Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
26.03.2015, 04:26 PM
Příspěvek: #11
RE: Poraďte prosím
Mám taky dotaz na starší a chytřejší / zkušenější, v jednom včelstvu po spotjení na podzim začaly chodit očkem přidávaného i když bylo slabší.
Do dnes jsem je nedonutil používat normélně česno, pokud očko zavřu raději uhynou než by šly spodem. Rozebral jsem nástavky a dole je téměř prázdno pár včel , dokonce ještě část uloženého červeního pylu z loňska . Co radíte , něco nevím co, jim tam vadí, dát tento nástavek celý pryč, nebo jej nahradit jiným s rámky a soušemi ?
Díky.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2015, 04:52 PM
Příspěvek: #12
RE: Poraďte prosím
(26.03.2015 04:26 PM)Jindřich napsal(a):  Mám taky dotaz na starší a chytřejší / zkušenější, v jednom včelstvu po spotjení na podzim začaly chodit očkem přidávaného i když bylo slabší.
Do dnes jsem je nedonutil používat normélně česno, pokud očko zavřu raději uhynou než by šly spodem. Rozebral jsem nástavky a dole je téměř prázdno pár včel , dokonce ještě část uloženého červeního pylu z loňska . Co radíte , něco nevím co, jim tam vadí, dát tento nástavek celý pryč, nebo jej nahradit jiným s rámky a soušemi ?
Díky.

Nech je až zesílí, nyní bych s česny směrem dolu nemanipuloval, na to máš dost času. Jaké jsou jinak? LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2015, 08:19 PM
Příspěvek: #13
RE: Poraďte prosím
(26.03.2015 04:52 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(26.03.2015 04:26 PM)Jindřich napsal(a):  Mám taky dotaz na starší a chytřejší / zkušenější, v jednom včelstvu po spotjení na podzim začaly chodit očkem přidávaného i když bylo slabší.
Do dnes jsem je nedonutil používat normélně česno, pokud očko zavřu raději uhynou než by šly spodem. Rozebral jsem nástavky a dole je téměř prázdno pár včel , dokonce ještě část uloženého červeního pylu z loňska . Co radíte , něco nevím co, jim tam vadí, dát tento nástavek celý pryč, nebo jej nahradit jiným s rámky a soušemi ?
Díky.

Nech je až zesílí, nyní bych s česny směrem dolu nemanipuloval, na to máš dost času. Jaké jsou jinak? LD

Díky počkám,
Jsou to ty co vlastně neměly zimní měl, myslel jsem že +. Zatím dle mne sílí, vylétají ráno prvé a dnes ještě nosily pyl z jívy 200m daleko po 5té hodině.
Při "cukrování" spad jeden Vd za 5 dní , mrtvý a jen s dvěma nožkama, tak asi i čistí.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2015, 11:58 AM
Příspěvek: #14
RE: Poraďte prosím
Prosím Vás, zajímalo by mne, jakou mám šanci, že jeden úl přežije zimu. Mám dva úly s oddělkem 2014. Před zimou jsem oba zakrmila 15kg cukru.

Při jarní prohlídce jsem zjistila, že jedno včelstvo má šíleně málo zásob (cca zač. března) proto jsem jim přesunula krají rámky se zásobami k plodu. Při odběru měli byly na podložce 3 uličky. Včera jsem odklopila v rychlosti víko a zjistila, že jsou pouze v jedné uličce a na podložce docela dost mrtvých včelek.
Myslíte, že je nějaká možnost jim pomoci? Je možné, že pokud těch pár dní vydrží, než se oteplí a pak už si zásoby zajistí sami. Vrby už pylují.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2015, 12:59 PM
Příspěvek: #15
RE: Poraďte prosím
Máš asi jedinou možnost jak se je pokusit zachránit. Zúžit třeba na 2-3 plásty a doufat, že to dobře dopadne. Jedna ulička je málo. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Radek Krušina (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2015, 02:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.04.2015 02:53 PM od Petr Pokorný.)
Příspěvek: #16
RE: Poraďte prosím
(06.04.2015 11:58 AM)Moni Kasnarová napsal(a):  Prosím Vás, zajímalo by mne, jakou mám šanci, že jeden úl přežije zimu... Myslíte, že je nějaká možnost jim pomoci? Je možné, že pokud těch pár dní vydrží, než se oteplí a pak už si zásoby zajistí sami. Vrby už pylují.
Sice si moc netroufám radit, ale asi by stálo za úvahu ty slabé přidat k silnějším (hned při první jarní prohlídce), abys měla aspoň jedno silné včelstvo. Znám tu snahu mít co nejrychleji víc včelstev- ale nevyplatí se pospíchat. V květnu ti včelstvo tak zesílí, že do konce července uděláš klidně 2 oddělky. Do zimy půjdeš se 3mi včelstvy, další roku už můžeš mít 6. A to nepočítám roje. 3/4 nástavky nevyhazuj, můžou se ti hodit buď na vysoký plodiště (což si chce spousta včelařů aspoň vyzkoušet- má to svoje výhody v celistvosti plodových plástů), nebo s přepážkama na odchovávání 2-3 oddělků, ubytování rojů apod.. Medníku jen s rámečkama se neboj, silné včely ho vystaví volnou stavbou při silné snůšce cca za 7-10 dní. Před zimou vraž vytočený 2/3 medník pod ten 3/4 a už ho tam nechej. Příští sezonu rozšíříš nahoře 2/3. V tom 3/4 plodišti ti budou stavět víceméně divočinu, ale to je právě moc dobře pro ně Smile. Já zimuju oddělky na třech 2/3 a se 4 - 7 mi 2/3 nástavky ostatní podle síly včelstev. Hlavně ale klídek a nic neuspěchat Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.04.2015, 07:19 AM
Příspěvek: #17
RE: Poraďte prosím
Z nejakeho duvodu maji dlouhoveke vcely kratsi zivot proto ted vcelstvo slabne a slabne. Zuzit a ponechat osudu bud to zvladne nebo ne. Spojovani je v dnesni dobe velmi osidna zalezitost a nedelal bych ho. Kratsi zivot dlouhovekych vcel mohou zpusobovat viry, Nosema ceranae ale i jine priciny. Riziko zavleceni chorob do silnejsiho vcelstva je velike. Takze na spojovani pozor

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), OldaVP (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2015, 09:53 AM
Příspěvek: #18
RE: Poraďte prosím
Dobrý den,
další dotaz. Při prohlídce úlu jsem zjistila že oddělek 2014 má již zakladeno a zavíčkováno 5 plástů. Zásob dostatek. Byl u mě jeden pan včelař a říkal mi, že mám prohodit spodní prázdný nástavek za horní. Jelikož chci včelařit přirozeně, není toto umělý zásah do včel? Přineslo by mi to užitek, či spíše by hrozilo, že v případě chladnější noci včelky opustí plod ze spodního nástavku a budou v teple nahoře?
Děkuji moc za Vaše názory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2015, 10:24 AM
Příspěvek: #19
RE: Poraďte prosím
máš pravdu, přirozené to není. Osobně bych to ted' nedělala, ochladí se a ve vyšších polohách bude možná padat i sníh.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2015, 11:32 AM
Příspěvek: #20
RE: Poraďte prosím
(25.04.2015 09:53 AM)Moni Kasnarová napsal(a):  ... Přineslo by mi to užitek, ...
Vám to užitek, včelám stres.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)