie ŠPV je o tom, že každý z nás musí rozvíjať metódu, ktorá v jeho lokalite včelám vyhovuje. Ja si moju metódu, o prirodzenom delení včelstiev a ich opätovnom spájaní, dokážem obhájiť, pretože viem, že tých dvanásť rokov vždy fungovala, a som presvedčený o tom, že bude fungovať aj ďalej. Leoš má tiež svoju metodiku, Aleš Molčík takisto a Radek Krušina má tiež svoju prestavu. Môžem tu menovať aj ďalších účastníkov ŠPV, ako Karel Crha, Tondo Karas, Kamil Kramný, aj "mladí včelári" Milan Urík, Miro Macek, Janko Kurík, majú svoju predstavu, atď. To sú všetko skúsenosti, ktoré môžeme aplikovať v našej praxi. Nepovažujem za správne raziť jednotnú líniu ako za čias KSČ. O to sa snažil v hnutí Vašek Smolík, a neuspel. Našou stratégiou je prirodzená stavba včelieho diela, ale taktika každého z nás pre dosiahnutie cieľa je určite rôzna. Ty si sa rozhodol vyskúšať metodiku pána Nymsu, a ja budem rád, keď nám tu o päť rokov budeš dokumentovať, že včely vo veľkopriestorových úľoch prežívajú bez chemoliečby a darí sa im bez tvojej pomoci vyrovnať sa s klieštikom.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2014, 10:15 PM
Příspěvek: #39
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
Vitalizace včelstev pomocí tohoročného roje je metóda, která mne v Milanově příspěvku nejvíce zaujala. Splňuje předpoklad nové matky, pokud si včelstvo spojením vybere novou a děje se tak z jeho vůle. Navíc se nemusí přeléčovat ta, která nezvládnou infekční tlak. Dvanáctiletá zkušenost má svoji váhu.
Jen vymyslet jak je donutit každý rok rojit Big Grin
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Debora (+1), terez.c (+1), Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.10.2014, 11:48 AM
Příspěvek: #40
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
(10.10.2014 10:15 PM)Crha Karel napsal(a):  Jen vymyslet jak je donutit každý rok rojit Big Grin
Můžu poskytnout matku z kmene, co se mě rojí 100% každý rok už 10 let. Při dělící metodě úplně bezproblémové, jen s tím medem je to horší. Trubců mají většinou dva nízké nástavky, takže na to něco padne.Big GrinBig Grin
Zatím jsou v pohodě a nejsou to ty, co už ode mne máš.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)