Forum Šance pro včely

Úplná verze: Poraďte prosím
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dobrý den,
jsem začátečnice ve včelaření. Oddělky jsem si pořídila v L 3/4 na volné stavbě v rámcích září 2014 . Nyní mám 2 úly po dvou nástavcích. Koupila jsem si je uplně nové. Jedny včelky jsou super silný, druhý slabší.

Mé dotazy:
1) Mohu dát včelkám medník - až to bude zapotřebí - s prázdnými rámky? Nebo bych měla do několika rámků umístit pro začátek mezistěnu? Souš nemám k dispozici. Jedny včely jsou silné ale druhé jsou slabé.
2) Plod mám v 3/4 (193mm) ale medníky mám v 2/3 (159mm). Nyní si chci pořídit další 2 úly a nevím v jaké míře. (plod mám v 3/4 proto, jelikož jsem si koupila oddělky na této míře i s rámky od včelaře ŠPV, úl 2/3 jsem již měla koupen dříve)

Mnohokrát děkuji za pomoc
Moni, podívej se na http://www.sanceprovcely.cz tam si otevři soubory ke stažení a je tam ošetřování oddělku. To použij. Hlavně si všimni té střední osy, je to základ. LD
Děkuji, právě řeším tu otázku, že mám 2 nástavky v 3/4 a když potřebuji přendat plodový rámek do horního nástavku 2/3, tak se mi do nástavku 2/3 nevejde.
Nejspíš musím ty 2/3 navýšit, abych včelařila vždy v 3/4 kompletně. Jinak to prostě nepůjde.
Ze dvou 3/4 vytvořte velké plodiště, 2/3používejte jako medník ev.mednou komoru.
Ano, to je teď můj současný stav. Dva nástavky 3/4 pro plodiště/ 1 úl (v nich jsem i zimovala).
Až budu přikládat mednou komoru 2/3 (medník) mohu ho jen tak přiložit zcela prázdný bez mezistěn jen s práznými rámky?

Díky rozdílným výškám rámkům nemohu převěšovat rámky. Myslíte, že je dobré plodiště nechat vždy v 3/4 a medníky v 2/3 (přeci jen pro ženskou lepší na unesení)

Nemyslíte, že bude pro mě jednodušší, že bych si výšku nástavků sjednotila na 3/4? Já jsem z toho uplný jelen.
Doufám, že vás těmito dotazy moc neobtěžuji.
Čím více rámkových měr,tím více problémů, to je stará zásada. LD
Souhlasím s Leošem, proto bych Ti doporučoval i s ohledem na hmotnost nástavků předělat si to všechno postupně na 2/3.
Jde o to kolik těch nástavků od různých měr máš. Jestli máš jen 4 ks 3/4 a pak nějaké 2/3 - tak bych šel určitě do budoucna do 2/3.

Začal bych hned teď. Asi následovně. Pokud teď při prohlídce jsi našla nějaké téměř prázdné souše (určitě tam po zimě budou), tak bych tak 2 - 4 vyndal z nástavků a nahradil je buď prázdnými rámky klidně i 2/3, nebo rámky s mezistěnou tak, aby je včely postupně zastavěli. Ten malý kousek co bude chybět na výšku si včely snadno dostaví a ty až budeš potřebovat, tak to vyřízneš.
Z těch vyndaných 3/4 bych si vyřízl souše a gumičkama je provizorně upevnil do rámků 2/3.
(Teď mi došlo že když to vyřízneš tak je hned můžeš zase vrátit zpátky a nemusiš tam dávat ty 2/3.)
Ty s těma soušema bych dal doprostřed dalšího nástavku nad stávající nástavky jako takový začátek a okolo pak zase buď prázdné rámky, nebo s kusem mezistěny - aby měli holky na čem začít. Pokud jich budeš mít víc, tak je dej i na kraj jako krycí. Ten spodek bych jim pak nechal v 3/4 a třeba příští či další roky ho zrušil.
Ty 3/4 nástavky co ti časem zbudou určitě využiješ buď na manipulaci a uskladnění rámků nebo třeba na oddělky a podobně - určitě se Ti nestratí.
Perfektní návod, děkuji moc. Moc mi pomohl! Přesně tak, momentálně mám 4x nástavek 3/4 (z toho se skládají teď 2 úly), no a ve stodole mám prázdné 4 nástavky 2/3 a rámečky 2/3 do 8 nástavků.
Ještě se zeptám, v kolika 2/3 nástavcích se zimuje? (2 sezony staré včelstvo)
Děkuji Vám všem za pomoc!
Tak já měl letos 4 nástavky 2/3, ale jsou i tací co zimují i na více nástavcích. Je to o síle včelstva.
Ahoj, problémy z různými výškami rámků můžeš také vyřešit pomocí nástavců, které vyrábí pan Matela viz:
http://www.nastavky.cz/?16,nastavce-25-m....-prepravy
díky těmto nástavcům si můžeš udělat z Langstrothu 2/3 vyšší Langstroth 3/4. A až přejdeš časem jen na 2/3, tak ty nástavce se neztratí, dají se z nich udělat nízká dna na oddělky.
Referenční URL's